Archiwum miesiąca: listopad 2023

NIE ODCHODZI TEN, KTO POZOSTAJE W SERCACH LUDZKICH

Wzruszają nas Ich piosenki, czujemy ukojenie, czytając Ich poezję, podziwiamy Ich
patriotyzm i zachwycamy się dziełami sztuki, które wyszły spod Ich rąk. A kiedy odchodzą, nie potrafimy zapomnieć, bo choć „kurtyna opadła, brawa nie milkną, a koncert trwa” (…) 2 listopada, w Dzień Zaduszny, uczniowie klasy 4a pod opieką pani Joanny Kuzar odwiedzili groby sławnych Polaków i Polek na Cmentarzu Rakowickim, poznali również historię tej najstarszej, bo założonej w 1803 r., krakowskiej nekropolii. Dowiedzieli się wielu ciekawostek o dawnych sposobach grzebania zwłok, a także, gdzie zostały pochowane krakowskie wampiry. Następnie, Pani Anna Hojwa, nasza bibliotekarka, a zarazem przewodniczka po Krakowie, opowiedziała dzieciom o symbolach cmentarnych, takich jak:
pomniki aniołów i płaczek, amfory na łzy, urwane kolumny czy Chrystus, niosący krzyż. Uczniowie dowiedzieli się czym są: epitafium i mauzoleum oraz, komu przyznaje się Order Virtuti Militari. Podziwiali także figurę Anioła Zemsty oraz pomniki upamiętniające Polaków walczących za ojczyznę. Celem wycieczki było uczczenie pamięci o krakowskich artystach i patriotach, dlatego dzieci zapaliły znicze na grobach, m.in.: Wisławy Szymborskiej, Marka Grechuty, Piotra Skrzyneckiego, Zbigniewa Wodeckiego, Ewy Demarczyk. Jana Matejki,
Ludwika Jerzego Kerna, Tadeusza Śliwiaka, Jerzego Bińczyckiego, czy Ignacego
Daszyńskiego. Bo przecież „takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

7A W MUZEUM NOWEJ HUTY

3 listopada 2023 r. klasa 7a wybrała się na wycieczkę do Muzeum Nowej Huty,
której celem było zwiedzenie wystawy: Trzepaki, Reksio ,Atari oraz
zabawa na wystawie.
Wystawa opowiada o zabawach i rozrywkach dziecięcych w okresie PRL-u o
zabawkach i grach, aktywnościach na świeżym powietrzu, zabawach i grach
ruchowych, jak i o czytelnictwie, ofercie kulturalnej dla dzieci czy o rozwoju
technologii na przestrzeni dekad (od telewizorów, rzutników, po pierwsze
komputery w latach 80. XX w.).
Pośród kilkuset eksponatów prezentowanych na wystawie można znaleźć:
celuloidowe lalki, misie-trociniaki, figurki żołnierzyków, zabawkowe pojazdy,
popularne planszówki, wrotki, zośkę, kolejkę elektryczną, a także rzutnik Ania ,
lalkę filmową Misia Uszatka, oryginalne folie animacyjne, przedstawiające
m.in. Bolka i Lolka oraz Reksia, grafiki Bohdana Butenki( autora komiksów i
książek), oryginalne plansze komiksowe, m.in. z cykli Kajko i Kokosz oraz
Jonka, Jonek i Kleks. Oczywiście nie mogło też zabraknąć tytułowego trzepaka
oraz komputera Atari.
Po oprowadzeniu po wystawie przez pana przewodnika mieliśmy czas na
zabawę. Zobaczcie sami jak świetnie się bawiliśmy.

TEATRZYK KAMISHIBAI

Biblioteka naszej szkoły wzbogaciła się o teatrzyk kamishibai. To wywodzący się z Japonii papierowy teatrzyk, który jest wspaniałym sposobem na zainteresowanie czytaniem. Do drewnianej skrzynki zostają włożone kartonowe plansze z ilustracjami. Podczas Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zadebiutowaliśmy przedstawieniami: o złości, prawdzie i kłamstwie w klasach wczesnoszkolnych. Uczniom przybliżono historię japońskich bajek i słuchano japońskiej muzyki. Prosta forma przyciąga uwagę dzieci, a ilość zakupionych bajek ubarwi każdą lekcję biblioteczną.
Dla starszych uczniów może być okazją do stworzenia własnej opowieści, przedstawienia jej graficznie lub wykorzystania podczas lekcji.

DZIEŃ BEZ PLECAKA

Od zawsze wiedzieliśmy, że uczniowie Osiemdziesiątki są niezwykle kreatywni. Dzisiejszy dzień był tego doskonały dowodem, ponieważ ostatni poniedziałek października był w naszej szkole Dniem bez plecaka. Czy to znaczy, że nikt nie przyniósł zeszytów i książek? Nic podobnego! Wszyscy przynieśli wszystko, oprócz…plecaków:)  Na korytarzach królowały kolorowe walizki, koszyki, wózki sklepowe, dużo było torebek, wiader i pudełek. Niektórzy uczniowie pożyczyli klatki od swoich chomików, a ktoś nawet zdjął rodzicom bagażnik z dachu samochodu. Zobaczcie sami.

MIĘDZY NAMI, GATUNKAMI

Niektórzy chodzą do kina po to, aby się pośmiać, bo uwielbiają komedie. Inni, na wielkim ekranie chcą przeżyć niesamowitą przygodę. Są i tacy, dla których kino to szansa odbycia międzygalaktycznej podróży albo przeniesienia się do czasów mrocznego średniowiecza.
Właśnie, dlatego świat gatunków filmowych jest tak barwny i różnorodny!
Mogli o tym przekonać się uczniowie klas IV-VIII, którzy uczestniczyli w projekcie Lekcja w kinie. Podczas warsztatów młodzież poznała najważniejsze gatunki filmowe i ich charakterystyczne cechy; uczniowie dowiedzieli się, m.in. czym różnią się filmy science fiction od filmów fantasy, jakie elementy tworzą musical oraz, co wyróżnia filmy przygodowe. Młodzież zaznajomiła się także z pojęciem konwencji oraz hybrydy gatunkowej oraz poznała rodzaje komizmu. Na zakończenie uczniowie klas młodszych zostali zaproszeni do obejrzenia wzruszającego filmu „Przygody małego Remiego”, opowiadającego o tym, że
zawsze należy walczyć i nie poddawać się, że każdy ma w sobie talent, który powinien rozwijać. Dzieło Antionego Bossiera to znakomita okazja do rozmów o sile przyjaźni i dobra, które zawsze zwycięża. Z kolei uczniowie klas VII i VIII mieli okazję zobaczyć film „Biegnij, Amelio”, mówiący o pokonywaniu własnych słabości i walce z przeciwnościami losu.

Kino, to naprawdę znakomita lekcja…życia!

ŻYWA LEKCJA HISTORII

18 października 2023 r. uczniowie klas 4-7 brali udział w żywej lekcji historii. Tematem zajęć były dzieje Starożytnego Rzymu: od legendarnych początków i kłótni między braćmi Romulusem i Remusem, po  wielkie imperium stworzone dzięki silnej armii legionistów. Uczniowie aktywnie brali udział w lekcji wcielając się w postacie: legionisty, gladiatora, niewolnika czy patrycjusza. Mogli zobaczyć jak wyglądały stroje oraz uzbrojenie mieszkańców starożytnego Rzymu.

JESIENNA WYCIECZKA KLAS ÓSMYCHDO STOLICY TATR – ZAKOPANEGO

17 października 2023 r. klasy ósme wybrały się na jesienną wycieczkę do stolicy Tatr – Zakopanego.
Swoją przygodę z górami rozpoczęliśmy od wizyty w zabytkowym, starym kościółku Matki Boskiej Częstochowskiej i świętego Klemensa. To najstarszy kościół w stolicy Tatr, który swoją rozbudowę zawdzięcza pierwszemu proboszczowi Zakopanego, księdzu Józefowi Stolarczykowi. Świątynia zachwyciła nas pięknym wystrojem i arcydziełami sztuki góralskiej.
Następnie udaliśmy się na Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Pierwotnie był miejscem pochówku mieszkańców Zakopanego i okolic. Były tam także grzebane bliżej nieznane osoby młode, najczęściej ofiary wypraw w Tatry. Później cmentarz stał się miejscem pochówku osób sławnych. Spoczywa tam między innymi niezwykle zasłużony dla Zakopanego, powszechnie znany i darzony wielkim poważaniem lekarz dr Tytus Chałubiński, ale nie tylko … Przez chwilę zatrzymaliśmy się między innymi przy grobach Sabały, Stanisława Witkiewicza, Kornela Makuszyńskiego, Władysława Orkana , Antoniego Rząsy, Stanisława Marusarza i wielu innych, o których to postaciach bardzo ciekawie opowiadała nam pani przewodnik. Zwróciliśmy uwagę na to, że część nagrobków to wspaniałe dzieła sztuki powstałe w pracowniach okolicznych artystów.
Kolejnym etapem naszej wycieczki była wizyta w Centrum Edukacji Przyrodniczej
Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przebywając w tym miejscu, zdobyliśmy wiele cennych informacji. Widzieliśmy między innymi makietę Tatr, trójwymiarowe makiety przedstawiające łąkę i las Podhala oraz poznaliśmy wpływ człowieka na tatrzańskie ekosystemy. Uzupełnieniem ekspozycji były filmy przyrodnicze.
W naszej pamięci na pewno na długo pozostanie spacer po Krupówkach – jednej
z najbardziej znanych ulic – deptaków w Polsce. Mieliśmy okazję zakupić tam pamiątki. Następnie przejechaliśmy autokarem pod skocznie narciarskie – jednym
z najpopularniejszych, najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Zakopanem, niejako
symbolem tego miasta jest skocznia narciarska – Wielka Krokiew. To tutaj odbywają się konkursy skoków narciarskich w ramach Pucharu Świata.
Nie zapomnimy również wjazdu kolejką szynową na Gubałówkę, gdzie podziwialiśmy przepiękną panoramę gór, oddychaliśmy świeżym powietrzem i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia wróciliśmy do domów. To był bardzo udany wyjazd.

SUKCES NASZEJ UCZENNICY

14 października 2023 r. uczennica klasy VIb Zuzanna Sikora, adeptka krakowskiego klubu Banzai Jiu Jitsu wywalczyła złote medale podczas Ogólnopolskiej Ligi FT1! O Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomic.
Stanęła na najwyższym podium dwukrotnie pokonując rywalki walcząc w kimonach Gi i NoGi, czyli bez kimon (w stroju sportowym).

KIERMASZ CIAST

Za środki zebrane podczas kiermaszu ciast zakupione zostały: wytwornica do dymu oraz baniek wraz z lampą UV oraz zapas płynów do urządzeń. Sprzęt dodatkowo rozświetli każdą imprezę i stworzy wyjątkową atmosferę.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w kiermaszu 🙂

PASOWANIE NA PIERWSZOKLASISTÓW

13 października 2023 r. odbyło się pasowanie na pierwszoklasistów. Najmłodsi uczniowie Osiemdziesiątki odświętnie ubrani, w kolorowych biretach  zaprezentowali zaproszonym gościom m.in. wiersz Władysława Bełzy  „Polak Mały” oraz odśpiewali a capella hymn szkoły. Następnie w obecności pocztu sztandarowego uroczyście ślubowali być dobrymi uczniami oraz kolegami. Po złożeniu ślubowania, pani dyrektor Tatiana Muszyńska – Kwiecień oraz pani wicedyrektor Katarzyna Solawa pasowały Pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej nr 80. 
Gratulacji i wzruszeń nie było końca. Uroczystość przygotowały panie wychowawczynie Joanna Ziobro, Anito Gałka oraz Kinga Sadowska wraz z uczennicami klasy 4A. 
Serdecznie gratulujemy naszym Pierwszakom. 

PROGRAM – OCHRONA ZDROWIA PSYCHICZNEGO DZIECI W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH NA TERENIE MIASTA KRAKOWA

Nasza szkoła przystąpiła do programu, który ma na celu poprawę zdrowia
psychicznego dzieci ze szkół podstawowych z terenu miasta Krakowa. Jest on
współfinansowany przez Urząd Miasta Krakowa, a jego organizatorami są LUX MED Sp. z o.o. oraz LUX MED HARMONIA -Poradnia Zdrowia Psychicznego.
Program skierowany jest do uczniów, ich rodziców i nauczycieli.
Z uczniami zostaną przeprowadzone zajęcia w klasach, a nauczyciele, rodzice i
opiekunowie prawni ze szkół, które zgłosiły się do programu, mogą skorzystać z
porady telefonicznej udzielonej przez psychologa. W ramach uruchomionej linii
wsparcia psychologicznego można uzyskać informację o metodach radzenia sobie z problemami podopiecznych.
Porada telefoniczna udzielona zostanie po zarejestrowaniu się poprzez infolinię pod numerem 12 323 61 21, czynną od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00, a w soboty w godzinach 8.00-14.00)

ROZTAŃCZONA JESIEŃ Z 80-TKĄ

Czekaliśmy na ten dzień cały rok. Tradycyjnie w drugi weekend października w Szkole Podstawowej nr 80 odbył się wielki rodzinny piknik. Od rana przeganialiśmy chmury i udało się, wbrew wszystkim prognozom pogody, przez cały piknik towarzyszyło nam piękne słońce. Gości było co niemiara i wszyscy, duzi i mali bawili się znakomicie. A było co robić… Nauczyciele wraz z wolontariuszami przygotowali dla wszystkich dzieci wiele ciekawych gier i zabaw. Był tor przeszkód, ludziki z kasztanów, warzywne i owocowe zagadki, odwiedził nas Harry Potter ze swoją magiczną Tiarą Przydziału, można było poćwiczyć języki obce i poskakać w gumę. W nagrodę za wykonane zadania dzieci otrzymywały kolorowe nagrody. Na najbardziej wytrwałych czekała własnoręcznie wykonana plakietka. Ten, kto w międzyczasie zgłodniał, mógł zjeść pieczoną kiełbaskę, cukrową watę, pyszny popcorn albo wstąpić na kiermasz ciast po coś słodkiego. Odwiedzili nas także harcerze oraz staż pożarna, były dmuchane zjeżdżalnie dla starszych i młodszych dzieci. Roztańczeni uczniowie wystąpili w pokazie Zumby, rytmiki i koła tanecznego. W trakcie pikniku odbył się także etap szkolny Rodzinnego Biegu po Unii Europejskiej. Na pikniku bawili się razem z nami Radni Miasta Krakowa: pani Bogumiła Drabik, pan Kazimierz Chrzanowski, pan Sławomir Pietrzyk oraz pan Stanisław Moryc, oraz Radni Dzielnicy XVIII: pani Marta Bielecka-Woźniak, pan Mariusz Woda oraz pan Rafał Brzeziński.
Kto nie był, niech żałuje. Mamy nadzieję, że piknik w Osiemdziesiątce wpisze się już na stałe w jesienny kalendarz Nowej Huty. Już dzisiaj zapraszamy do nas za rok. Obiecujemy, że będzie się działo…
Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie dmuchańców oraz Dzielnicy XVIII Krakowa za współfinansowanie pikniku.

BIEGAMY – WYGRYWAMY

8 października 2023 r. na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu Kraków „Wschód” odbył się finał Rodzinnego biegu po Unii Europejskiej. Bardzo miło nam poinformować, że w etapie szkolnym Osiemdziesiątki przeprowadzonym podczas pikniku szkolnego, wzięło udział ponad sześćdziesiąt par rodzic – dziecko. Każda para pokonała dystans 500 metrów. Tak liczne uczestnictwo w biegu, pozwoliło szkole znaleźć się wśród placówek nagrodzonych przez organizatorów. Podczas finału biegu, przedstawiciel szkoły odebrał od organizatorów sprzęt sportowy, który będzie służył uczniom przez wiele kolejnych lat nauki. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom etapu szkolnego.
Bieg zorganizowany był w ramach kampanii miejskiej „Kraków w Formie”, a honorowy patronat nad wydarzeniem objął Przewodniczący Rady Miasta Krakowa pan Rafał Komarewicz.

TYDZIEŃ Z WOLONTARIATEM

Miniony tydzień upłynął pod znakiem akcji Szkolnego Koła Wolontariatu. Młodzi aktywiści nie ustawali w wysiłkach, aby swoją postawą i zaangażowaniem działać na rzecz ludzi oraz środowiska szkolnego i naturalnego.
Najpierw pod czujnym okiem pań Marzeny Orłowskiej i Agnieszki Młynarskiej nasi
wolontariusze sadzili na szkolnym skwerze żonkile, włączając się w ten sposób w coroczną pomoc dla podopiecznych Hospicjum św. Łazarza i okazując solidarność z chorymi i cierpiącymi. Żonkile, związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej i symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję.
Tego samego dnia grupa wolontariuszy pod wodzą pani Joanny Kuzar kontynuowała rozpoczętą przed tygodniem inicjatywę Sprzątanie Świata Łączy Ludzi. Odbywająca się już po raz 30. akcja zachęca dzieci, młodzież i dorosłych do sprzątania swojej najbliższej okolicy ,a tym samym okazywania miłości do Matki Ziemi. Wolontariusze zbierali pozostawione na terenie szkoły śmieci; kapsle, butelki, puszki i papierki, dzięki czemu możemy cieszyć się czystymi trawnikami i boiskami.

Z kolei sobotę sponsorowała w tym roku literka P jak piknik oraz liczba 80. Wolontariusze ochoczo pomagali w organizacji Roztańczonego Pikniku z 80-tką; dmuchali balony, wspierali nauczycieli w przeprowadzaniu konkurencji sportowych oraz quizów. Na koniec tego niełatwego tygodnia, w niedzielę, młodzi adepci sztuki otwartych serc pracowali przy organizacji 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Przy przejmującym zimnie i wietrze, przez kilka godzin uczniowie rozdawali zawodnikom wodę i zagrzewali ich do walki głośnymi okrzykami.
Mijający tydzień pokazał, że warto się dzielić, okazywać dobro, pomagać. Dzięki temu stajemy się lepszymi ludźmi i zyskujemy sens życia.