Home » 2019

Yearly Archives: 2019

Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników

11, 12, 13 marca uczniowie trzech pierwszych klas zapoznali się z prawami i obowiązkami czytelnika oraz zasadami korzystania z biblioteki szkolnej.W trakcie zajęć wykazali się dużą kulturą i wiedzą na temat zachowania się w czytelni i poszanowania książek. Uroczyście złożyli ślubowanie czytelnika. Otrzymali zakładki i drobne gadżety czytelnicze. Witamy w gronie aktywnych czytelników!

WIZYTA W CENTRUM KONGRESOWYM ICE KRAKÓW

8 marca – w Dzień Kobiet – klasa 8a wybrała się na musical „Hejt MADE”.

Spektakl poruszał bardzo ważny problem współczesnej młodzieży – uzależnienie od internetu i mediów społecznościowych, ukazywał pułapki wirtualnego świata, sposób budowania więzi międzyludzkich. Po jego obejrzeniu, nikt nie pozostał obojętny. Jedni byli wzruszeni, drudzy rozbawieni, ale na pewno wszyscy zachwyceni  profesjonalizmem młodych aktorów, niezwykłymi  pomysłami inscenizacyjnymi oraz prostym  i ujmującym  scenariuszem. Niewątpliwie przekaz spektaklu pozostanie z ósmoklasistami   na dłużej, a słowa piosenek zapadną w pamięci. Jeszcze podczas drogi powrotnej niektórzy wciąż nucili  pod nosem: „Na życie nie ma aplikacji…”

 

Występ koła teatralnego „Uczniowie Bogusławskiego”

Dnia 8 marca z okazji Dnia Kobiet koło teatralne „Uczniowie Bogusławskiego” przedstawiło społeczności szkolnej  aż trzy razy inscenizację pt. „ Pandora”. Autorka scenariusza  i reżyser  w jednej osobie –p. Anna Biernacka– przybliżyła uczniom  znany mit o najpiękniejszej kobiecie, którą zesłali bogowie  starożytnych Greków na ziemię. W postacie  śmiertelnych i  jednocześnie Olimpijczyków wcielili się bardzo  utalentowani  uczestnicy zajęć koła teatralnego. 

W skórę gromowładnego Zeusa i mądrego Prometeusza wszedł Konrad, jego brata Epimeteusza  i boga wojny zagrał Maciek, a  w  kulawego Hefajstosa  wcielił się Bartek  ( wszyscy chłopcy z klasy Va).

Jak przystało na  8 marca na scenie pojawiły  się  piękne  kobiety, a konkretnie utalentowane     uczennic e z klasy VIb:  zazdrosną Herę  i zapracowaną Demeter zagrała Oliwia , piękną i pomysłową Afrodytę – Weronika .W  postać  nieszczęśliwej w małżeństwie Persefony ,  mądrej Ateny  oraz  płomiennej Hestii  weszła wyjątkowo zdolna Martyna, a  przebiegłą Eris  zagrała Iza.  Na szkolnej scenie wystąpiły także dwie  odważne  pierwszoklasistki  – Gabrysia  oraz  Lena  ( uczennice kl. Ia). Pierwsza  zagrała trzygłowego Cerbera, a druga pełną wdzięku  Pandorę.

Historię tajemniczej piękności przysłanej   z Olimpu  śledził i objaśniał widzom  Mikołaj ( 6b) , który  oprócz roli  śmiertelnego  dziennikarza Wołoszańskiego zagrał  jeszcze  chrypiącego Hadesa  i  leczącego bogów Asklepiosa! Na scenie pojawiła się też na chwilę pani Anna Biernacka jako  Higieja.

Inscenizację uświetnił występ  uczennicy klasy VIb Gabrieli , która wykonała na klarnecie trzy ciekawe utwory muzyczne.

Celem  widowiska było  przypomnienie uczniom wiedzy o bohaterach mitologii oraz  wzbudzenie podziwu dla  rówieśników , którzy  cały czas rozwijają w murach  „80-tki” talenty  sceniczne. A trzeba przyznać , że są to prawdziwi pasjonaci teatru oraz  występów! Z ich inicjatywy koło działa i przygotowuje ciekawe inscenizacje!  Uczniowie sami  na zajęciach koła projektują  kostiumy, tworzą rekwizyty i elementy scenografii . Słowem ,  poznają  profesję nie tylko aktorów, ale wszystkich  ludzi   teatru, bowiem  „80-tka” to  kuźnia   prawdziwych  artystów !

Podróże po Europie

W środę 6 marca chętni uczniowie klas 4b i 5b udali się w bibliotece w podróż po Europie. Układali z puzzli mapę Europy, odpowiadali na zagadki i pytania o zabytki, ciekawe miejsca, zwyczaje i potrawy państw europejskich, Pracowali na bazie książek dostępnych w naszej bibliotece,  atlasów geograficznych i własnej wiedzy o kontynencie. Efektem zabawy były foldery podróży reklamujące Paryż i Rzym.

„Wyróżnienie” dla Grzegorza Strusia w finale XVI Krakowskiego Konkursu Recytatorskiego

 

1 marca Grzegorz Struś – uczeń klasy I C – otrzymał „Wyróżnienie” w finale XVI Krakowskiego Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez  Krakowskie Forum Kultury.

Jesteśmy dumni, że kolejny uczeń naszej szkoły  rozwija swoją pasję.

 Gratulujemy !

Zbiórka karmy i akcesoriów dla zwierząt

Jak co roku wzięliśmy udział w zbiórce karmy i akcesoriów dla zwierząt z Krakowskiego Schroniska. Tym razem naszego wsparcia potrzebowały starsze i chore zwierzaki, które mają wyjątkowe potrzeby. Zebraliśmy prawie 70 kg karmy  oraz mnóstwo koców i ręczników.
W lutym nasze dary pojechały na ul. Rybną, zaświadczając, że uczniowie 80tki są wrażliwi i hojni.

Pamiętajcie DOBRO WRACA !

 Zachęcamy do przeczytania listu od zarządu schroniska : pdf

list

podziękowanie

 

 

Akcja „Złotówka dla Brazylii”

27 lutego w naszej szkole zorganizowane zostało kolejne przedsięwzięcie związane z akcją „Złotówka dla Brazylii”. Tym razem organizatorzy akcji przygotowali nie lada wyzwanie dla uczniów. Otóż zadaniem każdej z klas, było wykonanie dowolną techniką serca, które „coś robi”.

Nasi uczniowie i wychowawcy po raz kolejny okazali się niezwykle kreatywni. Wykonane przez nich  serca były bardzo oryginalne i wykonywały różne czynności:  tańczyły ( m.in. pięknego poloneza), śpiewały, rozdawały dobre słowa, częstowały słodyczami, przypominały, że wielkimi krokami zbliża się wiosna…

 Jury konkursowe za najbardziej pomysłowe uznało prace wykonane przez:

 • uczniów klasy 4b, którzy wykonali „Wielofunkcyjne serce”
 • uczniów klasy 5a, twórców „Serca otwartego dla wszystkich”
 • uczniów klasy 6a, autorów „Obrotowego serca z dobrymi słowami”
 • uczniów klasy 8b, którzy stworzyli „Serce wspomnień”.

Biała szkoła I A i II A

W dniach 11- 15 lutego uczniowie  klasy I a i II a wybrali się  na białą szkołę do Soli k/ Żywca.Dzieci brały udział w wielu wycieczkach. W  Żywcu zobaczyliśmy wspaniały ogród  i podziwialiśmy zabawy wiewiórek  i dostojnie pływające  kaczki. Dużą radość sprawiła nam wycieczka pociągiem do Zwardonia i wyjście do schroniska. Wycieczka do  Koniakowa i  Istebnej pozwoliła na poznanie historii regionu , życia ludzi oraz  poznanie okolicznej  flory i fauny . Ogromną frajdą były zajęcia z wełną podczas , których powstały magiczne anioły i  pompony. W Świnnej uczniowie uczestniczyli w zajęciach z azotem , które wywołały wiele  emocji. Nie zabrakło również zabaw ruchowych na śniegu , wieczorów tanecznych, zajęć plastycznych, muzycznych, odkrywających  talenty i wieczoru filmowego.

Konkurs piosenki „LOVE, LIEBE, AMOR”

 21 lutego upłynął w naszej szkole wyjątkowo śpiewająco- to własnie w tym dniu miał miejce Konkurs Piosenki Obcojęzycznej „Love, Liebe, Amor”. Przygotowania do występów trwały wiele tygodni a w ostatnich dniach usłyszeć można było wykonawców , którzy dopracowywali swoje występy do perfekcji na próbach. Poziom wykonanych utworów okazał się naprawdę niezwykle wysoki. Tegoroczną edycję konkursu całkowicie zdominowały piosenki w języku angielskim. Było bardzo nastrojowo- blisko 40 uczestników zaśpiewało piękne piosenki o miłości.

Jury w składzie: pani Elżbieta Papaj, pani Agnieszka Młynarska i pani Karolina Stasiowska miało bardzo trudne zadanie, ale ostatecznie wyłoniono zwycięzców.

 I miejsce zajęły ex aequo: Oliwia Szczupacka, Patrycja Żak /8a/

                                           Joanna Jagiełło /7a/

 II miejsce zajęli ex aequo: Mateusz Kaczmarczyk /5b/

                                            Faustyna Wosiek, Karolina Wójcik /5b/

 III miejsce zajęli ex aequo: Wiktoria Setlak /4c/

                                             Arkadiusz Sarota /4b/

 Jury przyznało również trzy wyróżnienia:

 • Izabeli Madei /6b/;
 • zespołowi z klasy 4a w składzie: Radek Kolański, Kamil Pieniążek, Szymon Tatar, Karol Zdebski;
 • jak również boysbandowi z 8c w składzie: Mikołaj Senderski, Michał Szafrański, Kamil Wojas oraz Mateusz Żołna

 Raz jeszcze bardzo gratulujemy wszystkim uczestnikom i bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie wszystkich wspaniałych nagród.

Do usłyszenia za rok:)

Zbieramy fanty na loterię fantową

  Szkolne Koło  Wolontariatu  zaprasza do  wzięcia udziału w akcji i  przeczytania plakatu:

Zbieramy fanty na loterię fantową     (plakat  PDF)

I miejsce Grzegorza Strusia w XVI Krakowskim Konkursie Recytatorskim

18 lutego 2019 r. siedmioosobowa reprezentacja  naszej szkoły  wzięła udział w XVI Krakowskim Konkursie Recytatorskim zorganizowanym w  Nowohuckim Centrum Kultury. Jury eliminacji rejonowych w składzie: przewodniczący – Krzysztof Górecki – aktor, Anna Warchał – aktorka,  Barbara Kyć-Szmer – instruktor programowy NCK,  Jadwiga Figiel-Stoch – instruktor programowy NCK wysłuchało uczestników, którzy  prezentowali jeden dowolnie wybrany  utwór poetycki oraz dowolny fragment prozy.

Z przyjemności informujemy, że pierwsze miejsce w kategorii  klas I – III zajął Grzegorz Struś i będzie reprezentował naszą szkołę w przesłuchaniach finałowych, które odbędą się w Krakowskim Forum Kultury 25 lutego.

Wyróżnienie otrzymała Ewa Partyka i Małgorzata Chojnacka. Wszystkim uczestnikom tego etapu serdecznie gratulujemy, a Grzesiowi życzymy kolejnego sukcesu.

XVI Konkurs recytatorski

„Wtorek z 80-tką” spotkanie z przedszkolakami

19 lutego w ramach  spotkań „Wtorki z 80-tką” odbyły się kolejne zajęcia dla dzieci z okolicznych przedszkoli.  Pierwszą część spotkania poprowadził nauczyciel geografii i pasjonat podróży –  pan Mariusz Gotfryd.  Zaprosił  przedszkolaków do wspólnej wędrówki „Gringo – dookoła świata”.  Nasi  goście dowiedzieli się, jak żyją dzikie plemiona m.in. w Afryce i Australii. Mieli okazję podziwiać i przymierzać oryginalną biżuterię, nakrycia głowy i torebki z krokodylej skóry.  Oglądali i dotykali kawałki skóry australijskiego kangura oraz  piasek z Sahary, sprawdzali jak wygodnie siedzi się na  stołeczku afrykańskiego pasterza bydła.  Opowieści pana Mariusza i rekwizyty, które ze sobą przyniósł, spotkały się z dużym zainteresowaniem wszystkich zgromadzonych i zapewne na długo pozostaną w ich pamięci.

W drugiej części spotkania uczniowie tworzyli kompozycje plastyczne nawiązujące do miejsc, które zwiedzili. Wszyscy wykazali się dużą pomysłowością, a efekty pracy można zobaczyć na zdjęciach poniżej.

Spotkanie zorganizowali nauczyciele przedmiotów matematyczno – przyrodniczych. W ramach wolontariatu podczas zajęć pomagali uczniowie klasy 8c.  Wszystkim dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy do udziału w kolejnych zajęciach w marcu.

W roli bogów greckich

W lutym 2019 roku uczniowie klasy 5b pięknie zaprezentowali swój warsztat aktorski i wiedzę z mitologii greckiej. Był to efekt ich pracy nad projektem „W roli bogów greckich”. Kreatywność i wiedza uczniów przyniosły im iście olimpijskie laury. Brawo!

„Królestwo zakręconego czasu, czyli bajka o mądrych dzieciach”


14 lutego w naszej szkole gościliśmy strażników miejskich, którzy na co dzień prowadzą działania profilaktyczne w krakowskich szkołach i przedszkolach. W tym dniu wystąpili oni w nietypowych rolach, byli aktorami i na szkolnej scenie zaprezentowali spektakl pt.„Królestwo zakręconego czasu, czyli bajka o mądrych dzieciach.”

Profilaktyczne przedstawienie obejrzały dzieci z Przedszkola nr 46 (wszystkie grupy) i nasi uczniowie z młodszej grupy wiekowej. Opowiada ono historię Adasia, który poznaje prawidłowe sposoby zachowania w sytuacjach, w jakich może znaleźć się każdy z młodych widzów. Uczy jak należy przechodzić przez ulicę, jaką postawę przyjąć przed agresywnym psem oraz jak zachować się, gdy zaczepi nas nieznajoma osoba.

 Spektakl (pouczający i oryginalny) bardzo podobał się wszystkim zebranym, którzy nagrodzili aktorów gromkimi brawami.

Konkurs pięknego czytania

Dnia 8 lutego 2019 roku 21 uczniów zaprezentowało w czytelni swoje umiejętności interpretacyjne, czytając wybrane fragmenty swoich ulubionych książek. Najpiękniej czytali:

Klasy pierwsze :

 1. Martynka Kułacz
 2. Filip Kucharski
 3. Grzegorz Struś

Klasy drugie i trzecie:

 1. Wiktoria Grymek
 2. Weronika AnaciK
 3. Wiktoria Brzana

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i kalendarze.   Gratulacje!