Miesięczne archiwum: sierpień 2021

WAKACJI NADSZEDŁ CZAS

Nadeszły wyczekiwane, pełne słońca wakacje. Z tej okazji dzieci ze świetlicy szkolnej przygotowały krótką inscenizację na powitanie tej lubianej przez wiele osób pory roku.
Zapraszamy do obejrzenia filmiku i życzymy Wam udanego wypoczynku w czasie wakacji.

W inscenizacji wystąpili:
uczniowie klas pierwszych – Marcel, Antek, Lena, Asia, Liliana, Ola, Maks

oraz uczniowie klas drugich – Martyna, Małgosia, Emilka, Zosia, Kuba, Lena i Julka.

Do zobaczenia we wrześniu 🙂

CZAS PODSUMOWAŃ…

W ostatnim tygodniu czerwca uczniowie klas I – III  spotkali się na apelu podsumowującym roczną pracę tej części społeczności szkolnej.
Nauczyciele klas edukacji wczesnoszkolnej  przygotowali swoich uczniów do udziału w 14 konkursach szkolnych oraz siedmiu pozaszkolnych o zasięgu ogólnopolskim, wojewódzkim i gminnym.  W konkursach szkolnych wzięło udział 634 uczniów, a nagrodzono 113. Do udziału w konkursach pozaszkolnych przygotowało się 137 uczniów, a nagrodzono 31.
Nagrodzonym osobom serdecznie gratulujemy! Wszystkich zachęcamy do podejmowania nowych wyzwań w kolejnym roku szkolnym.
W imieniu dzieci dziękujemy Radzie Rodziców za przekazanie środków finansowych na zakup nagród.

DORADZTWO ZAWODOWE W KLASACH 7 I 8 W ROKU SZKOLNYM 2020/2021

W tym roku szkolnym zajęcia z doradztwa zawodowego odbywały się w dużej części w wersji zdalnej, za pomocą aplikacji Teams. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, zamiast zapraszanych na zajęcia gości – przedstawicieli różnych branż i zawodów – uczniowie mieli możliwość przeprowadzenia wywiadów z wybranymi przez siebie specjalistami. Doradca zawodowy umożliwił uczniom kontakt do przedstawicieli następujących zawodów: architekt, architekt wnętrz, programista, lekarz, psycholog, nauczyciel, aktor, sprzedawca, menadżer, właściciel firmy meblarskiej, policjant, żołnierz, student medycyny, tancerz zawodowy, weterynarz, dziennikarz, cukiernik, pracownik urzędu, obsługa hotelu, prawnik, wizażystka, barber. Uczniowie przeprowadzali także wywiady z bliskimi, którzy pracują w zawodach ich interesujących, m.in. z elektrykiem, elektronikiem, opiekunką do dzieci, sprzedawcą, fryzjerem, kucharzem, budowlańcem, pielęgniarką, kierowcą autobusu miejskiego i z wieloma innymi. Wszystkim przedstawicielom zawodów, którzy odpowiedzieli na pytania naszych uczniów składamy najserdeczniejsze podziękowania! Ósmoklasistom życzymy dokonania właściwych wyborów – Powodzenia!

WARSZTATY CYRKOWE

W ostatnim tygodniu roku szkolnego uczniowie klasy 5a uczestniczyli w warsztatach
cyrkowych. Była to nagroda za zajęcie I miejsca w programie „Rowerowy maj” na poziomie klas 4 – 8. Zajęcia odbywały się w Klubie 303 Ośrodka Kultury Kraków Nowa – Huta. Na początku spotkania uczniowie poznawali tajniki sztuki cyrkowej, a później sami mogli sprawdzić swoje umiejętności. I choć nie wszystko udawało się za pierwszym razem, to kolejne próby potwierdzały, że „trening czyni mistrza”! Była świetna zabawa!
Zainteresowane osoby mogą skorzystać z podobnych zajęć prowadzonych w tym klubie
podczas wakacji, albo w trakcie roku szkolnego.

ZAĆMIENIE SŁOŃCA

W czwartek 10 czerwca 2021 miało miejsce jedno z najbardziej zachwycających zjawisk astronomicznych: zaćmienie Słońca. W Polsce można było obserwować je w wersji częściowej (w Krakowie jedynie ok. 6% tarczy słonecznej było przesłonięte). Uczniowie klas 4-8 mogli śledzić przebieg zaćmienia za pomocą transmisji z Kanady, prowadzonej przez NASA. Transmisja została uruchomiona w kilku salach lekcyjnych, aby jak najwięcej uczniów mogło być świadkiem tzw. zaćmienia obrączkowego. Najstarsi uczniowie zapoznali się z materiałem edukacyjnym, opisującym całe zjawisko, a potem wyszli na teren boiska szkolnego, aby zobaczyć zaćmienie na żywo. Uczniowie zostali zaznajomieni z zasadami bezpiecznej obserwacji, poznali kilka sposobów na zarejestrowanie zjawiska, a przy okazji w praktyce zastosowali znane im z lekcji fizyki soczewki, zjawisko pochłaniania światła, przejście światła przez mały otworek (jak w urządzeniu „camera obscura”), zjawiska cienia i półcienia.

SPORTOWY DZIEŃ DZIECKA

1 czerwca 2021 r. odbył się w naszej szkole dzień sportu. Uczniowie mieli szansę wykazać się sprawnością fizyczną w ciekawych konkurencjach. Dzieci toczyły zacięte boje w skokach w worku, przeciąganiu liny, czy rzutach do celu. Nie zabrakło również różnorodnych gier i zabaw ruchowych. Była świetna zabawa podczas, której każdy uczeń pamiętał o bezpieczeństwie i zasadach gry fair play. Rodzice przygotowali dla wszystkich poczęstunek oraz drobne niespodzianki z okazji Dnia Dziecka.

WSPÓLNIE ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ DZIECKA

Czas pandemii i zdalnego nauczania nie sprzyjał zacieśnianiu więzi i integracji zespołu.  Uczniowie klasy 2A postanowili wspólnie świętować Dzień Dziecka. Samodzielnie udekorowali salę, przygotowali stroje, gry i zabawy, oraz zmienili na jedną godzinę, salę lekcyjną w salę kinową.  Razem spędzony czas  wypełniony był współpracą, życzliwością i uśmiechami. Przygotowane przez rodziców słodkie  przekąski  i drobne upominki okazały się miłą niespodzianką. Wszyscy bawili się beztrosko i wesoło.

POZNAJEMY SIĘ OD NOWA

Na przełomie maja  i czerwca w każdy piątek uczniowie klasy 2A postanowili ponownie przedstawić siebie. Tym razem poprzez realizację tematów z wykorzystaniem  różnych   środków wyrazu: prezentacje w Power Point, lapbooki  i pokazy. Były to godziny, na których uczniowie zmieniali się w nauczycieli prowadzących lekcję. Wystąpienia okazały się źródłem inspiracji dla kolegów i koleżanek. I tak dzięki tematowi ” Moje zainteresowania, hobby i zajawki” wśród uczniów poznaliśmy: mistrza układania kostek Rubika,  mistrzów układania klocków Lego, mistrza szachowego,  mistrzynię hippiki, sportowców różnych dyscyplin, zbawców dinozaurów,  miłośnika  mitologii greckiej, master szefa – cukiernika, miłośników turystyki górskiej, podróżnika, kosmetologa,  malarkę oraz  znawcę wschodniej sztuki walki. Na kolejnych zajęciach   „Moje zwierzaki” dzieci miały okazję poznać  jakie zwierzęta hodują  rówieśnicy  i w jaki sposób się nimi opiekują. Oprócz psów i kotów   poznaliśmy szynszyla, chomika, świnkę morską, konia i wymarzonego tygrysa. Natomiast w czasie zajęć „Kim chcę zostać w przyszłości” mieliśmy okazję poznać plany drugoklasistów na przyszłość.NAUKA WCALE NIE JEST TRUDNA

Na lekcjach powtórki są czystą przyjemnością. Poprzez gry i zabawy  gramatyka  jest łatwa i przyjemna, a matematyka „królowa nauk” wcale nie jest trudna – tabliczka mnożenia sama wchodzi do głowy.  Uczniowie klas drugich  na tych trudnych lekcjach, wspólnie bawiąc się  utrwalają  zdobyte wiadomości i umiejętności.

WIOSENNE LEKCJE WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

W ciepłe, słoneczne dni nowe boiska i plac zabaw  wypełniają się dziecięcym gwarem. Uczniowie klasy 2A  w wiosenne dni  lekcje wychowania fizycznego  spędzają na świeżym powietrzu. Gry zespołowe, rywalizacja na torach przeszkód i zabawy ruchowe sprzyjają nawiązywaniu nowych  relacji i integracji zespołu klasowego.

EKIPA Z ETYKI POZNAJE KOCIĄ SZAJKĘ

W maju na lekcjach etyki uczniowie klas pierwszych poznali Komandosa, Lolę i Morfeusza, bohaterów książki Agaty Romaniuk „Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi”.
Uczestnicy projektowego przedsięwzięcia zbudowali Koci Internet oraz Most Przyjaźni.

Z kocią drużyną z Cieszyna wybrali się na piknik, a rezolutnych detektywów uwiecznili na
pięknych portretach.
Efekty działań ekipy z etyki zostały nagrodzone przez Wydawnictwo Agora.

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

Drodzy Ósmoklasiści,
za Wami niezwykle ważny moment – egzamin ósmoklasisty. Wiemy, że daliście z siebie wszystko i jesteśmy z Was bardzo dumni, że tak dojrzale i odpowiedzialnie podeszliście do wszelkich zaleceń i procedur. Mamy nadzieje, że wyniki, które uzyskacie spełnią Wasze oczekiwania i umożliwią Wam realizacje marzeń i planów.

Wasi nauczyciele