ROK SZKOLNY 2023/2024

___________________________________________________________________________________________________

ŚWIĘTO DOBRYCH UCZYNKÓW

W ostatnich dniach obchodziliśmy Święto Dobrych Uczynków. Z tej okazji uczniowie klas 4-8 mogli wziąć udział w wielu zabawach, aby okazać sympatię swoim koleżankom i kolegom ze szkoły. Każdy mógł zostać „cichym przyjacielem” dla wylosowanej przez siebie osoby albo zrobić sobie zabawne zdjęcie z przyjacielem, w ramach konkursu „Życzliwość w kadrze”. Wolontariusze przygotowali również kartki- zrywki pod hasłami: „Weź ze sobą dobre słowo” oraz „Podziel się dobrym uczynkiem”. Działaniem integrującym całą społeczność szkolną było także przygotowanie papierowego łańcucha dobrych uczynków, na którego ogniwach uczniowie zapisali odpowiedzi na pytania: co to znaczy być życzliwym? Jak czynić dobro? Każdy chętny mógł przygotować kartkę dla osoby, którą chciał obdarzyć życzliwością i uśmiechem.

___________________________________________________________________________________________________

KAMYCZKI NADZIEI

Każdej wiosny rozkwitają wokół nas Pola Nadziei, kwitną żonkilowo, zapraszając do wzięcia udziału w wyjątkowej akcji pomocy Hospicjum św. Łazarza. W tym roku także uczniowie SP 80 wzięli się ochoczo do pracy i stworzyli piękne kamyczki, które następnie wyruszyły w podróż do podopiecznych hospicjum. Malując: żonkile, słońce, kwiaty, zielone listki, uczniowie oderwali na chwile głowy od ekranów telefonów, by dostrzec piękno otaczającego ich świata i budzącej się do życia przyrody. Pokazali, że każdy z nas, może zrobić coś dla drugiego człowieka, wykazać się empatią i dobrym sercem.
Miło nam poinformować, że dwoje uczniów: Aleksandra Staniewska i Dominik Kurzawa otrzymało wyróżnienie w kamyczkowym konkursie i razem ze swoją klasą, 4a wezmą udział w wielkiej Gali Szkolnych Pól Nadziei, która 28 maja odbędzie się w NCKu. Gratulujemy!

___________________________________________________________________________________________________

21. CRACOVIA MARATON

14 kwietnia 2024 r. odbył się 21. Cracovia Maraton,  w którym wzięło udział ponad 5600 uczestników, gotowych do pokonania morderczego dystansu 42 kilometrów i 195 metrów. Jak co roku, uczniowie naszej szkoły od wczesnych godzin porannych pracowali w punkcie odświeżania na 27,5 km, czyli przy ulicy Klasztornej. Wolontariusze rozdawali zawodnikom kubki z wodą, ale także zagrzewali ich do walki i dodawali otuchy.
Najszybsi okazali się: Ezekiel Kipkorir, który uzyskał czas 2:13:36 i Vitalyne Jemaiyo Kibii, która królewski dystans pokonała z wynikiem 2:39:26. Brawa należą się jednak wszystkim, którzy tak dzielnie i z ogromną determinacją walczyli o dotarcie na metę. Dziś, każdy był zwycięzcą, bo pokonał własne słabości i ograniczenia.
Podziękowania i słowa uznania należą się również naszym wolontariuszom, którzy wspierani przez panie: Magdalenę Górz, Agnieszkę Młynarską i Joannę Kuzar pokazali, że pomaganie jest dobre i może sprawiać ogromną radość.

___________________________________________________________________________________________________

WIOSENNE NASADZENIA DRZEWEK OWOCOWYCH

5 marca 2024 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie FruitPrint.
Celem projektu jest sadzenie drzew owocowych dawnych odmian w ogrodach szkolnych i przedszkolnych na terenie Krakowa. Drzewa owocowe będą stanowić żywy bank genów, dostarczą tlenu, cienia, staną się również miejscem do obserwacji organizmów.
Uczniowie sadząc drzewka pod czujnym okiem pana Igora Bokuna- lidera projektu FruitPrint mogli dowiedzieć się jak pielęgnować młode drzewka, przycinać oraz dlaczego są one ważne w przestrzeni publicznej.
Zasadzone zostały następujące gatunki i odmiany: jabłonie-Złota Reneta i Koksa Pomarańczowa, Grusza Paryżanka oraz dwa Kasztany Jadalne.
Składamy serdeczne podziękowania firmie B&B Venture Igor Bokun, która zakupiła drzewka dla szkoły oraz panu Igorowi za niezwykle cenną lekcję w terenie.

___________________________________________________________________________________________________

PRACA WOLONTARIATU W I PÓŁROCZU

Za nami już pięć miesięcy intensywnej pracy. Dziękujemy opiekunom Szkolnego Koła Wolontariatu pani Joannie Kuzar, pani Agnieszce Młynarskiej i pani Magdalenie Górz, za pokazywanie nam, jak możemy nieść pomoc innym oraz za inspirowanie i motywowanie do działania. 
O tym co udało się nam zrobić, przeczytać można w sprawozdaniu.

___________________________________________________________________________________________________

DO KOŃCA ŚWIATA I O JEDEN DZIEŃ DŁUŻEJ!

Ostatnie dni upłynęły w naszej szkole pod znakiem kiermaszu na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki niezwykłemu zaangażowaniu Rodziców i Uczniów udało nam się zebrać mnóstwo używanych: zabawek, gier i książek. Pokaźny stos darów, budził niepewność organizatorów i pytanie, czy uda się sprzeda całe to uzbierane dobro?
Jednak po raz kolejny okazało się, że serca naszych Nauczycieli, a  także Uczniów i ich Rodziców biją w rytmie Orkiestry! Przez cały tydzień wolontariusze z wielkim zapałem sprzedawali dary podczas kiermaszu. Każdy chciał dołożyć swoją cegiełkę. Wyniki akcji przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Zebraliśmy 3590,10 zł, czyli ponad 3 razy więcej, niż przed rokiem!  Pieniądze zostały przekazane w dzień finału do sztabu WOŚP. Dziękujemy za waszą hojność i wsparcie!

___________________________________________________________________________________________________

ZBIÓRKA DLA ZWIERZĄT ZAKOŃCZONA SUKCESEM!

Po raz kolejny w naszej szkole odbywała się zbiórka karmy i akcesoriów dla zwierząt z Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt. Zbiórka była inicjatywą Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Koła Wolontariatu i spotkała się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem społeczności szkolnej.
W ciągu dwóch tygodni udało nam się zebrać mnóstwo karmy suchej i mokrej, a także wiele innych potrzebnych rzeczy, takich jak koce, legowiska, smycze, obroże, zabawki, miski, szampony i środki czystości. Wszystkie zebrane artykuły zostały przekazane przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego i opiekunów Wolontariatu.
Stowarzyszenie, które opiekuje się psami i kotami, bardzo cieszyło się z naszego wsparcia i podziękowało nam za pomoc. Zwierzęta były zachwycone prezentami i nie mogły się doczekać, aby się nimi pobawić i zasmakować.Jesteśmy bardzo dumni z naszego osiągnięcia i dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę. Pokazaliśmy, że mamy wielkie serca i nie jesteśmy obojętni na los bezdomnych i cierpiących zwierząt. Mamy nadzieję, że nasza akcja zainspiruje innych do podjęcia podobnych inicjatyw i przyczyni się do poprawy sytuacji zwierząt w naszym mieście.

___________________________________________________________________________________________________

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

21 listopada 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
I POZDROWIEŃ. I choć za oknami tego dnia było ponuro i szaro, to u nas było jasno
i radośnie. Wszystko za sprawą koloru żółtego, symbolu optymizmu i radości, który dominował w ubiorach uczniów i nauczycieli.
Do tego dnia uczniowie przygotowywali się przez tydzień. Do „Skrzyneczki życzliwości i pozdrowień” wrzucali miłe liściki, laurki oraz pozdrowienia skierowane do koleżanek, kolegów i nauczycieli, które właśnie 21 listopada zostały przekazane adresatom i wywołały na ich twarzach uśmiech i radość.
Wszyscy, którzy tego dnia byli ubrani na żółto mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w „fotoramce życzliwości”.
Dzisiejszy, niezwykły dzień uświadomił nam, że warto być życzliwym i uprzejmym, że okazanie komuś serdeczności i obdarzenie go szczerym uśmiechem, to wiele więcej niż może nam się wydawać. Wiemy też, że okazane innym dobro wraca do nas ze zdwojoną siłą.

___________________________________________________________________________________________________

TYDZIEŃ Z WOLONTARIATEM

Miniony tydzień upłynął pod znakiem akcji Szkolnego Koła Wolontariatu. Młodzi aktywiści nie ustawali w wysiłkach, aby swoją postawą i zaangażowaniem działać na rzecz ludzi oraz środowiska szkolnego i naturalnego.
Najpierw pod czujnym okiem pań Marzeny Orłowskiej i Agnieszki Młynarskiej nasi
wolontariusze sadzili na szkolnym skwerze żonkile, włączając się w ten sposób w coroczną pomoc dla podopiecznych Hospicjum św. Łazarza i okazując solidarność z chorymi i cierpiącymi. Żonkile, związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej i symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję.
Tego samego dnia grupa wolontariuszy pod wodzą pani Joanny Kuzar kontynuowała rozpoczętą przed tygodniem inicjatywę Sprzątanie Świata Łączy Ludzi. Odbywająca się już po raz 30. akcja zachęca dzieci, młodzież i dorosłych do sprzątania swojej najbliższej okolicy ,a tym samym okazywania miłości do Matki Ziemi. Wolontariusze zbierali pozostawione na terenie szkoły śmieci; kapsle, butelki, puszki i papierki, dzięki czemu możemy cieszyć się czystymi trawnikami i boiskami.

Z kolei sobotę sponsorowała w tym roku literka P jak piknik oraz liczba 80. Wolontariusze ochoczo pomagali w organizacji Roztańczonego Pikniku z 80-tką; dmuchali balony, wspierali nauczycieli w przeprowadzaniu konkurencji sportowych oraz quizów. Na koniec tego niełatwego tygodnia, w niedzielę, młodzi adepci sztuki otwartych serc pracowali przy organizacji 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Przy przejmującym zimnie i wietrze, przez kilka godzin uczniowie rozdawali zawodnikom wodę i zagrzewali ich do walki głośnymi okrzykami.
Mijający tydzień pokazał, że warto się dzielić, okazywać dobro, pomagać. Dzięki temu stajemy się lepszymi ludźmi i zyskujemy sens życia.

___________________________________________________________________________________________________

ZAMIEŃMY MARZENIA NA PEJZAŻE – KREDKOBRANIE 2023

O czym marzą dzieci i młodzież? O podróżach, sukcesach sportowych, nowym laptopie, a może o nowoczesnym telefonie? Okazuje się, że są takie dzieci, które pragną mieć nowe przybory szkolne, aby móc się uczyć i rozwijać. Właśnie, dlatego uczniowie SP 80 po raz kolejny włączyli się do ogólnopolskiej akcji charytatywnej organizowanej przez fundację IGNATIANUM. Dzięki Waszej hojności udało nam się zebrać wiele pomocy szkolnych dla uczniów mieszkających na Kresach. W naszej paczce z darami znalazły się nie tylko: pisaki, kredki, farby czy zeszyty, ale również plecaki i organizery na biurko. Dziękujemy Wszystkim, którzy wykazali się empatią i zaangażowali się w tę piękną akcję.

___________________________________________________________________________________________________