Home » Articles posted by Beata Smoleń- Goc

Author Archives: Beata Smoleń- Goc

Szkolny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej

22 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 80, odbył się I Szkolny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej.

Jak na pierwszą edycję konkursu to trzeba przyznać, że zainteresowanie wspólnym śpiewaniem patriotycznych utworów było ogromne. W wykonaniu naszych uczniów usłyszeliśmy mnóstwo znanych pieśni patriotycznych m.in. „Rotę”, „Białe róże”, „Przybyli ułani” a nawet „Mazurka Dąbrowskiego”. Pojawiły się również bardziej współczesne piosenki – „Dziewczyna z granatem”, „Uwierz Polsko”, „Taki Kraj”.

Jury powołane przez organizatora konkursu postanowiło przyznać miejsca i wyróżnienia w następujących kategoriach:

Kategoria- SOLISTA

I miejsce – Grzegorz Struś

II miejsce – Wiktoria Stokłosa

III miejsce ex aequo Patrycja Jastrzębska / Mateusz Kaczmarczyk

Kategoria – ZESPÓŁ

I miejsce – Zespól „Małe nutki”

II miejsce – Faustyna Wosiek / Karolina Wójcik / Joanna Laska / Zuzanna Tłuścik

III miejsce – Oliwia Nowak / Magdalena Widelska

 

Miłą niespodzianką był występ, pani Joanny Golik, która zaśpiewała i zagrała na gitarze piosenkę pt. „Szary mundur”

Jest to przyjemny i bardzo dobry sposób na zaktywizowanie dzieci i młodzieży do poznawania historii i kultury naszego narodu. Mamy nadzieje, że konkurs na stałe zagości w kalendarzu szkolnych wydarzeń.

Finał konkursu wiedzy o ochronie przeciwpożarowej

21 listopada odbył się finał konkursu wiedzy o ochronie przeciwpożarowej, którego organizatorem jest Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa we współpracy z Wydziałem Edukacji UMK oraz z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej.

Konkurs skierowany jest do uczniów klas czwartych, a jego celem jest nabycie i pogłębianie wiedzy na temat zagrożeń powodowanych przez pożary, propagowanie bezpiecznych zachowań oraz właściwego postępowania podczas wystąpienia zagrożeń.

Naszą szkołę godnie reprezentował Piotr- uczeń klasy IVc, który na trzech z czterech etapów konkursu zdobył maksymalną liczbę punktów. W ostatecznej rozgrywce zajął wysokie piąte miejsce.

Piotrkowi gratulujemy rozległej wiedzy dotyczącej właściwego postępowania w sytuacji zagrożenia i życzymy dalszych sukcesów!!!

Koncert dla przedszkolaków

9 oraz 14 listopada uczniowie klasy III A, III B oraz II A zaprezentowali przedszkolakom koncert pieśni patriotycznych z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Uczniowie zaśpiewali  pieśni: „ Białe róże”, „Hej, hej ułani”, „Jak to na wojence ładnie”, „My, Pierwsza Brygada”, „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani” oraz piosenkę „Jestem Polką i Polakiem”. Zaproszeni goście  w skupieniu wysłuchali koncertu, a niektórzy nawet  przyłączyli się do  śpiewania. Po pierwszym koncercie przedszkolaki otrzymały flagi, a po drugim  kotyliony.

Dla wielu osób dorosłych obecnych w tym dniu na koncercie był on powodem do wzruszenia…

FINAŁ KONKURSU „PRAWO-RATOWNICTWO-BEZPIECZEŃSTWO”

13 listopada br. w krakowskiej Tauron Arenie odbył się finał konkursu „Prawo-Ratownictwo – Bezpieczeństwo”, którego organizatorami były Straż Miejska Miasta Krakowa i Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej.

W tym roku, po raz pierwszy uczestnikami konkursu byli ósmoklasiści. Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie klasy VIIIa – Julia, Jakub i Fabian, którzy odnieśli sukces i zajęli IV miejsce w finale. Wykazali się dużą wiedzą z zakresu: przepisów ustawy o postępowaniu
w sprawach nieletnich, kodeksu wykroczeń i kodeksu karnego, przepisów ruchu drogowego, ustawy o strażach gminnych, prawa konstytucyjnego i ochrony przeciwpożarowej.

Finał konkursu przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym uczniowie rozwiązywali test, a w drugim uczestniczyli w grze terenowej rozegranej w Parku Lotników. Wśród licznych, bardzo atrakcyjnych zdań przygotowanych przez organizatorów gry należy wymienić m.in. umundurowanie się, udzielanie pierwszej pomocy, pokonanie rowerowego toru przeszkód, itd.

Naszym uczniom jeszcze raz serdecznie gratulujemy odniesionego sukcesu i rozległej wiedzy na temat obowiązujących przepisów prawa!!!

Rekord dla Niepodległej

 

9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11 uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięli udział w wydarzeniu organizowanym przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską oraz Radę Dzieci i Młodzieży pod hasłem „9 listopada zaśpiewam hymn w szkole”. Społeczność szkolna wspólnie odśpiewała cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, włączając się tym samym do akcji „Rekord dla Niepodległej”. Wspólne śpiewanie poprzedzone było prelekcją na temat 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 

Savoir vivre wobec Osób Niepełnosprawnych – różni, a jednak tacy sami

7 listopada br. w naszej szkole gościły absolwentki VIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, które realizują projekt „Savoir Vivre wobec Osób Niepełnosprawnych”.

Głównym celem projektu jest popularyzacja wiedzy na temat kulturalnego zachowania wobec osób niepełnosprawnych, walka z wykluczeniem tychże osób oraz popularyzacja idei wolontariatu.

Zajęcia zostały przeprowadzone w dwóch grupach – pierwszą tworzyli uczniowie klas IV, a drugą nasi wolontariusze. W trakcie spotkania uczniowie wysłuchali wykładu i obejrzeli prezentację na temat zasad, które powinni przestrzegać w kontakcie z osobami niepełnosprawnymi.

Najważniejsze z nich to:

  • „Zanim udzielisz pomocy, zapytaj, czy osoba z niepełnosprawnością życzy jej sobie”

  • „Bądź taktowny w inicjowaniu kontaktu fizycznego – zanim dotkniesz osoby z niepełnosprawnością, aby jej pomóc – uprzedź ja o tym.”

  • Reaguj uprzejmie na prośby osób z niepełnosprawnością. One nie skarżą się, ale podpowiadają ci, co mogłoby im ułatwić funkcjonowanie w pewnej przestrzeni.”

  • „Jeśli coś mówisz- zwracaj się bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością.”

  • „Jeśli nie wiesz jak zachować się wobec osoby z niepełnosprawnością -po prostu ją o to zapytaj!”

Uczniowie mieli również możliwość komunikować się jedynie za pomocą gestów (poznali podstawowe zwroty w języku migowym), ćwiczyli sposób, w jaki powinno się przeprowadzić osobę niewidomą przez jezdnię oraz jak prawidłowo pomóc osobie na wózku inwalidzkim wsiąść do autobusu.

Serdecznie dziękujemy Naszym Gościom za to niezwykle ważne spotkanie!

Zielony bohater Krakowa

30 października uczniowie z klas pierwszych oraz trzecich zostali zaproszeni przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie  do wspólnego spędzenia czasu w zrewitalizowanym parku im. Stefana Żeromskiego.  Dzieci  posadziły  cebulki krokusów, a później mali ogrodnicy mieli  okazję przetestować wszystkie atrakcje znajdujące się w parku.

 

To był bardzo miły dzień…

Weekend z angielskim

Nauka języka angielskiego może być łatwa i przyjemna. Przekonało się o tym 15 żądnych wiedzy ósmoklasistów, którzy wzięli udział w czternastogodzinnym maratonie językowym, zorganizowanym w weekend w Zakopanem (19-21 października br.). Uczniowie uczyli się, gdzie się dało i jak się dało – na leżąco, na siedząco, na stojąco, rano, wieczór i w południe, w pensjonacie, autobusie, na spacerze…

O tym, jaka była atmosfera w czasie nauki i jak wielkie zaangażowanie i zmotywowanie naszych uczniów do wysiłku umysłowego niech świadczą słowa zaskoczonych właścicieli pensjonatu, którzy stwierdzili iż „jesce takich u nos nie było, co by się tak ucyli”

 

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

15 października odbyło się uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 80. Uczniowie trzech klas pierwszych wytrwale przygotowywali się na tę okazję. Pomagały im w tym wychowawczynie: I a – Lidia Połomska, I b – Elżbieta Suchanek, I c – Krystyna Satro. Gdy nadszedł dzień pasowania wystrojeni w kolorowe uczniowskie birety, wkroczyli w rytm poloneza  do sali gimnastycznej. Swoje pociechy podziwiali wzruszeni rodzice i dziadkowie. W ich obecności dzieci pochwaliły się wiedzą na temat bezpieczeństwa, kulturalnego zachowania i symboli narodowych. Pięknie zaprezentowały „Katechizm polskiego dziecka” – Tadeusza Bełzy. Z ogromną energią śpiewały hymn Polski i poznane szkolne piosenki. Po pełnym emocji występie  złożyli uroczystą przysięgę, a panie dyrektor Tatiana Muszyńska – Kwiecień i Katarzyna Solawa z radością i dumą oficjalnie potwierdziły przyjęcie uczniów w mury Szkoły Podstawowej nr 80. Wychowawcy wręczyli pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy, a rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Uroczystość pasowania zakończyła się w radosnym nastroju.

 

Happening „Zielone inspiracje”

 

W dniu 15 października, uczniowie klas 2a, 3a i 3b  wzięli udział w happeningu ekologicznym pod hasłem Dzieci dla Środowiska „Zielone inspiracje” zorganizowanym przez Fundusz Partnerstwa oraz inne instytucje w ramach projektu „Zielone inspiracje”,  finansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Od samego rana, w klasach pod opieką wychowawców i wolontariuszy – uczniowie wykonywali ulotki i kolorowe transparenty o treściach zachęcających do dbania o środowisko i naszą planetę. Jednak głównym celem akcji było zwrócenie uwagi na niezliczone pożytki płynące dla człowieka ze współistnienia z drzewami. Jak okazało się podczas całego happeningu – niezmiernie trudno wyobrazić sobie życie ludzi bez tego wielkiego,  milczącego przyjaciela …

Uczniowie przeszli przez tereny Łąk Nowohuckich do ulicy Biskupa Piotra Tomickiego, gdzie w ramach wspólnego działania zasadzono trzy klony będące symbolem działań proekologicznych uczniów naszej szkoły.

Następnie barwnym korowodem, z okrzykami, hasłami oraz rozdawanymi ulotkami zachęcającymi do dbania o środowisko uczniowie dotarli do szkoły.

Jeśli chociaż kilku mieszkańców Nowej Huty udało się zachęcić do dbania o drzewa i środowisko to jesteśmy dumni z udziału w tym wydarzeniu !

 

WIELKA LEKCJA EKOLOGII w Tauron Arenie

Dnia 10 października uczestniczyliśmy we wspaniałej imprezie proekologicznej. Atrakcji było co niemiara. Uczniowie klasy 5b i 7b mieli możliwość potrenować na fantomie udzielanie pierwszej pomocy, zaprojektować w technologii wirtualnej rzeczywistości ekologiczne rozwiązania w mieszkaniu np. zamianę starego pieca grzewczego na ekologiczny, dowiedzieć się jak uzdatniana jest woda do picia w krakowskich wodociągach, poznać tajemnicze zakamarki wozu strażackiego i zasiąść w nim za kierownicą. ( KAŻDY CHŁOPIEC KIEDYŚ MARZYŁ,  BY ZOSTAĆ STRAŻAKIEM ) No cóż, marzenia się spełniły! Niektórzy projektowali miejską zieleń, oglądali pojazdy służb miejskich, utrwalali wiadomości o segregacji odpadów.  Klasa 7b zwiedziła ekospalarnię, w której poznała nowoczesne rozwiązanie utylizowania odpadów. Wszyscy otrzymali antysmogowe rośliny.

Takich lekcji nigdy dość!!!

Akcja „Lato w szkole 2018”

W piątek 6 lipca 2018 r. zakończyła się trwająca dwa tygodnie akcja „Lato w szkole 2018”. W zajęciach łącznie wzięło udział ponad 40 uczniów oraz 7 wychowawców.

Program akcji był bardzo bogaty, a zarazem urozmaicony. Każdego dnia czekały na uczestników akcji  nowe miejsca, nowe przeżycia, nowe przygody i nowe wyzwania.

Podczas tych dziesięciu wakacyjnych dni, dzieci wzięły udział w wielu zajęciach ruchowo – sportowych, kulturalnych, turystycznych oraz poznawczych. Odwiedziły m.in. takie miejsca jak: MOCAK, park linowy, Go Jump, kręgielnię, kino, krainę zabaw dziecięcych, klub żeglarski, Skałki Twardowskiego, Wzgórze Wawelskie, Wioski Świata, Ogród doświadczeń, ZOO, kowbojskie ranczo, basen, zalew nowohucki, place zabaw.

W piątek 6 lipca br. odbyło się podsumowanie akcji. Wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że „bardzo się cieszą, że wzięli udział w akcji” i  już zaczęli planować „Zimę w szkole 2019”.


Kolejny rok szkolny już za nami …

22 czerwca br. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018. Podczas uroczystości uczniowie klas siódmych przekazali swoim młodszym kolegom sztandar szkoły. Była to niezwykle podniosła chwila dla całej społeczności szkolnej.

 

Następnie  pani dyrektor Tatiana Muszyńska – Kwiecień podziękowała wszystkim uczniom za wysiłek, włożony przez nich w codzienną naukę podczas mijających miesięcy. Uczniom klas I – III, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce oraz prezentowali wzorową postawę, wręczona została odznaka „Wzorowy uczeń”. Szesnastu uczniów klas IV – VII, zostało wpisanych do „Złotej Księgi Uczniów SP nr 80” oraz otrzymało „Złota tarczę”.

Pani dyrektor serdecznie dziękowała rodzicom za współpracę, życzliwość i pomoc jaką okazują dzieciom, wychowawcom i nauczycielom. Szczególne podziękowania skierowane zostały do Rady Rodziców. Nie zabrakło także uroczystego momentu, jakim jest wpis do „Złotej Księgi Rodziców SP nr 80” tych rodziców, którzy wykazali się szczególną aktywnością w czasie trzech ostatnich lat.

Życząc wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji, pani dyrektor oddała głos uczniom, którzy zaprezentowali krótkie programy artystyczne.

 

Czas podsumowań w klasach IV – VII

21 czerwca 2018 roku uczniowie klas IV-VII spotkali się na apelu podsumowującym roczną pracę tej części społeczności szkolnej.

W spotkaniu  uczestniczył przedstawiciel Rady Rodziców:  p. J.  Sysło. Wręczył on uczniom, którzy w tym roku szkolnym otrzymali średnią ocen co najmniej 4,75 i zachowanie  bardzo dobre  karnet na dowolny film w  Multikinie. Wśród nagrodzonych znalazło się 46 uczniów.

W dalszej części spotkania nauczyciele wręczali  uczniom nagrody za osiągnięcia w wielu  konkursach szkolnych : sportowych, matematycznych, przyrodniczych, literackich, chemicznych, fizycznych oraz historycznych.

20 uczniów otrzymało nagrody książkowe za wybitne sukcesy w konkursach sportowych pozaszkolnych. Wielkim osiągnięciem było zajęcie  przez  reprezentację szkoły dziewcząt III miejsca  w Igrzyskach Dzieci w piłce ręcznej oraz zajęcie III miejsca przez  reprezentację chłopców w  Igrzyskach Dzieci w czwórboju LA w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży w Krakowie.

Kończąc spotkanie Pani Dyrektor gorąco pogratulowała wszystkim nagrodzonym dzieciom i zachęciła do udziału w konkursach, które czekają na nich w nadchodzącym roku szkolnym.

Wszystkim życzymy dalszych sukcesów w kolejnym roku edukacji.

W imieniu nagrodzonych dzieci, dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie dyplomów oraz nagród.

Czas podsumowań w klasach I – III

20 czerwca 2018 roku uczniowie klas I – III  spotkali się na apelu podsumowującym roczną pracę tej części społeczności szkolnej.

Uczniowie klas I – III wzięli udział w 21 konkursach szkolnych zorganizowanych przez nauczycieli wchodzących w skład zespołu kształcenia zintegrowanego. Nagrodzono w nich 51 uczniów.  Uczniowie uczestniczyli  w konkursach:  plastycznych, muzycznych, sportowych, matematycznych, przyrodniczych, literackich i konkursie komputerowym.

Nauczyciele klas I-III przygotowali swoich uczniów do udziału w 40 konkursach pozaszkolnych o zasięgu ogólnopolskim, wojewódzkim, gminnym i międzyszkolnym. W konkursach tych nagrodzono 45 uczniów. Łącznie w konkursach szkolnych i pozaszkolnych wzięło udział 795 uczniów.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Rady Rodziców:  p. J.  Sysło oraz p. B. Halek. Wręczyli oni uczniom, którzy otrzymali w tym roku szkolnym tytuł WZOROWEGO UCZNIA  karnet na dowolny film w  Multikinie.

Możemy być dumni, z tego że jesteśmy tak bardzo utalentowani !

Wszystkim życzymy dalszych sukcesów w kolejnych latach edukacji .

Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród !