Home » Articles posted by Beata Smoleń- Goc

Author Archives: Beata Smoleń- Goc

Zajęcia ze strażakami

7 listopada br. uczniowie klas czwartych uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez kadetów ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Celem zajęć było nabycie i pogłębienie wiedzy na temat zagrożeń powodowanych przez pożary, propagowanie bezpiecznych zachowań oraz właściwego postępowania podczas wystąpienia pożaru.

W trakcie spotkania uczniowie mieli okazję zapoznać się umundurowaniem strażaków i ich wyposażeniem.

Zajęcia wzbudziły wielkie zainteresowanie ze strony czwartoklasistów, którzy bardzo aktywni, zadawali mnóstwo pytań (czasem bardzo dociekliwych i zaskakujących).

Wypowiedzi naszych gości potwierdziły, że praca strażaka jest trudna i niebezpieczna, wymaga bezgranicznego poświęcenia.

Na zakończenie zajęć każdy z uczniów otrzymał książeczkę poświęconą zagadnieniom ochrony przeciwpożarowej.

Zajęcia – „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”

6 listopada 2019 r. uczniowie klas czwartych oraz ósmych wzięli udział w warsztatach  dotyczących zasad savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych. I choć to temat trudny i delikatny zarazem, to wolontariuszki- panie: Gabriela, Magdalena i Maria -przekazały tę ważną wiedzę w niezwykle ciekawy i dostępny dla każdego sposób.

W trakcie spotkania  uczniowie mogli na chwilę doświadczyć wyzwań, z którymi stykają się na co dzień osoby niepełnosprawne. Ochotnicy próbowali więc swoich sił poruszając się na wózku inwalidzkim, a także przechodząc z zawiązanymi oczami po torze pełnym przeszkód.
Mieli okazję przeczytać tekst wykorzystując alfabet Braille’a oraz nauczyć się podstawowych zwrotów w języku migowym.

Widoczne zainteresowanie i zaangażowanie ze strony uczniów pokazało, że los osób niepełnosprawnych nie jest im obojętny. Warsztaty z całą pewnością przyczyniły się do pogłębienia wiedzy na temat różnego rodzaju niepełnosprawności i problemów dnia codziennego, z jakimi borykają się dotknięte nimi osoby. Wszyscy mamy nadzieję, że Panie wolontariuszki jeszcze nie raz odwiedzą naszą szkołę.

Szkolenie wolontariuszy

Dnia 6 listopada wolontariusze z klas VI i VII  Szkolnego Koła Wolontariatu uczestniczyli w szkoleniu przygotowującym do działań wolontaryjnych. Podczas warsztatów podejmowane były min.tematy: kim jest wolontariusz, co może robić w środowisku szkolnym i pozaszkolnym, jakie cechy powinny go charakteryzować ,co to jest kodeks etyczny oraz prawa i obowiązki wynikające z działań wolontaryjnych .
Zajęcia prowadzili eksperci z Małopolskiego Centrum Wolontariatu oraz ze Stowarzyszenia Sursum Corda w ramach Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 -2030.
 

Kwesta Listopadowa na rzecz krakowskiego Hospicjum im. św. Łazarza


31 października wolontariusze naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w akcji charytatywnej -„Kwesta Listopadowa na rzecz krakowskiego Hospicjum im. św. Łazarza, zbierając datki na cmentarzu Grębałów.

Wolontariuszom i wszystkim, którzy wsparli Hospicjum serdecznie dziękujemy.
                                         Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu SP 80.
 

Podziękowanie za udział w zbiórce darów dla zwierząt ze schroniska

Szkolne Koło Wolontariatu wraz z opiekunkami zorganizowało wśród społeczności szkolnej zbiórkę darów dlaschroniska dla bezdomnych zwierząt w Racławicach „Psie pole”. Uczniowie przynosili głównie pokarm. Z koców i poduszek p. Agata Wójcik uszyła legowiska dla psów i kotów. W zbiórce wzięli również udział nauczyciele i ich sąsiedzi. Wspólnymi siłami zebraliśmy sporo rzeczy, które pomogą zwierzętom przetrwać chłodne dni. Otrzymaliśmy dyplom z podziękowaniami,  a na stronie internetowej schroniska umieszczono zdjęcie naszych darów. Planujemy organizować kolejne zbiórki, gdyż zwierząt bezdomnych jest dużo i potrzebują naszej pomocy.
Dziękujemy Rodzicom uczniów, którzy zaangażowali się w naszą akcję.

Kajakowa wyprawa VI b

Dnia 25.10.19 uczniowie klasy VI b wraz z wychowawcą wzięli udział w zajęciach pływania kajakami po starorzeczu Wisły. Wycieczka była nagrodą za zajęcie przez klasę III miejsca w kampanii  STARS-Rowerowy Maj 2019. Uczniowie pod czujnym okiem instruktora stawiali pierwsze kroki w nowej dyscyplinie sportu: uczyli się wiosłować, prowadzić kajak,  współpracować w grupie i mimo mokrych ubrań wytrwale rywalizowali między sobą. Wycieczka była ciekawym pomysłem na aktywne spędzanie czasu wolnego a wspólnie podejmowane działania sprzyjały integracji zespołu klasowego.

 

Bezpieczny pierwszoklasista

15 października 2019 r.  w  klasach pierwszych  odbyły się zajęcia dotyczące edukacji komunikacyjnej. Przeprowadziła je p. Katarzyna Sroka ze Straży Miejskiej z sekcji profilaktyki szkolnej.

W trakcie zajęć dzieci utrwaliły poznane do tej pory podstawowe zasady ruchu drogowego oraz znaki drogowe. Uczniowie po zakończonych zajęciach otrzymali książkę pt.: „Mój mały kodeks drogowy”  zawierającą podstawowe przepisy ruchu drogowego. Pozycja ta zawiera ćwiczenia, która łączą wiedzę teoretyczną z umiejętnościami pozwalającymi podnieść bezpieczeństwo dzieci na drodze.

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

14 października 2019 r. uczniowie z klas I a i I b przy dźwiękach poloneza dumnie wkroczyli do sali gimnastycznej. Uroczystego powitania uczniów klas pierwszych dokonała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego  – Izabella Tomala. Pierwszoklasiści recytowali wiersze i śpiewali piosenki. W obecności Rodziców, pani dyrektor Tatiany Muszyńskiej – Kwiecień i pani wicedyrektor   Katarzyny Solawy złożyli uroczystą przysięgę:
„Będę zawsze dbał o dobre imię swojej szkoły.
Wykorzystam w pełni czas przeznaczony na naukę.
Będę szanował nauczycieli, pracowników szkoły, koleżanki i kolegów.
Będę przestrzegał porządku i czystości w klasie, szkole i na boisku.
Będę dbał o sprzęt szkolny.
Będę się starał mieć dobre oceny.”

Symbolicznym ołówkiem na uczniów pasowała ich pani dyrektor T.Muszyńska  – Kwiecień. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności szkolnej. Wychowawcy klas wręczyli uczniom okolicznościowe dyplomy i pierwszy dokument – legitymację szkolną. Po części oficjalnej pierwszoklasiści udali się do klas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Mamy nadzieję, że ten dzień na długo zostanie w pamięci najmłodszych uczniów…

6. PZU Cracovia Półmaraton Królewski

13 października 2019 r. odbył się 6. PZU Cracovia Półmaraton Królewski. W ten piękny i słoneczny dzień 22 wolontariuszy z naszej szkoły wybrało się by wspierać i dopingować wszystkich uczestników półmaratonu – bo w końcu zawsze jesteśmy tam, gdzie coś się dzieje :)  Rozdaliśmy kilka tysięcy kubków z napojami, pokroiliśmy tonę bananów i dodaliśmy sił uczestnikom rozdając pyszną czekoladę. Wspólnymi siłami i z wielkim zaangażowaniem daliśmy z siebie wszystko.

Wycieczka klasy V a do Wadowic i Inwałdu- relacje uczestników

Hmmmm…Wycieczka klasowa… co Wam to przypomina? Mnie na pewno kojarzy się z dobrą zabawą, dużą ilością atrakcji, śmiesznymi sytuacjami. Dobrze wspominam ten czas… Dlaczego? Może dlatego, bo spędziłam go z moją kochaną klasą. Po zbiórce weszliśmy do autokaru i opuściliśmy Kraków. Pojechaliśmy do rodzinnego miasta Jana Pawła II, czyli do Wadowic. Wysiedliśmy z autokaru i udaliśmy się stronę wadowickiego rynku. Było tam pięknie. Podziwialiśmy stare kamienice, następnie udaliśmy się do kościoła pw. Św. Piotra Apostoła. Byliśmy również w papieskim muzeum. Następnie poszliśmy do kawiarni, w której Karol Wojtyła chodził z kolegami po maturze na kremówki. Skosztowaliśmy ich, były przepyszne. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Parku Miniatur w Inwałdzie. Było tam cudownie. Zobaczyliśmy Big Bena, Statuę Wolności, Sfinksa, Wieżę Eiffla i wiele innych miniaturowych konstrukcji. Następnie swoje podwoje otworzyła przed nami średniowieczna warownia. Naszą uwagę przykuła sala tortur oraz warsztaty poświęcone wykonywaniu świec. Wreszcie dotarliśmy do Wesołego Miasteczka. Oglądaliśmy film
w kinie 5D, a także zawędrowaliśmy na ogromne zjeżdżalnie, a finał miał miejsce w Domu Strachów! Dziesięć godzin wycieczki minęło niepostrzeżenie.

Dziękujemy naszej Pani Wychowawczyni i Siostrze Ricie za wspaniale zorganizowaną wyprawę. Prosimy o więcej.                                            
Alicja S.

1 października pojechaliśmy na wycieczkę klasową. Najpierw zwiedziliśmy kamienicę, w której niegdyś mieszkał Karol Wojtyła, papież Jan Paweł II. Było tam wiele ciekawych rzeczy z jego życia. Byliśmy również na wadowickiej kremówce. Później odwiedziliśmy „Inwałd Park’’. Na początku obejrzeliśmy park miniatur. Były tam najpiękniejsze budowle z całego świata. Następnie poszliśmy do „Chaty garncarza’’. Tam własnoręcznie robiliśmy świece. Zjeżdżaliśmy na „super ślizgu’’ i zderzaliśmy się samochodzikami. Zobaczyliśmy przedmioty z mitologii greckie, podziwialiśmy rydwany i mumie.
Wycieczka bardzo nam się podobała.
  Prezentacja z wycieczki   zapraszamy                                                                                                                                                         Jakub S.
Szkoła Podstawowa nr 80 świętuje z Nową Hutą

Piknikiem rodzinnym społeczność Szkoły Podstawowej nr 80 w Krakowie włączyła się w obchody pięknego jubileuszu. Z okazji 70. urodzin Nowej Huty świętowali mali i duzi, nauczyciele i rodzice, babcie i dziadkowie.

I choć pogoda w sobotni poranek – 5 października spłatała figla, to jednak nie popsuła doskonałego humoru organizatorom i gościom, a przede wszystkim nie przeszkodziła w  zaplanowanych atrakcjach. A tego dnia działo się wiele… Niespodzianka goniła niespodziankę!
Donośnie i dźwięcznie rozbrzmiewały niezapomniane przeboje z okresu PRL-u, a wśród nich szlagier lat 50.  „O Nowej to Hucie piosenka”, które na szkolnej scenie wykonywali młodzi artyści. Wspólne śpiewanie (ułatwione przez organizatorów dzięki specjalnie przygotowanym na tę okazję śpiewnikom) przełamywało wśród zebranych pierwsze lody.

Trudno było ustać w miejscu (ba! nogi wręcz same rwały się do tańca), gdy z głośników słychać było utwory z repertuaru Krzysztofa Krawczyka, Anny Jantar czy Czerwonych Gitar, a siódmoklasiści demonstrowali układy taneczne. 

Nieukrywany zachwyt dorosłych wzbudzały stroje z tamtego okresu z wdziękiem i szykiem prezentowane przez szkolne modelki i modele. Zaciekawienie młodego pokolenia wywoływały natomiast telefony z obrotową tarczą, pluszaki wypchane trocinami, kasety magnetofonowe i syfony, które zajmowały honorowe miejsca w muzealnym kąciku.

Uśmiech na twarzy rodziców i dziadków pojawiał się na wspomnienie jazdy na wrotkach (zupełnie innych od współczesnych rolek). Ochotnicy zmierzyli się w podwórkowych dyscyplinach z czasów PRL-u, takich jak: klasy, kapsle, guma, zośka, skakanka. Wielu dorosłych z rozrzewnieniem wspominało przy tej okazji osiedlowe trzepaki, na których w tamtym czasie koncentrowało się życie towarzyskie.

Szyszki z ryżu (smakołyk typowy dla gastronomii PRL-u), cukrowa wata, kiełbaski na gorąco, pyszne domowe ciasta to tylko niektóre z rarytasów, którymi w tym dniu można było cieszyć swoje podniebienia. Były pyszne i na pewno niejeden szef kuchni byłby nimi zachwycony!

 To był dla nas wszystkich wyjątkowy dzień, wspaniała lekcja historii i kolejna okazja sprzyjająca integracji ze środowiskiem lokalnym.

Z wizytą u Pierwszoklasistów

30 września 2019 r. naszych Pierwszoklasistów odwiedzili uczniowie klas czwartych. Wcielili się oni w baśniowych bohaterów i wystrojeni w barwne kostiumy, opowiadali swoim młodszym koleżankom i kolegom historie kreowanych przez siebie postaci. Na scenie znaleźli się między innymi: Kot w butach, Królewna Śnieżka, Jaś brat Małgosi,  Małgosia, Roszpunka. Uczniowie klas pierwszych mieli za zadanie odgadnąć, z jakiej baśni pochodzi przemawiający do nich bohater.

Wszyscy bardzo dobrze się bawili – Pierwszaki, którzy mieli przyjemność obcowania ze znanymi postaciami z baśni oraz Czwartoklasiści, mogący zaprezentować swe umiejętności sceniczne młodszym koleżankom i kolegom. Uczniowie klas czwartych pracowali pod opieką polonistki – p. Marty Machnik.

 

13. PZU Cracovia Bieg Trzech Kopców

29 września  2019 r. odbył się 13. PZU Cracovia Bieg Trzech Kopców. Było to nowe wyzwanie dla 17 wolontariuszy z klas 8a i 8b. Po przygotowaniu stanowisk z wodą na  7 km trasy biegowej , mieliśmy czas , by podziwiać malowniczą, jesienną scenerię Lasu Wolskiego i Kopca Kościuszki. Z niecierpliwością czekaliśmy na biegaczy, których w tym roku było ok.3,5 tysiąca . Z podziwem patrzyliśmy na ich zmagania, a to wyzwalało w nas chęć działania i pomocy. W radosnej atmosferze, z nowymi doświadczeniami i w poczuciu dobrze spędzonego czasu wracaliśmy do domu. Zobaczcie zdjęcia …

Sukces w zawodach lekkoatletycznych

 

26 września 2019 r. reprezentacja szkoły dziewcząt i chłopców wzięła udział w zawodach sportowych:  Szkolnej Indywidualnej Lidze LA w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży

Miło nam poinformować o sukcesach naszych uczniów:

Kacper Jasica zajął III miejsce w skoku w dal.

Wiktor Bularz  zajął V miejsce w biegu na 1000m.

Kacper Jasica, Marcin Madej, Emil Sarota, Kacper Łach zajęli V  miejsce  w sztafecie 4 x 100m.

W klasyfikacji drużynowej chłopcy zajęli VI miejsce w Krakowie.

Nikola Nitowska zajęła VII miejsce w biegu na 600m.

Iga Szumilas zajęła VII miejsce w pchnięciu kulą i IX miejsce w skoku w dal.

W klasyfikacji drużynowej dziewczęta zajęły VIII miejsce w Krakowie.

                                                                                   Gratulujemy !

 

Zielona szkoła w Rabce

W dniach 23-27 września 2019 roku, uczniowie klas 2a i 3a wyjechali wraz z opiekunami na kilkudniową zieloną szkołę. Zakwaterowani byli w domu wypoczynkowym „Ania” w Rabce.

Program wycieczki obejmował m.in. zwiedzanie centrum miasta, gdzie nasi uczniowie podczas spaceru z przewodnikiem zobaczyli odnowiony Park Zdrojowy, amfiteatr, deptak i fontannę ze słoniami. Wcześniej – odwiedzili Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce. Kolejną atrakcją wyjazdu była piesza wycieczka do bacówki na Maciejowej leżącej 852 m n.p.m. Dostarczyła ona wielu wrażeń widokowych oraz była okazją do sprawdzenia wytrzymałości i sprawności małych turystów. Wyzwaniem była też piesza wycieczka  w rejon Góry Piątkowej, połączona z przejściem przez Uroczysko „Krzywoń” Leśną Ścieżką Edukacyjną – będąca świetną lekcją przyrody w terenie. Nabyte wiadomości uczniowie utrwalali tego samego dnia  podczas warsztatów.

W trakcie wyjazdu braliśmy udział w warsztatach plastycznych w Muzeum Orkana, w interaktywnej lekcji w Muzeum Górali i Zbójników, w zajęciach z topografii i orientacji  w terenie oraz odwiedziliśmy pracownię garncarską gdzie  uczniowie własnoręcznie wykonywali przedmioty z gliny.

W ostatnim dniu odwiedziliśmy Zamek w Suchej Beskidzkiej – gdzie braliśmy udział  w zajęciach związanych z obyczajami i zwyczajami na dworze szlacheckim a na koniec odwiedziliśmy Zwierzyniec „Kopytkowo”, gdzie zobaczyliśmy około 30 gatunków rozmaitych zwierząt.

Nie zabrakło gier i zabaw na świeżym powietrzu, dyskoteki, wieczoru skeczy i scenek ekologicznych, a także ogniska połączonego z pieczeniem kiełbasek.

Pobyt w Rabce okazał się bardzo udany, a uśmiechnięte buzie uczestników dowodziły, że wycieczkę należy zaliczyć do jednej z tych niezapomnianych !