Home » 2019

Yearly Archives: 2019

Wymarzona szkoła

W miesiącu listopadzie nasi Czwartoklasiści pod opieką polonistki p. Marty Machnik tworzyli makiety, albumy i barwne plakaty przedstawiające szkołę marzeń. Inspiracją do ich wykonania była lektura Jana Brzechwy „Akademia pana Kleksa”. Uczniowie  dokładnie przeanalizowali fragmenty książki dotyczące wyglądu akademii mieszczącej się przy ulicy Czekoladowej, krytycznie popatrzyli na naszą Osiemdziesiątkę, wysunęli wnioski i stworzyli obraz wymarzonej szkoły.

Powstały precyzyjnie wykonane, uwzględniające najdrobniejsze detale, projekty.  Ich autorzy szczegółowo omówili efekty swojej pracy, odpowiedzieli na zadawane pytania. Prezentacje wzbudziły zainteresowanie uczniów oraz pań dyrektor, które bacznie obserwowały, coś notowały i być może dzięki naszym Czwartoklasistom sędziwa już Osiemdziesiątka unowocześni swoje oblicze?

Nie samą nauką żyje szkoła – Dzień Pluszowego Misia

W ramach akcji „Nie samą nauką żyje szkoła” 25 listopada odbył  się w naszej szkole DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA – najlepszego przyjaciela wszystkich dużych i małych. Każdy mógł przynieść swojego ukochanego pluszaka, który niewątpliwie umilał czas spędzony w szkole i uchronił od odpytywania:)

 

Projekt „W pustyni i w puszczy”

     Dnia 22 XI ( piątek) uczniowie klasy 6a zaprezentowali  rówieśnikom z klas V i VI projekt pt.”W pustyni i w puszczy – warto przeczytać!” Ideą spotkania było zachęcenie nastolatków do lektury Henryka Sienkiewicza. Szóstoklasiści pod opieką polonistki p.A. Biernackiej przedstawili efekty pracy z książką, która na pierwszy rzut oka może młodego człowieka przerazić ilością stron i rozdziałów! Jednak  po zapoznaniu się z jej ciekawą treścią i niezwykłymi bohatera, a przede wszystkim zdarzeniami , które rozgrywają się pod gorącym słońcem Afryki, może stać się źródłem inspiracji. Tak właśnie się stało w przypadku klasy 6a! Dzieci podzielone na grupy zajęły się różnymi aspektami powieści. Jednych zainteresowała geneza dzieła, innych  główne postaci, kolejne zespoły zafascynował Czarny Ląd ze swoją egzotyką. Stąd w projekcie obecność Stasia i Nel ( wcielili się w nich Bartek Kaczmarek i Ania Szymańska) oraz autora Henryka Sienkiewicza ( w skórę noblisty wszedł Maciej Wojtoń) a także multimedialne pokazy  o faunie i florze Afryki oraz niespotykanych w Europie zjawiskach natury. Oczywiście w szkole z teatralnymi tradycjami nie mogło zabraknąć fragmentu teatralnej inscenizacji. Zaproszeni do sali 23 piąto i szóstoklasiści ujrzeli  Stasia ( w tej roli  Konrad Niciarz) otrzymującego od rannego Szwajcara Lindego( Michał Pielak) chininę oraz  usłyszeli koncert na instrumenty stworzone przez uczniów ( Bartka Kaczmarka i jego siostrę Gabrysię oraz Sebastiana Ziółkowskiego). Ujrzeli tez wodza wioski Wa-himów ( z powodzeniem metamorfozę przeszedł Kacper Lubera , który wystąpił w wykonanym przez siebie kostiumie).

      Na zakończenie  warto dodać ,że na czas projektu sala teatralna ( nr 23 ) zmieniła się w fragment afrykańskiej puszczy, na  tablicach można było obejrzeć pomysłowe kolaże stworzone przez uczniów 6a. 

Spotkanie z przedszkolakami z okazji 11 listopada

Krótka lekcja historii Polski -w formie pieśni patriotycznych- zaprezentowanych  przez uczniów klas edukacji wczesnoszkolnej z okazji Święta Niepodległości, była okazją do kolejnego spotkania z dziećmi z okolicznych przedszkoli.

Poniżej  galeria z tego wydarzenia…

Listy od… Edyty Stein

 Uczniowie klasy VI b otrzymali niezwykły prezent. Towarzystwo im. Edyty Stein z siedzibą we Wrocławiu podarowało każdemu szóstoklasiście list, który zawierał życzenia oraz przesłanie od patronki Europy.

Św. Teresa Benedykta od Krzyża wzywała w nim, by młodzi ludzie nie ustawali w poszukiwaniu prawdy, by mieli odwagę spoglądać w niebo, by zechcieli wypowiadać jej imię w chwilach próby i zwątpienia.

Wybierz Wrocław

Uczniowie klasy VI b zrealizowali na zajęciach języka polskiego projekt edukacyjny „Wybierz Wrocław”. Odbyli wirtualny spacer po mieście mostów, czytali podania o księciu Wratysławie i opowiastkach o skrzatach w Wielkich Kapeluszach. Zaprzyjaźnili się z Wierzbownikiem, Karmicielem i Życzliwkiem. Podziwiali piękne ptaki w Ogrodzie Japońskim. Redagowali dziennik z podróży do miasta krasnali, tworzyli pamiętniki, opowiadania, legendy, pisali listy do Edyty Stein. Byli poszukiwaczami, kronikarzami, recenzentami, specjalistami od wyrobu galanterii skórzanej i biżuterii z łupinki orzecha laskowego.

Zajęcia ze strażakami

7 listopada br. uczniowie klas czwartych uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez kadetów ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Celem zajęć było nabycie i pogłębienie wiedzy na temat zagrożeń powodowanych przez pożary, propagowanie bezpiecznych zachowań oraz właściwego postępowania podczas wystąpienia pożaru.

W trakcie spotkania uczniowie mieli okazję zapoznać się umundurowaniem strażaków i ich wyposażeniem.

Zajęcia wzbudziły wielkie zainteresowanie ze strony czwartoklasistów, którzy bardzo aktywni, zadawali mnóstwo pytań (czasem bardzo dociekliwych i zaskakujących).

Wypowiedzi naszych gości potwierdziły, że praca strażaka jest trudna i niebezpieczna, wymaga bezgranicznego poświęcenia.

Na zakończenie zajęć każdy z uczniów otrzymał książeczkę poświęconą zagadnieniom ochrony przeciwpożarowej.

Zajęcia – „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”

6 listopada 2019 r. uczniowie klas czwartych oraz ósmych wzięli udział w warsztatach  dotyczących zasad savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych. I choć to temat trudny i delikatny zarazem, to wolontariuszki- panie: Gabriela, Magdalena i Maria -przekazały tę ważną wiedzę w niezwykle ciekawy i dostępny dla każdego sposób.

W trakcie spotkania  uczniowie mogli na chwilę doświadczyć wyzwań, z którymi stykają się na co dzień osoby niepełnosprawne. Ochotnicy próbowali więc swoich sił poruszając się na wózku inwalidzkim, a także przechodząc z zawiązanymi oczami po torze pełnym przeszkód.
Mieli okazję przeczytać tekst wykorzystując alfabet Braille’a oraz nauczyć się podstawowych zwrotów w języku migowym.

Widoczne zainteresowanie i zaangażowanie ze strony uczniów pokazało, że los osób niepełnosprawnych nie jest im obojętny. Warsztaty z całą pewnością przyczyniły się do pogłębienia wiedzy na temat różnego rodzaju niepełnosprawności i problemów dnia codziennego, z jakimi borykają się dotknięte nimi osoby. Wszyscy mamy nadzieję, że Panie wolontariuszki jeszcze nie raz odwiedzą naszą szkołę.

Szkolenie wolontariuszy

Dnia 6 listopada wolontariusze z klas VI i VII  Szkolnego Koła Wolontariatu uczestniczyli w szkoleniu przygotowującym do działań wolontaryjnych. Podczas warsztatów podejmowane były min.tematy: kim jest wolontariusz, co może robić w środowisku szkolnym i pozaszkolnym, jakie cechy powinny go charakteryzować ,co to jest kodeks etyczny oraz prawa i obowiązki wynikające z działań wolontaryjnych .
Zajęcia prowadzili eksperci z Małopolskiego Centrum Wolontariatu oraz ze Stowarzyszenia Sursum Corda w ramach Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 -2030.
 

101 rocznica odzyskania niepodległości

6 listopada był dniem niezwykle podniosłym. Wszyscy uczniowie przyszli ubrani w galowe stroje, gdyż właśnie tego dnia obchodziliśmy w naszej szkole rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczysty apel przygotowali uczniowie klas siódmych i uczniowie klasy 3a. Uczestniczyliśmy we wzruszającej lekcji historii, w której za pomocą słów, dźwięku i obrazu mogliśmy poczuć się prawdziwymi patriotami.

Konkurs recytatorski

5 listopada odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski klas I-III pt. „Te co skaczą i fruwają…”. Udział w nim wzięło 29 uczniów wytypowanych  w ramach klasowych turniejów recytatorskich. Celem konkursu było rozbudzenie wśród uczniów zamiłowania do poezji,  oraz wspieranie uzdolnień zarówno recytatorskich jak i aktorskich.  Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniało jury w składzie: p. Katarzyna  Solawa, p. Krystyna Struzikowska i p. Magdalena  Wilk – Mazgała.

Uczestnicy zaprezentowali niezwykły kunszt recytatorski oraz zaskoczyli humorem i interpretacją tekstu. Wybór zwycięzców był niełatwy, ponieważ wszyscy uczestnicy  pokazali wysoki poziom recytacji. Widownia miała okazję wybrać swojego faworyta i wyróżnić go nagrodą publiczności. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Każdy z uczestników otrzymał słodką niespodziankę.

Jury zdecydowało, że w tegorocznym konkursie:

 I miejsce zdobyli:

Kowalkowska  Zofia  klasa 1a

Kawałek Sebastian  klasa 2a

Sruś Grzegorz   klasa 2c

Grymek Wiktoria  klasa 3a

 

 II miejsce  otrzymali :

  Frasińska  Lena  klasa 1a

  Zdebski Wiktor  klasa 1a

  Bytomska  Lena  klasa 2a

 Kułacz Martyna klasa 2b

Żarczyńska  Oliwia klasa 3a

 

   III  miejsce  otrzymali :

   Maj  Martyna klasa 1b

  Bugaj Zuzanna   klasa 2a

   Partyka  Ewa klasa 2b

 

 Wyróżnienie  zdobył  – Babaraj  Cezary klasa 2b

 Laureatem nagrody publiczności został – Maj Szczepan

 Na zakończenie imprezy wszyscy uczestnicy stanęli do wspólnego zdjęcia.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów !

 

Wtorek z „80-tką”

5 listopada w naszej szkole zainaugurowano cykl comiesięcznych spotkań organizowanych dla przedszkolaków i ich rodziców, w ramach programu” Wtorki z 80-tką”. Celem spotkań jest przedstawienie rodzicom oferty edukacyjnej szkoły oraz warunków nauki, a dzieciom przybliżenie sposobu pracy z jaką zetkną się za kilka miesięcy, rozpoczynając swoją karierę edukacyjną. Na zaproszenie grona pedagogicznego odpowiedziało piętnaścioro odważnych przedszkolaków, którzy z zapałem i zaangażowaniem przystąpiło do udziału w zajęciach plastyczno-technicznych, zabawach ruchowych i pracy z tablicą interaktywną. Działań było tak dużo, że potrzebna była nawet krótka przerwa na spożycie słodkiego posiłku regeneracyjnego, jak to w szkole bywa. Na podstawie uśmiechniętych buzi dzieci można jednak sądzić, że przygotowane zadania nie były zbyt trudne i pobyt w szkole należał do udanych. Listopadowe spotkanie przygotowali nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i świetlicy. Już teraz na kolejne spotkanie serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych przedszkolaków razem z rodzicami.


 
 

Szkoła do hymnu

Dnia 8 listopada 2019 roku dokładnie o godzinie 11:11 wszyscy uczniowie naszej szkoły zaśpiewali hymn Polski włączając się tym samym do akcji „Szkoła do hymnu”. W tej niezwykłej inicjatywie MEN wzięło w tym roku udział aż 19 tysięcy szkół w Polsce i na świecie. Blisko 4 miliony uczniów i prawie 400 tysięcy nauczycieli stanęło o tej symbolicznej godzinie na baczność by zaśpiewać cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego i uczcić kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kwesta Listopadowa na rzecz krakowskiego Hospicjum im. św. Łazarza


31 października wolontariusze naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w akcji charytatywnej -„Kwesta Listopadowa na rzecz krakowskiego Hospicjum im. św. Łazarza, zbierając datki na cmentarzu Grębałów.

Wolontariuszom i wszystkim, którzy wsparli Hospicjum serdecznie dziękujemy.
                                         Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu SP 80.
 

Podziękowanie za udział w zbiórce darów dla zwierząt ze schroniska

Szkolne Koło Wolontariatu wraz z opiekunkami zorganizowało wśród społeczności szkolnej zbiórkę darów dlaschroniska dla bezdomnych zwierząt w Racławicach „Psie pole”. Uczniowie przynosili głównie pokarm. Z koców i poduszek p. Agata Wójcik uszyła legowiska dla psów i kotów. W zbiórce wzięli również udział nauczyciele i ich sąsiedzi. Wspólnymi siłami zebraliśmy sporo rzeczy, które pomogą zwierzętom przetrwać chłodne dni. Otrzymaliśmy dyplom z podziękowaniami,  a na stronie internetowej schroniska umieszczono zdjęcie naszych darów. Planujemy organizować kolejne zbiórki, gdyż zwierząt bezdomnych jest dużo i potrzebują naszej pomocy.
Dziękujemy Rodzicom uczniów, którzy zaangażowali się w naszą akcję.