Archiwum miesiąca: luty 2019

Biała szkoła I A i II A

W dniach 11- 15 lutego uczniowie  klasy I a i II a wybrali się  na białą szkołę do Soli k/ Żywca.Dzieci brały udział w wielu wycieczkach. W  Żywcu zobaczyliśmy wspaniały ogród  i podziwialiśmy zabawy wiewiórek  i dostojnie pływające  kaczki. Dużą radość sprawiła nam wycieczka pociągiem do Zwardonia i wyjście do schroniska. Wycieczka do  Koniakowa i  Istebnej pozwoliła na poznanie historii regionu , życia ludzi oraz  poznanie okolicznej  flory i fauny . Ogromną frajdą były zajęcia z wełną podczas , których powstały magiczne anioły i  pompony. W Świnnej uczniowie uczestniczyli w zajęciach z azotem , które wywołały wiele  emocji. Nie zabrakło również zabaw ruchowych na śniegu , wieczorów tanecznych, zajęć plastycznych, muzycznych, odkrywających  talenty i wieczoru filmowego.

Konkurs piosenki „LOVE, LIEBE, AMOR”

 21 lutego upłynął w naszej szkole wyjątkowo śpiewająco- to własnie w tym dniu miał miejce Konkurs Piosenki Obcojęzycznej „Love, Liebe, Amor”. Przygotowania do występów trwały wiele tygodni a w ostatnich dniach usłyszeć można było wykonawców , którzy dopracowywali swoje występy do perfekcji na próbach. Poziom wykonanych utworów okazał się naprawdę niezwykle wysoki. Tegoroczną edycję konkursu całkowicie zdominowały piosenki w języku angielskim. Było bardzo nastrojowo- blisko 40 uczestników zaśpiewało piękne piosenki o miłości.

Jury w składzie: pani Elżbieta Papaj, pani Agnieszka Młynarska i pani Karolina Stasiowska miało bardzo trudne zadanie, ale ostatecznie wyłoniono zwycięzców.

 I miejsce zajęły ex aequo: Oliwia Szczupacka, Patrycja Żak /8a/

                                           Joanna Jagiełło /7a/

 II miejsce zajęli ex aequo: Mateusz Kaczmarczyk /5b/

                                            Faustyna Wosiek, Karolina Wójcik /5b/

 III miejsce zajęli ex aequo: Wiktoria Setlak /4c/

                                             Arkadiusz Sarota /4b/

 Jury przyznało również trzy wyróżnienia:

  • Izabeli Madei /6b/;
  • zespołowi z klasy 4a w składzie: Radek Kolański, Kamil Pieniążek, Szymon Tatar, Karol Zdebski;
  • jak również boysbandowi z 8c w składzie: Mikołaj Senderski, Michał Szafrański, Kamil Wojas oraz Mateusz Żołna

 Raz jeszcze bardzo gratulujemy wszystkim uczestnikom i bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie wszystkich wspaniałych nagród.

Do usłyszenia za rok:)

I miejsce Grzegorza Strusia w XVI Krakowskim Konkursie Recytatorskim

18 lutego 2019 r. siedmioosobowa reprezentacja  naszej szkoły  wzięła udział w XVI Krakowskim Konkursie Recytatorskim zorganizowanym w  Nowohuckim Centrum Kultury. Jury eliminacji rejonowych w składzie: przewodniczący – Krzysztof Górecki – aktor, Anna Warchał – aktorka,  Barbara Kyć-Szmer – instruktor programowy NCK,  Jadwiga Figiel-Stoch – instruktor programowy NCK wysłuchało uczestników, którzy  prezentowali jeden dowolnie wybrany  utwór poetycki oraz dowolny fragment prozy.

Z przyjemności informujemy, że pierwsze miejsce w kategorii  klas I – III zajął Grzegorz Struś i będzie reprezentował naszą szkołę w przesłuchaniach finałowych, które odbędą się w Krakowskim Forum Kultury 25 lutego.

Wyróżnienie otrzymała Ewa Partyka i Małgorzata Chojnacka. Wszystkim uczestnikom tego etapu serdecznie gratulujemy, a Grzesiowi życzymy kolejnego sukcesu.

XVI Konkurs recytatorski

„Wtorek z 80-tką” spotkanie z przedszkolakami

19 lutego w ramach  spotkań „Wtorki z 80-tką” odbyły się kolejne zajęcia dla dzieci z okolicznych przedszkoli.  Pierwszą część spotkania poprowadził nauczyciel geografii i pasjonat podróży –  pan Mariusz Gotfryd.  Zaprosił  przedszkolaków do wspólnej wędrówki „Gringo – dookoła świata”.  Nasi  goście dowiedzieli się, jak żyją dzikie plemiona m.in. w Afryce i Australii. Mieli okazję podziwiać i przymierzać oryginalną biżuterię, nakrycia głowy i torebki z krokodylej skóry.  Oglądali i dotykali kawałki skóry australijskiego kangura oraz  piasek z Sahary, sprawdzali jak wygodnie siedzi się na  stołeczku afrykańskiego pasterza bydła.  Opowieści pana Mariusza i rekwizyty, które ze sobą przyniósł, spotkały się z dużym zainteresowaniem wszystkich zgromadzonych i zapewne na długo pozostaną w ich pamięci.

W drugiej części spotkania uczniowie tworzyli kompozycje plastyczne nawiązujące do miejsc, które zwiedzili. Wszyscy wykazali się dużą pomysłowością, a efekty pracy można zobaczyć na zdjęciach poniżej.

Spotkanie zorganizowali nauczyciele przedmiotów matematyczno – przyrodniczych. W ramach wolontariatu podczas zajęć pomagali uczniowie klasy 8c.  Wszystkim dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy do udziału w kolejnych zajęciach w marcu.

W roli bogów greckich

W lutym 2019 roku uczniowie klasy 5b pięknie zaprezentowali swój warsztat aktorski i wiedzę z mitologii greckiej. Był to efekt ich pracy nad projektem „W roli bogów greckich”. Kreatywność i wiedza uczniów przyniosły im iście olimpijskie laury. Brawo!

„Królestwo zakręconego czasu, czyli bajka o mądrych dzieciach”


14 lutego w naszej szkole gościliśmy strażników miejskich, którzy na co dzień prowadzą działania profilaktyczne w krakowskich szkołach i przedszkolach. W tym dniu wystąpili oni w nietypowych rolach, byli aktorami i na szkolnej scenie zaprezentowali spektakl pt.„Królestwo zakręconego czasu, czyli bajka o mądrych dzieciach.”

Profilaktyczne przedstawienie obejrzały dzieci z Przedszkola nr 46 (wszystkie grupy) i nasi uczniowie z młodszej grupy wiekowej. Opowiada ono historię Adasia, który poznaje prawidłowe sposoby zachowania w sytuacjach, w jakich może znaleźć się każdy z młodych widzów. Uczy jak należy przechodzić przez ulicę, jaką postawę przyjąć przed agresywnym psem oraz jak zachować się, gdy zaczepi nas nieznajoma osoba.

 Spektakl (pouczający i oryginalny) bardzo podobał się wszystkim zebranym, którzy nagrodzili aktorów gromkimi brawami.

Konkurs pięknego czytania

Dnia 8 lutego 2019 roku 21 uczniów zaprezentowało w czytelni swoje umiejętności interpretacyjne, czytając wybrane fragmenty swoich ulubionych książek. Najpiękniej czytali:

Klasy pierwsze :

  1. Martynka Kułacz
  2. Filip Kucharski
  3. Grzegorz Struś

Klasy drugie i trzecie:

  1. Wiktoria Grymek
  2. Weronika AnaciK
  3. Wiktoria Brzana

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i kalendarze.   Gratulacje!

Wyniki konkursu „Alfik Humanistyczny”

W grudniu na terenie naszej szkoły został przeprowadzony konkurs Alfik humanistyczny”. Celem tego ogólnopolskiego konkursu  jest promocja uzdolnionej humanistycznie młodzieży, popularyzacja literatury, sztuki i kultury języka polskiego oraz rozwijanie zainteresowań i kompetencji osobistych uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Udział w tym  konkursie pomaga uczestnikom zdobyć dodatkowe punkty w staraniach o przyznanie stypendiów oraz ułatwia osiąganie lepszych ocen w szkole dzięki utrwalaniu, poszerzaniu i porównaniu swojej wiedzy w skali ogólnopolskiej. 

Konkurs promuje i premiuje osiągnięcia uczniów i ich szkół poprzez wręczanie nagród i dyplomów wyróżnień oraz publikację rankingów konkursowych.

Z przyjemnością  podajemy wyniki konkursu:

DYPLOM LAUREATA otrzymuje SZCZEPAN MAJ

uzyskał 96,67 % punktów i zajął I miejsce w województwie małopolskim

oraz 15 miejsce w Polsce.

Dyplom uznania za uzyskanie bardzo dobrego wyniku otrzymuje:

Milena Kaczmarczyk

Zuzanna Małek

 

   G R A T U L U J E M Y !

Konkurs recytatorski uczniów klas I- III

W radosnym  nastroju po klasowych, pełnych emocji eliminacjach przedstawiciele klas  I-III przystąpili  do konkursu recytatorskiego pt. „Mistrz recytacji”. Celem naszej zabawy  było promowanie poezji. Konkurs odbył się 6 lutego 2019 roku. Organizatorka konkursu – p. L. Połomska – zapoznała zebranych z zasadami oceniania i przeprowadziła  krótką  gimnastykę buzi i języka. Jury w składzie: p. Katarzyna  Solawa, p. Grażyna Krzyżak, p. Krystyna  Struzikowska  – wysłuchało wielu pięknych recytacji znanych i mniej znanych poetów.  Wiele  recytacji zachwyciło jury i uczestników konkursu. Podziwiano techniki wygłaszania utworu poetyckiego, warsztat aktorski i umiejętność interpretacji. Wszyscy uczestnicy konkursu zasługują na słowa podziwu i uznania.

Jury zdecydowało, że w tegorocznym konkursie I miejsce zdobyli:

 Struś  Grzegorz  klasa 1c

Partyka  Ewa  klasa 1b

Kowal  Kornelia  klasa 3b

  Dodatkowym wyróżnieniem dla tych uczniów będzie możliwość reprezentowania  Szkoły  Podstawowej nr 80  na XVI  Krakowskim  Konkursie Recytatorskim w  Nowohuckim  Centrum  Kultury.

II miejsce  otrzymali :

Bendor Maja  klasa  1a

 Anacik Weronika   klasa 3b

Jagodziński  Karol  klasa  klasa 3b

III  miejsce  zajęli :

Kotlarz Gabriela klasa 1b

Babaraj  Cezary  klasa 1b

 Michałowska  Nadia klasa 3a

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów !

 

XIX finał akcji „Góra Grosza”.

XIX nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza” organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom.

Celem akcji jest pomoc dzieciom wychowującym się poza swoją rodziną, np. w domach dziecka lub rodzinach zastępczych. Zbierane są głównie drobne monety.

31 stycznia w świetlicy szkolnej zorganizowany został finał  akcji od wielu lat prowadzonej przez p. Beatę Smoleń – Goc i p. Grażynę Krzyżak. Zgromadzili się w niej  przedstawiciele: wszystkich klas edukacji wczesnoszkolnej oraz klas IV-VIII.

W tym roku zebraliśmy  1 168 zł 15 groszy (to dużo więcej,  niż w roku ubiegłym).

I A 70, 95
I B 65, 83
I C 30, 08
II A 47, 11
III A
82, 42
III B
100, 20
IV A 140, 00
IV B 64, 57
IV C 53, 73
V A 68, 40
VI A 226,04
VI B 47,88
VII A 43,81
VII B 51, 07
VIII  A 18,43
VIII B 37, 05
VIII c 7,06

Do akcji przyłączyło się  również Szkolne Koło Wolontariatu. Jego członkowie zebrali 13 zł 52 grosze.

Największą kwotę w tym roku zebrała klasa VI A ( w zeszłym roku również oni zwyciężyli). Najwięcej monet o najmniejszych nominałach zebrała klasa IV A.


Serdecznie dziękujemy  wszystkim Nauczycielom, Rodzicom i uczniom, którzy włączyli się do zbiórki.

Kolejny raz udowodniliśmy, że razem możemy więcej !

Złotówka dla Brazylii- konkurs na postać z bajki

30 stycznia 2019r. odbyła się kolejna, druga już seria konkursu – połączona ze zbiórką pieniędzy na przedszkole w Brazylii, w którym pracuje s. Natana. Tym razem uczniowie mieli za zadanie przebrać się za wybraną przez siebie postać z bajki. Nie zabrakło tego dnia w naszej szkole Smerfów, Flinstonów, Czerwonego Kapturka, Kota w butach, Myszki Miki, Myszki Minnie, 3 Małych Świnek czy Zorro.

Przedstawiciele klas mieli także zatańczyć w rytm muzyki, jak przystało na prawdziwy karnawał w Rio. Całość imprezy uświetnił profesjonalny występ taneczny ucznia klasy IV b Arkadiusza wraz z partnerką Amelią.

Tym razem wśród uczniów klas starszych wygrali przedstawiciele klasy VIII a – przebrani za Myszkę Miki i Myszkę Minnie oraz wykonujący interesujący układ choreograficzny, a wśród klas młodszych – przedstawiciele z III b przebrani m.in.za Czerwonego Kapturka, Wilka, Zorro oraz rycerza.

Wszystkim Wychowawcom, Uczniom i Rodzicom dziękujemy za zaangażowanie i zapraszamy do udziału w kolejnej serii konkursu.