Archiwum roku: 2016

Zajęcia w „Chacie u Szpinaka”.

2 grudnia uczniowie z klasy III B uczestniczyli z zajęciach w Chałupie u Szpinaka. Gospodarzem był p. Jerzy Kujawski (Kawaler Orderu Uśmiechu), który w klimacie wiejskiego gospodarstwa, wśród starych zabytkowych narzędzi i przedmiotów zachęcał do wspólnej zabawy. Uczniowie mieli możliwość poznania dawnych przedmiotów, naczyń i narzędzi używanych przez gospodynie domowe. Dzieci „rywalizowały” ze sobą w dwóch grupach. Każdej z nich przewodził sołtys (Zuzia P. i Paweł S.).

Jednym z zadań, które należało wykonać było ubijanie piany, ucieranie żółtek w makutrze, mielenie pieprzu i rozcieranie cynamonu. Przed przystąpieniem do pracy wszyscy musieli założyć przygotowane chusteczki, czapeczki, a dorośli kolorowe fartuszki.

Nagrodą za sumiennie wykonane prace (a było ich jeszcze wiele) była uczta przy wspólnym stole, na którą zaprosił Gospodarz. Wszyscy mieli okazję spróbować prawdziwego, wiejskiego chleba ze smalcem i skwarkami, własnoręcznie ubitego masła, słodkiego dżemu i powideł. Nie obeszło się też bez słodkiego poczęstunku, który tym razem roznosili sołtysi. Napojem, który gościł na stole był kwas chlebowy oraz sok owocowy. Uczniowie zostali zaproszeni do wspólnych zabaw, które znali jeszcze nasi dziadkowie np.: rzucania podkowami. Mistrzem w niej okazał się Bartek.

Z niecodziennego spotkania każdy wyszedł obdarowany drewnianą łyżką z wypalonym na niej swoim imieniem. Powinna ona zostać wykorzystana do spożycia jednego z wigilijnych dań…

Spotkanie z OLIMPIJCZYKAMI PIŁKI RĘCZNEJ

30 listopada dziewczynki z kl.4-6 biorące udział w projekcie :,,Szczypiornistej Szkoły” wzięły udział w spotkaniu z OLIMPIJCZYKAMI PIŁKI RĘCZNEJ.

Organizatorem imprezy był koordynator projektu, a gospodarzem Zespół Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 1 .

Dziewczynki miały możliwość poznać bliżej swoich idoli uczestnicząc czynnie w rozmowie. Każda otrzymała dyplom ze zdjęciem Olimpijczyków i swoim nazwiskiem. Na zakończenie imprezy dziewczynki zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie oraz zebrały autografy.

Było to niezapomniane spotkanie.

Wieczór literacko-czytelniczy

W czwartek 24 listopada w godzinach wieczornych biblioteka szkolna gościła bibliofilów z klas trzecich. Uczniowie czerpali przyjemność i radość ze wspólnego czytania i słuchania wybranych przez siebie i nauczycieli książek.

W magicznej atmosferze i miłym towarzystwie dyskutowali o prezentowanych książkach, poprzez zabawę uczyli się, tańczyli, inscenizowali scenki dramowe inspirowane wysłuchaną lekturą, sytuowali zabytki Krakowa na planie Rynku Głównego, oglądali nowości wydawnicze dostępne w bibliotece szkolnej.

 

Aktywnie słuchali swoich opinii o proponowanych przez siebie książkach do przeczytania.

Był to wieczór niezapomniany i godny powtórzenia.

Jak spędzamy wolny czas ?

Dnia 20 listopada w niedzielny ranek Koło turystyczno-kulturalne KRAKÓW BLIŻEJ NAS udało się na zajęcia proponowane przez Muzeum Lotnictwa w ramach Dnia Otwartego Muzeów w Krakowie. Uczniowie pod okiem fachowych instruktorów składali modele samolotów, zwiedzili część ekspozycji, słuchając ciekawych anegdot i opowieści z historii lotnictwa polskiego, obejrzeli fascynujący film o szkoleniu i zawodzie lotnika wojskowego. Wrażenia z pobytu w muzeum i wiedza w nim zdobyta z pewnością wynagrodziły nam poranną mobilizację do zwiedzania ciekawych miejsc w mieście.

Warsztaty żeglarskie

17 listopada zorganizowane zostały na terenie naszej szkoły zajęcia żeglarskie adresowane  do chłopców i dziewczynek w wieku 7 – 9 lat. W windsurfingu swoich sił mogą spróbować nieco starsi, mający od 9 do 11 lat. Kolejna edycja bezpłatnego programu Energa Sailing to krok w rozwoju aktualnie najbardziej kompleksowego w Polsce projektu szkolenia żeglarskiego dla dzieci chcących rozpocząć swoją przygodę z tym pięknym sportem.

Zajęcia spotkały  się z bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Byś może dzięki temu  programowi edukacji żeglarskiej za kilka lat doczekamy się  kolejnych wspaniałych żeglarzy,  pochodzących z uczniów naszej szkoły…

 

 

 

Lekcja historii – na cmentarzu

W listopadzie obchodzimy uroczyście Święto Niepodległości oraz wspominamy zmarłych. Właśnie dlatego, uczniowie naszej szkoły udali się na Cmentarz Wojenny nr 390 w Mogile. Znajduje się tam zbiorowa mogiła 71 żołnierzy, którzy polegli podczas I wojny światowej. Drugoklasiści rozpoczęli pobyt na cmentarzu od porządkowania grobu żołnierzy.

Następnie zapalili znicze, udekorowali mogiłę samodzielnie wykonanymi biało – czerwonymi chorągiewkami oraz złożyli wykonaną przez jednego z rodziców wiązankę. Dzieci miały także możliwość poznania wybranych wydarzeń z historii naszego kraju.

 

 

Obchody Święta Niepodległości

10 listopada uczniowie klas pierwszych spotkali się na lekcji kończącej projekt związany z obchodami 11 listopada- Święta Niepodległości pt ” Ułani, ułani – malowane dzieci”. Uczniowie prezentowali kotyliony, nakrycia głowy chłopców i dziewcząt. Brali udział w pokazie multimedialnym. Quiz wiedzy okazał się najbardziej oczekiwanym punktem spotkania. Na zakończenie wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne.

 

Pamiętamy o młodych patriotach.

Samorząd Uczniowski naszej szkoły pragnie przyłączyć się do akcji budowy Pomnika ku czci Orląt Lwowskich.

Za dwa lata będzie obchodzona 100 rocznica obrony Lwowa, w której ogromną rolę odegrały dzieci i młodzież szkolna.

Pomnik ma być znakiem trwania młodych Polaków w wierności Niepodległej Ojczyźnie.

Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do aktywnej zbiórki makulatury.

Uzyskane z jej sprzedaży pieniądze przekażemy na budowę Pomnika.

żródło zdjęć:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Orl%C4%99ta_Lwowskie

Wesołe przebieranie w potworki

Prezydium Samorządu Uczniowskiego wyszło z kolejną inicjatywą wesołej zabawy.
Zaprosiło chętne  dzieci do przebrania się za różne budzące strach postaci.
I rzeczywiście wśród duchów, kościotrupów, czarnych kotów, itp. trudno było rozpoznać uczniów naszej szkoły.

Festyn sportowy dla uczniów klas pierwszych


27 października 2016 r. dzieci z klas I wraz z wychowawcami uczestniczyły w festynie sportowym. Wspólna zabawa stworzyła okazję do lepszego wzajemnego poznania się uczniów i wyzwoliła wiele pozytywnych emocji. Dzieci pod kierunkiem nauczycieli i ich bardzo aktywnych i zaangażowanych asystentów (uczniowie z klasy VI c), ćwiczyły na stacjach wyposażonych w nowoczesny sprzęt sportowy. Najwięcej radości sprawiła im jednak zabawa na dmuchanym zamku, który stanowił niewątpliwą atrakcję zajęć.

W trakcie imprezy wszystkim uczestnikom dopisywał dobry humor, a sportowa atmosfera wzmacniała podejmowany wysiłek fizyczny. Na zakończenie zajęć mali sportowcy zostali uhonorowani złotymi medalami.

Nowohucki Dzień Głośnego Czytania

29 października klasa 1a pod opieką wychowawcy uczestniczyła w akcji ” Nowohucki Dzień Głośnego Czytania” . Spotkanie z książką odbyło się Publicznej Bibliotece na os. Młodości. Dzieci bawiły się świetnie. Słuchały czytanej książki  pt. „Pierwsza Klasa. ” przez bibliotekarza.

 

Uczniowie poznali zasady korzystania z biblioteki, zapoznali  się z księgozbiorem. Samodzielnie wybierali  książki przeglądały je, próbowały samodzielnie czytać. Rozwiązywały zagadki, rysowały. Zabawa była świetna-  uśmiech na buziach dzieci świadczył o zainteresowaniu i świetnym klimacie całej akcji.

Rozwijamy zainteresowania czytelnicze

27 października br. uczniowie klasy 2 B wzięli udział w spotkaniu z autorką i tłumaczką książek dla dzieci – panią Barbarą Wicher.

 

Spotkanie przebiegało w niezwykłej, wręcz magicznej atmosferze. Dzieci w nieprawdopodobnym skupieniu słuchały fragmentów książek, które czytała im sama pisarka. Bardzo chętnie zadawały autorce pytania. Na prośbę pani Barbary, nasi drugoklasiści napisali nową przygodę głównej bohaterki książki pt. „Przygody roztargnionej czarownicy”. Wykazali się przy tym dużą kreatywnością.

Pani Barbara razem z wydawnictwem Skrzat przygotowała dla naszych uczniów loterię fantową i ku wielkiej radości dzieci – każdy los wygrywał! Na zakończenie spotkania pisarka rozdawała autografy.

Spotkanie niewątpliwie na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy brali w nim udział.

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

13  października odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Dumni Uczniowie klasy 1a i 1b wraz z wychowawcami zaprezentowali program słowno – muzyczny pokazujący zakres zdobytej wiedzy i umiejętności. W obecności pni Dyrektor Anny Starczyk – Czerwińskiej i p. w-ce Dyrektor Elżbiety Papaj oraz zaproszonych rodziców uczniowie złożyli uroczystą przysięgę i zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej nr 80 w Krakowie.

 

II miejsce w turnieju „PIŁKA RĘCZNA NA ORLIKACH”

Miło nam poinformować o sukcesie naszych szczypiornistek i szczypiornistów.

6 października  2016 r. w turnieju „PIŁKA RĘCZNA NA ORLIKACH” dziewczynki i chłopcy zajęli II miejsce.Gratulujemy.

Reprezentacja dziewcząt:

bramkarka: Nikola Wnęk

Amelia Woźniak

Julia Rajczyk

Natalia Kryza

Aleksanndra Uramowska

Iga Jajeśnica

Natalia Machowska

Alicja Zięba

Eliza Żurad

 

Reprezentacja chłopców:

bramkarz: Paweł Wódczyński

Marcin Miechówka

Oskar Pawela

Szymon Ciupek

Kacper Jasica

Piotr Włusek

Dawid Kołaś

Norbert Rządkowski