Home » Articles posted by Beata Smoleń- Goc

Author Archives: Beata Smoleń- Goc

Sukces naszej uczennicy

Miło nam poinformować, że uczennica klasy IV b – Kornelia Kowal – została nagrodzona w III Konkursie Recytatorskim Poezji Polskiej      „Od Kochanowskiego do Moczulskiego”,  którego organizatorem był  MDK „Dom Harcerza” w Krakowie.

W konkursie tym wzięło udział 60 uczestników z 18 małopolskich szkół podstawowych. Kornelia zaprezentowała recytację dwóch wierszy Hanny Niewiadomskiej „Rogal i bułka” oraz „Marzenia”.

Jury zwróciło uwagę na odpowiedni dobór utworów poetyckich, piękną interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny.

Serdecznie gratulujemy Kornelii i życzymy Jej dalszych sukcesów!!!

Wielkanoc z PCK

Szkolne Koło Wolontariatu zaprasza społeczność szkolną do udziału w akcji „Wielkanoc z PCK”. Zbieramy żywność: kasze, makarony, cukier, oleje,  konserwy,  słodycze. Przyniesione produkty zostawiamy w szatni lub w świetlicy (sala 36).

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Humanistyczny

W tym roku szkolnym odbyła się XXIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Humanistycznego „Alfik Humanistyczny”. Konkurs jest organizowany w ramach programu edukacyjnego „Łowimy Talenty”, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Celem tego konkursu jest promocja uzdolnionej humanistycznie młodzieży, popularyzacja literatury, sztuki i kultury języka polskiego oraz rozwijanie zainteresowań i kompetencji osobistych uczniów. Konkurs motywuje uczniów do samodzielności, twórczego myślenia, a także rozwijania talentów i podejmowania wyzwań.  

Laureatami konkursu w tegorocznej edycji zostali:                                                                                    

z klas drugich: Mieszko Szyndler kl.2c, Julia Staniszewska kl.2a, Grzegorz Struś kl.2c, Filip Kucharski kl.2b

z klasy trzeciej: Szczepan Maj, Milena Kaczmarczyk, Zuzanna Małek, Rafał Dzik oraz Gabriela Szczupacka

z klas piątych: Gabriela Mielniczek kl.5c

z klas szóstych: Maciej Wojtoń kl.6a – tu warto wspomnieć, że uczeń uzyskał pierwsze miejsce w województwie, a 12 w Polsce!

z klas ósmych: Justyna Pawlina kl.8b.

Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym uczniom, a także pozostałym uczestnikom konkursu!

Życzymy dalszych sukcesów i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach

 

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny !

W bieżącym roku szkolnym odbyła się XXV edycja znanego i lubianego konkursu matematycznego. Konkurs jest organizowany w ramach programu edukacyjnego „Łowimy Talenty”, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Konkurs ten pozwala diagnozować potencjał i zaangażowanie uczniów oraz pomaga odkrywać ich uzdolnienia. Motywuje uczniów do rozwijania samodzielności, twórczego myślenia, samodyscypliny oraz podejmowania intelektualnych wyzwań.

 Laureatami konkursu w tegorocznej edycji zostali :

Magdalena Broda z klasy 2b oraz Jerzy Gądek z klasy 2a, którym należą się wielkie brawa !

Oto uczniowie, którzy zdobyli najlepsze wyniki na poszczególnych poziomach :

 Najwyższy wynik w klasach trzecich uzyskał Rafał Dzik , w klasach czwartych – Maja Lemańska, w klasach piątych – Oliwia Batko,

w klasach szóstych – Krystian Kołodziej, natomiast w klasach siódmych – Gabriela Trela.

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, a szczególnie tym, którzy zostali wyróżnieni i nagrodzeni !

Życzymy wielu sukcesów w kolejnych edycjach.

Nasz udział w kampanii CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

W dniach 19 i 20 lutego 2020 r. grupa szkolnych bibliofilów, a jednocześnie wolontariuszy, odwiedziła  swoich najmłodszych kolegów z Przedszkola nr 46.  W ramach kampanii czytania zaproponowała interpretację głosową wierszy Juliana Tuwima, Jana Brzechwy oraz książek o zwierzętach. Nasi uczniowie w nawiązaniu do przeczytanych tekstów rozmawiali z dziećmi o prawidłowym odżywianiu, zachowaniu wobec zwierząt, ich traktowaniu przez człowieka. Przeprowadzili Quiz ze znajomości baśni, animowali zabawy i okrzyki. Było  wesoło, pożytecznie, smacznie i mądrze!

Do zobaczenia w czerwcu na XIX Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom.

Wyniki „ XVII Krakowskiego Konkursu Recytatorskiego”

9. 02. 2020 r. w NCK odbył się rejonowy etap „ XVII Krakowskiego Konkursu Recytatorskiego”, którego organizatorami były cztery krakowskie ośrodki kultury: Nowohuckie Centrum Kultury, Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” i Krakowskie Forum Kultur oraz Centrum Kultury Podgórze.

W etapie rejonowym reprezentowało  naszą szkołę troje uczniów z  klas drugich byli  to Martyna Kułacz klasa II b, Lena Bytomska klasa II a, Grzegorz  Struś klasa II c. Uczniowie zaprezentowali utwory wierszowane i fragmenty prozy. Spośród licznych uczestników konkursu reprezentant Szkoły nr 80 Grzegorz Struś zdobył I  miejsce, które otworzyło mu dalszą drogę do etapu krakowskiego. Etap krakowski odbył się 24. 02. 2020r. podczas , którego nasz uczeń zdobył wyróżnienie

Jesteśmy bardzo dumni i wzruszeni, że kolejny uczeń naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem realizuje swoją pasję i rozwija skrzydła.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

Wyniki konkursu o tytuł „Mistrza układania puzzli”

W piątek 21 lutego odbył się kolejny konkurs o tytuł „Mistrza układania puzzli”. Tym razem do rywalizacji przystąpili uczniowie klas szóstych. Do konkursu zgłosiło się 5 uczniów. Uczestnicy układali puzzle tzw. „radosne sześciany” z serii „Huppy Cube” i „Profi Cube”.  Rozegrano dwanaście rund, każda trwała 5 minut.  Uczniowie sprawnie poradzili sobie z układaniem puzzli, sprawiło im to wiele radości. Pierwsze miejsce  i  tytuł „Mistrza układania puzzli” zdobył Maciej Wojtoń, drugi był Bartosz Kaczmarek, a trzeci Oliwier Gwóźdź. Wszyscy uczniowie są z klasy 6a.  Gratulujemy zwycięzcom! 
Zapraszamy również do udziału w kolejnych konkursach matematycznych.  W marcu odbędzie się międzynarodowy konkurs  „Kangur Matematyczny” oraz szkolny konkurs drużynowy „Turniej zagadek i łamigłówek matematycznych”.

Dzień pączka

W ramach zajęć z etyki dla klas 1-3 uczennice XVI LO w Krakowie zorganizowały 18 lutego dla dzieci niezwykłe zajęcia związane z pączkami. Dzieci malowały puzzle a potem je wspólnie układały. Puzzle przedstawiały donata z nadzieniem. Drugim zadaniem był quiz dotyczący historii pączka. Trzecim zadaniem było własnoręczne ozdobienie pączka różnymi dodatkami. Czwartym zdaniem było zjedzenie pączków bez użycia rąk. Każde dziecko otrzymało nagrody za udział w zajęciach. Świetnie się bawiliśmy i mogliśmy poznać niezwykłość tego słodkiego bohatera najbliższych dni.

 

Apel uczniów II etapu kształcenia – nagrody za wysokie wyniki za I półrocze!

12 lutego 2020 r. odbył się apel uczniów klas IV-VIII. Dyrektor szkoły, pani Tatiana Muszyńska – Kwiecień podsumowała wyniki dydaktyczne uzyskane za pierwsze półrocze. Podziękowała wszystkim za ogromne zaangażowanie i gratulowała uzyskanych wyników. Poinformowała zebranych, że 41 osób, czyli 18% wszystkich uczniów klas IV-VIII, otrzymało średnią ocen 4,75 lub wyższą oraz wzorową ocenę zachowania. Zgodnie ze statutem szkoły uczniowie otrzymali z rąk pani dyrektor dyplomy uznania. Nagrodzeni zostali również uczniowie, którzy mieli stuprocentową frekwencję, czyli nie opuścili przez całe półrocze ani jednej godziny lekcyjnej. Najwięcej nagrodzonych uczniów było z klasy VB (11 osób) oraz klasy VIIIB (7 osób). Natomiast w rankingu klas najwyższe średnie ocen uzyskały klasy:

4 B – 4,82
5 B – 4,82
4 A – 4,42
5 A – 4,30
5 C – 4,30
7 A – 4,01
8 B – 4,01

Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy jeszcze większych sukcesów na koniec roku szkolnego!

 

Czwartoklasiści lubią teatr !

Uczniowie klas czwartych trzeci raz w tym roku szkolnym byli na spektaklu teatralnym.  Pierwsze wyjście odbyło się w październiku na sztukę „Pan Twardowski” w Teatrze Ludowym. Kolejny spektakl –  „Zorro” w Nowohuckim Centrum Kultury – uczniowie oglądali w listopadzie. W  lutym klasy czwarte podziwiały w Teatrze Groteska losy bohaterów przedstawienia „Dzikie Łabędzie”, którego premiera odbyła się kilka dni wcześniej. Wszystkie spektakle zostały wysoko ocenione przez czwartoklasistów. Uczniom podobała się gra aktorów i ich barwne stroje,  sceniczne dekoracje, piosenki i efekty specjalne.  Na każdym z nich przez cały czas, w ciszy i skupieniu, z zainteresowaniem śledzili losy bohaterów. Wspólne rozmowy, jedzenie i picie, były tylko podczas przerw, w teatralnej kawiarence. Wszyscy uczniowie wykazali, że znają zasady teatralnego savoire vivru.  Już wkrótce w naszej szkole święto patrona szkoły, którym jest Wojciech Bogusławski, nazywany „ojcem teatru polskiego”. W tym dniu uczniowie w roli aktorów staną na deskach szkolnej sceny. Oglądanie spektakli teatralnych na pewno pomoże im w tym trudnym wyzwaniu. Życzymy wspaniałej zabawy!

W czasie ferii do szkoły ? Dlaczego nie ?

W pierwszym tygodniu ferii na terenie szkoły odbyła się akcja „Zima w szkole 2020”. W akcji wzięło udział 49 uczniów z klas 1-6. Plan zajęć  grup był atrakcyjny i zróżnicowany. Uczniowie klas starszych m.in. odwiedzili Muzeum Armii Krajowej; próbowali swoich umiejętności jeżdżąc na  wrotkach; obserwowali niezwykłe doświadczenia fizyczne; obcowali z uroczymi gadami i pajęczakami; oddawali się szaleństwu w Powietrznym Mieście.  Na uczniów klas młodszych  także czekało wiele atrakcji. Mieli oni możliwość zabawy w Krainie Zabaw Dziecięcych Gibon; brali udział w warsztatach kulinarnych oraz w warsztatach, podczas których budowali roboty; oglądnęli przedstawienie teatralne oraz film pt. „ Królewna Śnieżka i Siedmiu Wspaniałych”. W programie nie mogło zabraknąć też wizyty w kręgielni. Podczas akcji uczniowie mieli zapewnione zajęcia także na terenie szkoły. Wychowawcy przygotowali i przeprowadzili zajęcia plastyczne, techniczne, teatralne, sportowe i integracyjne.

 Wszystkim uczestnikom dopisywał dobry humor. Dzieci zgodnie stwierdziły, że ferie w szkole były udane.

Wyniki konkursu z języka angielskiego pt. „MEMORY MASTER”

W listopadzie odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Leksykalny z Języka Angielskiego pt. „Memory Master”.

Z radością informujemy o wysokich osiągnięciach naszych uczniów:

Tymoteusz Pietras – Laureat II stopnia
Michał Żeglicki – Laureat II stopnia

Jakub Sawicki – Wyróżnienie

Gratulujemy!

Spotkanie z leśnikiem

22 stycznia 2020 r. gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Uczniowie klasy Va oraz Vc wzięli udział w zajęciach, które poprowadziła pani Joanna Janik, specjalista SL ds. edukacji i turystycznego udostępniania lasów. Te niezwykłe warsztaty to nagroda za projekt „Dziwne drzewa”, który piątoklasiści realizowali na lekcjach języka polskiego.

Podczas zajęć młodzi poszukiwacze grzybów, lisów i tajemnicy zapoznali się ze specyfiką zawodu leśnika, wzięli udział w eksperymencie z szyszką, tworzyli „drewniane” bajki oraz dyskutowali o funkcjach lasu. Każdy uczestnik projektowego przedsięwzięcia otrzymał wspaniały upominek: książkę, piórnik, kredki, ekologiczną torbę.

Uczyć poprzez zabawę

Uczniowie 80- tki zdobywają wiedzę nie tylko zasiadając w szkolnych ławkach, ale również zwiedzając różne ciekawe miejsca.

Pod koniec stycznia Czwartoklasiści wraz z wychowawcami odwiedzili HistoryLand – wystawę makiet historycznych zbudowanych z klocków LEGO, obrazującą najważniejsze dla polskiej historii wydarzenia. Przemierzyli szlak przez dzieje Polski od Biskupina po Stocznię Gdańską, zdobywając w ten sposób cenne informacje dotyczące historii naszego kraju.

 Dzieci poznały nie tylko wielkie bitwy, ważne wydarzenia i zabytkowe budowle z historii Polski, ale również mogły usłyszeć między innymi odgłosy walki w trakcie bitwy pod Grunwaldem, czy zobaczyć rzemieślników podczas ich codziennych zajęć w Biskupinie. Przebywając obok makiety obrazującej nasze królewskie miasto Kraków, uczniowie mieli możliwość zasiąść na tronie, czy też wcielić się w hejnalistę i zagrać hejnał krakowski na interaktywnej trąbce.

            Wycieczka pozwoliła uczniom w interesujący sposób poznać historię Polski. Ta fascynująca podróż przez dzieje, angażowała różne zmysły i połączyła edukację z zabawą.  

 

XX finał akcji „Góra Grosza”

23 stycznia 2020 r. po raz dwudziesty odbył się finał akcji „Góra Grosza”. Celem na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem  jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.

Nasi uczniowie, nauczyciele i rodzice  nie zawodzą, każdy przynosi tyle, ile może – w myśl zasady: Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie !

W tym roku zebraliśmy 1232 zł 50 gr.  Wszystkich osobom zaangażowanym w tą akcję serdecznie dziękujemy.