Obchodzimy Święto Niepodległości

Uczniowie klas IV – VI uczcili tegoroczne Święto Niepodległości okolicznościowym apelem przygotowanym przez klasy 6b i 5b pod kierunkiem wychowawców Pani Marzeny Orłowskiej i Pani Krystyny Pędrackiej.

Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Anna Starczyk – Czerwińska.

Powitała na uroczystości Wiceprezydenta Miasta Krakowa – Pana Tadeusza Matusza, który przyjął nasze zaproszenie na akademię.

W trakcie programu artystycznego uczniowie przedstawili ważne wydarzenia z okresu 123 lat niewoli, historię walk Polaków o odzyskanie upragnionej wolności. Aktorom z klasy 6b i 5b towarzyszył chór szkolny pod kierunkiem Pani Eweliny Kozak, który śpiewał pieśni legionów polskich. W drugiej części spotkania wystąpił zespół Promyki Krakowa, działający przy Szkole Muzycznej im. M. Karłowicza pod kierunkiem Pani Romy Doniec – Krzemień. Artyści wystąpili w strojach ludowych z różnych regionów Polski.  Zagrali i zaśpiewali pieśni patriotyczne, a Pani Roma opowiedziała, jakie znaczenia miały one dla narodu polskiego, dla jego kultury, języka i tradycji.

Dla uczniów naszej szkoły była to niezapomniana lekcja o patriotyzmie Polaków.

Klasy trzecie zaprosiły swoich młodszych kolegów do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Śpiewanie poprzedził występ ułanów w kolorowych czapkach. Uczniowie recytowali wiersze o symbolach narodowych. W ten sposób uczyli się historii Polski. Wspólnie z nauczycielami postanowili powtórzyć tę lekcję dla dzieci z zaprzyjaźnionych przedszkoli.

Natomiast uczniowie klas pierwszych i drugich oraz dzieci z oddziału przedszkolnego w galowych strojach, udekorowani kotylionami w barwach narodowych obejrzeli krótką prezentację multimedialną, która zapoznała ich z genezą tego Święta. Poznali też najistotniejsze fakty z historii Polski. Z ogromnym zaangażowaniem odśpiewali przygotowane na ten dzień Pieśni Legionowe.