Archiwum roku: 2021

WYCIECZKA W PIENINY KLASY VII B I VII C

4 października 2021 r. uczniowie klasy VII B oraz klasy VII C udali się na wycieczkę
w Pieniny.
Zwiedzanie zaczęliśmy od zamku w Czorsztynie, kolejną atrakcją był rejs statkiem. Przepłynęliśmy na drugi brzeg Dunajca by obejrzeć zamek w Niedzicy, posłuchać interesujących historii, legend i anegdot, a także by pospacerować po zaporze w Niedzicy. Kolejnym punktem wycieczki była Szczawnica, gdzie wyjechaliśmy kolejką na Palenice. Pogoda nam dopisała i wszyscy cieszyliśmy się urokami złotej jesieni.

NAKRĘCENI NA CZYTANIE – cz. I

Uczniowie klasy III B zachęcają siebie wzajemnie do czytania książek. We wrześniu  książki warte przeczytania zaprezentowali:

Paulina Marczyk –  Stevens Robin  „Zbrodnia nie przystoi damie”,
Martyna Maj  – Sir Steve Stewenson „Agata na tropie perła Bengalu” ,
Kacper Budziński „Spisek zombi” Svena Jonsona,
oraz Filip Kulak „Pensjonat Muszelka” Fanny Joly.
Filip również nagrał prezentację. Mamy nadzieję, że i Wy z przyjemnością przeczytacie tę książkę.

WYCIECZKA DO NIEPOŁOMIC

Pierwszy dzień jesieni uczniowie klasy III B powitali w Niepołomicach. Najpierw uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych w salach na zamku.Uczniowie mogli  wysłuchać ciekawych informacji oraz przyjrzeć się z bliska zwierzętom żyjących na terenie Puszczy Niepołomickiej. Później uczestniczyli w interaktywnych zajęciach prowadzonych przez pracowników Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego. Mogli poznać między innymi mechanizmu następstwa dnia i nocy oraz zmian pór roku, powstanie i budowę Układu Słonecznego oraz jego miejsce w Galaktyce, budowę i ewolucję gwiazd. Dopełnieniem tym zajęć był seans w Planetarium. Pod sztucznym niebem trzecioklasiści mogli poznać zjawiska zachodzące na nocnym niebie. To było wspaniałe!

WYCIECZKA W PIENINY KLASY 4A I 7A

23 września 2021 r. uczniowie klasy 4a oraz klasy 7a udali się na wycieczkę w Pieniny.
Podziwiali zamek w Czorsztynie, spacerowali po zaporze w Niedzicy. Zwiedzili
średniowieczną warownię „Dunajec”. Słuchali niesamowitych opowieści, legendy

i anegdot o królach i możnowładcach. Na zakończenie dnia pełnego wrażeń udali się do pijalni wód w Szczawnicy.
Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wycieczka była wspaniała!!!

KLASA VI A NA ZIELONEJ SZKOLE

Uczniowie klasy VI A rozpoczęli nowy rok szkolny od wyjazdu na „zieloną szkołę” do
Poręby Wielkiej. Przepiękna okolica, w pobliżu mnóstwo atrakcji do zwiedzania i wiele
szlaków turystycznych. O różnorodny i atrakcyjny program pobytu zadbali opiekunowie z Domu Wczasów Dziecięcych oraz wychowawca klasy VI A.
Pierwsza wycieczka odbyła się do Chabówki, gdzie uczniowie zwiedzali Skansen Taboru Kolejowego. Następnie zmierzyli się z przeszkodami w parku linowym w Rabce. I choć była to trudniejsza wersja trasy, to wszyscy „spisali się na medal”, bo szybko i szczęśliwie dotarli do mety!
W kolejnym dniu największą atrakcją był wyjazd wyciągiem krzesełkowym na Tobołów.
Później była piesza wędrówka przez Suhorę do schroniska na Starych Wierchach. Cały czas można było podziwiać przepiękną panoramę Gorców. W następnych dniach były spacery szlakami wokół Poręby Wielkiej oraz zwiedzanie wystawy w ośrodku edukacyjnym Gorczańskiego Parku Narodowego. Atrakcji nie zabrakło również w godzinach wieczornych.
Organizowane były zajęcia sportowe, muzyczne i taneczne. Każdy mógł znaleźć coś
interesującego dla siebie i spróbować sił w organizowanych konkursach. W ostatnim dniu przed wyjazdem zwycięzcy tych turniejów otrzymali pamiątkowe dyplomy.
To był udany wyjazd! Na pamiątkę pozostaną wspomnienia i wspólne zdjęcia…

WYCIECZKA DO JAWOREK I SZCZAWNICY

15.09.2021 r. w piękny, słoneczny dzień uczniowie klasy 5a i 4c wybrali się wycieczkę do Jaworek i Szczawnicy. Zwiedzanie zaczęliśmy od spaceru Wąwozem Homole do bacówki na Bukowinkach. Następnie byliśmy w Muzeum Pienińskim. Braliśmy udział w warsztatach: „Godła Szalayowskie”, na których zapoznaliśmy się z niezwykłą formą oznaczania domów w Szczawnicy w postaci godeł, które zawiesza się nad drzwiami domów. Każdy z uczestników zaprojektował i wykonał na drewnianych tabliczkach
własne godło. Kolejnym punktem wycieczki była Szczawnica. Byliśmy w Pijalni Wód Leczniczych, gdzie mogliśmy zakupić smaczne wody. Niektóre z nich miały bardzo ciekawe nazwy np. Helena, Magdalena, Jan, Józef, Józefina. W następnej kolejności wyjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na Palenicę i wróciliśmy pieszo na dół. Na sam koniec kupiliśmy parę ładnych pamiątek i zjedliśmy pyszne lody.
To była wspaniała wycieczka.

ZIELONA SZKOŁA W PIENINACH

„Cześć ! Właśnie wróciliśmy z zielonej szkoły w Pieninach.
W pierwszy dzień wspinaliśmy się na górę Wdżar – taką ścieżką trochę przyrodniczą,

a trochę historyczną. Wchodząc na tę górę korzystaliśmy nawet ze specjalnie
zamontowanych łańcuchów! Zaraz potem pojechaliśmy do zamku w Czorsztynie. Patrzyliśmy na jezioro, gdzie po jego drugiej stronie zobaczyliśmy zamek w Nidzicy. Koło niego była zapora wodna. Po południu bawiliśmy się w naszym ogródku.
Następnego dnia zwiedziliśmy rezerwat „Biała Woda” gdzie poznaliśmy budowę
skał oraz wyjątkowy głaz bazaltowy – nikt nie wie skąd tam się wziął….
Znaleźliśmy dziewięćsił, który jest rośliną pod ścisłą ochroną. Po powrocie z wyprawy braliśmy udział w warsztatach plastycznych. Wieczorem bawiliśmy się na dyskotece. To było istne szaleństwo ! W kolejnym dniu naszej wyprawy udaliśmy się do Wąwozu Homole. Początkowo była to piękna droga. Potem zamieniła się w trudny do przejścia (dla niektórych) szlak pełen śliskich głazów, schodów i błota. Ale szczęśliwie daliśmy radę i dostaliśmy się na Polanę Bukowinki. Spróbowaliśmy oscypków z prawdziwej bacówki

i zakupiliśmy pamiątki. Po powrocie i odpoczynku w naszym ośrodku zajęliśmy się tworzeniem i malowaniem. Powstały piękne i kolorowe pamiątkowe prace.
Odwiedziliśmy kościół, który kiedyś był cerkwią. A ciekawostką było to, że wiemy gdzie
mieszka wyjątkowy nietoperz : podkowiec mały ! Może dlatego nie pogryzły nas komary.
Rankiem słyszeliśmy też jelenie, które odbywały rykowisko ! Chodziły tuż koło naszego
domu! Wieczorem spotkaliśmy się przy ognisku, zajadając się pysznymi kiełbaskami, parówkami i pieczonym chlebem. W dzień powrotu odwiedziliśmy Muzeum

w Szlachtowej, w którym oprócz zwiedzania tworzyliśmy nasze własne herby. Następnie pojechaliśmy do Szczawnicy, gdzie zjedliśmy przepyszne lody i odwiedziliśmy piękny park. Udało nam się jeszcze zwiedzić niesamowitą Wystawę Przyrodniczą w Krościenku.
Zmęczeni ale szczęśliwi wyruszyliśmy w drogę powrotną do Krakowa.
Żałujemy, że to wszystko jest już za nami… Chętnie odwiedzilibyśmy te miejsca
jeszcze raz!

Z pozdrowieniami – klasa II A z wychowawcą.”

KLASA VI B NA WYCIECZCE

17 września klasa VI b wybrała się na wycieczkę do Ojcowa i Pieskowej Skały.
Było to nie lada wyzwanie, gdyż piątkowy poranek powitał wszystkich ulewnym
deszczem. Niezrażeni szóstoklasiści, nie zwracali jednak uwagi na niesprzyjającą aurę

i raźnie podążyli Szlakiem Orlich Gniazd. Mimo, że trzeba było ubrać peleryny i taszczyć parasole, opłaciło się pokonać trudy podróży, ponieważ VI b zobaczyła wiele interesujących miejsc oraz poznała sporo ciekawostek przyrodniczych i geologicznych. Młodzież zwiedzała różne obiekty, największym zainteresowaniem cieszyło się jednak Źródełko Miłości. Jak głosi legenda, każdy, kto zakosztuje wody z tego cudownego miejsca, zostanie obdarzony niegasnącym, wielkim uczuciem! Dlatego też niektórzy wlewali magiczną wodę do swoich butelek, aby im długo służyła jeszcze po powrocie do Krakowa. Na pewno na długo pozostaną wszystkim w pamięci Maczuga Herkulesa,
Brama Krakowska, Zamki w Ojcowie, Pieskowej Skale oraz Jaskinia Łokietka
i mieszkające w niej nietoperze. Można więc śmiało powiedzieć, że deszcz nie zakłócił dobrej zabawy oraz nie przeszkodził w poznawaniu ciekawych miejsc.

„POSŁUCHAMY, JAK BIJE OLBRZYMIE, ZIELONE SERCE PRZYRODY…”

TEATR W PARKU

15 września 2021 r. w parku im. Stefana Żeromskiego odbyły się warsztaty teatralne,
w których uczestniczyli uczniowie klasy 7a.
Spotkanie rozpoczęło się od opowieści o patronie szkoły Wojciechu Bogusławskim.
Następnie każda z grup przygotowała improwizowaną scenę na wylosowany temat.
Siódmoklasiści zadbali o sceniczną oprawę swoich występów, wykorzystali rekwizyty,

a bohaterów obdarzyli niezwykłymi imionami, historiami, atrybutami.

POZDROWIENIA Z ZIELONEJ SZKOŁY OD KLASY 4B

Hej! Postanowiliśmy 4 klasę rozpocząć od wyjazdu na zieloną szkołę. Byliśmy w Jodłówce Tuchowskiej i było super! Od samego rana do późnej nocy mieliśmy moc atrakcji. Graliśmy w piłkę, ćwiczyliśmy na siłowni, byliśmy również w parku linowym, na wielkiej górze Brzance. Odbyło się także ognisko, dyskoteka, zajęcia cyrkowe. Robiliśmy lizaki
i piekliśmy pizze. A wieczorem bawiliśmy się na imprezie z szampanem. Pozdrawiamy!

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

1 września 2021 r. uroczyście rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Do grona społeczności szkolnej pani dyrektor Tatiana Muszyńska – Kwiecień przyjęła 48 Pierwszoklasistów, którzy  złożyli  uroczyste ślubowanie, a następnie zostali pasowani na uczniów Osiemdziesiątki. Nowy rok  stawia zarówno przed uczniami, nauczycielami jak i rodzicami  nowe wyzwania.  Jesteśmy pełni nadziei, że uda się nam im sprostać. 

LATO W SZKOLE NA SPORTOWO

Wakacje w szkole to fantastyczny czas. Za nami wypad do ZOO, na Rogate Ranczo, do manufaktury cukierków, rejs statkiem po Wiśle oraz szaleństwo na basenie, wrotkarni, smoczym placu zabaw i szkolnych boiskach. Jednym słowem wakacje w szkole, to kolorowy zawrót głowy. 

WAKACJI NADSZEDŁ CZAS

Nadeszły wyczekiwane, pełne słońca wakacje. Z tej okazji dzieci ze świetlicy szkolnej przygotowały krótką inscenizację na powitanie tej lubianej przez wiele osób pory roku.
Zapraszamy do obejrzenia filmiku i życzymy Wam udanego wypoczynku w czasie wakacji.

W inscenizacji wystąpili:
uczniowie klas pierwszych – Marcel, Antek, Lena, Asia, Liliana, Ola, Maks

oraz uczniowie klas drugich – Martyna, Małgosia, Emilka, Zosia, Kuba, Lena i Julka.

Do zobaczenia we wrześniu 🙂

CZAS PODSUMOWAŃ…

W ostatnim tygodniu czerwca uczniowie klas I – III  spotkali się na apelu podsumowującym roczną pracę tej części społeczności szkolnej.
Nauczyciele klas edukacji wczesnoszkolnej  przygotowali swoich uczniów do udziału w 14 konkursach szkolnych oraz siedmiu pozaszkolnych o zasięgu ogólnopolskim, wojewódzkim i gminnym.  W konkursach szkolnych wzięło udział 634 uczniów, a nagrodzono 113. Do udziału w konkursach pozaszkolnych przygotowało się 137 uczniów, a nagrodzono 31.
Nagrodzonym osobom serdecznie gratulujemy! Wszystkich zachęcamy do podejmowania nowych wyzwań w kolejnym roku szkolnym.
W imieniu dzieci dziękujemy Radzie Rodziców za przekazanie środków finansowych na zakup nagród.