WESOŁYCH ŚWIĄT I DO ZOBACZENIA
___________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________
ŚWIĄTECZNIE, ZIMOWO, BAJKOWO !
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej przygotowali piosenki i kolędy świąteczno – zimowe, a w klasach odbyły się uroczyste Wigilie. Sytuacja pandemiczna uniemożliwiła spotkanie się na tradycyjnych Jasełkach i koncercie bożonarodzeniowym, dlatego uczniowie wraz z wychowawcami nagrali świąteczne występy. Serdecznie zapraszamy do ich obejrzenia.
Z okazji nadchodzących Świąt życzymy wszystkim dużo zdrowia, radości, pogodnego nastroju oraz szczęśliwego Nowego Roku!
___________________________________________________________________________________________________
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Święto Niepodległości – polskie święto narodowe – obchodzone jest co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli. Przez tak długi czas naszego kraju nie było, podzieliły go między siebie trzy mocarstwa: Austria, Prusy i Rosja. Nie było polskiego rządu, polskich szkół, ale byli Polacy, którzy nigdy nie zapomnieli języka polskiego. Im też zawdzięczamy odzyskanie wolności pod koniec I wojny światowej. Właśnie 11 listopada 1918 roku władzę nad wojskiem przejął Józef Piłsudski, wielki polski polityk i mąż stanu.
Do czasu wybuchu II wojny światowej obchodzono to święto tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938. Potem wybuchła II wojna światowa i Dnia Niepodległości znowu nie było. Tym razem straciliśmy wolność na 5 lat. Po roku 1945, czyli po zakończeniu II wojny światowej, komunistyczne władze naszego kraju świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca, datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. I znów przez długie lata nie wolno było świętować 11 listopada.
Dopiero 15 lutego 1989 roku Sejm przywrócił to święto pod nieco zmienioną nazwą: Narodowe Święto Niepodległości. Dzień ten jest wolny od pracy i zajęć szkolnych. Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Zapraszamy do obejrzenia występów przygotowanych przez uczniów edukacji wczesnoszkolnej.