Archiwum roku: 2023

KOMERS 2023

21 czerwca 2023 r. nasi Ósmoklasiści zakończyli swoją szkolną przygodę komersem. Był głośno, radośnie, wspólnie, smacznie, tanecznie i dostojnie.
Było po prostu cudownie.
Tak się bawią Absolwenci Osiemdziesiątki!

DZIEŃ SPORTU KLAS IV – VIII

Rok szkolny powoli zbliża się ku końcowi. Na dwa dni przed rozdaniem świadectw odbył się długo wyczekiwany przez wszystkich  DZIEŃ SPORTU. Mimo żaru lejącego się z nieba, energia i zapał młodych zawodników były imponujące! Imprezę rozpoczął występ grupy tanecznej „Klips”. Następnie uczniowie wzięli udział w sztafecie. Każdy chętny mógł spróbować swoich sił w takich konkurencjach jak: bieg na 60m, rzut piłką lekarską, slalom z rzutem do kosza czy skok w dal. Dziewczynki z klas 6 i 7 rywalizowały w piłce ręcznej, zaś chłopcy z klas 5 i 6 rozegrali ekscytujący mecz piłki nożnej. Wiele emocji, jak zawsze wzbudziła konkurencja przeciągania liny. Dzień sportu był okazją do wspaniałej zabawy, współzawodnictwa i rywalizacji w duchu fair play. Przypomniał także o ważnej roli sportu i zdrowego stylu życia.

2B W TEATRZE GROTESKA

Masz zagadkę do rozwiązania? Udaj się do agencji detektywistycznej „Różowe okulary”. 16 czerwca 2023r. klasa 2b wybrała się do Teatru Groteska na spektakl dla dzieci „Detektyw Pozytywka”, gdzie uczniowie wraz z głównym bohaterem rozwiązywali pełne tajemnic zagadki detektywistyczne. Przedstawienie wykorzystując motyw detektywistyczny, w ciekawy, a zarazem prosty sposób objaśnia wiele ciekawych rzeczy, które nas otaczają. Uczniowie mieli okazję doprowadzić do końca zagadki związane z fizyką i geografią wykorzystując przy tym logiczne myślenie. Detektyw Pozytywka okazał się bardzo kolorowym, zabawnym i co najważniejsze edukacyjnym spektaklem. 

SHREK W WERSJI MUSICALOWEJ

Niemal każdy zna historię Shreka, obleśnego ogra z bagien, jego towarzysza z przypadku, Osła, a także tajemnicę księżniczki Fiony, która o zachodzie słońca traci swoje piękno…
15 czerwca 2023 r. uczniowie klas 4-7 mieli okazję poznać opowieść „SHREK. JR” w wersji musicalowej. Przedstawienie oparte na słynnym filmie animowanym wytwórni Dreamworks w wykonaniu młodych aktorów Krakowskiej Akademii Musicalu wzbudziło wiele emocji. Były wzruszenia, kiedy siedmioletni Shrek opuszczał swój rodzinny dom w poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi i kiedy zakochał się w Fionie, była złość- gdy wygnano z bagien bohaterów bajek i humor, wprowadzony przez zabawnego Osła. Ta niezwykła bajka pokazuje, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, a miłość może pokonać wszelkie trudności. Przypomina, aby nie oceniać nikogo po wyglądzie i daje nadzieję, że dobro zawsze zwycięża.
Na szczególną uwagę zasługuje zaangażowanie, pasja i perfekcjonizm młodych aktorów, którzy znakomicie oddali treść i atmosferę filmu. Wspaniałe piosenki, zabawne sceny, wzruszające zakończenie okazały się doskonałym przepisem na udany spektakl.

#OGARNIAMY ŻYCIE

12 czerwca 2023 r. przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w gali finałowej pilotażowego programu #OGARNIAM ŻYCIE.
OGARNIAM ŻYCIE to miejski projekt, który został zainaugurowany w listopadzie ubiegłego roku i powstał w odpowiedzi na sygnały związane z pogarszającą się kondycją psychiczną młodych ludzi. Razem z nami wzięło w nim udział 39 szkół podstawowych.
W trakcie trwania pilotażu całego programu, nasi uczniowie brali udział w warsztatach, spotkaniach, biegach, konkursach i szkolnych akcjach.
Podczas gali, Andrzej Kulig- zastępca prezydenta miasta Krakowa- nagrodził naszą szkołę certyfikatem Ambasadora Miejskiego Projektu #OGARNIAM ŻYCIE. Ponadto
uczestnicy programu z naszej szkoły- uczniowie klasy VII b wraz z trzema koordynatorami z klas ósmych – otrzymali upominek – plecak i koszulkę z logo projektu.
Projekt # OGARNIAM ŻYCIE pozwolił naszym uczniom ujrzeć świat bardziej
barwny i kolorowy.

KLASY ÓSME NA ZIELONEJ SZKOLE

12 – 16 czerwca 2023 r. klasy ósme wybrały się na integracyjny wyjazd do Centrum Wypoczynkowego „JordaNova” w Gołkowicach Górnych. Pogoda nas nie rozpieszczała, lecz umożliwiła nam podziwianie pięknej okolicy. Przyjazna atmosfera oraz świetny humor towarzyszył nam przez cały czas.

SUKCES W KONKURSIE„PROMUJEMY SZKOLNY BUDŻET OBYWATELSKI 2023”

Z ogromną radością informujemy, że zdobyliśmy II miejsce w konkursie „Promujemy Szkolny Budżet obywatelski”. Już trzeci rok jesteśmy na liście zwycięzców!  Konkurs  ma na celu promowanie koncepcji partycypacji społecznej w krakowskich szkołach, a także ma zachęcić uczniów do współdecydowania oraz aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły i miasta. Jury doceniło innowacyjność naszego filmu, kreatywność, pracochłonność oraz walory estetyczne i artystyczne.
Zdobywając wysokie miejsce w konkursie – otrzymaliśmy nagrodę, bezpłatny wyjazd do Centrum Wypoczynku JORDANOVA w Gołkowicach Górnych dla wskazanej przez dyrektora szkoły klasy.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym w powstanie filmu.

ROWEROWY MAJ – PODSUMOWANIE AKCJI

Kolejny raz uczniowie naszej szkoły brali aktywny udział w akcji ROWEROWY MAJ, przyjeżdżając do szkoły na rowerach, hulajnogach, deskach lub rolkach.
Jest to akcja organizowana w ramach projektu STARS i biorą w niej udział uczniowie z wielu polskich miast.
Trochę statystyki z tego roku szkolnego:
– brało udział 119  krakowskich szkół i przedszkoli
– było 21 714 aktywnych uczestników
– najaktywniejsza szkoła uzyskała 56,7% frekwencji przyjazdów
– nasi uczniowie „wyjeździli” 36,8%
– najaktywniejsza klasa – Vb
Uczniowie z największą liczbą przyjazdów  oraz zwycięska klasa otrzymają nagrody od organizatora.
Dziękujemy za udział w tegorocznej kampanii i zapraszamy do udziału w przyszłym roku szkolnym.

KONKURS MATEMATYCZNY KLAS CZWARTYCH

7 czerwca 2023 r. odbył się konkurs matematyczny klas czwartych. Uczniowie rywalizowali na zasadach podobnych do konkursu telewizyjnego „Jeden z dziesięciu”. Pytania sprawdzały wiedzę i umiejętności z zakresu działań na liczbach naturalnych i ułamkach zwykłych, znajomość figur geometrycznych, obliczanie obwodów i pola powierzchni. Za prawidłową odpowiedź uczniowie mogli zdobyć 1pkt lub 2 pkt, gdy wybrali pytanie dodatkowe. Na początku każdy uczestnik otrzymał 3 szanse, które tracił w przypadku złej odpowiedzi. Udzielenie trzech złych odpowiedzi
wykluczało z dalszego udziału w konkursie. Czwartoklasiści bardzo dobrze poradzili sobie z przygotowanymi pytaniami. Gdy ich pula została wyczerpana, każdy z uczniów miał zachowane dwie lub trzy szanse.
Po zaciętej rywalizacji okazało się, że aż cztery pary uzyskały jednakowe wyniki:
I miejsce – Paulina Marczyk 4b, Wiktor Zdebski 4a
II miejsce – Martyna Maj 4b, Sebastian Legutko 4a
III miejsce – Matylda Burkiewicz 4a, Jakub Chmiela 4a
IV miejsce – Janina Kogutek 4b, Szymon Grzyb 4b
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Życzymy udanych wakacji i do zobaczenia za rok na kolejnych konkursach!

KLASA 7A NA ZAJĘCIACH WARSZTATOWYCH I KOPCU KRAKA

6 czerwca 2023 r. uczniowie klasy 7A wzięli udział w warsztatach w Teatrze
Starym. W pierwszej części zajęć dowiedzieli się, jak wielu działań oraz ścisłej współpracy licznej grupy osób wymaga przygotowanie sztuki teatralnej. Czy zespół klasy 7A jest zintegrowany i potrafi współdziałać przy realizacji otrzymanego zadania, uczniowie mogli przekonać się w drugiej części spotkania, która miała formę ćwiczeń warsztatowych.
Wszyscy zostali zaangażowani do udziału w zabawach mających na celu podniesienie
komunikacji, kreatywnego myślenia i kompetencji społecznych. Kolejną atrakcją w tym dniu był przejazd do Podgórza i wyjście na Kopiec Kraka. Była rekreacja na terenach zielonych wokół kopca i oglądanie panoramy Podgórza. Uczniowie niechętnie wracali do szkoły, bo w takich pięknych plenerach z przyjemnością spędziliby ze sobą całe popołudnie.

ZAGRODA NA JĘDRZEJÓWCE

6 czerwca 2023 r. uczniowie klas 2a i 3c wybrali się do Zagrody na Jędrzejówce. Po
przyjeździe do skansenu, czekał na nas słodki poczęstunek. Następnie odbyły się
warsztaty, podczas których każdy mógł wykonać własnoręcznie zdobioną
„Ramkę przyjaźni”. Zwiedzanie Skansenu połączone było ze wspaniałą lekcją
historii, z której dowiedzieliśmy się, jak dawniej się żyło. Najwięcej frajdy mieliśmy przy karmieniu kózek – oj śmiechu było mnóstwo! Okazało się, że kózki to bardzo zabawne zwierzęta. Mieliśmy również okazję przekonać się, jak ciężko jest zmielić mąkę, czy wydoić krowę. Na koniec zjedliśmy pyszny obiad i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

PIKNIK W PARKU AWF

6 czerwca 2023 r. w ramach lekcji języka polskiego dla obcokrajowców wybraliśmy się na wycieczkę do Parku AWF. W planach mieliśmy piknik, gry i zabawy oraz rozmowy w języku polskim.
Wszystko świetnie się udało. Jedliśmy różne smakołyki, bawiliśmy się na wielkim placu zabaw, graliśmy w gumę i zbijaka. Dziewczyny pokazywały swoje umiejętności akrobatyczne. Odwiedziliśmy wiewiórki w ich ” miasteczku”. Jedna z nich przywitała się z nami i czekała aż ją nakarmimy. Podziwialiśmy kaczki i jeziorko w parku.
W dobrych humorach wróciliśmy do szkoły. Na pewno kiedyś jeszcze zorganizujemy taki piknik.

POWIEDZ TAK WIELOKULTUROWOŚCI

W tym roku szkolnym nasi uczniowie wzięli udział w projekcie Powiedz TAK Wielokulturowości. Bardzo dziękujemy za wykonanie pięknego baneru, którego hasłem przewodnim są słowa W różnorodności jest piękno. 
Bardzo dziękujemy również uczennicom klasy 7a, które zaangażowały się w obchody Międzynarodowego Dnia Różnorodności Kulturowej, i w bardzo kreatywny sposób pokazały nam, jak wszyscy – mimo różnic, które nas dzielą – potrafimy współpracować i tworzyć piękniejszy Świat 🙂

DZIEŃ SPORTU W KLASACH I – III

1 czerwca 2023 r. zorganizowany został Dzień Sportu dla klas I– III. Celem
spotkania było promowanie zdrowego stylu życia, dobra zabawa z okazji Dnia Dziecka, rywalizacja uczniów z klas równoległych oraz propagowanie idei „fair – play„. Uczniowie sprawdzali swoją formę  w konkurencjach indywidualnych: biegach na 60 m, w skokach oraz w rzucie piłką lekarską w kategoriach wiekowych z podziałem na dziewczęta i chłopców. Odbyło się też przeciąganie liny z podziałem na klas, gdzie każda z klas pierwszych, drugich i trzecich zawalczyła o puchar.

Gratulujemy wszystkim!