Teatr w szkole

1. Początki „przyjaźni” z teatrem  Szkoły  Podstawowej nr 80

 DSCN7933

 

Początki szczególnej „przyjaźni” z teatrem sięgają lat osiemdziesiątych. Jednak dopiero rok 1994 stał się przełomem w pełnej realizacji edukacji teatralnej. Wtedy to pojawiły się pierwsze ogólnoszkolne konkursy teatralne, obejmujące swym zasięgiem klasy IV – VI. Eliminacje Teatralne,  bo o nich mowa, były prawdziwym urozmaiceniem szkolnej rzeczywistości, dostarczyły dzieciom  i uczącym wiele radości i satysfakcji. Zachęceni powodzeniem nauczyciele postanowili, że eliminacje już na stałe wejdą do szkolnej tradycji. Kolejne lata przynosiły coraz więcej pomysłów, atrakcyjnych rozwiązań i zjednywały sobie wielkie rzesze entuzjastów, w tym również rodziców.

Z upływem czasu, działalność teatralna została rozszerzona na inne płaszczyzny. Obecnie jest realizowana w ramach lekcyjnego procesu dydaktyczno – wychowawczego, jak i różnych form zajęć pozalekcyjnych. Patronem szkolnej „przyjaźni z Melpomeną” jest Wojciech Bogusławski, a szkolnym świętom towarzyszy hymn, nawiązujący również do tematyki teatralnej.

5maska   9SZK   6maska      8SZK

8maska     DSCN3223

2. Coś więcej o Eliminacjach Teatralnych

eliminacje     DSCN3212

Od kwietnia 1994 roku organizowane są szkolne Eliminacje Teatralne. Dzień eliminacji jest równocześnie świętem szkoły, której patronuje Ojciec Teatru Polskiego – Wojciech Bogusławski.  Początkowo w tym konkursowym przeglądzie inscenizacji klasowych uczestniczyły klasy IV- VI, później dołączyły również klasy młodsze (I – III).

Przez kilka tygodni uczniowie wraz ze swoimi opiekunami (nauczycielami i rodzicami) przygotowują się do prezentacji na szkolnej scenie wybranego przez siebie przedstawienia. Tworzą własne scenariusze, wykonują kostiumy, opracowują scenografię.  W klasach IV – VI jest przyznawana nagroda dla najlepszego aktora- „Gwiazda 80-tki”

W szkole, w holu I piętra, istnieje „Aleja Gwiazd”- specjalna tablica, na której  zdobywca nagrody  dla najlepszego aktora odbija swą dłoń.

DSCN7928

Podczas  Eliminacji Teatralnych można zdobyć również wyróżnienia:

  • Za adaptację tekstu
  • Za scenografię
  • Za oprawę muzyczną

W jury zasiadają nauczyciele przedmiotów artystycznych i przedstawiciele społeczności uczniowskiej- uczestnik zajęć koła teatralnego oraz gość honorowy – absolwent szkoły, zdobywca nagrody „Gwiazda 80-tki”.

Co roku wydawany jest program Szkolnych Eliminacji Teatralnych.

 Zawiera on:

  • Słowo wstępne
  • Kalendarium konkursowe,
  • Harmonogram warsztatów
  • Spis konkursów towarzyszących imprezie
  • Skład jury

3. Warsztaty teatralne:

Eliminacjom Teatralnym towarzyszą warsztaty, czyli spotkania z „ludźmi sceny”- aktorami krakowskich teatrów, scenografami, choreografami, kostiumologami. Warsztaty poszerzają wiedzę  o teatrze, pozwalają poznać tajniki sceny, zajrzeć za jej kulisy, zrozumieć, na czym polega praca ludzi związanych z teatrem. Spotkania sprzyjają aktywizacji uczniów (dzieci uczą się grać, tańczyć, przygotowywać kostiumy teatralne, choreografię).

4. Lekcje teatralne:

Nasi uczniowie co roku odwiedzają Teatr Groteska, zwiedzając wystawę „Sekrety sceny”, są również obecni w Teatrze im. J. Słowackiego. Młodzież, zwiedzając pracownie kostiumologów, scenografów, magazyny teatralne, rozmawiając z ludźmi teatru – choreografem, inspicjentem, scenografem, ma okazję odnaleźć własne zainteresowania oraz przekonać się, że spektakl teatralny to praca wielu ludzi, co pozwoli ukształtować ich postawy: szacunku dla twórców teatru, kultury zachowania (również w teatrze). Spotkania uzmysławiają naszym uczniom, że praca nad spektaklem to wypadkowa różnych dziedzin wiedzy. Pogłębiają więc wiedzę z zakresu historii, plastyki, muzyki. Rozmawiając z aktorami, dzieci poznają ogrom wysiłku, jaki trzeba włożyć w kreowanie granej postaci. Ponadto obcowanie z przepięknym wystrojem wnętrz Teatru im. J. Słowackiego, na pewno rozwija wrażliwość estetyczną ucznia.

5. Uczeń Szkoły Podstawowej nr 80 – krytycznym widzem spektakli przedstawianych w krakowskich teatrach.

W miarę możliwości nasi uczniowie uczestniczą we wszystkich przedstawieniach granych na deskach krakowskich teatrów, które są dostosowane do ich wieku. Są to między innymi:

  • „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”- w Teatrze im. J. Słowackiego,
  • „Mały Lord” – W Operze Krakowskiej,
  • „Tajemniczy ogród”- w Teatrze Bagatela,
  • „Przygody Tomka Sawyera” w Teatrze Ludowym”.
  • Liczne spektakle dl dzieci  przedstawiane na deskach Teatru  Groteska.

 SDC11044

W oczekiwaniu na rozpoczęcie spektaklu „Tajemniczy ogród” w Teatrze Bagatela

Gdy nadarza się okazja, „młodzi, szkolni dziennikarze”- uczestnicy Koła Polonistycznego, przeprowadzają z aktorami wywiady.

IMG_5631       IMG_5634

Wywiad przeprowadzany z artystką Opery Krakowskiej –  p. Agnieszką Cząstką, po  obejrzeniu przedstawienia „Mały Lord”

6. Szkolne koło teatralne:

W naszej szkole aktywnie działa koło teatralne. Uczniowie, którzy odkrywają w sobie talent aktorski, mają możliwość, aby rozwijać i doskonalić  zdolności. Podczas zajęć koła są  nie tylko aktorami, ale również scenografami, kostiumologami, choreografami oraz reżyserami. Wielkim przeżyciem dla młodych twórców jest możliwość zaprezentowania kolegom, rodzicom i nauczycielom efektów swej pracy na szkolnej scenie.

DSCN7955   DSCN7954   DSCN7952

Uczniowie w trakcie zajęć koła teatralnego.

7. Lekcje języka polskiego:

 SDC11018

Również podczas lekcji języka polskiego nasi uczniowie mają możliwość zaprezentowania swych umiejętności aktorskich na szkolnej scenie.

 

 

 

I

 

Inscenizacja fragmentów lektury „Bracia Lwie Serce” w klasie piątej

SDC11027     SDC11009  SDC11042

 8. Konkursy

54

 

Nasza szkolna przygoda z teatrem, to również udział w konkursach teatralnych organizowanych na terenie naszego miasta przez domy kultury. Szczególnie dużym powodzeniem cieszy się Wojewódzki Konkurs „O teatrze Wiemy Wszystko”, organizowany przez MDK im. Jordana w Krakowie, w którym to konkursie nasi uczniowie bardzo często są zdobywcami głównej nagrody – „Złotej Maski”.

 

9. Innowacje z zakresu edukacji teatralnej.

Mając na uwadze zainteresowanie całej naszej społeczności szkolnej teatrem, nauczyciele opracowali i wdrażają innowacje metodyczne „Tu jest teatr czarodziejskiej magii świat” oraz „OK off stage kids”.

Naszą sympatię do teatru najlepiej przedstawia hymn szkolny:

Czasem w szkole trudno bywa,

Czasem w szkole się obrywa,

Gramatyką cię ponudzi,

Z marzeń sennych lubi budzić.

                Groźnym belfrem cię postraszy,

                Chciałbyś w  kąt się zaszyć.

                Zrozum każdy ma złe dni,

                Będzie lepiej, uwierz mi …

Ref:  W naszej  szkole marzenia się spełniają,

    W naszej szkole sny jawą też bywają,

   W naszej szkole być możesz groźnym wilkiem

  Lub Kapturkiem niewinnym choć przez chwilkę.

                Tu jest teatr – czarodziejski magii świat,

                A my wszyscy z Melpomeną za pan brat.

Tu pobędziesz przebiegłą Balladyną

Lub siostrunią tej jędzy, cud Aliną

W naszej szkole mieć możesz tysiąc twarzy,

Tu jest teatr- tu się wszystko może zdarzyć!

                Tu jest teatr – czarodziejski magii świat,

                A my wszyscy z Melpomeną za pan brat.

Plecak marzeń weź do ręki,

Leć na scenę w rytm piosenki.

Przymierz kostium w nowej roli,

Precz z jedynką! Już nie boli.

                Odfrunęły myśli czarne,

                Wielka radość cię ogarnie

I po smutkach został cień

Będziesz gwiazdą, dziś twój dzień!           

Ref: W naszej  szkole marzenia się spełniają…