Home » Articles posted by Beata Smoleń- Goc

Author Archives: Beata Smoleń- Goc

Sukces naszej uczennicy

Miło nam poinformować, że uczennica klasy IV b – Kornelia Kowal – została nagrodzona w III Konkursie Recytatorskim Poezji Polskiej      „Od Kochanowskiego do Moczulskiego”,  którego organizatorem był  MDK „Dom Harcerza” w Krakowie.

W konkursie tym wzięło udział 60 uczestników z 18 małopolskich szkół podstawowych. Kornelia zaprezentowała recytację dwóch wierszy Hanny Niewiadomskiej „Rogal i bułka” oraz „Marzenia”.

Jury zwróciło uwagę na odpowiedni dobór utworów poetyckich, piękną interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny.

Serdecznie gratulujemy Kornelii i życzymy Jej dalszych sukcesów!!!

Dzień otwarty

3 marca 2020 r. odbył się w naszej szkole Dzień Otwarty, któremu patronowało hasło „Pomagamy rozwijać skrzydła”. Otwarcia spotkania dokonał dyrektor, pani Tatiana Muszyńska-Kwiecień. Na dzieci z nowohuckich przedszkoli czekały liczne atrakcje, a rodzice mogli porozmawia z nauczycielami oraz poznać ofertę edukacyjną dla klas pierwszych.

W doskonały nastrój wprawił nas występ uczennicy klasy Vc, Marianny Pazhik. Nasi goście podziwiali umiejętności teatralne koła „Bajlandia”, który zaprezentował scenkę „Królewna Śmieszka”. Następnie na scenie pojawiła się grupa aktorów z klas IV-VIII w spektaklu „Hipopotam”. Cudowną niespodzianką był musical „Welcome in the jungle” w wykonaniu uczniów klasy IIIa. Po nim nastąpił pokaz karate tradycyjnego oraz popis formacji tanecznej Step to Dance.

Przedszkolaki brały udział w zabawach ruchowych i matematycznych, malowali gąbkami, czarowali w bibliotece, mieli okazję pisać kaszką i piórem. Odbyli podróż do starożytnego Egiptu i indiańskiej wioski, zaglądnęli do szkolnej harcówki. Przekonali się, czym jest sztuka kodowania, jak wyglądają tańce połamańce z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, uczestniczyli w doświadczeniach przyrodniczych i obserwacjach mikroskopowych. Układali puzzle, zgadywali słówka w języku angielskim, podziwiali zeszyty przedmiotowe oraz budowle wykonane z klocków. To było wspaniałe popołudnie. Wszystkie tygryski zgodnie stwierdziły, że nasza szkoła jest super!

 

Żywa lekcja historii

3 marca 2020 r. uczniowie klas 4 – 7 brali aktywny udział w żywej lekcji historii  pt.”Starożytny Rzym”. Uczniowie mierzyli stroje i z zaciekawieniem słuchali opowieści prowadzącego o tamtych czasach.

 

Wielkanoc z PCK

Szkolne Koło Wolontariatu zaprasza społeczność szkolną do udziału w akcji „Wielkanoc z PCK”. Zbieramy żywność: kasze, makarony, cukier, oleje,  konserwy,  słodycze. Przyniesione produkty zostawiamy w szatni lub w świetlicy (sala 36).

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Humanistyczny

W tym roku szkolnym odbyła się XXIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Humanistycznego „Alfik Humanistyczny”. Konkurs jest organizowany w ramach programu edukacyjnego „Łowimy Talenty”, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Celem tego konkursu jest promocja uzdolnionej humanistycznie młodzieży, popularyzacja literatury, sztuki i kultury języka polskiego oraz rozwijanie zainteresowań i kompetencji osobistych uczniów. Konkurs motywuje uczniów do samodzielności, twórczego myślenia, a także rozwijania talentów i podejmowania wyzwań.  

Laureatami konkursu w tegorocznej edycji zostali:                                                                                    

z klas drugich: Mieszko Szyndler kl.2c, Julia Staniszewska kl.2a, Grzegorz Struś kl.2c, Filip Kucharski kl.2b

z klasy trzeciej: Szczepan Maj, Milena Kaczmarczyk, Zuzanna Małek, Rafał Dzik oraz Gabriela Szczupacka

z klas piątych: Gabriela Mielniczek kl.5c

z klas szóstych: Maciej Wojtoń kl.6a – tu warto wspomnieć, że uczeń uzyskał pierwsze miejsce w województwie, a 12 w Polsce!

z klas ósmych: Justyna Pawlina kl.8b.

Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym uczniom, a także pozostałym uczestnikom konkursu!

Życzymy dalszych sukcesów i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach

 

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny !

W bieżącym roku szkolnym odbyła się XXV edycja znanego i lubianego konkursu matematycznego. Konkurs jest organizowany w ramach programu edukacyjnego „Łowimy Talenty”, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Konkurs ten pozwala diagnozować potencjał i zaangażowanie uczniów oraz pomaga odkrywać ich uzdolnienia. Motywuje uczniów do rozwijania samodzielności, twórczego myślenia, samodyscypliny oraz podejmowania intelektualnych wyzwań.

 Laureatami konkursu w tegorocznej edycji zostali :

Magdalena Broda z klasy 2b oraz Jerzy Gądek z klasy 2a, którym należą się wielkie brawa !

Oto uczniowie, którzy zdobyli najlepsze wyniki na poszczególnych poziomach :

 Najwyższy wynik w klasach trzecich uzyskał Rafał Dzik , w klasach czwartych – Maja Lemańska, w klasach piątych – Oliwia Batko,

w klasach szóstych – Krystian Kołodziej, natomiast w klasach siódmych – Gabriela Trela.

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, a szczególnie tym, którzy zostali wyróżnieni i nagrodzeni !

Życzymy wielu sukcesów w kolejnych edycjach.

Nasz udział w kampanii CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

W dniach 19 i 20 lutego 2020 r. grupa szkolnych bibliofilów, a jednocześnie wolontariuszy, odwiedziła  swoich najmłodszych kolegów z Przedszkola nr 46.  W ramach kampanii czytania zaproponowała interpretację głosową wierszy Juliana Tuwima, Jana Brzechwy oraz książek o zwierzętach. Nasi uczniowie w nawiązaniu do przeczytanych tekstów rozmawiali z dziećmi o prawidłowym odżywianiu, zachowaniu wobec zwierząt, ich traktowaniu przez człowieka. Przeprowadzili Quiz ze znajomości baśni, animowali zabawy i okrzyki. Było  wesoło, pożytecznie, smacznie i mądrze!

Do zobaczenia w czerwcu na XIX Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom.

Wyniki „ XVII Krakowskiego Konkursu Recytatorskiego”

9. 02. 2020 r. w NCK odbył się rejonowy etap „ XVII Krakowskiego Konkursu Recytatorskiego”, którego organizatorami były cztery krakowskie ośrodki kultury: Nowohuckie Centrum Kultury, Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” i Krakowskie Forum Kultur oraz Centrum Kultury Podgórze.

W etapie rejonowym reprezentowało  naszą szkołę troje uczniów z  klas drugich byli  to Martyna Kułacz klasa II b, Lena Bytomska klasa II a, Grzegorz  Struś klasa II c. Uczniowie zaprezentowali utwory wierszowane i fragmenty prozy. Spośród licznych uczestników konkursu reprezentant Szkoły nr 80 Grzegorz Struś zdobył I  miejsce, które otworzyło mu dalszą drogę do etapu krakowskiego. Etap krakowski odbył się 24. 02. 2020r. podczas , którego nasz uczeń zdobył wyróżnienie

Jesteśmy bardzo dumni i wzruszeni, że kolejny uczeń naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem realizuje swoją pasję i rozwija skrzydła.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

Wyniki konkursu o tytuł „Mistrza układania puzzli”

W piątek 21 lutego odbył się kolejny konkurs o tytuł „Mistrza układania puzzli”. Tym razem do rywalizacji przystąpili uczniowie klas szóstych. Do konkursu zgłosiło się 5 uczniów. Uczestnicy układali puzzle tzw. „radosne sześciany” z serii „Huppy Cube” i „Profi Cube”.  Rozegrano dwanaście rund, każda trwała 5 minut.  Uczniowie sprawnie poradzili sobie z układaniem puzzli, sprawiło im to wiele radości. Pierwsze miejsce  i  tytuł „Mistrza układania puzzli” zdobył Maciej Wojtoń, drugi był Bartosz Kaczmarek, a trzeci Oliwier Gwóźdź. Wszyscy uczniowie są z klasy 6a.  Gratulujemy zwycięzcom! 
Zapraszamy również do udziału w kolejnych konkursach matematycznych.  W marcu odbędzie się międzynarodowy konkurs  „Kangur Matematyczny” oraz szkolny konkurs drużynowy „Turniej zagadek i łamigłówek matematycznych”.

Dzień pączka

W ramach zajęć z etyki dla klas 1-3 uczennice XVI LO w Krakowie zorganizowały 18 lutego dla dzieci niezwykłe zajęcia związane z pączkami. Dzieci malowały puzzle a potem je wspólnie układały. Puzzle przedstawiały donata z nadzieniem. Drugim zadaniem był quiz dotyczący historii pączka. Trzecim zadaniem było własnoręczne ozdobienie pączka różnymi dodatkami. Czwartym zdaniem było zjedzenie pączków bez użycia rąk. Każde dziecko otrzymało nagrody za udział w zajęciach. Świetnie się bawiliśmy i mogliśmy poznać niezwykłość tego słodkiego bohatera najbliższych dni.

 

Apel uczniów II etapu kształcenia – nagrody za wysokie wyniki za I półrocze!

12 lutego 2020 r. odbył się apel uczniów klas IV-VIII. Dyrektor szkoły, pani Tatiana Muszyńska – Kwiecień podsumowała wyniki dydaktyczne uzyskane za pierwsze półrocze. Podziękowała wszystkim za ogromne zaangażowanie i gratulowała uzyskanych wyników. Poinformowała zebranych, że 41 osób, czyli 18% wszystkich uczniów klas IV-VIII, otrzymało średnią ocen 4,75 lub wyższą oraz wzorową ocenę zachowania. Zgodnie ze statutem szkoły uczniowie otrzymali z rąk pani dyrektor dyplomy uznania. Nagrodzeni zostali również uczniowie, którzy mieli stuprocentową frekwencję, czyli nie opuścili przez całe półrocze ani jednej godziny lekcyjnej. Najwięcej nagrodzonych uczniów było z klasy VB (11 osób) oraz klasy VIIIB (7 osób). Natomiast w rankingu klas najwyższe średnie ocen uzyskały klasy:

4 B – 4,82
5 B – 4,82
4 A – 4,42
5 A – 4,30
5 C – 4,30
7 A – 4,01
8 B – 4,01

Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy jeszcze większych sukcesów na koniec roku szkolnego!

 

Czwartoklasiści lubią teatr !

Uczniowie klas czwartych trzeci raz w tym roku szkolnym byli na spektaklu teatralnym.  Pierwsze wyjście odbyło się w październiku na sztukę „Pan Twardowski” w Teatrze Ludowym. Kolejny spektakl –  „Zorro” w Nowohuckim Centrum Kultury – uczniowie oglądali w listopadzie. W  lutym klasy czwarte podziwiały w Teatrze Groteska losy bohaterów przedstawienia „Dzikie Łabędzie”, którego premiera odbyła się kilka dni wcześniej. Wszystkie spektakle zostały wysoko ocenione przez czwartoklasistów. Uczniom podobała się gra aktorów i ich barwne stroje,  sceniczne dekoracje, piosenki i efekty specjalne.  Na każdym z nich przez cały czas, w ciszy i skupieniu, z zainteresowaniem śledzili losy bohaterów. Wspólne rozmowy, jedzenie i picie, były tylko podczas przerw, w teatralnej kawiarence. Wszyscy uczniowie wykazali, że znają zasady teatralnego savoire vivru.  Już wkrótce w naszej szkole święto patrona szkoły, którym jest Wojciech Bogusławski, nazywany „ojcem teatru polskiego”. W tym dniu uczniowie w roli aktorów staną na deskach szkolnej sceny. Oglądanie spektakli teatralnych na pewno pomoże im w tym trudnym wyzwaniu. Życzymy wspaniałej zabawy!

W czasie ferii do szkoły ? Dlaczego nie ?

W pierwszym tygodniu ferii na terenie szkoły odbyła się akcja „Zima w szkole 2020”. W akcji wzięło udział 49 uczniów z klas 1-6. Plan zajęć  grup był atrakcyjny i zróżnicowany. Uczniowie klas starszych m.in. odwiedzili Muzeum Armii Krajowej; próbowali swoich umiejętności jeżdżąc na  wrotkach; obserwowali niezwykłe doświadczenia fizyczne; obcowali z uroczymi gadami i pajęczakami; oddawali się szaleństwu w Powietrznym Mieście.  Na uczniów klas młodszych  także czekało wiele atrakcji. Mieli oni możliwość zabawy w Krainie Zabaw Dziecięcych Gibon; brali udział w warsztatach kulinarnych oraz w warsztatach, podczas których budowali roboty; oglądnęli przedstawienie teatralne oraz film pt. „ Królewna Śnieżka i Siedmiu Wspaniałych”. W programie nie mogło zabraknąć też wizyty w kręgielni. Podczas akcji uczniowie mieli zapewnione zajęcia także na terenie szkoły. Wychowawcy przygotowali i przeprowadzili zajęcia plastyczne, techniczne, teatralne, sportowe i integracyjne.

 Wszystkim uczestnikom dopisywał dobry humor. Dzieci zgodnie stwierdziły, że ferie w szkole były udane.

Wyniki konkursu z języka angielskiego pt. „MEMORY MASTER”

W listopadzie odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Leksykalny z Języka Angielskiego pt. „Memory Master”.

Z radością informujemy o wysokich osiągnięciach naszych uczniów:

Tymoteusz Pietras – Laureat II stopnia
Michał Żeglicki – Laureat II stopnia

Jakub Sawicki – Wyróżnienie

Gratulujemy!

Spotkanie z leśnikiem

22 stycznia 2020 r. gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Uczniowie klasy Va oraz Vc wzięli udział w zajęciach, które poprowadziła pani Joanna Janik, specjalista SL ds. edukacji i turystycznego udostępniania lasów. Te niezwykłe warsztaty to nagroda za projekt „Dziwne drzewa”, który piątoklasiści realizowali na lekcjach języka polskiego.

Podczas zajęć młodzi poszukiwacze grzybów, lisów i tajemnicy zapoznali się ze specyfiką zawodu leśnika, wzięli udział w eksperymencie z szyszką, tworzyli „drewniane” bajki oraz dyskutowali o funkcjach lasu. Każdy uczestnik projektowego przedsięwzięcia otrzymał wspaniały upominek: książkę, piórnik, kredki, ekologiczną torbę.