Archiwum miesiąca: kwiecień 2024

WARSZTATY EKOLOGICZNE „AKADEMIA KROPELKI”

18 marca 2024 r. w ramach programu „Akademia Bohaterów Klimatu” klasa 2c wybrała się na wycieczkę do Zakładu Uzdatniania Wody Bielany. Dzieci brały udział w warsztatach ekologicznych „Akademia Kropelki”. Ekologiczni bohaterowie dowiedzieli się m.in. jak oszczędzać wodę, dlaczego jest to takie ważne, do czego służy woda (np. do produkcji ubrań!), jaką wodę może pić człowiek i czy jest tej wody dużo w świecie, czy w naszym ciele też jest woda, jak wygląda oczyszczanie wody i czy woda w Krakowie jest zdatna do picia. Warsztatom towarzyszyły zabawy ruchowe. Nie zabrakło też upominków.
Zajęcia bardzo się podobały dzieciom i już z niecierpliwością czekają na kolejne!

SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W POWIATOWYM KONKURSIE WIEDZY „KULTURA LUDOWA KRAKOWIAKÓW I GÓRALI”

Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły brali udział w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Kulturze Krakowiaków i Górali. Od tego roku szkolnego konkurs ten znajduje się w wykazie konkursów, w których zajęcie wysokich miejsc nagradzane jest otrzymaniem dodatkowych punktów przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.  
W pierwszym półroczu chętni uczniowie klas 5 – 7 uczestniczyli w lekcjach organizowanych przez Centrum Młodzieży  im. dr Henryka Jordana. Następnie odbył się test wiedzy organizowany na terenie szkoły. Uczniowie z najlepszymi wynikami utworzyli trzyosobowe zespoły, które wzięły udział w eliminacjach międzyszkolnych i finale. Uczniowie klas siódmych pisali i odpowiadali indywidualnie.
W tym roku szkolnym z naszej szkoły do finału zakwalifikowały się 3 drużyny i 1 uczeń z klasy 7a. Finał konkursu odbył się 18 marca 2024 r. w CM dr H. Jordana na ul. Krupniczej w Krakowie.  Uczniowie wykazali się bardzo dużą wiedzą na temat strojów, zwyczajów i życia codziennego Krakowiaków i Górali. Emocji było dużo, a wyniki rewelacyjne;


Oto nasi LAUREACI:
I miejsce: Lena Bytomska, Gabriela Kaczmarek, Martyna Kułacz  z klas 6a, 6a, 6b
II miejsce: Martyna Maj, Paulina Marczyk, Adam Chomycz  z klas 5b, 5b, 6b

oraz FINALIŚCI:
VI miejsce  Michał Dominek, Filip Kucharski, Karol Macioł z klasy 6a, 6b, 6b
VI miejsce indywidualnie    Szczepan Maj z klasy 7a. 
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

ROZDANIE NAGRÓD

14 marca 2024 r. w klasach I-III odbyło się uroczyste rozdanie nagród za dotychczas przeprowadzone konkursy szkolne. Konkursy cieszą się w szkole sporym powodzeniem, więc zwycięzców i nagród było bardzo dużo. Zwycięzcom gratulujemy, dziękujemy wszystkim uczniom za tak liczny udział w konkursach i zachęcamy do kolejnych!
Nagrody w konkursach ufundowała Rada Rodziców.

FINAŁ AKCJI „GÓRA GROSZA”

O tym, że należy i warto pomagać doskonale wiedzą nasi uczniowie, którzy kolejny raz aktywnie włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza” i udowodnili, że razem możemy więcej. Celem tegorocznej edycji ,,Góry Grosza” organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla potrzebujących dzieci i rodzin na terenie całej Polski.
14 marca 2024 roku podsumowaliśmy szkolną zbiórkę. Tym razem udało nam się zebrać 1160 złotych i 1 grosz. Naszą szkolną „Górę Grosza” stanowiły nie tylko polskie monety, ale również euro i eurocenty.

Jeszcze raz możemy powtórzyć „Jeden grosz znaczy niewiele, ale potężna Góra Grosza jest największa na świecie!”
Wszystkim którzy włączyli się do akcji, serdecznie dziękujemy.

7A W GO JUMP

13 marca 2024 r. klasa 7a wybrała się na wycieczkę do GO JUMP, której celem było propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, wyrabianie nawyku aktywnego spędzania czasu wolnego, integracja zespołu klasowego oraz zacieśnianie relacji koleżeńskich.
GOJUMP – to jedno z najpopularniejszych miejsc na sportowo – rozrywkowej mapie Krakowa. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, uczestnicy wycieczki korzystali z szeregu atrakcji, m in. ścieżek akrobatycznych, koszów do wsadów, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionych gąbkami. Wszyscy z radością skakali na trampolinach na różne sposoby. Dużym zainteresowaniem cieszyły się skoki do basenu z gąbkami, zwinnościowy tor przeszkód oraz rzuty do kosza po odbiciu z trampoliny, a także zjazdy na zjeżdżalniach .Po godzinnej zabawie w strefie GOJUMP udaliśmy się do strefy GOAIR -powietrznego miasta.
Pobyt w Parku Trampolin  dostarczył wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Uświadomił także uczniom, że skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg. Uczniowie wrócili do szkoły zmęczeni, ale zadowoleni i z uśmiechami  na twarzach.

ZIELONA SZKOŁA KLASY 3A

Marzec 2024 r. dla uczniów klasy III A, był pełen przeżyć i nowych doświadczeń.
Trzecioklasiści wraz z opiekunami udali się bowiem do Bazy Szkoleniowo- Wypoczynkowej „Lubogoszcz” w Kasince Małej. W otoczeniu pięknego krajobrazu miło i atrakcyjnie spędzili pięć cudownych dni. W czasie pobytu zdobyli i pogłębili swoją wiedzę na temat regionu górskiego. Poznali zwyczaje, zajęcia, tradycyjną gwarę i regionalne stroje góralskie. Uczestniczyli w warsztatach zielarskich, rozpoznając zioła po zapachu i wykonując samodzielnie „kule do kąpieli”. Poznali mieszkańców lasów żyjących w okolicy ośrodka, ze szczególnym uwzględnieniem sów. Mieli również okazję rozpoznawać odgłosy mieszkańców lasu. W Ośrodku Edukacyjnym Gorczańskiego Parku Narodowego mieszczącym się w Porębie Wielkiej, zwiedzili interaktywną wystawę przyrodniczą. Podczas wizyty w Zagrodzie Edukacyjnej zapoznali się z tradycją powstawania zagórzańskich serów oraz mogli samodzielnie wykonać oscypek. Dzieci brały także udział w zajęciach z ratownikami GOPR-u, podczas których kształciły umiejętność niesienia pierwszej pomocy, wzięły udział w pozorowanej akcji ratowniczej, a także zjeżdżały tyrolką – co było wielką atrakcją. Niezwykle interesujące było także spotkanie z pszczelarzem, w trakcie którego uczniowie dowiedzieli się różnych interesujących informacji na temat życia pszczół, mogli próbować i rozpoznawać różne gatunki miodu oraz wykonać własną etykietkę na słoik miodu. Dużą atrakcją podczas wyjazdu było dla trzecioklasistów poznanie pieśni i tańca góralskiego. Podczas zajęć wokalno – tanecznych każdy z uczestników mógł się wykazać swoimi zdolnościami. Wolny czas trzecioklasiści spędzali aktywnie na zabawach i grach sportowych, natomiast wieczory urozmaicały pokazy własnych talentów, dyskoteka i seanse filmowe. Ostatniego dnia trudno było się rozstać z tym cudownym miejscem. Wszyscy mają nadzieję, że jeszcze kiedyś tu wrócą.

6A W ESCAPE ROOMIE

13 marca 2024 r. uczniowie klasy 6a wspólnie rozwiązywali zagadki w ESCAPE ROOMie. Podzieleni  na trzy grupy bawili się w  pokojach o różnej tematyce.
– Skrzynia Umarlaków – przygodowy, inspirowany serią Piraci z Karaibów 
– Protokół C.H.I.M.E.R.A. – escape room akcji inspirowany Mission Impossible, Inferno.
– Zaklęte Amulety – magiczna przygoda inspirowana światem Harry’ego Pottera.
Zagadki zostały rozwiązane i wszyscy zadowoleni opuścili magiczne pokoje.

DZIEŃ KOBIET

Chłopcy z Osiemdziesiątki również i w tym roku  nie zapomnieli o Dniu Kobiet. Dzięki nim w piątek 8 marca 2024 r. szkoła była pełna życzeń, kwiatów, słodkich upominków i oczywiście muzycznych dedykacji. Korytarze wypełniły się dźwiękami niezapomnianych piosenek takich jak m. in. „Być kobietą”, czy „Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny”. 
Dziewczyny pamiętajcie –  „najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny….. i chyba w całym świecie piękniejszych nie znajdziecie….”. 
💛

DZIEŃ KOBIET W MULTIKINIE

8 marca 2024 r. z okazji Dnia Kobiet, klasa VIII b wybrała się do Multikina na film „Za duży na bajki 2”.
Film opowiada o przygodach trojga nastolatków w Tatrach. Podczas wycieczki jeden z chłopców przypadkiem dowiedział się o istnieniu swojego ojca, którego nigdy nie znał. Postanowił go odnaleźć. Film zapewnił emocjonujące chwile i poruszył temat rodzinnych relacji oraz odwagi w obliczu niebezpieczeństwa.
Wyjście do kina było doskonałą okazją do integracji zespołu klasowego. Uczniowie mieli możliwość spędzenia czasu razem poza szkołą, dzieląc się emocjami i przeżyciami z filmu.

DZIEŃ OTWARTY

5 marca 2024 r. odbył się w naszej szkole Dzień Otwarty. Przybyłych gości powitała pani dyrektor p. Tatiana Muszyńska-Kwiecień. Na dzieci z nowohuckich przedszkoli czekały liczne atrakcje. Rodzice mogli porozmawiać z nauczycielami oraz poznać ofertę edukacyjną dla klas pierwszych.
Na naszych gości czekało mnóstwo wspaniałych zadań, wyzwań, ćwiczeń, gier i
niespodzianek. Były zajęcia plastyczne, ruchowe, techniczne. Były występy uczniów, pokazy muzyczne, taneczne i sportowe.
Dziękujemy naszym gościom za wspaniale spędzony czas.

WIOSENNE NASADZENIA DRZEWEK OWOCOWYCH

5 marca 2024 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie FruitPrint.
Celem projektu jest sadzenie drzew owocowych dawnych odmian w ogrodach szkolnych i przedszkolnych na terenie Krakowa. Drzewa owocowe będą stanowić żywy bank genów, dostarczą tlenu, cienia, staną się również miejscem do obserwacji organizmów.
Uczniowie sadząc drzewka pod czujnym okiem pana Igora Bokuna- lidera projektu FruitPrint mogli dowiedzieć się jak pielęgnować młode drzewka, przycinać oraz dlaczego są one ważne w przestrzeni publicznej.
Zasadzone zostały następujące gatunki i odmiany: jabłonie-Złota Reneta i Koksa Pomarańczowa, Grusza Paryżanka oraz dwa Kasztany Jadalne.
Składamy serdeczne podziękowania firmie B&B Venture Igor Bokun, która zakupiła drzewka dla szkoły oraz panu Igorowi za niezwykle cenną lekcję w terenie.

KOLEJKOWO W GLIWICACH- MINIATURY W RUCHU

1 marca 2024 r. uczniowie klasy 3A pojechali na wycieczkę do Gliwic, aby odkryć uroki życia małych mieszkańców Kolejkowa na wyjątkowej, największej w Polsce makiecie. Wszyscy z uwagą i zapartym tchem słuchali pani Przewodnik, która bardzo ciekawie opowiadała wtrącając różne ciekawostki i anegdoty. W miniaturowym świecie uczniowie zobaczyli życie na wsi, towarzyszyli turystom podczas górskich wypraw, wzięli udział w akcji ratunkowej, obserwowali pracę leśniczego, kupca, pracownika budowlanego, mechanika, cyrkowca czy plażowicza. Po Kolejkowie poruszły się pociągi oraz samochody.
To także jedyna makieta w Polsce, na której pływa statek. Podczas wycieczki dzieci wzięły także udział w warsztatach, podczas których wykonały własne kolejki lub domki z papieru.
Dla Trzecioklasistów był to dzień pełen radości i niezwykłych, nowych doświadczeń. To była super przygoda.