Archiwum roku: 2013

Idą Święta…….

Dnia 19XII , zgodnie z długoletnią tradycją „ 80-tki”, odbyło się spotkanie społeczności szkoły z jej byłymi pracownikami. Szczególnie miło było nam gościć nauczycieli :   p. Teresę Światłowską  ,wielkiego pasjonata muzyki, a zwłaszcza jazzu,  p. Stanisława  Florka i dwóch wuefistów ,  p. Tadeusza Pietrzaka oraz Jana Michniaka.

Wszystkim obecnym : emerytom , rodzicom , dzieciom, nauczycielom … świąteczne życzenia złożyła    pani dyrektor Anna Czerwińska – Starczyk ,  a głęboki sens Bożego Narodzenia  przybliżył   zebranym proboszcz mogilskiej parafii  Wincenty Zakrzewski.

Biesiadę wigilijną uświetnił występ dzieci z kl. IVb , które pod kierunkiem  katechetki p. Anny  Doniec i siostry Danuty  przygotowały piękne jasełka. Na scenie pojawiły się w gwiazdkowej  scenerii : zastępy aniołów , Święta  Rodzina  , pasterze z Tatr z owcami  oraz  trzej królowie  w purpurze i złocie . Młodzi i jednocześnie  bardzo utalentowani aktorzy  przypomnieli , zarówno dorosłym , jak i obecnym na biesiadzie dzieciom , zdarzenia sprzed 2000 lat. Zaśpiewali  w tradycyjnej aranżacji najbardziej znane polskie  kolędy . Widowisko bardzo się wszystkim podobało i otrzymało najwyższą ocenę publiczności – gromkie brawa .

Na uroczystości nie zabrakło harcerzy . Byli to członkowie szczepu Orogen .  Jak co roku , wnieśli w mury szkoły betlejemskie światło i przekazali ten niezwykły symbol grudniowych świąt  na ręce pani dyrektor . Po przełamaniu się opłatkiem Samorząd Uczniowski z p. Jadwigą Lipińską zaprosił  wszystkich do stołu na czerwony barszczyk . Był czas na  refleksje, wspomnienia  …

20XII odbyły się wigilie klasowe , czyli  wspólne kolędowanie, życzenia , poczęstunek w salach . Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i dużą kulturą obejrzeli jasełka , także nie szczędzili aktorom z IVb  braw . Dzień upłynął w ciepłej , niemal rodzinnej atmosferze. 

Jak najwięcej takich  dni jak ten, chwil autentycznej   integracji i prawdziwej  życzliwości,  życzymy zarówno  Uczniom , jak i Wszystkim Sympatykom  Szkoły Podstawowej nr 80 w  nadchodzącym 2014 roku!                                                                                                                                                                                                     Pracownicy

 

 

Sukces uczennicy klasy I a

9 grudnia 2013 r. jury Konkursu Literackiego na wiersz o Krakowie przyznało nagrody i wyróżnienia.

Pragniemy ogłosić, że I nagrodę w kategorii wiekowej z klas I – III otrzymała Nanalia Ratoń – uczennica klasy I a za wiersz pt. „ Rycerze”.

Wiersz został napisany podczas zajęć koła artystycznego prowadzonego przez p. Tatianę Muszyńską- Kwiecień.

Młodzi autorzy – uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych  przysłali 234 wiersze z 32 szkół. Tym większy sukces naszej uczennicy.

Wszystkie nagrodzone wiersze zostały opublikowane w tomiku „Dziecięce wiersze o Krakowie”, który został wzbogacony pracami  plastycznymi dzieci.

Konkurs został zrealizowany przez Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w Krakowie.

Młodej poetce gratulujemy i życzymy kolejnych artystycznych sukcesów!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SERDECZNIE GRATULUJEMY !!!

Uczennica klasy III c , Alicja Senderska  została laureatką ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt.:”Owady na okładki”.

Zadaniem  uczestników było zaprojektowanie okładki do książki .

Praca została wykonana podczas zajęć koła plastycznego  prowadzonego przez p. Joannę Ziobro.

A oto nagrodzona praca Alicji:

 

Mikołajki 2013 już za nami!

Święty Mikołaj nigdy o nas nie zapomina. Także w tym roku przygotował dla nas wiele niespodzianek. Pamiętał nie tylko o naszych przedszkolakach, ale i o nieco starszych. Mikołaj zaprosił nas w różne ciekawe miejsca. Dzięki Niemu mogliśmy pójść do kina, na kręgielnię oraz pojechać na wycieczkę autokarową do Zatoru. Swoimi zaskakującymi pomysłami, sprawił nam bardzo dużo radości. Dzięki Niemu mogliśmy miło spędzić czas poza szkolnymi ławkami.

Zapraszamy Cię Mikołaju za rok i tradycyjnie już obiecujemy, że postaramy się być grzeczni.

Andrzejkowe szaleństwa

Ostatni tydzień listopada minął w naszej szkole pod znakiem andrzejkowych zabaw.

Wychowawcy klas wspólnie z rodzicami  i uczniami, zorganizowali klasowe spotkania, podczas których nie zabrakło andrzejkowych wróżb oraz dyskotekowych rytmów. Dzieci mogły dowiedzieć się, co czeka je w przyszłości tej całkiem bliskiej oraz bardzo odległej. Wspólna zabawa była czasem pełnym radości. Teraz z niecierpliwością czekamy na karnawał. A w karnawale? … W karnawale zorganizujemy sobie bale!

Z wierszem weselej!

 

 

27 listopada odważne i przebojowe przedszkolaki z Przedszkola nr 94 oraz uczniowie klas III wzięli udział w szkolnym etapie konkursu recytatorskiego pt. „Mój ulubiony wiersz”.

Uczestnicy zaprezentowali wiersze o różnorodnej zwykle wesołej tematyce. Wykazali się umiejętnościami aktorskimi i dużą wrażliwością tematu i nastroju swojego ulubionego wiersza. Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników i entuzjastycznie im kibicowała. Przedszkolaki uczestniczyły także w wyborach najciekawiej przygotowanych prac plastycznych dotyczących ulubionych wierszy uczniów klas III. Ostateczny głos w wyborze mistrzów i wicemistrzów recytacji miało jury w skład którego wchodzili nauczyciele i rodzice.

Na koniec wspólnej zabawy upamiętniliśmy zwycięzców i uczestników na wspólnych zdjęciach.

Zapraszamy na Dzień Otwarty Szkoły

 SZANOWNI  RODZICE!

W środę 11 grudnia 2013r. w godz. 16.00 – 18.00 jest Dzień Otwarty Szkoły.
Zapraszamy do oglądania sal lekcyjnych i spotkań z nauczycielami.

 

W czwartek 12 grudnia 2013r. odbędą się konsultacje  z nauczycielami  według następującego harmonogramu: 

a)       klasy IV, V, VI  w godz. 17.00 – 18.00

b)       klasy I, II, III i zerówka w godz. 17.30 – 18.30.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

W dniu 25 listopada 2013r. nasi uczniowie z oddziału przedszkolnego oraz klas pierwszych uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym przyjacielem. Pluszowe zabawki były najważniejszymi gośćmi w naszej szkole.

Uroczysty dzień rozpoczął się od korowodu Misiów w rytm muzyki. Uczniowie zostali zapoznani z historią pluszowej maskotki. Poznaliśmy imiona każdego z nich, dowiedzieliśmy się co lubią robić. Uświadomiliśmy sobie, że są niezastąpioną zabawką. Wspólnie śpiewaliśmy piosenki o bajkowych Misiach. Odbył się także konkurs wiedzy o naszych przytulankach.

Chcieliśmy naszym „pluszakom” bardzo podziękować za to, że są razem z nami. Specjalnie z okazji Dnia pluszowego misia wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Miś”.

Bardzo dziękujemy naszym pluszowym zabawkom za tak cudowny dzień.

 

Klub Bezpiecznego Puchatka

 

logo_KBPNajbliższy tydzień będzie wielkim sprawdzianem z wiedzy o bezpieczeństwie – startuje Wielki Test Bezpieczeństwa! Wszystkie pierwszaki z naszej szkoły będą brać w nim udział. Wystarczy odpowiedzieć na 15 pytań, by sprawdzić, jaką wiedzę na temat bezpieczeństwa mają dzieci. Test jest jednocześnie formą zabawy i sprawdzenia, co dzieci już wiedzą o bezpieczeństwie, a jakie tematy należy jeszcze z nimi omówić.

Przygotowania do testu trwały od września. Wszystkie dzieci uczyły się jak bezpiecznie zachowywać się w szkole, w drodze do szkoły i w domu.

Zapraszamy i trzymamy kciuki za wszystkich Pierwszoklasistów! Jesteśmy przekonani, że wiedza dzieci na temat bezpieczeństwa jest bardzo duża.

 

 

 

 

 

Obchodzimy Święto Niepodległości

 

Uczniowie klas IV – VI uczcili tegoroczne Święto Niepodległości okolicznościowym apelem przygotowanym przez klasy 6b i 5b pod kierunkiem wychowawców Pani Marzeny Orłowskiej i Pani Krystyny Pędrackiej.

Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Anna Starczyk – Czerwińska.

Powitała na uroczystości Wiceprezydenta Miasta Krakowa – Pana Tadeusza Matusza, który przyjął nasze zaproszenie na akademię.

W trakcie programu artystycznego uczniowie przedstawili ważne wydarzenia z okresu 123 lat niewoli, historię walk Polaków o odzyskanie upragnionej wolności. Aktorom z klasy 6b i 5b towarzyszył chór szkolny pod kierunkiem Pani Eweliny Kozak, który śpiewał pieśni legionów polskich. W drugiej części spotkania wystąpił zespół Promyki Krakowa, działający przy Szkole Muzycznej im. M. Karłowicza pod kierunkiem Pani Romy Doniec – Krzemień. Artyści wystąpili w strojach ludowych z różnych regionów Polski.  Zagrali i zaśpiewali pieśni patriotyczne, a Pani Roma opowiedziała, jakie znaczenia miały one dla narodu polskiego, dla jego kultury, języka i tradycji.

Dla uczniów naszej szkoły była to niezapomniana lekcja o patriotyzmie Polaków.

Klasy trzecie zaprosiły swoich młodszych kolegów do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Śpiewanie poprzedził występ ułanów w kolorowych czapkach. Uczniowie recytowali wiersze o symbolach narodowych. W ten sposób uczyli się historii Polski. Wspólnie z nauczycielami postanowili powtórzyć tę lekcję dla dzieci z zaprzyjaźnionych przedszkoli.

Natomiast uczniowie klas pierwszych i drugich oraz dzieci z oddziału przedszkolnego w galowych strojach, udekorowani kotylionami w barwach narodowych obejrzeli krótką prezentację multimedialną, która zapoznała ich z genezą tego Święta. Poznali też najistotniejsze fakty z historii Polski. Z ogromnym zaangażowaniem odśpiewali przygotowane na ten dzień Pieśni Legionowe.

 

 

 

 

 

 

CHCĘ I MOGĘ POMÓC!

 

Pod takim hasłem w Tygodniu Misyjnym 20 – 27.10.2013 r., uczniowie naszej szkoły należący do Ogniska Misyjnego, jak co roku zorganizowali zbiórkę pieniężną na pomoc w nauce dzieciom z Kamerunu  (w Afryce).
Kolędnicy 1Chętni uczniowie mogli złożyć swój dar, rezygnując z zakupu dla siebie np.: lizaka, batonika itp., by w ten sposób pomóc swoim rówieśnikom, którzy ze względu na brak środków finansowych nie mogą podjąć nauki w szkole. Zebrane ofiary wyniosły 201 złotych i zostały przekazane na ręce Wikarii Generalnej Siostry  Jany Przetak, Koordynatorki Misyjnej w Polsce ze Zgromadzenia Sióstr Św. Józefa w Krakowie. Pieniądze te zostaną przesłane  w odpowiedniej walucie do Kamerunu.

Wyrażamy wdzięczność w imieniu małych Afrykańczyków i swoim, za dar serca – Uczniom i ich Rodzicom oraz Gronu Pedagogicznemu – za wszelkie przejawy solidarności z potrzebującymi naszej pomocy.

                     s. M. Annes wraz z dzielnymi Misjonarzami

ze Szkoły Podstawowej Nr 80.

Kolędnicy 

 

 

 

WTORKI Z „ 80-TKĄ” !

20130412_081446Serdecznie zapraszamy wszystkie dziecikorekwł

5-cio i 6-cio letnie wraz z Rodzicami,

na ciekawe zajęcia organizowane

przez naszą szkołę w roku szkolnym 2013/2014.

Poniżej przedstawiamy szczegółowy plan proponowanych spotkań.

Udział w zajęciach jest bezpłatny.

L.P.

TEMATYKA  ZAJĘĆ

TERMIN

GODZINA

OSOBY PROWADZĄCE

1.

„Origami dla dzieci 

i dorosłych”

19 XI 2013

16.30-17.15

p.I.Król-Mazur,

p.J.Kucharska

„Gimnastyka twórcza przy muzyce”

19 XI 2013

17.15-18.00

p.K.Solawa,

p.T.Mucha

2.

„Tańce integracyjne dla dzieci

i rodziców”

14 I 2014

16.30-17.15

p.M.Dulewska,

p.J.Wiekiera-Zięba

„Matematyka na wesoło”

14 I 2014

17.15-18.00

p.M.Warchoł,

p.K.Satro,

p.K.Pędracka

3.

Ćwiczenia i zabawy metodą ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne

25 II 2014

16.30-17.15

p.E.Suchanek,

p.G.Krzyżak,

p.E.Kozak

„Język angielski na wesoło”

25 II 2014

17.15-18.00

p.A.Młynarska,

p.J.Janus-Lipińska

4.

„Ćwiczenia twórczego myślenia”

11 III 2014

16.30-17.15

p.T.Muszyńska-Kwiecień,       p.B.Smoleń-Goc

„Tajemniczy Kraków – spotkania

z historią”

11 III 2014

17.15-18.00

p.I.Tomczyk-Gąstoł,

p.M.Machnik,

p.A.Biernacka

5.

„Mały naukowiec – eksperymenty przyrodnicze dla dzieci i rodziców”

15 IV 2014

16.30-17.15

p.M.Orłowska,

p.M.Mazur

Zabawy zuchowe

15 IV 2014

17.15-18.00

p.A.Doniec,

 p.L.Petrovic,

s.D.Rozum

6.

„Twórcze zabawy plastyczne dla dzieci

i rodziców”

13 V 2014

16.30-17.15

p.J.Ziobro,

p.L.Połomska,

p.A.Wójcik

Klanza – gry i zabawy dla dzieci

i rodziców

13 V 2014

17.15-18.00

p.A.Michalec,

p.M.Szymańska,

p.K.Struzikowska

7.

„Mała Olimpiada” –

gry i zabawy

ogólnorozwojowe

dla dzieci i rodziców.

3 VI 2014

16.00-18.00

wszyscy nauczyciele

 

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO ODWIEDZENIA NASZEJ SZKOŁY

PODCZAS DNI OTWARTYCH : 11 grudnia 2013 r. oraz 19 marca 2014 r.                                                                    

 

Porządkowanie Grobu Nieznanego Żołnierza

 

Koniec października to czas porządkowania grobów. Nie zapomnieliśmy o tym i my. We wtorek, 22.10   br. wybraliśmy się na cmentarz parafialny w Mogile w celu uporządkowania  Grobu Nieznanego Żołnierza.

Ochoczo i z wielkim entuzjazmem zabraliśmy się do   pracy. Zebraliśmy z mogiły liście, gałązki i kamienie. Zapełniliśmy nimi aż 18 worków!!! Następnie posadziliśmy bratki i udekorowaliśmy grób samodzielnie wykonanymi na lekcji biało – czerwonymi flagami. Potem zapaliliśmy mnóstwo zniczy.

Po skończonej pracy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Postanowiliśmy, że w przyszłym roku wrócimy tam. Nasza pani powiedziała, że „Pamięć o żołnierzach poległych za Polskę, to nasz patriotyczny obowiązek”.

 

Izabella Tomala, uczennica klasy 2 B z mamą

 


POMAGAMY SPEŁNIAĆ MARZENIA !

Cała szkoła przyłączyła się w październiku 2013 roku do akcji  Kartka dla Oliwki .

Dziewczynka ma 6 lat i jest bardzo chora. Cierpi na białaczkę, walczy
z rakiem… Dnia 27  października  będzie obchodzić swoje urodziny. 

Jej wielkim marzeniem jest otrzymanie jak  największej  ilości kartek  urodzinowych.

Przystąpiliśmy do pracy z wielkim zapałem. Napisaliśmy prawie 200 kartek urodzinowych, które zostały wysłane do Zielonej Góry, gdzie mieszka dziewczynka. Mamy nadzieję, że  własnoręcznie   wykonane  przez uczniów kartki oraz szczere, płynące z naszych serc życzenia sprawią dużo radości dzielnej Oliwce! 

Dziękujemy wszystkim Uczniom, Nauczycielom i Rodzicom za wsparcie i zaangażowanie !

I pamiętajcie: dobro zawsze powraca !!!

1a  2b

 

Zajęcia interaktywne

14 października 2013r.uczniowie klas IV, V i VI  byli w Cinema Park Bonarka na zajęciach interaktywnych.

Klasy IV obejrzały „Królestwo zwierząt” – w niezwykły sposób zwiedzili morskie głębiny i dżunglę, podróżowali z ptakami podczas ich migracji, a także rozpoznawali odgłosy zwierząt.

Klasy V i VI oglądały program „Wszystko o człowieku”. Uczniowie odbyli trójwymiarową podróż w głąb ludzkiego ciała – siedząc w ruchomych fotelach zobaczyli najciekawsze miejsca na ziemi. Z filmu o australijskim nastolatku dowiedzieli się, że każdy ma marzenia i należy dążyć do ich realizacji.

Ten trzygodzinny program edukacyjny i „wędrówka” po 6 salach: muzyki, inspiracji, wyobraźni, interaktywnej, 3D i ruchu (która cieszyła się największą popularnością, gdyż krzesła  ruszały się, a widzowie odczuwali wiejący wiatr i padający deszcz), był niezwykłą podróżą w świat pełen tajemnic, przygód, nauki i dobrej zabawy.

DSCN9451aDSCN9474b