Home » wydarzenia

Category Archives: wydarzenia

Weekend z językiem angielskim

Do egzaminu ósmoklasisty został już niespełna miesiąc. Postanowiliśmy jak najlepiej wykorzystać czas, który nam jeszcze został i pojechaliśmy na już drugi w tym roku „Weekend z angielskim”. Tym razem wybór padł na wspaniały ośrodek wypoczynkowy w Gołkowicach Górnych. Rozpieszczali nas wszyscy i wszystko – począwszy od kierownictwa ośrodka od których dostaliśmy do dyspozycji 5 przepięknych domków, panie w kuchni, które gotowały najlepiej na świecie, a skończywszy na cudownej, słonecznej pogodzie. Mieliśmy także okazję spędzić 2 dni na zielonej trawce w samym środku lasu przy rwącym strumyku. Jak zwykle uczyliśmy się ile i gdzie się dało. Udało nam się zrealizować nasz plan: 12 godzin angielskiego w 2 dni.

Wieczór filmowy

W piątek, 15 marca najwięksi miłośnicy dobrego kina spotkali się w szkole na WIECZORZE FILMOWYM zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski. Długo trwały dyskusje nad tym jaki film obejrzeć, ostatecznie wybór padł na jeden z najpiękniejszych filmów, zatytułowany „Wielki Mike”. Kto go nie widział powinien koniecznie zobaczyć i poczuć te same emocje, które towarzyszyły uczestnikom naszego wieczornego seansu. Historia opowiedziana w filmie jest naprawdę niezwykła, tym bardziej, że oparta jest na faktach. Myślę, że na długo pozostanie w pamięci…

Dziękujemy dziewczynom z Samorządu Uczniowskiego za sprawną organizację tego spotkania, a także wszystkim, którzy przyszli do szkoły w ten piątkowy wieczór.

Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników

11, 12, 13 marca uczniowie trzech pierwszych klas zapoznali się z prawami i obowiązkami czytelnika oraz zasadami korzystania z biblioteki szkolnej.W trakcie zajęć wykazali się dużą kulturą i wiedzą na temat zachowania się w czytelni i poszanowania książek. Uroczyście złożyli ślubowanie czytelnika. Otrzymali zakładki i drobne gadżety czytelnicze. Witamy w gronie aktywnych czytelników!

WIZYTA W CENTRUM KONGRESOWYM ICE KRAKÓW

8 marca – w Dzień Kobiet – klasa 8a wybrała się na musical „Hejt MADE”.

Spektakl poruszał bardzo ważny problem współczesnej młodzieży – uzależnienie od internetu i mediów społecznościowych, ukazywał pułapki wirtualnego świata, sposób budowania więzi międzyludzkich. Po jego obejrzeniu, nikt nie pozostał obojętny. Jedni byli wzruszeni, drudzy rozbawieni, ale na pewno wszyscy zachwyceni  profesjonalizmem młodych aktorów, niezwykłymi  pomysłami inscenizacyjnymi oraz prostym  i ujmującym  scenariuszem. Niewątpliwie przekaz spektaklu pozostanie z ósmoklasistami   na dłużej, a słowa piosenek zapadną w pamięci. Jeszcze podczas drogi powrotnej niektórzy wciąż nucili  pod nosem: „Na życie nie ma aplikacji…”

 

Występ koła teatralnego „Uczniowie Bogusławskiego”

Dnia 8 marca z okazji Dnia Kobiet koło teatralne „Uczniowie Bogusławskiego” przedstawiło społeczności szkolnej  aż trzy razy inscenizację pt. „ Pandora”. Autorka scenariusza  i reżyser  w jednej osobie –p. Anna Biernacka– przybliżyła uczniom  znany mit o najpiękniejszej kobiecie, którą zesłali bogowie  starożytnych Greków na ziemię. W postacie  śmiertelnych i  jednocześnie Olimpijczyków wcielili się bardzo  utalentowani  uczestnicy zajęć koła teatralnego. 

W skórę gromowładnego Zeusa i mądrego Prometeusza wszedł Konrad, jego brata Epimeteusza  i boga wojny zagrał Maciek, a  w  kulawego Hefajstosa  wcielił się Bartek  ( wszyscy chłopcy z klasy Va).

Jak przystało na  8 marca na scenie pojawiły  się  piękne  kobiety, a konkretnie utalentowane     uczennic e z klasy VIb:  zazdrosną Herę  i zapracowaną Demeter zagrała Oliwia , piękną i pomysłową Afrodytę – Weronika .W  postać  nieszczęśliwej w małżeństwie Persefony ,  mądrej Ateny  oraz  płomiennej Hestii  weszła wyjątkowo zdolna Martyna, a  przebiegłą Eris  zagrała Iza.  Na szkolnej scenie wystąpiły także dwie  odważne  pierwszoklasistki  – Gabrysia  oraz  Lena  ( uczennice kl. Ia). Pierwsza  zagrała trzygłowego Cerbera, a druga pełną wdzięku  Pandorę.

Historię tajemniczej piękności przysłanej   z Olimpu  śledził i objaśniał widzom  Mikołaj ( 6b) , który  oprócz roli  śmiertelnego  dziennikarza Wołoszańskiego zagrał  jeszcze  chrypiącego Hadesa  i  leczącego bogów Asklepiosa! Na scenie pojawiła się też na chwilę pani Anna Biernacka jako  Higieja.

Inscenizację uświetnił występ  uczennicy klasy VIb Gabrieli , która wykonała na klarnecie trzy ciekawe utwory muzyczne.

Celem  widowiska było  przypomnienie uczniom wiedzy o bohaterach mitologii oraz  wzbudzenie podziwu dla  rówieśników , którzy  cały czas rozwijają w murach  „80-tki” talenty  sceniczne. A trzeba przyznać , że są to prawdziwi pasjonaci teatru oraz  występów! Z ich inicjatywy koło działa i przygotowuje ciekawe inscenizacje!  Uczniowie sami  na zajęciach koła projektują  kostiumy, tworzą rekwizyty i elementy scenografii . Słowem ,  poznają  profesję nie tylko aktorów, ale wszystkich  ludzi   teatru, bowiem  „80-tka” to  kuźnia   prawdziwych  artystów !

Podróże po Europie

W środę 6 marca chętni uczniowie klas 4b i 5b udali się w bibliotece w podróż po Europie. Układali z puzzli mapę Europy, odpowiadali na zagadki i pytania o zabytki, ciekawe miejsca, zwyczaje i potrawy państw europejskich, Pracowali na bazie książek dostępnych w naszej bibliotece,  atlasów geograficznych i własnej wiedzy o kontynencie. Efektem zabawy były foldery podróży reklamujące Paryż i Rzym.

„Wyróżnienie” dla Grzegorza Strusia w finale XVI Krakowskiego Konkursu Recytatorskiego

 

1 marca Grzegorz Struś – uczeń klasy I C – otrzymał „Wyróżnienie” w finale XVI Krakowskiego Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez  Krakowskie Forum Kultury.

Jesteśmy dumni, że kolejny uczeń naszej szkoły  rozwija swoją pasję.

 Gratulujemy !

Zbiórka karmy i akcesoriów dla zwierząt

Jak co roku wzięliśmy udział w zbiórce karmy i akcesoriów dla zwierząt z Krakowskiego Schroniska. Tym razem naszego wsparcia potrzebowały starsze i chore zwierzaki, które mają wyjątkowe potrzeby. Zebraliśmy prawie 70 kg karmy  oraz mnóstwo koców i ręczników.
W lutym nasze dary pojechały na ul. Rybną, zaświadczając, że uczniowie 80tki są wrażliwi i hojni.

Pamiętajcie DOBRO WRACA !

 Zachęcamy do przeczytania listu od zarządu schroniska : pdf

list

podziękowanie

 

 

Biała szkoła I A i II A

W dniach 11- 15 lutego uczniowie  klasy I a i II a wybrali się  na białą szkołę do Soli k/ Żywca.Dzieci brały udział w wielu wycieczkach. W  Żywcu zobaczyliśmy wspaniały ogród  i podziwialiśmy zabawy wiewiórek  i dostojnie pływające  kaczki. Dużą radość sprawiła nam wycieczka pociągiem do Zwardonia i wyjście do schroniska. Wycieczka do  Koniakowa i  Istebnej pozwoliła na poznanie historii regionu , życia ludzi oraz  poznanie okolicznej  flory i fauny . Ogromną frajdą były zajęcia z wełną podczas , których powstały magiczne anioły i  pompony. W Świnnej uczniowie uczestniczyli w zajęciach z azotem , które wywołały wiele  emocji. Nie zabrakło również zabaw ruchowych na śniegu , wieczorów tanecznych, zajęć plastycznych, muzycznych, odkrywających  talenty i wieczoru filmowego.

Zbieramy fanty na loterię fantową

  Szkolne Koło  Wolontariatu  zaprasza do  wzięcia udziału w akcji i  przeczytania plakatu:

Zbieramy fanty na loterię fantową     (plakat  PDF)

I miejsce Grzegorza Strusia w XVI Krakowskim Konkursie Recytatorskim

18 lutego 2019 r. siedmioosobowa reprezentacja  naszej szkoły  wzięła udział w XVI Krakowskim Konkursie Recytatorskim zorganizowanym w  Nowohuckim Centrum Kultury. Jury eliminacji rejonowych w składzie: przewodniczący – Krzysztof Górecki – aktor, Anna Warchał – aktorka,  Barbara Kyć-Szmer – instruktor programowy NCK,  Jadwiga Figiel-Stoch – instruktor programowy NCK wysłuchało uczestników, którzy  prezentowali jeden dowolnie wybrany  utwór poetycki oraz dowolny fragment prozy.

Z przyjemności informujemy, że pierwsze miejsce w kategorii  klas I – III zajął Grzegorz Struś i będzie reprezentował naszą szkołę w przesłuchaniach finałowych, które odbędą się w Krakowskim Forum Kultury 25 lutego.

Wyróżnienie otrzymała Ewa Partyka i Małgorzata Chojnacka. Wszystkim uczestnikom tego etapu serdecznie gratulujemy, a Grzesiowi życzymy kolejnego sukcesu.

XVI Konkurs recytatorski

W roli bogów greckich

W lutym 2019 roku uczniowie klasy 5b pięknie zaprezentowali swój warsztat aktorski i wiedzę z mitologii greckiej. Był to efekt ich pracy nad projektem „W roli bogów greckich”. Kreatywność i wiedza uczniów przyniosły im iście olimpijskie laury. Brawo!

Konkurs pięknego czytania

Dnia 8 lutego 2019 roku 21 uczniów zaprezentowało w czytelni swoje umiejętności interpretacyjne, czytając wybrane fragmenty swoich ulubionych książek. Najpiękniej czytali:

Klasy pierwsze :

  1. Martynka Kułacz
  2. Filip Kucharski
  3. Grzegorz Struś

Klasy drugie i trzecie:

  1. Wiktoria Grymek
  2. Weronika AnaciK
  3. Wiktoria Brzana

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i kalendarze.   Gratulacje!

Wyniki konkursu „Alfik Humanistyczny”

W grudniu na terenie naszej szkoły został przeprowadzony konkurs Alfik humanistyczny”. Celem tego ogólnopolskiego konkursu  jest promocja uzdolnionej humanistycznie młodzieży, popularyzacja literatury, sztuki i kultury języka polskiego oraz rozwijanie zainteresowań i kompetencji osobistych uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Udział w tym  konkursie pomaga uczestnikom zdobyć dodatkowe punkty w staraniach o przyznanie stypendiów oraz ułatwia osiąganie lepszych ocen w szkole dzięki utrwalaniu, poszerzaniu i porównaniu swojej wiedzy w skali ogólnopolskiej. 

Konkurs promuje i premiuje osiągnięcia uczniów i ich szkół poprzez wręczanie nagród i dyplomów wyróżnień oraz publikację rankingów konkursowych.

Z przyjemnością  podajemy wyniki konkursu:

DYPLOM LAUREATA otrzymuje SZCZEPAN MAJ

uzyskał 96,67 % punktów i zajął I miejsce w województwie małopolskim

oraz 15 miejsce w Polsce.

Dyplom uznania za uzyskanie bardzo dobrego wyniku otrzymuje:

Milena Kaczmarczyk

Zuzanna Małek

 

   G R A T U L U J E M Y !

XIX finał akcji „Góra Grosza”.

XIX nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza” organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom.

Celem akcji jest pomoc dzieciom wychowującym się poza swoją rodziną, np. w domach dziecka lub rodzinach zastępczych. Zbierane są głównie drobne monety.

31 stycznia w świetlicy szkolnej zorganizowany został finał  akcji od wielu lat prowadzonej przez p. Beatę Smoleń – Goc i p. Grażynę Krzyżak. Zgromadzili się w niej  przedstawiciele: wszystkich klas edukacji wczesnoszkolnej oraz klas IV-VIII.

W tym roku zebraliśmy  1 168 zł 15 groszy (to dużo więcej,  niż w roku ubiegłym).

I A 70, 95
I B 65, 83
I C 30, 08
II A 47, 11
III A
82, 42
III B
100, 20
IV A 140, 00
IV B 64, 57
IV C 53, 73
V A 68, 40
VI A 226,04
VI B 47,88
VII A 43,81
VII B 51, 07
VIII  A 18,43
VIII B 37, 05
VIII c 7,06

Do akcji przyłączyło się  również Szkolne Koło Wolontariatu. Jego członkowie zebrali 13 zł 52 grosze.

Największą kwotę w tym roku zebrała klasa VI A ( w zeszłym roku również oni zwyciężyli). Najwięcej monet o najmniejszych nominałach zebrała klasa IV A.


Serdecznie dziękujemy  wszystkim Nauczycielom, Rodzicom i uczniom, którzy włączyli się do zbiórki.

Kolejny raz udowodniliśmy, że razem możemy więcej !