Pedagog i psycholog

Pedagog szkolny: mgr Grażyna Krzyżak
pokój 40, II piętro

Psycholog szkolny: mgr Dominika Dubiel

pokój 44, II piętro

___________________________________________________________________________________________________

Szanowni Państwo,
informujemy o uruchomieniu Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12, jak również bezpiecznego czatu internetowego prowadzonego na stronie – https://brpd.gov.pl/sos-czat/. Podejmując kontakt za pośrednictwem tych dwóch kanałów komunikacji dziecko uzyskać może natychmiastowe wsparcie, podzielić się swoimi przeżyciami i wspólnie ze wspierającą osobą dorosłą zastanowić się nad rozwiązaniem swoich problemów.
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka wspomogła Telekomunikacja Polska (obecnie Orange), jako operator telekomunikacyjny zaangażowany społecznie w pomoc dzieciom. Dzięki tej współpracy dzwoniący pod numer telefonu zaufania nie ponoszą żadnych kosztów.
Także wspomniany wcześniej czat internetowy ma charakter nieodpłatny, nie wymaga również logowania ani instalowania aplikacji. Komunikacja odbywa się na stronie internetowej rzecznika – brpd.gov.pl, a obsługujący czat eksperci są osobami profesjonalnie przygotowanymi do udzielania dzieci i młodzieży takiego wsparcia.
Więcej na ten temat przeczytać można na stronie :
https://brpd.gov.pl/2020/12/07/startuje-calodobowy-dzieciecy-telefon-zaufania-iczat-
internetowy/

 __________________________________________________________________________________________________

Szanowni Państwo,
zachęcamy do zapoznania się z informacją zamieszczoną w Portalu Edukacyjnym i Magicznym Krakowie-
„NIE DAJ SIĘ’’ – WSPARCIE PSYCHICZNE UCZNIÓW, RODZICÓW
I NAUCZYCIELI W CZASIE PANDEMII.

Jest to propozycja Miasta Kraków, polegająca na „cyklicznej prezentacji tekstów mających na celu pokazanie różnych form i rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie w warunkach pracy zdalnej. Po każdej prezentacji, znajdą też Państwo filmik z ćwiczeniami, które zostały opracowane z myślą o tych, którzy przy komputerze spędzają ostatnio więcej czasu niż kiedykolwiek”.
W Portalu Edukacyjnym zamieszczona jest również informacja
„POTRZEBUJESZ WSPARCIA ? ZADZWOŃ DO PORADNI!”
zawierająca wykaz krakowskich poradni psychologiczno-pedagogicznych wraz z numerami telefonów i godzinami dyżurów. Pracujący w nich specjaliści pozostają do dyspozycji rodziców i uczniów od poniedziałku do piątku, pełniąc dyżury także w godzinach wieczornych.

___________________________________________________________________________________________________

OPIEKA PSYCHOLOGICZNA ORAZ LOGOPEDYCZNA

 Opiekę psychologiczną oraz logopedyczną zapewnia  Poradnia  Psychologiczno – Pedagogiczna nr 4,  która mieści się na osiedlu Kalinowym 18  w Krakowie.

 Poradnia jest instytucją oświatową udzielającą specjalistycznej pomocy psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej dzieciom i młodzieży, ich rodzicom i opiekunom, nauczycielom i wychowawcom. Korzystanie z jej usług jest dobrowolne i bezpłatne.

Szczegółowe informacje na temat oferty poradni, zespołu orzekającego, a także formularze niezbędne do ubieganie się o orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz nauczania indywidualnego dostępne na stronie: http://www.poradnia4.krakow.pl

PIĘĆ PROSTYCH PORAD DLA RODZICÓW

  • Dotrzymuj słowa danego dziecku. Daj mu odczuć, co to znaczy zaufanie.
  • Staraj się dobrze mówić o ludziach w obecności dziecka. Angażuj je w pomaganie innym, a nie będzie bało się ludzi i wyrośnie na życzliwego, lubianego człowieka.
  • Życie to nie tylko praca. Zadbaj o kondycję fizyczną i psychiczną. Poświęcaj czas na wspólną rekreację z dziećmi. Ucz je, że higieniczny tryb życia to ważna sprawa.
  • Tato! Bądź dżentelmenem, także w domu – wobec żony i dzieci. Twój syn ma szansę wyrosnąć na mężczyznę zjednującego sobie sympatię otoczenia, a córka dżentelmena będzie oczekiwać szacunku od innych mężczyzn i nie pozwoli im źle się traktować.
  • Mamo! Dbaj o siebie i pokazuj córce, że miło być kobietą. Dzięki temu łatwiej zaakceptuje własną płeć i związane z nią uciążliwości. 

RODZICU, ZAPAMIĘTAJ

Zwracaj uwagę na to, co mówisz do dziecka oraz co robisz w jego obecności. Twój przykład i mądra miłość pomagają mu stać się wartościowym, dobrym człowiekiem. To najprostszy sposób, by uchronić dziecko przed alkoholem, narkotykami, dopalaczami i innymi zachowaniami ryzykownymi. Poprzez dawanie przykładu i wyrażanie troski możesz budować zaufanie i więź. Pomagaj dziecku stać się takim człowiekiem, jakim chcesz, by kiedyś się stało. Przyszłość dziecka zależy od Ciebie. Pamiętaj o tym każdego dnia!

Na podstawie materiałów Krakowskiej Akademii Profilaktyki