Archiwum roku: 2018

Pierniczki na święta

Dekorowanie pierniczków po raz drugi!

Dekorowanie pierniczków przed świętami stało się nową tradycją w szkole. 18 grudnia chętni uczniowie z klas 4 – 8 wzięli udział w Akcji Dekorowania Pierniczków. Wcześniej pasjonaci i pasjonatki pieczenia przygotowali świąteczne ciasteczka samodzielnie lub z pomocą rodziców.Akcji towarzyszyła świąteczna atmosfera i cudowne zapachy korzennych przypraw. Udało nam się udekorować wspólnie bardzo dużo pierniczków, które potem zostały zapakowane i dostarczone do wszystkich klas na świąteczne spotkania, które odbędą się w piątek.

Akcja Dekorowania Pierniczków okazała się świetnym sposobem na integrację uczniów
oraz wprowadziła nas wszystkich  w świąteczny nastrój!

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie produktów do dekoracji ciasteczek.

 

   pierniki1           pierniki2

Złotówka dla Brazylii – konkurs na najgrubszego Mikołaja

12 grudnia 2018 r. w naszej szkole przeprowadzony został KONKURS NA NAJGRUBSZEGO MIKOŁAJA. W ruch poszły poduchy, koce, dmuchane piłki… Brzuchy naszych milusińskich rosły na potęgę !!! Prawdziwym wyzwaniem dla uczestników było osiągnięcie w pasie 225 cm i  przy zachowaniu równowagi wykonanie pięciu przysiadów. Udało się to uczennicy klasy VI A – Gabrysi, która zwyciężyła w konkursie w kategorii  klas starszych i Dawidowi z kl. IA , który choć szczuplejszy (150 cm) wygrał wśród uczniów klas młodszych.

18 -stu uśmiechniętych Mikołajów godnie zaprezentowało się publiczności zgromadzonej w sali gimnastycznej.  Wszyscy spisali się na medal i wprawili nas w dobre humory.

W tym dniu włączyliśmy się również w zbiórkę pieniędzy na przedszkole w Brazylii, w którym pracuje s. Natana. Dzięki hojności całej społeczności szkolnej nasze mikołajki zebrały ponad 360 złotych.

Wszystkim Uczniom i Wychowawcom dziękujemy za zaangażowanie w akcję i już gorąco zapraszamy do styczniowego konkursu -„Postać z bajki”.

Wtorek z 80-tką

9 grudnia 2018 r.  obyły się kolejne zajęcia – dla dzieci z przedszkoli –  prowadzone w naszej szkole w ramach projektu „Wtorki   z 80-tką”. Organizacją tego spotkania zajęły się nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej (p. E. Suchanek, p. K. Satro, p. I. Król- Mazur, p. B.Smoleń- Goc, p. J. Ziobro),  pedagog szkolny (p. G. Krzyżak) oraz nauczycielka j.angielskiego w klasach I – III (p. M. Kucha). W tym dniu przedszkolaki miały okazję wziąć udział w zajęciach technicznych w czasie których – z przygotowanych wcześniej materiałów -wykonywały bożonarodzeniowy wieniec na drzwi.

Po krótkiej przerwie dzieci z ogromnych zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach ruchowych.

Rodzice mogli ten czas przeznaczyć na odpoczynek w zaaranżowanej w jednej z sal kawiarence. Chętnie jednak uczestniczyli razem ze swoimi pociechami w proponowanych przez nauczycieli formach aktywności.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

 

Międzynarodowe Święto Wolontariuszy

 5 grudnia przypada Międzynarodowe Święto Wolontariuszy – osób, które niosą bezinteresowną pomoc oraz wspierają różnego rodzaju   inicjatywy i organizacje.
     W tym roku wolontariusze naszej szkoły zostali zaproszenia na I Galę Wolontariatu Sportowego, organizowaną przez Zarząd  Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Odbyła się ona w Hali  Sportowej „Wisły”.
     W uroczystości uczestniczyło ponad 60 Szkolnych Kół  Wolontariatu z Małopolski. SP 80 znalazła się w gronie 12 szkół wyróżnionych i nagrodzonych.                                                     
     Z rąk Dyrektora ZIS – Pana Krzysztofa Kowala oraz Wiceprezydenta Krakowa – Pani Anny Korfel – Jasińskiej,  otrzymaliśmy dyplomy, gadżety, podziękowania dla wolontariuszy i wyróżnienie dla naszej szkoły za wyjątkowe  zaangażowanie podczas imprez sportowych organizowanych   w Krakowie.

Dzień otwarty

27 listopada 2018r. odbył się w naszej szkole Dzień Otwarty, na którym  dzieci  z przedszkoli wraz z Rodzicami mogli zwiedzić  całą szkołę oraz  porozmawiać z wszystkimi  pracującymi w niej nauczycielami. Rodzice spotkali się z panią dyrektor Tatianą – Muszyńską Kwiecień oraz z- cą dyrektora panią Katarzyną Solawą. Goście z dużym zainteresowaniem obejrzeli występ artystyczny-uczniów klas trzecich, którzy poprzez śpiew pieśni patriotycznych nawiązali do obchodzonej  w listopadzie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Dzień Otwarty był okazją do: zabaw integracyjnych, obserwacji doświadczeń przyrodniczych, chemicznych, fizycznych oraz  ćwiczeń z tablicą interaktywną.

Szkolny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej

22 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 80, odbył się I Szkolny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej.

Jak na pierwszą edycję konkursu to trzeba przyznać, że zainteresowanie wspólnym śpiewaniem patriotycznych utworów było ogromne. W wykonaniu naszych uczniów usłyszeliśmy mnóstwo znanych pieśni patriotycznych m.in. „Rotę”, „Białe róże”, „Przybyli ułani” a nawet „Mazurka Dąbrowskiego”. Pojawiły się również bardziej współczesne piosenki – „Dziewczyna z granatem”, „Uwierz Polsko”, „Taki Kraj”.

Jury powołane przez organizatora konkursu postanowiło przyznać miejsca i wyróżnienia w następujących kategoriach:

Kategoria- SOLISTA

I miejsce – Grzegorz Struś

II miejsce – Wiktoria Stokłosa

III miejsce ex aequo Patrycja Jastrzębska / Mateusz Kaczmarczyk

Kategoria – ZESPÓŁ

I miejsce – Zespól „Małe nutki”

II miejsce – Faustyna Wosiek / Karolina Wójcik / Joanna Laska / Zuzanna Tłuścik

III miejsce – Oliwia Nowak / Magdalena Widelska

 

Miłą niespodzianką był występ, pani Joanny Golik, która zaśpiewała i zagrała na gitarze piosenkę pt. „Szary mundur”

Jest to przyjemny i bardzo dobry sposób na zaktywizowanie dzieci i młodzieży do poznawania historii i kultury naszego narodu. Mamy nadzieje, że konkurs na stałe zagości w kalendarzu szkolnych wydarzeń.

Czarno – biały dzień w 80!

W  piątek 23. 11  w SP 80 dominowały dwa kolory – czarny i biały. To nie barwy maskujące, a kolejny kolorowy dzień!

Najbardziej czarno-białą klasą okazała się 8A. BRAWO !

Kolejny „Kolorowy dzień” będzie 6.12 – wypatrujcie ogłoszeń 🙂

czarno biały dzień

Finał konkursu wiedzy o ochronie przeciwpożarowej

 

21 listopada odbył się finał konkursu wiedzy o ochronie przeciwpożarowej, którego organizatorem jest Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa we współpracy z Wydziałem Edukacji UMK oraz z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej. Konkurs skierowany jest do uczniów klas czwartych, a jego celem jest nabycie i pogłębianie wiedzy na temat zagrożeń powodowanych przez pożary, propagowanie bezpiecznych zachowań oraz właściwego postępowania podczas wystąpienia zagrożeń.

Naszą szkołę godnie reprezentował Piotr- uczeń klasy IVc, który na trzech z czterech etapów konkursu zdobył maksymalną liczbę punktów. W ostatecznej rozgrywce zajął wysokie piąte miejsce.

Piotrowi gratulujemy rozległej wiedzy dotyczącej właściwego postępowania w sytuacji zagrożenia i życzymy dalszych sukcesów!!!

 

W magicznym świecie pana Kleksa.

Uczniowie klas czwartych bardzo aktywnie poznawali pierwszą lekturę w tym roku szkolnym –
„Akademię pana Kleksa”,  uczestnicząc między innymi w lekcji kleksografii, czy wymyślając przepisy na fantastyczne potrawy. Zwieńczeniem ich pracy z książką jest niezwykła wystawa, którą można podziwiać na holu pierwszego piętra i choć na chwilę przenieść się do bajkowego świata z opowieści Jana Brzechwy. Uczniowie stworzyli makiety przedstawiające szkołę, w której uczył się Adaś Niezgódka, a nauczycielem był nadzwyczajny profesor Ambroży Kleks. Zanim jednak czwartoklasiści przystąpili do tego zadania, musieli dokładnie przeanalizować fragmenty książki opisujące akademię. Powstałe w ten sposób prace plastyczne zachwycają precyzją wykonania oraz dbałością o szczegóły, są niezwykle pomysłowe i wykonane na bardzo wysokim poziomie artystycznym! Za wkład i zaangażowanie wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni ocenami celującymi.

Szczególne podziękowania należą się  rodzicom, którzy włączyli się w te działania, pomagając dzieciom w wykonaniu trudniejszych elementów. Wykonanie makiet, choć wymagało wiele wysiłku i czasu, pozwoliło jednak uczniom utrwalić treść lektury, uruchamiając jednocześnie wyobraźnię i kreatywność.

Koncert dla przedszkolaków

9 oraz 14 listopada uczniowie klasy III A, III B oraz II A zaprezentowali przedszkolakom koncert pieśni patriotycznych z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Uczniowie zaśpiewali  pieśni: „ Białe róże”, „Hej, hej ułani”, „Jak to na wojence ładnie”, „My, Pierwsza Brygada”, „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani” oraz piosenkę „Jestem Polką i Polakiem”. Zaproszeni goście  w skupieniu wysłuchali koncertu, a niektórzy nawet  przyłączyli się do  śpiewania. Po pierwszym koncercie przedszkolaki otrzymały flagi, a po drugim  kotyliony.

Dla wielu osób dorosłych obecnych w tym dniu na koncercie był on powodem do wzruszenia…

FINAŁ KONKURSU „PRAWO-RATOWNICTWO-BEZPIECZEŃSTWO”

13 listopada br. w krakowskiej Tauron Arenie odbył się finał konkursu „Prawo-Ratownictwo – Bezpieczeństwo”, którego organizatorami były Straż Miejska Miasta Krakowa i Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej.

W tym roku, po raz pierwszy uczestnikami konkursu byli ósmoklasiści. Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie klasy VIIIa – Julia, Jakub i Fabian, którzy odnieśli sukces i zajęli IV miejsce w finale. Wykazali się dużą wiedzą z zakresu: przepisów ustawy o postępowaniu
w sprawach nieletnich, kodeksu wykroczeń i kodeksu karnego, przepisów ruchu drogowego, ustawy o strażach gminnych, prawa konstytucyjnego i ochrony przeciwpożarowej.

Finał konkursu przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym uczniowie rozwiązywali test, a w drugim uczestniczyli w grze terenowej rozegranej w Parku Lotników. Wśród licznych, bardzo atrakcyjnych zdań przygotowanych przez organizatorów gry należy wymienić m.in. umundurowanie się, udzielanie pierwszej pomocy, pokonanie rowerowego toru przeszkód, itd.

Naszym uczniom jeszcze raz serdecznie gratulujemy odniesionego sukcesu i rozległej wiedzy na temat obowiązujących przepisów prawa!!!

Rekord dla Niepodległej

 

9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11 uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięli udział w wydarzeniu organizowanym przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską oraz Radę Dzieci i Młodzieży pod hasłem „9 listopada zaśpiewam hymn w szkole”. Społeczność szkolna wspólnie odśpiewała cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, włączając się tym samym do akcji „Rekord dla Niepodległej”. Wspólne śpiewanie poprzedzone było prelekcją na temat 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 

Savoir vivre wobec Osób Niepełnosprawnych – różni, a jednak tacy sami

7 listopada br. w naszej szkole gościły absolwentki VIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, które realizują projekt „Savoir Vivre wobec Osób Niepełnosprawnych”.

Głównym celem projektu jest popularyzacja wiedzy na temat kulturalnego zachowania wobec osób niepełnosprawnych, walka z wykluczeniem tychże osób oraz popularyzacja idei wolontariatu.

Zajęcia zostały przeprowadzone w dwóch grupach – pierwszą tworzyli uczniowie klas IV, a drugą nasi wolontariusze. W trakcie spotkania uczniowie wysłuchali wykładu i obejrzeli prezentację na temat zasad, które powinni przestrzegać w kontakcie z osobami niepełnosprawnymi.

Najważniejsze z nich to:

  • „Zanim udzielisz pomocy, zapytaj, czy osoba z niepełnosprawnością życzy jej sobie”

  • „Bądź taktowny w inicjowaniu kontaktu fizycznego – zanim dotkniesz osoby z niepełnosprawnością, aby jej pomóc – uprzedź ja o tym.”

  • Reaguj uprzejmie na prośby osób z niepełnosprawnością. One nie skarżą się, ale podpowiadają ci, co mogłoby im ułatwić funkcjonowanie w pewnej przestrzeni.”

  • „Jeśli coś mówisz- zwracaj się bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością.”

  • „Jeśli nie wiesz jak zachować się wobec osoby z niepełnosprawnością -po prostu ją o to zapytaj!”

Uczniowie mieli również możliwość komunikować się jedynie za pomocą gestów (poznali podstawowe zwroty w języku migowym), ćwiczyli sposób, w jaki powinno się przeprowadzić osobę niewidomą przez jezdnię oraz jak prawidłowo pomóc osobie na wózku inwalidzkim wsiąść do autobusu.

Serdecznie dziękujemy Naszym Gościom za to niezwykle ważne spotkanie!

Wolontariusze w okresie Wszystkich Świętych

W okresie Wszystkich Świętych nasi wolontariusze z kl.8a i 8c ,kwestowali na cmentarzu Grębałów na rzecz Hospicjum im św.Łazarza Ta forma aktywności przyczynia się do zwiększania wrażliwości ,empatii wobec osób chorych i cierpiących. Doświadczenie młodości oprócz radości i snucia planów na przyszłość, może być także zadumą nad sensem ludzkiego życia. Zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnych akcjach.