Archiwum roku: 2023

BEZSTRESOWY MUZYCZNY DZWONEK

A w Osiemdziesiątce kolejne zmiany… Dzięki wygranej w konkursie Promującym Szkolny Budżet Obywatelski spełniło się największe marzenie naszych uczniów i nauczycieli i od kilku dni w szkole od samego rana słychać kolędy i miły głos informujący wszystkich, że już czas na lekcję, że właśnie rozpoczęła się przerwa. Po kilku godzinach ten sam sympatyczny głos życzy smacznego oraz pilnuje, żeby nikt nie zapomniał zjeść śniadania, gdyż mamy przerwę śniadaniową. Kiedy lekcje dobiegną końca i zagra ostatnia kolęda, głos dziękuje wszystkim za wspólnie spędzony czas i życzy udanego popołudnia.

SPEKTAKL „PAN ANTENKA I SREBRNY KUBRACZEK”

7 grudnia 2023 r. klasa 2c wybrała się do Nowohuckiego Centrum Kultury na spektakl „Pan Antenka i srebrny kubraczek” oraz na specjalnie spotkanie z samym Świętym Mikołajem! Po przedstawieniu, które dzieci obejrzały z uwagą, na scenę wjechały sanie ze Świętym Mikołajem, który trzymał worek pełen prezentów… Ponieważ dzieci były bardzo grzeczne, nikt nie wyszedł z pustymi rękami, każdy z drugoklasistów otrzymał wspaniały prezent :)”

ZAJĘCIA W HUCIE SZKŁA

7 grudnia 2023 r. uczniowie klasy II b zamienili lekcje w szkole na zajęcia w Hucie Szkła zlokalizowanej w Krakowie przy ulicy Lipowej 3. Dzieci miały okazję obejrzeć stałą ekspozycję dotyczącą historii i technologii szklarstwa, obejmującą zbiór oryginalnych narzędzi używanych do ręcznego wytwarzania szkła, kolekcję zabytkowych naczyń szklanych, a także kolekcję współczesnych artystycznych szkieł kolorowych. Później uczestnicy zajęć wzięli udział w edukacyjnym projekcie pt. „Szkło pod lupa Łukasiewicza”. Na koniec uczniowie obejrzeli proces formowania szkła, który zaprezentowany został przez hutników szklarzy.

WARSZTATY KULINARNE 2C

6 grudnia 2023 r. klasa 2c wybrała się na warsztaty żywieniowe „Jak gotować z myślą o planecie” w ramach programu „Akademia Bohaterów Klimatu”. Warsztaty poprowadziła znana edukatorka ekologiczna, kulinarna, autorka książek – p. Sylwia Majcher. Dzieci robiły pyszną granolę, która może być m.in. pysznym pomysłem na prezent świąteczny 🙂 Drugoklasiści mieli okazję poznać jaki wpływ mają nasze nawyki żywieniowe na zmiany klimatyczne oraz mogli spróbować swoich sił w przygotowaniu smacznych i zdrowych posiłków w duchu less waste i niemarnowania. Nie możemy doczekać się kolejnych warsztatów!”

HO, HO, HO

6 grudnia 2023 r. miał być w naszej szkole dniem mikołajkowej czapki. Kiedy jednak wszyscy uczniowie zebrali się do wspólnego zdjęcia, zupełnie niespodziewanie pojawił się najprawdziwszy na świecie Święty Mikołaj! Nie uprzedziwszy nikogo, zaparkował swoje sanie na dachu szkoły i przez komin (tak, tak w szkole JEST komin), wszedł do szkoły i zrobił nam niesamowitą niespodziankę. Nasi uczniowie musieli być bardzo grzeczni przez cały rok, skoro Mikołaj ze wszystkich szkół na całym świecie wybrał akurat naszą szkołę! Jego wizyta nie skończyła się na wspólnym zdjęciu, Mikołaj odwiedził wraz z elfami dzieci w klasach i każdego przepytał, czy na pewno był grzeczny.
Do zobaczenia za rok Święty Mikołaju!

MIKOŁAJKOWE KRĘGLE

5 grudnia 2023 r. klasa 4a wybrała się na mikołajkowe wyjście do kręgielni. Duch rywalizacji sprawił, że emocje sięgały zenitu, a zabawa była naprawdę świetna. Wprawni gracze bezbłędnie trafiali kulami w kręgle, a początkujący starali się, by… kula nie wypadła  z toru. Dużą frajdą okazało się nie tylko indywidualne zwycięstwo, ale także zdobywanie punktów dla swojej drużyny. Uczniowie mieli okazję zintegrować się i aktywnie spędzić czas. Po sportowej rywalizacji przyszedł czas na poczęstunek- pyszną pizzę. Wycieczkę zakończyła bitwa na śnieżki.

I MIEJSCE DLA MARTYNY

Miło nam poinformować, że Martyna Kułacz, uczennica klasy 6b, zdobyła I miejsce w międzyszkolnym konkursie „Gdyby Wisława została nauczycielką…”.
Organizatorem konkursu była Niepubliczna Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego Marcina Gortata w Krakowie.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

DZIEŃ OTWARTY

5 grudnia 2023 r. odbył się Mikołajkowy Dzień Otwarty dla dzieci, które od września rozpoczną naukę w naszej szkole. Przyszli pierwszoklasiści wraz z rodzicami mieli okazję zobaczyć szkołę, poznać nauczycieli oraz spotkać się z prawdziwym Świętym Mikołajem, który przybył do osiemdziesiątki w towarzystwie elfów  i dziewięciu reniferów, wśród których pojawił się sam Rudolf z czerwonym nosem!  W każdej sali czekały na gości niezliczone niespodzianki, zagadki i gry i zabawy. Wolontariusze, którzy  tłumnie przybyli do pomocy nauczycielom, wspólnie z dziećmi bawili się i śpiewali. To był naprawdę magiczny wieczór…
Już dzisiaj zapraszamy wszystkich na kolejny dzień otwarty. Który odbędzie się w marcu.

DZIAŁAJMY RAZEM

4 grudnia 2023 r. w sali reprezentacyjnej Urzędu Miasta Krakowa odbyło się zakończenie i podsumowanie przedsięwzięć, przeprowadzonych w placówkach  w ramach projektu „Działajmy razem”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 7A: Oliwia oraz Kornelia wraz z przedstawicielką Centrum Aktywności Seniorów – panią Danutą Walecką, emerytowaną nauczycielką Osiemdziesiątki. Dziewczęta zaprezentowały założenia, cele oraz rezultaty zrealizowanego w szkole projektu „O nowej to Hucie piosenka”.
Pomysł na projekt narodził się z okazji obchodzonego 70-lecia szkoły. Jego głównym celem było stworzenie atmosfery integracji międzypokoleniowej, promowanie współpracy seniorów z młodzieżą oraz rozwijanie postaw budujących wspólnotę. Razem z Seniorami stworzyliśmy i wykonaliśmy na deskach Teatru Ludowego musical „O Nowej to Hucie piosenka”. Nagraliśmy także płytę, która jest wspaniałą pamiątką z jubileuszu. W szkole odbyły się warsztaty z emisji głosu, zakupione zostały kostiumy dla aktorów, oraz rekwizyty. Cele projektu zostały zrealizowane. Osobą koordynującą działania podejmowane w szkole w ramach realizacji projektu była pani Karolina Stasiowska – nauczyciel muzyki.

MUZEUM NOWEJ HUTY

W ostatnich tygodniach listopada uczniowie z klasy 4b oraz z klas piątych i szóstych wybrali się do Muzeum Nowej Huty na warsztaty edukacyjne „Trzepaki, Reksio, Atari”. Dzieci poznały zabawki, rozrywki oraz gry podwórkowe z czasów PRL . Uczestnicy warsztatów zapoznani zostali także z ofertą czytelniczą oraz z propozycjami kulturalnymi  sprzed pięćdziesięciu lat.  Uczniowie zobaczyli także, jak na przestrzeni dekad zmieniała się technologia. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Już czekamy na kolejne propozycje muzeum. 

KONKURS RECYTATORSKI „PODRÓŻE MAŁE I DUŻE”

30 listopada 2023 r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „ Podróże małe i duże”.
Celem konkursu było wzbudzenie zainteresowania poezją dziecięcą, rozwijanie i promowanie uzdolnień recytatorskich uczniów, kształcenie wrażliwości na piękno języka ojczystego.
Uczniowie klas I – III wspaniale zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne.

W kategorii klas pierwszych laureatami zostali:
I miejsce: Iga Piotrowska kl. 1 c
II miejsce: Zofia Bakowska kl. 1 c
III miejsce: Maksymilian Mysiak kl. 1 a


W kategorii klas drugich:
I miejsce: Hanna Stelmachowska kl. 2b
II miejsce: Tomasz Węgrzynowicz kl. 2b
III miejsce: Joanna Stats kl. 2a

W kategorii klas trzecich:
I miejsce: Piotr Szczypkowski kl. 3a
II miejsce: Iga Kubieniec kl. 3a
III miejsce: Magdalena Szymańska kl. 3a
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom!

FLYING TIGER

W ostatnim dniu listopada wybraliśmy się na wycieczkę w ramach lekcji języka polskiego jako obcego, do Centrum Handlowego Serenada, żeby odwiedzić sklep ” Flying Tiger”.
Szukaliśmy w nim pomysłów na prezenty mikołajkowe. Wiemy, że nie wszystko trzeba kupować, są rzeczy, które można zrobić samemu. W tym sklepie widzieliśmy wiele takich przedmiotów, które każdy z nas mógłby zrobić sam. Są tam rzeczy różne: śmieszne, praktyczne, niepraktyczne i kompletnie zwariowane. Oglądając je, można się naprawdę świetnie bawić, co też robiliśmy.
Na końcu zjedliśmy pyszną włoską pizzę i zrobiliśmy wspólne zdjęcie przy wielkiej choince i domku Mikołaja.
W czasie wycieczki rozmawialiśmy dużo po polsku, poznawaliśmy nowe słowa. To było nasze wesołe mikołajkowe wyjście.
Wszystkim polecamy wizytę w ” Flying tiger” to naprawdę dobra zabawa!

AKADEMIA BOHATERÓW KLIMATU

28 listopada 2023 r. w Nowohuckim Centrum Kultury odbyła się uroczysta inauguracja programu „Akademia Bohaterów Klimatu”. Projekt ten jest kontynuacją miejskich działań w obszarze edukacji klimatycznej realizowanych w ramach kampanii „Kraków w dobrym klimacie”. Uczestnicy programu będą mogli zapoznać się z tematyką zmian klimatu poprzez m.in udział w różnych warsztatach, wizytach w miejscach związanych z ochroną klimatu. Klasa 2c bierze udział w tymże projekcie i z radością uczestniczyła w uroczystej inauguracji oraz w późniejszych warsztatach pod tytułem: „Ogrody w słoikach”. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe „Elementarze Bohaterów Klimatu” oraz zdrowe upominki. Dzieci nie mogą się doczekać kolejnych wydarzeń związanych z programem! :)”

WARSZTATY KREATYWNEJ PLASTYKI

23 listopada 2023 r. klasa 2c wybrała się na warsztaty kreatywnej plastyki do Krakowskiego Forum Kultury. Warsztaty były nagrodą za zdobycie II miejsca w akcji „Rowerowy maj”. W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia – dzieci wykonały ozdobę na choinkę – w formie makramy. Zajęcia bardzo podobały się  uczestnikom. Wszyscy byli bardzo zadowoleni i z radością zabrali swoje prace do powieszenia na domowej choince. W drodze powrotnej  drugoklasiści udali się na spacer po Rynku Głównym. 
Zdolni uczniowie z 2c już czekają na kolejny rowerowy maj, by ponownie spróbować zdobyć taką wspaniałą nagrodę. 

ZAJĘCIA Z DORADZTWA ZAWODOWEGO W KLASIE 8A

Uczniowie klasy 8a w ramach cyklu zajęć z doradztwa zawodowego rozpoznawali swoje predyspozycje i określali marzenia na przyszłość. Poszerzali także swoją wiedzę dotyczącą rynku edukacyjnego i rynku pracy. Pomocą w tym procesie były spotkania z absolwentami naszej szkoły oraz przedstawicielami różnych branż, zawodów i sposobów organizacji pracy zawodowej. 
Pięcioro absolwentów zgodziło podzielić się swoim doświadczeniem wyboru szkoły ponadpodstawowej, rekrutacji oraz podążania wybraną ścieżką edukacyjną. Wśród gości byli przedstawiciele wszystkich rodzajów szkół ponadpodstawowych: liceum ogólnokształcącego (w tym absolwenci tuż po rekrutacji oraz tegoroczna maturzystka), technikum oraz szkoły branżowej. Serdecznie dziękujemy Oliwii, Magdalenie, Dominice, Bartoszowi i Mateuszowi za obecność i podzielenie się swoim doświadczeniem edukacyjnym!
Wśród przedstawicieli różnych zawodów gościliśmy doradcę finansowego – pana Grzegorza Golika, który wprowadził uczniów w zagadnienia związane z oszczędzaniem, inwestowaniem oraz zarządzaniem budżetem domowym. W świat branży IT wprowadził uczniów programista Marcin Łużny, dzieląc się także wyzwaniem przekwalifikowywania się i określania swojej drogi zawodowej. Dzięki spotkaniu z panią psycholog Dominiką Dubiel uczniowie mogli zapoznać się z szeregiem zawodów dotyczących zdrowia psychicznego. Natomiast pani Agnieszka Budzisz-Cebulak wprowadziła uczniów w zagadnienia związane z zakładaniem i prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, co przybliżyło ósmoklasistom ten sposób pracy i towarzyszące im wyzwania i możliwości.
Dziękujemy wszystkim przybyłym Gościom za poświęcony czas, podzielenie się swoim doświadczeniem, odpowiedzi na pytania uczniów i wzbogacenie procesu dydaktycznego naszych ósmoklasistów!