Miesięczne archiwum: Luty 2017

Bal karnawałowy klas 4-6

23 stycznia w czwartek odbył się zorganizowany przez Samorząd Uczniowski bal karnawałowy dla uczniów klas IV. V, VI.
Obsługę dyskoteki zapewniał miły DJ. Przy dźwiękach muzyki, kolorowych światłach i bańkach mydlanych
przebrani za różne postaci uczniowie bawili się znakomicie.

Projekt „Jedzmy odpowiedzialnie…”

logo1

 

 

 

 

 

 

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła zakwalifikowała się międzynarodowego projektu ” Jedzmy odpowiedzialnie„. Projekt koordynowany jest przez fundację „ Szkoły dla ekorozwoju„ a jego celem jest promowanie postaw i podejmowanie działań w kierunku zrównoważonej konsumpcji w kontekście rozwoju globalnego.

Zagadnienia, które porusza projekt to:

  • żywność lokalna i sezonowa.
  • bioróżnorodność w rolnictwie.
  • sposoby produkcji: bio-produkty, rolnictwo organiczne, sprawiedliwy handel.
  • konsumpcja mięsa.
  • żywność przetworzona i olej palmowy.
  • marnotrawstwo żywności.

Realizując założenia projektu szczególną uwagę zwrócimy na żywność przetworzoną i olej palmowy. Dowiemy się jaki wpływ ma żywność przetworzona i olej palmowy na nasze zdrowie, odpowiemy na pytania: gdzie produkowany jest olej palmowy i jaki wpływ na środowisko ma jego produkcja?.

Drugim obszarem, na który chcemy zwrócić uwagę jest marnotrawstwo żywności. Kupujemy za dużo, kupujemy bez zastanowienia, kupujemy nie zwracając uwagi na terminy przydatności do spożycia. A co robimy z produktami niewykorzystanymi? Zazwyczaj wyrzucamy! Czy tak musi być? Jak ograniczyć ilość marnowanej żywności? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w ciągu tego roku.

Na realizację naszych celów otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 400 Euro.

Opiekunowie przedsięwzięcia: Marzena Orłowska i Małgorzata Ostrowska-Walczak zachęcają do współpracy: uczniów, nauczycieli, rodziców i  wszystkich, którym zrównoważona konsumpcja leży na sercu. Podzielcie się z nami swoimi pomysłami  i spostrzeżeniami.

Członkowie Eko-Komitetu

logo2

Walentynki w 80-tce

We wtorek 14 lutego uczniowie w walentynkowych nastrojach przekazywali sobie dowody sympatii w postaci karteczek z życzeniami.
Nie zabrakło wśród uczniów ciekawych przebrań z okazji święta.

 

Zabawa karnawałowa

16 lutego 2017 r. odbyła się zabawa karnawałowa dla klas I-III. Najmłodsi nie zawiedli w swej pomysłowości. Na balu nie zabrakło księżniczek, rycerzy, piratów, czarodziejek i cyganek. Wspaniała muzyka sprawiła, że bawili się zarówno mali, jak i dorośli.Przeprowadzone przez organizatorów  konkursy i zabawy,  dostarczyły dzieciom mnóstwo radości.Wszystkim uczestnikom dopisywały wspaniałe humory.

Konkurs recytatorski klas II i III

Po raz kolejny w naszej szkole bawiliśmy się podczas konkursu recytatorskiego. Uczniowie klas II i III po wstępnych eliminacjach klasowych przystąpili do turnieju miedzyklasowego. W konkursie wzięło udział 24 uczniów. Wszyscy byli świetnie przygotowani. Oczarowali nas swoimi strojami i pomysłową interpretacją wierszy. Nie brakowało także wierszy, z których płynęła przestroga lub nauka. Publiczność starała się wspierać wszystkich występujących i chętnie nauczyła się optymistycznej piosenki integrującej widownię. Zabawa pozwoliła na spopularyzowanie wśród młodzieży literatury pięknej, pobudziła wrażliwość na jej piękno oraz była okazją do rozwijania i doskonalenia umiejętności recytatorskich.

Zwycięzcy otrzymali książki, drobne upominki i pamiątkowe dyplomy.

Gratulujemy!

Akcja „Zima w szkole”

Po raz czwarty uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji „Zima w szkole”.
Zajęcia odbywały się w pierwszym tygodniu ferii, tj. od 30 stycznia do 3 lutego. Wzięło w nich udział 55 uczniów (ok. 18% uczniów naszej szkoły). 
Zajęcia trwały od godz. 8.00 do 16.00 dla uczniów z klas I–III oraz od 9.00 do 15.00 dla uczniów z klas IV–VI. 

            W programie były zajęcia sportowo – rekreacyjne, m. in. wyjście na kręgle, basen, ściankę wspinaczkową, do parku laserowego, trening rugby oraz gry i zabawy sportowe w szkolnej sali gimnastycznej. Z tych atrakcji uczniowie zapewne najbardziej zapamiętają pokaz ruchomego dna na basenie na os. Handlowym. Pełne wrażeń było wyjście do Muzeum Inżynierii Miejskiej. Uczniowie zainteresowani naukami przyrodniczymi odkrywali tajniki produktów spożywczych używanych na co dzień w kuchni, a pasjonaci czterech kółek podziwiali  pojazdy, których nie spotkamy już dziś na ulicach. W Muzeum PRL-u, które sąsiaduje z naszą szkołą, młodsi uczniowie poznawali historię początków dzielnicy Nowa Huta, a starsi komunistyczne kraje bloku wschodniego. 

            Podczas zajęć w szkole, mali plastycy z  80-tki, pod kierunkiem pań z Punktu Animacji Lokalnej tworzyli przepiękne, wielobarwne sowy. Na kolejnych, technicznych warsztatach, uczniowie w roli konstruktorów budowali swoje pierwsze roboty.  Furorę wśród uczniów klas trzecich zrobiły piankowe puzzle przestrzenne, tzw. radosne sześciany. Kto jeszcze nie  próbował, zachęcamy do ćwiczenia swojej wyobraźni i spostrzegawczości.  Jedynie zły stan powietrza pokrzyżował plany i uniemożliwił wyjście na lodowisko. Trochę żal, ale myślę, że pozostałe atrakcje zrekompensowały tę zmianę.

            Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach. Z zapałem podejmowali nowe wyzwania. Na moje pytanie, co najbardziej podobało im się podczas akcji, mieli problem z wyborem jednych zajęć. Swoją wypowiedzią wzruszył mnie Konrad z 3a, który powiedział: „Najlepsze proszę panią było to, że ja się w ogóle na te zajęcia zapisałem”. Zapraszam więc wszystkich uczniów, którzy chcą aktywnie i ciekawie spędzić czas wolny, do udziału w następnych akcjach!

Elżbieta Papaj, wicedyrektor szkoły i kierownik akcji „Zima w szkole 2017”.