Home » wydarzenia

Category Archives: wydarzenia

Wyniki konkursu plastycznego „Wiersze J. Brzechwy”

W maju poznaliśmy zwycięzców konkursu plastycznego ,,Wiersze Jana Brzechwy”, organizowanego przez świetlicę szkolną. Wzięło w nim  udział 30 dzieci z klas 1-4 , a oto nagrodzeni uczniowie i ich prace.

 

Wiosenne Indywidualne Biegi Przełajowe w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży

25 kwietnia 2019 r. odbyły się Wiosenne Indywidualne Biegi Przełajowe w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży.

Z przyjemnością informujemy o sukcesach sportowych naszych uczniów:

I miejsce: Justyna Marciniak – awans na zawody wojewódzkie

III miejsce: Wiktor Bularz

IV miejsce: Mikołaj Senderski

VIII miejsce: Patryk Bularz

 

Gratulujemy !

Weekend z językiem angielskim

Do egzaminu ósmoklasisty został już niespełna miesiąc. Postanowiliśmy jak najlepiej wykorzystać czas, który nam jeszcze został i pojechaliśmy na już drugi w tym roku „Weekend z angielskim”. Tym razem wybór padł na wspaniały ośrodek wypoczynkowy w Gołkowicach Górnych. Rozpieszczali nas wszyscy i wszystko – począwszy od kierownictwa ośrodka od których dostaliśmy do dyspozycji 5 przepięknych domków, panie w kuchni, które gotowały najlepiej na świecie, a skończywszy na cudownej, słonecznej pogodzie. Mieliśmy także okazję spędzić 2 dni na zielonej trawce w samym środku lasu przy rwącym strumyku. Jak zwykle uczyliśmy się ile i gdzie się dało. Udało nam się zrealizować nasz plan: 12 godzin angielskiego w 2 dni.

Dzień otwarty szkoły

26 marca 2019r. odbył się po raz kolejny  Dzień Otwarty, podczas którego przedszkolaki wraz z Rodzicami zwiedzali Szkołę i uczestniczyli w wielu atrakcjach przygotowanych przez nauczycieli i uczniów. Spotkanie przebiegało pod hasłem „ Już 66 lat – pomagamy rozwijać skrzydła”. Rodzice  mieli  okazję spotkać  się z panią dyrektor Tatianą – Muszyńską Kwiecień oraz  z- cą dyrektora panią Katarzyną Solawą. Goście z dużym zainteresowaniem obejrzeli występ artystyczny uczniów, którzy  śpiewem i recytacją uświetnili to spotkanie. Zainteresowaniem cieszył się  pokaz Karate tradycyjnego w wykonaniu naszych uczniów oraz występy młodych tancerzy Step Dance.

Nauczyciele oraz chętni uczniowie postarali się, aby każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie.

Goście mogli swobodnie poruszać się po szkolne kierując się „Przewodnikiem po Osiemdzisiątce”. Uczestniczyli w zabawach z mikroskopem, lupą, zegarem, wagą, instrumentami.  Brali udział w doświadczeniach, obejrzeli wystawę zwierząt, rekwizytów teatralnych. Nie zabrakło także zabaw konstrukcyjnych z klockami, gier planszowych, ćwiczeń z wykorzystaniem tablic multimedialnych,  nauki  krakowiaka oraz  wesołych pląsów, piosenek, gier i zabaw ruchowych  w  sali gimnastycznej i szkolnej  harcówce.

Młodzi „wielcy” artyści

18.03.2019r. w Centrum Kultury Podgórza w Krakowie odbył się konkurs recytatorski pt.”Posłuchajcie oto bajka” w którym brało udział 4 uczniów naszej szkoły: trzy osoby z klas pierwszych  i jedna z klasy  trzeciej. Każdy z uczestników miał za zadanie zaprezentować dowolny utwór poetycki  dedykowany dzieciom.

Laureatami zostali:

Grzegorz Struś uczeń klasy I C – I miejsce,

Ewa Partyka uczennica klasy I B – IV  miejsce,

Kornelia Kowal uczennica klasy III B  – wyróżnienie.

W tym samym dniu uczniowie klas pierwszych wzięli  również udział w konkursie pt. „Cudowny Świat Baśni”. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać test ze znajomości  baśni H. CH. Andersena: „Calineczka”, „Brzydkie Kaczątko”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Świniopas”. W konkursie wzięło udział 296 osób z 26 szkół.

Wyróżnienie w tym konkursie otrzymali: Martyna Kułacz z klasy I B i Grzegorz Struś z  klasy I C.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a osobom nagrodzonym życzymy kolejnych sukcesów.

 

 

Wieczór filmowy

W piątek, 15 marca najwięksi miłośnicy dobrego kina spotkali się w szkole na WIECZORZE FILMOWYM zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski. Długo trwały dyskusje nad tym jaki film obejrzeć, ostatecznie wybór padł na jeden z najpiękniejszych filmów, zatytułowany „Wielki Mike”. Kto go nie widział powinien koniecznie zobaczyć i poczuć te same emocje, które towarzyszyły uczestnikom naszego wieczornego seansu. Historia opowiedziana w filmie jest naprawdę niezwykła, tym bardziej, że oparta jest na faktach. Myślę, że na długo pozostanie w pamięci…

Dziękujemy dziewczynom z Samorządu Uczniowskiego za sprawną organizację tego spotkania, a także wszystkim, którzy przyszli do szkoły w ten piątkowy wieczór.

Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników

11, 12, 13 marca uczniowie trzech pierwszych klas zapoznali się z prawami i obowiązkami czytelnika oraz zasadami korzystania z biblioteki szkolnej.W trakcie zajęć wykazali się dużą kulturą i wiedzą na temat zachowania się w czytelni i poszanowania książek. Uroczyście złożyli ślubowanie czytelnika. Otrzymali zakładki i drobne gadżety czytelnicze. Witamy w gronie aktywnych czytelników!

WIZYTA W CENTRUM KONGRESOWYM ICE KRAKÓW

8 marca – w Dzień Kobiet – klasa 8a wybrała się na musical „Hejt MADE”.

Spektakl poruszał bardzo ważny problem współczesnej młodzieży – uzależnienie od internetu i mediów społecznościowych, ukazywał pułapki wirtualnego świata, sposób budowania więzi międzyludzkich. Po jego obejrzeniu, nikt nie pozostał obojętny. Jedni byli wzruszeni, drudzy rozbawieni, ale na pewno wszyscy zachwyceni  profesjonalizmem młodych aktorów, niezwykłymi  pomysłami inscenizacyjnymi oraz prostym  i ujmującym  scenariuszem. Niewątpliwie przekaz spektaklu pozostanie z ósmoklasistami   na dłużej, a słowa piosenek zapadną w pamięci. Jeszcze podczas drogi powrotnej niektórzy wciąż nucili  pod nosem: „Na życie nie ma aplikacji…”

 

Występ koła teatralnego „Uczniowie Bogusławskiego”

Dnia 8 marca z okazji Dnia Kobiet koło teatralne „Uczniowie Bogusławskiego” przedstawiło społeczności szkolnej  aż trzy razy inscenizację pt. „ Pandora”. Autorka scenariusza  i reżyser  w jednej osobie –p. Anna Biernacka– przybliżyła uczniom  znany mit o najpiękniejszej kobiecie, którą zesłali bogowie  starożytnych Greków na ziemię. W postacie  śmiertelnych i  jednocześnie Olimpijczyków wcielili się bardzo  utalentowani  uczestnicy zajęć koła teatralnego. 

W skórę gromowładnego Zeusa i mądrego Prometeusza wszedł Konrad, jego brata Epimeteusza  i boga wojny zagrał Maciek, a  w  kulawego Hefajstosa  wcielił się Bartek  ( wszyscy chłopcy z klasy Va).

Jak przystało na  8 marca na scenie pojawiły  się  piękne  kobiety, a konkretnie utalentowane     uczennic e z klasy VIb:  zazdrosną Herę  i zapracowaną Demeter zagrała Oliwia , piękną i pomysłową Afrodytę – Weronika .W  postać  nieszczęśliwej w małżeństwie Persefony ,  mądrej Ateny  oraz  płomiennej Hestii  weszła wyjątkowo zdolna Martyna, a  przebiegłą Eris  zagrała Iza.  Na szkolnej scenie wystąpiły także dwie  odważne  pierwszoklasistki  – Gabrysia  oraz  Lena  ( uczennice kl. Ia). Pierwsza  zagrała trzygłowego Cerbera, a druga pełną wdzięku  Pandorę.

Historię tajemniczej piękności przysłanej   z Olimpu  śledził i objaśniał widzom  Mikołaj ( 6b) , który  oprócz roli  śmiertelnego  dziennikarza Wołoszańskiego zagrał  jeszcze  chrypiącego Hadesa  i  leczącego bogów Asklepiosa! Na scenie pojawiła się też na chwilę pani Anna Biernacka jako  Higieja.

Inscenizację uświetnił występ  uczennicy klasy VIb Gabrieli , która wykonała na klarnecie trzy ciekawe utwory muzyczne.

Celem  widowiska było  przypomnienie uczniom wiedzy o bohaterach mitologii oraz  wzbudzenie podziwu dla  rówieśników , którzy  cały czas rozwijają w murach  „80-tki” talenty  sceniczne. A trzeba przyznać , że są to prawdziwi pasjonaci teatru oraz  występów! Z ich inicjatywy koło działa i przygotowuje ciekawe inscenizacje!  Uczniowie sami  na zajęciach koła projektują  kostiumy, tworzą rekwizyty i elementy scenografii . Słowem ,  poznają  profesję nie tylko aktorów, ale wszystkich  ludzi   teatru, bowiem  „80-tka” to  kuźnia   prawdziwych  artystów !

Podróże po Europie

W środę 6 marca chętni uczniowie klas 4b i 5b udali się w bibliotece w podróż po Europie. Układali z puzzli mapę Europy, odpowiadali na zagadki i pytania o zabytki, ciekawe miejsca, zwyczaje i potrawy państw europejskich, Pracowali na bazie książek dostępnych w naszej bibliotece,  atlasów geograficznych i własnej wiedzy o kontynencie. Efektem zabawy były foldery podróży reklamujące Paryż i Rzym.

„Wyróżnienie” dla Grzegorza Strusia w finale XVI Krakowskiego Konkursu Recytatorskiego

 

1 marca Grzegorz Struś – uczeń klasy I C – otrzymał „Wyróżnienie” w finale XVI Krakowskiego Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez  Krakowskie Forum Kultury.

Jesteśmy dumni, że kolejny uczeń naszej szkoły  rozwija swoją pasję.

 Gratulujemy !

Zbiórka karmy i akcesoriów dla zwierząt

Jak co roku wzięliśmy udział w zbiórce karmy i akcesoriów dla zwierząt z Krakowskiego Schroniska. Tym razem naszego wsparcia potrzebowały starsze i chore zwierzaki, które mają wyjątkowe potrzeby. Zebraliśmy prawie 70 kg karmy  oraz mnóstwo koców i ręczników.
W lutym nasze dary pojechały na ul. Rybną, zaświadczając, że uczniowie 80tki są wrażliwi i hojni.

Pamiętajcie DOBRO WRACA !

 Zachęcamy do przeczytania listu od zarządu schroniska : pdf

list

podziękowanie

 

 

Akcja „Złotówka dla Brazylii”

27 lutego w naszej szkole zorganizowane zostało kolejne przedsięwzięcie związane z akcją „Złotówka dla Brazylii”. Tym razem organizatorzy akcji przygotowali nie lada wyzwanie dla uczniów. Otóż zadaniem każdej z klas, było wykonanie dowolną techniką serca, które „coś robi”.

Nasi uczniowie i wychowawcy po raz kolejny okazali się niezwykle kreatywni. Wykonane przez nich  serca były bardzo oryginalne i wykonywały różne czynności:  tańczyły ( m.in. pięknego poloneza), śpiewały, rozdawały dobre słowa, częstowały słodyczami, przypominały, że wielkimi krokami zbliża się wiosna…

 Jury konkursowe za najbardziej pomysłowe uznało prace wykonane przez:

  • uczniów klasy 4b, którzy wykonali „Wielofunkcyjne serce”
  • uczniów klasy 5a, twórców „Serca otwartego dla wszystkich”
  • uczniów klasy 6a, autorów „Obrotowego serca z dobrymi słowami”
  • uczniów klasy 8b, którzy stworzyli „Serce wspomnień”.

Biała szkoła I A i II A

W dniach 11- 15 lutego uczniowie  klasy I a i II a wybrali się  na białą szkołę do Soli k/ Żywca.Dzieci brały udział w wielu wycieczkach. W  Żywcu zobaczyliśmy wspaniały ogród  i podziwialiśmy zabawy wiewiórek  i dostojnie pływające  kaczki. Dużą radość sprawiła nam wycieczka pociągiem do Zwardonia i wyjście do schroniska. Wycieczka do  Koniakowa i  Istebnej pozwoliła na poznanie historii regionu , życia ludzi oraz  poznanie okolicznej  flory i fauny . Ogromną frajdą były zajęcia z wełną podczas , których powstały magiczne anioły i  pompony. W Świnnej uczniowie uczestniczyli w zajęciach z azotem , które wywołały wiele  emocji. Nie zabrakło również zabaw ruchowych na śniegu , wieczorów tanecznych, zajęć plastycznych, muzycznych, odkrywających  talenty i wieczoru filmowego.

Konkurs piosenki „LOVE, LIEBE, AMOR”

 21 lutego upłynął w naszej szkole wyjątkowo śpiewająco- to własnie w tym dniu miał miejce Konkurs Piosenki Obcojęzycznej „Love, Liebe, Amor”. Przygotowania do występów trwały wiele tygodni a w ostatnich dniach usłyszeć można było wykonawców , którzy dopracowywali swoje występy do perfekcji na próbach. Poziom wykonanych utworów okazał się naprawdę niezwykle wysoki. Tegoroczną edycję konkursu całkowicie zdominowały piosenki w języku angielskim. Było bardzo nastrojowo- blisko 40 uczestników zaśpiewało piękne piosenki o miłości.

Jury w składzie: pani Elżbieta Papaj, pani Agnieszka Młynarska i pani Karolina Stasiowska miało bardzo trudne zadanie, ale ostatecznie wyłoniono zwycięzców.

 I miejsce zajęły ex aequo: Oliwia Szczupacka, Patrycja Żak /8a/

                                           Joanna Jagiełło /7a/

 II miejsce zajęli ex aequo: Mateusz Kaczmarczyk /5b/

                                            Faustyna Wosiek, Karolina Wójcik /5b/

 III miejsce zajęli ex aequo: Wiktoria Setlak /4c/

                                             Arkadiusz Sarota /4b/

 Jury przyznało również trzy wyróżnienia:

  • Izabeli Madei /6b/;
  • zespołowi z klasy 4a w składzie: Radek Kolański, Kamil Pieniążek, Szymon Tatar, Karol Zdebski;
  • jak również boysbandowi z 8c w składzie: Mikołaj Senderski, Michał Szafrański, Kamil Wojas oraz Mateusz Żołna

 Raz jeszcze bardzo gratulujemy wszystkim uczestnikom i bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie wszystkich wspaniałych nagród.

Do usłyszenia za rok:)