Home » wydarzenia

Category Archives: wydarzenia

Zajęcia ze strażakami

7 listopada br. uczniowie klas czwartych uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez kadetów ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Celem zajęć było nabycie i pogłębienie wiedzy na temat zagrożeń powodowanych przez pożary, propagowanie bezpiecznych zachowań oraz właściwego postępowania podczas wystąpienia pożaru.

W trakcie spotkania uczniowie mieli okazję zapoznać się umundurowaniem strażaków i ich wyposażeniem.

Zajęcia wzbudziły wielkie zainteresowanie ze strony czwartoklasistów, którzy bardzo aktywni, zadawali mnóstwo pytań (czasem bardzo dociekliwych i zaskakujących).

Wypowiedzi naszych gości potwierdziły, że praca strażaka jest trudna i niebezpieczna, wymaga bezgranicznego poświęcenia.

Na zakończenie zajęć każdy z uczniów otrzymał książeczkę poświęconą zagadnieniom ochrony przeciwpożarowej.

Zajęcia – „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”

6 listopada 2019 r. uczniowie klas czwartych oraz ósmych wzięli udział w warsztatach  dotyczących zasad savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych. I choć to temat trudny i delikatny zarazem, to wolontariuszki- panie: Gabriela, Magdalena i Maria -przekazały tę ważną wiedzę w niezwykle ciekawy i dostępny dla każdego sposób.

W trakcie spotkania  uczniowie mogli na chwilę doświadczyć wyzwań, z którymi stykają się na co dzień osoby niepełnosprawne. Ochotnicy próbowali więc swoich sił poruszając się na wózku inwalidzkim, a także przechodząc z zawiązanymi oczami po torze pełnym przeszkód.
Mieli okazję przeczytać tekst wykorzystując alfabet Braille’a oraz nauczyć się podstawowych zwrotów w języku migowym.

Widoczne zainteresowanie i zaangażowanie ze strony uczniów pokazało, że los osób niepełnosprawnych nie jest im obojętny. Warsztaty z całą pewnością przyczyniły się do pogłębienia wiedzy na temat różnego rodzaju niepełnosprawności i problemów dnia codziennego, z jakimi borykają się dotknięte nimi osoby. Wszyscy mamy nadzieję, że Panie wolontariuszki jeszcze nie raz odwiedzą naszą szkołę.

Szkolenie wolontariuszy

Dnia 6 listopada wolontariusze z klas VI i VII  Szkolnego Koła Wolontariatu uczestniczyli w szkoleniu przygotowującym do działań wolontaryjnych. Podczas warsztatów podejmowane były min.tematy: kim jest wolontariusz, co może robić w środowisku szkolnym i pozaszkolnym, jakie cechy powinny go charakteryzować ,co to jest kodeks etyczny oraz prawa i obowiązki wynikające z działań wolontaryjnych .
Zajęcia prowadzili eksperci z Małopolskiego Centrum Wolontariatu oraz ze Stowarzyszenia Sursum Corda w ramach Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 -2030.
 

Kwesta Listopadowa na rzecz krakowskiego Hospicjum im. św. Łazarza


31 października wolontariusze naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w akcji charytatywnej -„Kwesta Listopadowa na rzecz krakowskiego Hospicjum im. św. Łazarza, zbierając datki na cmentarzu Grębałów.

Wolontariuszom i wszystkim, którzy wsparli Hospicjum serdecznie dziękujemy.
                                         Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu SP 80.
 

Podziękowanie za udział w zbiórce darów dla zwierząt ze schroniska

Szkolne Koło Wolontariatu wraz z opiekunkami zorganizowało wśród społeczności szkolnej zbiórkę darów dlaschroniska dla bezdomnych zwierząt w Racławicach „Psie pole”. Uczniowie przynosili głównie pokarm. Z koców i poduszek p. Agata Wójcik uszyła legowiska dla psów i kotów. W zbiórce wzięli również udział nauczyciele i ich sąsiedzi. Wspólnymi siłami zebraliśmy sporo rzeczy, które pomogą zwierzętom przetrwać chłodne dni. Otrzymaliśmy dyplom z podziękowaniami,  a na stronie internetowej schroniska umieszczono zdjęcie naszych darów. Planujemy organizować kolejne zbiórki, gdyż zwierząt bezdomnych jest dużo i potrzebują naszej pomocy.
Dziękujemy Rodzicom uczniów, którzy zaangażowali się w naszą akcję.

Kajakowa wyprawa VI b

Dnia 25.10.19 uczniowie klasy VI b wraz z wychowawcą wzięli udział w zajęciach pływania kajakami po starorzeczu Wisły. Wycieczka była nagrodą za zajęcie przez klasę III miejsca w kampanii  STARS-Rowerowy Maj 2019. Uczniowie pod czujnym okiem instruktora stawiali pierwsze kroki w nowej dyscyplinie sportu: uczyli się wiosłować, prowadzić kajak,  współpracować w grupie i mimo mokrych ubrań wytrwale rywalizowali między sobą. Wycieczka była ciekawym pomysłem na aktywne spędzanie czasu wolnego a wspólnie podejmowane działania sprzyjały integracji zespołu klasowego.

 

Bezpieczny pierwszoklasista

15 października 2019 r.  w  klasach pierwszych  odbyły się zajęcia dotyczące edukacji komunikacyjnej. Przeprowadziła je p. Katarzyna Sroka ze Straży Miejskiej z sekcji profilaktyki szkolnej.

W trakcie zajęć dzieci utrwaliły poznane do tej pory podstawowe zasady ruchu drogowego oraz znaki drogowe. Uczniowie po zakończonych zajęciach otrzymali książkę pt.: „Mój mały kodeks drogowy”  zawierającą podstawowe przepisy ruchu drogowego. Pozycja ta zawiera ćwiczenia, która łączą wiedzę teoretyczną z umiejętnościami pozwalającymi podnieść bezpieczeństwo dzieci na drodze.

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

14 października 2019 r. uczniowie z klas I a i I b przy dźwiękach poloneza dumnie wkroczyli do sali gimnastycznej. Uroczystego powitania uczniów klas pierwszych dokonała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego  – Izabella Tomala. Pierwszoklasiści recytowali wiersze i śpiewali piosenki. W obecności Rodziców, pani dyrektor Tatiany Muszyńskiej – Kwiecień i pani wicedyrektor   Katarzyny Solawy złożyli uroczystą przysięgę:
„Będę zawsze dbał o dobre imię swojej szkoły.
Wykorzystam w pełni czas przeznaczony na naukę.
Będę szanował nauczycieli, pracowników szkoły, koleżanki i kolegów.
Będę przestrzegał porządku i czystości w klasie, szkole i na boisku.
Będę dbał o sprzęt szkolny.
Będę się starał mieć dobre oceny.”

Symbolicznym ołówkiem na uczniów pasowała ich pani dyrektor T.Muszyńska  – Kwiecień. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności szkolnej. Wychowawcy klas wręczyli uczniom okolicznościowe dyplomy i pierwszy dokument – legitymację szkolną. Po części oficjalnej pierwszoklasiści udali się do klas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Mamy nadzieję, że ten dzień na długo zostanie w pamięci najmłodszych uczniów…

6. PZU Cracovia Półmaraton Królewski

13 października 2019 r. odbył się 6. PZU Cracovia Półmaraton Królewski. W ten piękny i słoneczny dzień 22 wolontariuszy z naszej szkoły wybrało się by wspierać i dopingować wszystkich uczestników półmaratonu – bo w końcu zawsze jesteśmy tam, gdzie coś się dzieje :)  Rozdaliśmy kilka tysięcy kubków z napojami, pokroiliśmy tonę bananów i dodaliśmy sił uczestnikom rozdając pyszną czekoladę. Wspólnymi siłami i z wielkim zaangażowaniem daliśmy z siebie wszystko.

Wycieczka klasy V a do Wadowic i Inwałdu- relacje uczestników

Hmmmm…Wycieczka klasowa… co Wam to przypomina? Mnie na pewno kojarzy się z dobrą zabawą, dużą ilością atrakcji, śmiesznymi sytuacjami. Dobrze wspominam ten czas… Dlaczego? Może dlatego, bo spędziłam go z moją kochaną klasą. Po zbiórce weszliśmy do autokaru i opuściliśmy Kraków. Pojechaliśmy do rodzinnego miasta Jana Pawła II, czyli do Wadowic. Wysiedliśmy z autokaru i udaliśmy się stronę wadowickiego rynku. Było tam pięknie. Podziwialiśmy stare kamienice, następnie udaliśmy się do kościoła pw. Św. Piotra Apostoła. Byliśmy również w papieskim muzeum. Następnie poszliśmy do kawiarni, w której Karol Wojtyła chodził z kolegami po maturze na kremówki. Skosztowaliśmy ich, były przepyszne. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Parku Miniatur w Inwałdzie. Było tam cudownie. Zobaczyliśmy Big Bena, Statuę Wolności, Sfinksa, Wieżę Eiffla i wiele innych miniaturowych konstrukcji. Następnie swoje podwoje otworzyła przed nami średniowieczna warownia. Naszą uwagę przykuła sala tortur oraz warsztaty poświęcone wykonywaniu świec. Wreszcie dotarliśmy do Wesołego Miasteczka. Oglądaliśmy film
w kinie 5D, a także zawędrowaliśmy na ogromne zjeżdżalnie, a finał miał miejsce w Domu Strachów! Dziesięć godzin wycieczki minęło niepostrzeżenie.

Dziękujemy naszej Pani Wychowawczyni i Siostrze Ricie za wspaniale zorganizowaną wyprawę. Prosimy o więcej.                                            
Alicja S.

1 października pojechaliśmy na wycieczkę klasową. Najpierw zwiedziliśmy kamienicę, w której niegdyś mieszkał Karol Wojtyła, papież Jan Paweł II. Było tam wiele ciekawych rzeczy z jego życia. Byliśmy również na wadowickiej kremówce. Później odwiedziliśmy „Inwałd Park’’. Na początku obejrzeliśmy park miniatur. Były tam najpiękniejsze budowle z całego świata. Następnie poszliśmy do „Chaty garncarza’’. Tam własnoręcznie robiliśmy świece. Zjeżdżaliśmy na „super ślizgu’’ i zderzaliśmy się samochodzikami. Zobaczyliśmy przedmioty z mitologii greckie, podziwialiśmy rydwany i mumie.
Wycieczka bardzo nam się podobała.
  Prezentacja z wycieczki   zapraszamy                                                                                                                                                         Jakub S.
Z wizytą u Pierwszoklasistów

30 września 2019 r. naszych Pierwszoklasistów odwiedzili uczniowie klas czwartych. Wcielili się oni w baśniowych bohaterów i wystrojeni w barwne kostiumy, opowiadali swoim młodszym koleżankom i kolegom historie kreowanych przez siebie postaci. Na scenie znaleźli się między innymi: Kot w butach, Królewna Śnieżka, Jaś brat Małgosi,  Małgosia, Roszpunka. Uczniowie klas pierwszych mieli za zadanie odgadnąć, z jakiej baśni pochodzi przemawiający do nich bohater.

Wszyscy bardzo dobrze się bawili – Pierwszaki, którzy mieli przyjemność obcowania ze znanymi postaciami z baśni oraz Czwartoklasiści, mogący zaprezentować swe umiejętności sceniczne młodszym koleżankom i kolegom. Uczniowie klas czwartych pracowali pod opieką polonistki – p. Marty Machnik.

 

13. PZU Cracovia Bieg Trzech Kopców

29 września  2019 r. odbył się 13. PZU Cracovia Bieg Trzech Kopców. Było to nowe wyzwanie dla 17 wolontariuszy z klas 8a i 8b. Po przygotowaniu stanowisk z wodą na  7 km trasy biegowej , mieliśmy czas , by podziwiać malowniczą, jesienną scenerię Lasu Wolskiego i Kopca Kościuszki. Z niecierpliwością czekaliśmy na biegaczy, których w tym roku było ok.3,5 tysiąca . Z podziwem patrzyliśmy na ich zmagania, a to wyzwalało w nas chęć działania i pomocy. W radosnej atmosferze, z nowymi doświadczeniami i w poczuciu dobrze spędzonego czasu wracaliśmy do domu. Zobaczcie zdjęcia …

Sukces w zawodach lekkoatletycznych

 

26 września 2019 r. reprezentacja szkoły dziewcząt i chłopców wzięła udział w zawodach sportowych:  Szkolnej Indywidualnej Lidze LA w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży

Miło nam poinformować o sukcesach naszych uczniów:

Kacper Jasica zajął III miejsce w skoku w dal.

Wiktor Bularz  zajął V miejsce w biegu na 1000m.

Kacper Jasica, Marcin Madej, Emil Sarota, Kacper Łach zajęli V  miejsce  w sztafecie 4 x 100m.

W klasyfikacji drużynowej chłopcy zajęli VI miejsce w Krakowie.

Nikola Nitowska zajęła VII miejsce w biegu na 600m.

Iga Szumilas zajęła VII miejsce w pchnięciu kulą i IX miejsce w skoku w dal.

W klasyfikacji drużynowej dziewczęta zajęły VIII miejsce w Krakowie.

                                                                                   Gratulujemy !

 

Zielona szkoła w Rabce

W dniach 23-27 września 2019 roku, uczniowie klas 2a i 3a wyjechali wraz z opiekunami na kilkudniową zieloną szkołę. Zakwaterowani byli w domu wypoczynkowym „Ania” w Rabce.

Program wycieczki obejmował m.in. zwiedzanie centrum miasta, gdzie nasi uczniowie podczas spaceru z przewodnikiem zobaczyli odnowiony Park Zdrojowy, amfiteatr, deptak i fontannę ze słoniami. Wcześniej – odwiedzili Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce. Kolejną atrakcją wyjazdu była piesza wycieczka do bacówki na Maciejowej leżącej 852 m n.p.m. Dostarczyła ona wielu wrażeń widokowych oraz była okazją do sprawdzenia wytrzymałości i sprawności małych turystów. Wyzwaniem była też piesza wycieczka  w rejon Góry Piątkowej, połączona z przejściem przez Uroczysko „Krzywoń” Leśną Ścieżką Edukacyjną – będąca świetną lekcją przyrody w terenie. Nabyte wiadomości uczniowie utrwalali tego samego dnia  podczas warsztatów.

W trakcie wyjazdu braliśmy udział w warsztatach plastycznych w Muzeum Orkana, w interaktywnej lekcji w Muzeum Górali i Zbójników, w zajęciach z topografii i orientacji  w terenie oraz odwiedziliśmy pracownię garncarską gdzie  uczniowie własnoręcznie wykonywali przedmioty z gliny.

W ostatnim dniu odwiedziliśmy Zamek w Suchej Beskidzkiej – gdzie braliśmy udział  w zajęciach związanych z obyczajami i zwyczajami na dworze szlacheckim a na koniec odwiedziliśmy Zwierzyniec „Kopytkowo”, gdzie zobaczyliśmy około 30 gatunków rozmaitych zwierząt.

Nie zabrakło gier i zabaw na świeżym powietrzu, dyskoteki, wieczoru skeczy i scenek ekologicznych, a także ogniska połączonego z pieczeniem kiełbasek.

Pobyt w Rabce okazał się bardzo udany, a uśmiechnięte buzie uczestników dowodziły, że wycieczkę należy zaliczyć do jednej z tych niezapomnianych !

O Nowej Hucie to opowieść

24 września  2019 r. uczennice naszej szkoły: Aleksandra Bania, Justyna Pawlina, Iga Szumilas i Alicja Zięba z klasy VIII B brały udział w grze terenowej „O Nowej Hucie to opowieść” zorganizowaną przez SP 88. Dziewczęta wykonywały zadania dotyczące historii Nowej Huty i życia codziennego jej mieszkańców w ubiegłym stuleciu. Dobra zabawa została nagrodzona drobnymi upominkami.