Home » 2020

Yearly Archives: 2020

Zajecia z doradztwa zawodowego w klasach siódmych i ósmych w roku szkolnym 2019/2020

Rozwijanie skrzydeł w swojej istocie prowadzi do wchodzenia w dorosłość z satysfakcją, z pewnością siebie, z dobrymi decyzjami edukacyjnymi i zawodowymi. Dlatego przedmiot zwany doradztwem zawodowym wpisuje się ze swoją misją i treścią w myśl przewodnią naszej szkoły!

W tym roku szkolnym doradztwo zawodowe realizowane w klasach siódmych i ósmych opierało się w dużej mierze na spotkaniach z przedstawicielami różnych grup zawodowych i specjalistami rożnych dziedzin. Po ankietach przeprowadzonych wśród uczniów uczęszczających na zajęcia oraz po sprecyzowaniu ich zainteresowań i dążeń zawodowych, przyszedł czas na możliwość skonfrontowania wyobrażeń z rzeczywistością, zadawania pytań, wysłuchania historii tych, którzy rozwinęli skrzydła w wymarzonych branżach. Gościliśmy na zajęciach lekarza, prawnika, psychologa, architekta, matematyka, programistów, studentkę dietetyki, studentkę dziennikarstwa pracującą w marketingu, sprzedawcę, grafika, przedsiębiorców opowiadających o rzeczywistości zakładania własnego biznesu, account executive, który przybliżył uczniom zagadnienie rozmowy o pracę oraz zasady pracy w zespole, doradcę finansowego, który poszerzył świadomość uczniów w zakresie rodzajów umów, systemu podatkowego i emerytalnego oraz idei odkładania oszczędności. No i nauczyciela oczywiście, ale to żadna nowość ;-)

Wszystkim zaproszonym gościom serdecznie dziękujemy za poświęcony czas, przygotowane prezentacje lub pomoce, za podzielenie się swoimi historiami i doświadczeniem!

 kolaż z gośćmi

 

Pierwszoklasiści programują przyszłość . . .

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas  1a i 1b brali  udział w projekcie „Zaprogramuj przyszłość”  wspierającym  rozwój kompetencji przyszłości, w tym kompetencji cyfrowych, z nauką programowania  na czele.  

Uczniowie w prosty i efektywny sposób, podczas wykonywania  różnorodnych  zadań, na każdej edukacji  poznali  podstawy  programowania i rozwinęli  umiejętności cyfrowe w praktyce. W nabywaniu tych kompetencji pomogły im ciekawe  materiały i pomoce jak:  maty do kodowania, tablety, robot  czy  aplikacje  i  platformy cyfrowe on-line. 

Poniżej prezentujemy prace  pierwszoklasistów:

Sukces uczennicy w MAŁOPOLSKIM KONKURSIE KURATORYJNYM Z CHEMII

Miło nam poinformować o sukcesie naszej uczennicy Igi Szumilas, która została finalistką Małopolskiego Konkursu Kuratoryjnego z Chemii!
W drodze do sukcesu Iga pokonała ponad 1450 osób w etapie szkolnym i prawie 250 w etapie rejonowym.
Opiekunem merytorycznym uczennicy była Pani Joanna Opozda.
Gratulujemy osiągnięcia wysokiego wyniku i życzymy wielu sukcesów w dalszej edukacji!
2

1

Wyróżnienie w konkursie filmowym

Uczennice klasy 8b: Natalia Michno, Natalia Niciarz, Izabella Tomala i Eliza Żurad zdobyły wyróżnienie w konkursie „O zawodowcach z humorem w filmowym kadrze”, organizowanym przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną nr 2 w Krakowie oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa. Pod opieką pani Joanny Golik i przy wsparciu pani dyrektor Tatiany Muszyńskiej-Kwiecień, pani Magdaleny Roztockiej oraz pana Pawła Jakóbczaka stworzyły pracę konkursową w formie filmu, przedstawiającego atrakcyjne zawody, do których kształcą technika i szkoły branżowe: Technikum Łączności nr 14, Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 oraz Zespół Szkół Gastronomicznych nr 3. Od listopada 2019 roku do lutego 2020 uczennice odwiedzały wybrane szkoły ponadpodstawowe, filmowały trwające tam zajęcia, następnie montowały film, tworzyły animacje, wyszukiwały podkład muzyczny i współpracując w zespole zgłębiały tajniki sztuki filmowej. Zaprezentowały swoją pracę konkursową naszej szkolnej społeczności opisując także przedstawione w niej technika, a na gali finałowej w dniu 12 marca odebrały wyróżnienie w konkursie oraz nagrody.

Serdecznie gratulujemy! Życzymy dalszego rozwijania skrzydeł!

WYNIKI KONKURSU „KANGUR MATEMATYCZNY”

 

W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach konkurs Kangur Matematyczny 2020 został przeprowadzony drogą internetową za pośrednictwem Platformy Dzwonek.pl w dniach 28.05 – 5.06. Uczestniczyło w nim 18 uczniów naszej szkoły. Otrzymaliśmy jego wyniki.

W kategorii „ Żaczek” w poziomie klas drugich najwyższe wyniki i nagrody zdobyli:
Michał Dominek 2a – wyróżnienie
Martyna Kułacz 2b – wynik bardzo dobry
Grzegorz Struś 2c – wyróżnienie
Mieszko Szyndler 2c – wynik bardzo dobry
kangur

W kategorii „Maluch” wyróżnienie zdobył:
Rafał Dzik, uczeń klasy 3a

W kategorii „Kadet” wyróżnienie zdobyły dwie uczennice:
Weronika Zębala z klasy 7a
Iga Szumilas z klasy 8b


Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w następnych konkursach!
Organizatorzy konkursu informują, że nagrody uczniowie otrzymają we wrześniu.

GRATULACJE Z DĄBROWY GÓRNICZEJ

Uczniowie klasy Va oraz klasy Vc otrzymali wiadomość od pani Grażyny Morcinek-Kality, prezesa Stowarzyszenia Ziemia i My – Centrum Edukacji Ekologicznej, która oceniła na „szóstkę z plusem” ich projekt „Uratuj świat”. 

Oto treść listu: 

Przesłana praca wprawiła mnie i moje koleżanki w zdumienie – bardzo pozytywne. Udało się Pani wraz z uczniami w bardzo pięknej formie pokazać zachwyt nad światem przyrody, a jednocześnie problemy środowiska w naszym kraju i na świecie, problemy Globalnego Południa. 

Godne podziwu jest to, jak udało się Wam połączyć prace grupy, jeszcze bardzo młodych osób, w spójną całość. Wykorzystanie literatury, własne rysunki i fantazja twórców sprawiły, że praca jest wszechstronna i niepowtarzalna. Rzadko zdarza się mieć nam do czynienia z tak wielowątkową pracą. Jestem przekonana, że uczniowie, którzy stworzyli  tę  pracę, dalej będą interesowali się  tematyką ochrony środowiska. Być może są to przyszli aktywiści.

Proszę przekazać gratulacje wszystkim uczestnikom projektu.

Prezes Stowarzyszenia Ziemia i My, Grażyna Morcinek-Kalita 

***

Fundacja CultureLab z Warszawy przyznała piątoklasistom piękne dyplomy. 

ANNA ONICHIMOWSKA PISZE DO PIĄTOKLASISTÓW

Uczniowie klasy Va oraz klasy Vc otrzymali niezwykłą przesyłkę ze… Szwecji. ANNA ONICHIMOWSKA, autorka książek dla dzieci i młodzieży, napisała do piątoklasistów list, w którym gratuluje im pomysłowości i zaangażowania przy pracy nad projektem „Uratuj świat”.

 

OGÓLNOPOLSKI KONKURS LITERACKI I PLASTYCZNY „SERCE KAPSUŁY CZASU”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w III Ogólnopolskim Konkursie Literackim i Plastycznym „Serce Kapsuły Czasu” organizowanym przez Fundację TworzyMY Kraków. Zadanie konkursowe brzmiało: „Podróż wyobraźnią w przyszłość! Twoja miejscowość, nasz świat za sto lat? Opowiedz o tym!”.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w gronie zwycięzców honorowych, którzy otrzymali ZŁOTE CERTYFIKATY SERCA KAPSUŁY CZASU, znaleźli się:

Paweł Magne

Mateusz Kaczmarczyk

Oliwia Brasewicz

Wiktoria Stokłosa

Zuzanna Wójcik

Julia Nowakowska

 

Zwycięzcami wyróżnionymi, którzy otrzymali SREBRNE CERTYFIKATY SERCA KAPSUŁY CZASU, zostali:

Olivia Ciesińska

Jakub Sawicki

Kamil Pieniążek

Natalia Mirga

Michał Żeglicki

 

Wszystkim uczestnikom konkursowego przedsięwzięcia serdecznie gratulujemy.  

RATUJEMY ŚWIAT

W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie klasy Va oraz klasy Vc realizowali na lekcjach języka polskiego projekt „Uratuj świat” pod kierunkiem Pani Urszuli Wykurz. 

Oto efekty ich pracy:  Uratuj świat

Bez tytułu

SUKCES NASZEJ UCZENNICY

 

Miło nam poinformować, że uczennica klasy IV b – Kornelia Kowal – została nagrodzona w III Konkursie Recytatorskim Poezji Polskiej „Od Kochanowskiego do Moczulskiego”,  którego organizatorem był  MDK „Dom Harcerza” w Krakowie.

W konkursie tym wzięło udział 60 uczestników z 18 małopolskich szkół podstawowych. Kornelia zaprezentowała recytację dwóch wierszy Hanny Niewiadomskiej „Rogal i bułka” oraz „Marzenia”.

Jury zwróciło uwagę na odpowiedni dobór utworów poetyckich, piękną interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny.

Serdecznie gratulujemy Kornelii i życzymy Jej dalszych sukcesów!!!

GRATULACJE DLA ZUZANNY

26 lutego 2020 r. klasa VI b udała się do Nowohuckiego Centrum Kultury na spektakl „Uśmiechnięte bajki” w wykonaniu Teatrzyku Muzycznego Kamyczek. Podziwialiśmy Kota w butach, Królewnę Śnieżkę, rezolutne krasnoludki oraz Kopciuszka.

Widowisko było wspaniałe, a jedną z głównych ról grała nasza koleżanka, Zuzanna Aab. Jesteśmy pod wrażeniem talentu aktorskiego oraz wokalnego Zuzanny i już czekamy na kolejny występ.

RECENZJE PIĄTOKLASISTEK W CZASOPIŚMIE „VICTOR JUNIOR”


 Jest nam niezmiernie miło poinformować, że prace Olivii z klasy Va oraz Julii z klasy Vc zostały opublikowane w czasopiśmie „Victor Junior” w numerze 2/404.
„Posłuchaj… Porozmawiaj” to recenzja utworu Jean Marie Gustawa Le Clézio „Podróż do krainy drzew”, której autorką jest Olivia.
„Zapytaj Wierzbownika” to recenzja książki Wojciecha Widłaka ,,Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach”, którą przygotowała Julia.

Dopełnieniem tekstów są wspaniałe ilustracje.

PODZIĘKOWANIA OD PREZYDENTA

 Uczniowie klasy VI b otrzymali podziękowania od PREZYDENTA WROCŁAWIA, pana JACKA SUTRYKA.

W liście skierowanym do szóstoklasistów czytamy: „Serdecznie dziękuję za przygotowanie projektu edukacyjnego Wybierz Wrocław. Z wielką przyjemnością zapoznałem się z wynikiem Waszej pracy. Niezwykłą radość sprawiły mi zaangażowanie, pomysłowość i wyjątkowa wyobraźnia wszystkich członków Grupy”.

MAREK KAMIŃSKI NAGRADZA SZÓSTOKLASISTÓW

Projekt uczniów klasy VI b „Wybierz Wrocław” został nagrodzony przez MARKA KAMIŃSKIEGO, polskiego podróżnika, który jako pierwszy na świecie zdobył w jednym roku oba Bieguny Ziemi.

W liście skierowanym do uczestników projektowego przedsięwzięcia czytamy: „Wasza wspólna praca przy realizacji projektu zrobiła na nas ogromne wrażenie. Nie zdarza się obecnie często, że uczniowie tak angażują się w prace dodatkowe i to jeszcze osiągając tego typu przepiękne efekty. Na pewno powinniście być przykładem dla innych!” .

Szóstoklasiści otrzymali również noworoczne życzenia i gratulacje od Towarzystwa Miłośników Wrocławia oraz od Towarzystwa im. Edyty Stein.

PUBLIKUJEMY W CZASOPIŚMIE VICTOR JUNIOR

 Jest nam niezmiernie miło poinformować, że prace uczniów z klasy VI b zostały opublikowane w najnowszym numerze dwutygodnika Victor Junior (24/400). 
Zapraszamy do lektury opowieści Oliwiera pt. „Witamy w Krasnolorze” oraz relacji Bartosza „Dziennik z podróży do miasta mostów”.