Home » wydarzenia

Category Archives: wydarzenia

Uczyć poprzez zabawę

Uczniowie 80- tki zdobywają wiedzę nie tylko zasiadając w szkolnych ławkach, ale również zwiedzając różne ciekawe miejsca.

Pod koniec stycznia Czwartoklasiści wraz z wychowawcami odwiedzili HistoryLand – wystawę makiet historycznych zbudowanych z klocków LEGO, obrazującą najważniejsze dla polskiej historii wydarzenia. Przemierzyli szlak przez dzieje Polski od Biskupina po Stocznię Gdańską, zdobywając w ten sposób cenne informacje dotyczące historii naszego kraju.

 Dzieci poznały nie tylko wielkie bitwy, ważne wydarzenia i zabytkowe budowle z historii Polski, ale również mogły usłyszeć między innymi odgłosy walki w trakcie bitwy pod Grunwaldem, czy zobaczyć rzemieślników podczas ich codziennych zajęć w Biskupinie. Przebywając obok makiety obrazującej nasze królewskie miasto Kraków, uczniowie mieli możliwość zasiąść na tronie, czy też wcielić się w hejnalistę i zagrać hejnał krakowski na interaktywnej trąbce.

            Wycieczka pozwoliła uczniom w interesujący sposób poznać historię Polski. Ta fascynująca podróż przez dzieje, angażowała różne zmysły i połączyła edukację z zabawą.  

 

XX finał akcji „Góra Grosza”

23 stycznia 2020 r. po raz dwudziesty odbył się finał akcji „Góra Grosza”. Celem na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem  jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.

Nasi uczniowie, nauczyciele i rodzice  nie zawodzą, każdy przynosi tyle, ile może – w myśl zasady: Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie !

W tym roku zebraliśmy 1250 zł. Wszystkich osobom zaangażowanym w tą akcję serdecznie dziękujemy.

 

Finał międzyszkolnego konkursu „Nasza dzielnica wciąż nowa i kolorowa”

Dnia 16 stycznia 2020 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród zwycięzcom konkursu „NASZA DZIELNICA WCIĄŻ NOWA I KOLOROWA”.   

Uczestnicy mieli za zadanie przygotowanie prezentacji multimedialnej, obrazującej współczesne oblicze Nowej Huty.               

Do konkursu zgłoszono 21 prac.

 Jury postanowiło nagrodzić uczestników, przyznając:

I miejsce – Zofii Łapajerskiej  –  Szkoła Podstawowa  nr 91

II miejsce – Katarzynie Malcher – Szkoła Podstawowa nr 86

III miejsce – Natalii Niciarz oraz Izabelli Tomali – Szkoła Podstawowa nr 80

Oceniając, brano pod uwagę:

Oryginalność ujęcia tematu,

Estetykę, przejrzystość i czytelność prezentacji,

Samodzielność wykonania.

Podczas uroczystości wręczenia nagród, uczestnicy obejrzeli fragmenty archiwalnej kroniki filmowej, przedstawiającej narodziny Nowej Huty. Mieli możliwość porównania obrazów naszej dzielnicy z początków jej istnienia z obecnym wizerunkiem, ukazanym w pracach nadesłanych na konkurs.

Liczymy, że z upływem każdego roku Nowa Huta będzie coraz bardziej „nowa i kolorowa”.

            Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Wspólne kolędowanie

Wspólne śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych zwyczajów Bożego Narodzenia. Kolędy i pastorałki rozbrzmiewają w naszych domach już od ponad 500 lat.

15 i 16 stycznia uczniowie klas pierwszych zaprezentowali najpiękniejsze kolędy i pastorałki dzieciom z przedszkoli.

Mamy nadzieję, że wstęp na długo pozostanie w pamięci widzów i pozwoli zatrzymać magię świąt…

Sukces szczypiornistek

11 stycznia 2020 r. dziewczęta zajęły III miejsce w Turnieju Piłki  Ręcznej w ramach programu SZCZYPIORNISTA SZKOŁA .

Reprezentacja szkoły:

Bramkarki : Gabriela Bednarczyk i  Aleksandra Michno

Gabriela Mika

Natalia Machowska

Sandra Wiatrak

Weronika Czerniak

Martyna Malinowska

Zuzanna Bielenin

Gabriela Popielak

Wiktoria Popielak

Katarzyna Żołna

 

                                                                                                                  Gratulujemy !

Jasełka

20.12.2019r. w naszej szkole panowała niezwykle świąteczna atmosfera. Uczniowie poszczególnych klas wraz ze swoimi wychowawcami spotkali się przy wigilijnym stole.

Uczniowie klasy 5 b, pod kierunkiem s. Rity przygotowali dla wszystkich Jasełka, a klasa 4 b śpiew.
Tegoroczne Jasełka ukazały Boga Ojca, który pragnąc być blisko każdego człowieka, posyła na świat Jezusa. Wcześniej jednak do Nazaretu, do Maryi przychodzi Archanioł Gabriel z propozycją, aby Maryja, została Matką Jezusa. Ona wsłuchana w głos Boży, zgadza się na propozycję zostania Matką Odkupiciela. Następnie Archanioł przybywa do świętego Józefa, męża Maryi i przekazuje, aby nie bał się przyjąć Maryi do siebie. Święty Józef przyjmuje więc pod swą opiekę Maryję. Razem udają się do Betlejem, gdzie w stajni rodzi się Jezus. Pasterze, którzy o tym wydarzeniu dowiedzieli się od Aniołów, zachęcali każdego z nas do pochylenia się nad małym Jezusem i okazania Mu miłości. Na koniec jeden z Aniołów życzył wszystkim Bożego błogosławieństwa i dobrych, rodzinnych Świąt.

Wolontariusze w akcji

19 grudnia br. nasi wolontariusze- tym razem uczniowie klasy VIII b- pod opieką nauczycieli, roznosili paczki świąteczne najbardziej potrzebującym mieszkańcom dzielnicy XVIII. Paczki zostały przygotowane przez pracowników socjalnych.

 A oto, co ósmoklasiści napisali o swoim udziale w tej niezwykłej akcji:

  • „Odwiedzając osoby starsze i niepełnosprawne poczuliśmy się bardzo potrzebni. Czuliśmy satysfakcję i radość, że możemy im pomóc, że nasze odwiedziny są dla nich tak ważne. Gdy wręczaliśmy im paczki i wykonane przez młodszych kolegów kartki świąteczne, bardzo się wzruszali. Takie spotkania uczą nas szacunku i doceniania tego, co mamy” (Wiktor B., Natalia M, Natalia N.)
  • „Wyjście sprawiło, że poczułyśmy, że nawet najmniejszy, ale życzliwy gest może sprawić, iż na twarzy samotnego człowieka pojawi się uśmiech (…)”. Justyna P., Ola B., Ala Z.
  • „Po wizytach w domach starszych, chorych, samotnych osób wiemy, że każdy zasługuje na szczęście, szacunek i miłość(…)” Eliza Ż., Iza T., Julia P.
  • „Nabrałyśmy większej chęci do pomagania i uszczęśliwiania innych. Było to niesamowite doświadczenie, które nauczyło nas życzliwości i szacunku do starszego człowieka. (…) Magda W., Natalia P., Oliwia N.

Jak „80- tka ” uczciła Stanisława Wyspiańskiego w 150. rocznicę urodzin artysty?

W „80-tce”   pojawiła się w holu I piętra dekoracja świąteczna w stylu mistrza Wyspiańskiego. Jej osnowę stanowi to, co autor „Wesela” szczególnie cenił – NATURA –  suszone kwiaty , żywe choinki , pawie pióra , haftowane ręcznie jak w wiejskich chatach  serwetki i  motyw pomarańczowych nasturcji charakterystyczny dla  krajobrazu polskiej wsi końca XIX stulecia oraz początku XX wieku, motyw , który każdy krakowianin zna z polichromii kościoła  franciszkanów  przy pl. Wszystkich Świętych. Ta nietypowa świąteczna dekoracja była swoistą formą hołdu złożonego  artyście przez  całą społeczność  szkoły nr 80.

    W  ramach projektu „ 80-tka  Stanisławowi Wyspiańskiemu” uczestnicy zajęć koła teatralnego „ Uczniowie Bogusławskiego” wcielili się w role postaci z tradycyjnej szopki bożonarodzeniowej i wystąpili  w strojach krakowskich. Nie tylko pasterze, Maryja, czy aniołowie ubrali  szaty  z bronowickiej chaty  także Dzieciątko  okryto krakowską  kwiecistą  chustą . Ta żywa rzeźba  stanowiła niezwykłe  tło dla dzieci, które przygotowały do konkursu recytatorskiego pt.”Boże Narodzenie w poezji polskiej” w dniu 19 grudnia  2019 r. wspaniałe wiersze .

 

Przedświąteczna wizyta KOŁA WOLONTARIATU w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego

12 grudnia 2019 roku Koło Wolontariatu odwiedziło małych pacjentów Oddziału Pediatrii. Aby umilić im czas rozdaliśmy balony, książeczki, malowanki, nalepki. Najmłodszych rozbawiliśmy „gadającymi” maskotkami i baśniowymi przebraniami. Ze starszymi graliśmy w gry planszowe. Uśmiech pojawił się na twarzach jednych i drugich.

Dużo zdrowia i wesołych świąt w zaciszu domowym życzymy!

Spektakl profilaktyczny „Smartfon”

Dnia 10 grudnia 2019 roku uczniowie klasy 2c i 3a wybrali się do Teatru Ludowego na spektakl przygotowany przez Krakowskich Strażników Miejskich. Inicjatywa była elementem akcji „Bezpieczny Kraków”, a motywem przewodnim widowiska było bezpieczeństwo w internecie. Spektakl pt. „Smartfon, czyli opowieść o tym, jak Czarodziej i Smok pokonali Cyberbestiora” przedstawiał historię ucznia szkoły podstawowej – Adasia, który nieumiejętnie korzystał ze smartfona, narażając się przy tym na niebezpieczne intrygi Sevirusa i Cyberbestiora. Na szczęście nad chłopcem czuwał dobry Czarodziej i jego pomocnik Smok Barbakus, którzy zdając sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie czyha na chłopca, postanowili wezwać na pomoc bohaterskich Strażników Interentu. Dzięki Strażnikom chłopiec zrozumiał, że internet oprócz wielu dobrodziejstw niesie ze sobą różnorakie zagrożenia. Poznał także podstawowe zasady poruszania się w wirtualnej rzeczywistości.

Niezwykle ciekawa forma przekazu oraz imponująca gra aktorska Strażników Miejskich zachwyciły widzów. Pozwoliły na to, by uczniowie mogli utożsamić się z postacią głównego bohatera i wraz nim poznać zasady bezpiecznego korzystania z internetu.

Serdecznie dziękujemy p. Katarzynie Sroce z Krakowskiej Straży Miejskiej, która ściśle współpracuje z naszą szkołą za zaproszenie naszych uczniów na spektakl.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

5 grudnia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.
W tym dniu wolontariusze naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w II Gali Wolontariatu Sportowego, zorganizowanej przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Uroczystość odbyła się  na Stadionie Miejskim im. H.Reymana i była okazja do podziękowania wolontariuszom za aktywność i zaangażowanie podczas krakowskich wydarzeń sportowych. Wzięli w niej udział przedstawiciele zaproszonych szkół, którzy odebrali podziękowania z rąk Dyrektora ZIS P.Krzysztofa Kowala. W gronie wyróżnionych i nagrodzonych  znalazła się nasza szkoła. Wszystkim wolontariuszom gratulujemy!

Dzień otwarty szkoły

3 grudnia 2019r.odbył się w naszej szkole Dzień Otwarty, który przebiegał pod hasłem ,, Pomagamy rozwijać skrzydła”.
Dzieci z nowohuckich przedszkoli wraz z Rodzicami spotkali się z Dyrektorem szkoły panią T.Muszyńską-Kwiecień, nauczycielami i uczniami.
Goście uczestniczyli w licznych atrakcjach, między innymi:,,Świątecznym dniu języków obcych”, prezentacji układów tanecznych i recytacji wierszy. Uczniowie klas 6-8 zaprezentowali projekt: ,,Z angielskim przez świat”: występ teatrzyku kukiełkowego pt.,,Rudolf czerwononosy” oraz kiermasze świąteczne w Europie i na świecie.
Przedszkolaki brały udział w zabawach konstrukcyjnych, obserwacjach naukowych, ćwiczeniach z tablicą interaktywną, zabawach ruchowych w sali gimnastycznej i szkolnej harcówce.
Dzień Otwarty był również okazją do podziwiania licznych wystaw: rekwizytów teatralnych, prac uczniowskich ,,Szkoła marzeń”, egzotycznych i domowych zwierząt. Upłynął w radosnej atmosferze i twórczych działaniach.

Wymarzona szkoła

W miesiącu listopadzie nasi Czwartoklasiści pod opieką polonistki p. Marty Machnik tworzyli makiety, albumy i barwne plakaty przedstawiające szkołę marzeń. Inspiracją do ich wykonania była lektura Jana Brzechwy „Akademia pana Kleksa”. Uczniowie  dokładnie przeanalizowali fragmenty książki dotyczące wyglądu akademii mieszczącej się przy ulicy Czekoladowej, krytycznie popatrzyli na naszą Osiemdziesiątkę, wysunęli wnioski i stworzyli obraz wymarzonej szkoły.

Powstały precyzyjnie wykonane, uwzględniające najdrobniejsze detale, projekty.  Ich autorzy szczegółowo omówili efekty swojej pracy, odpowiedzieli na zadawane pytania. Prezentacje wzbudziły zainteresowanie uczniów oraz pań dyrektor, które bacznie obserwowały, coś notowały i być może dzięki naszym Czwartoklasistom sędziwa już Osiemdziesiątka unowocześni swoje oblicze?

Nie samą nauką żyje szkoła – Dzień Pluszowego Misia

W ramach akcji „Nie samą nauką żyje szkoła” 25 listopada odbył  się w naszej szkole DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA – najlepszego przyjaciela wszystkich dużych i małych. Każdy mógł przynieść swojego ukochanego pluszaka, który niewątpliwie umilał czas spędzony w szkole i uchronił od odpytywania:)

 

Projekt „W pustyni i w puszczy”

     Dnia 22 XI ( piątek) uczniowie klasy 6a zaprezentowali  rówieśnikom z klas V i VI projekt pt.”W pustyni i w puszczy – warto przeczytać!” Ideą spotkania było zachęcenie nastolatków do lektury Henryka Sienkiewicza. Szóstoklasiści pod opieką polonistki p.A. Biernackiej przedstawili efekty pracy z książką, która na pierwszy rzut oka może młodego człowieka przerazić ilością stron i rozdziałów! Jednak  po zapoznaniu się z jej ciekawą treścią i niezwykłymi bohatera, a przede wszystkim zdarzeniami , które rozgrywają się pod gorącym słońcem Afryki, może stać się źródłem inspiracji. Tak właśnie się stało w przypadku klasy 6a! Dzieci podzielone na grupy zajęły się różnymi aspektami powieści. Jednych zainteresowała geneza dzieła, innych  główne postaci, kolejne zespoły zafascynował Czarny Ląd ze swoją egzotyką. Stąd w projekcie obecność Stasia i Nel ( wcielili się w nich Bartek Kaczmarek i Ania Szymańska) oraz autora Henryka Sienkiewicza ( w skórę noblisty wszedł Maciej Wojtoń) a także multimedialne pokazy  o faunie i florze Afryki oraz niespotykanych w Europie zjawiskach natury. Oczywiście w szkole z teatralnymi tradycjami nie mogło zabraknąć fragmentu teatralnej inscenizacji. Zaproszeni do sali 23 piąto i szóstoklasiści ujrzeli  Stasia ( w tej roli  Konrad Niciarz) otrzymującego od rannego Szwajcara Lindego( Michał Pielak) chininę oraz  usłyszeli koncert na instrumenty stworzone przez uczniów ( Bartka Kaczmarka i jego siostrę Gabrysię oraz Sebastiana Ziółkowskiego). Ujrzeli tez wodza wioski Wa-himów ( z powodzeniem metamorfozę przeszedł Kacper Lubera , który wystąpił w wykonanym przez siebie kostiumie).

      Na zakończenie  warto dodać ,że na czas projektu sala teatralna ( nr 23 ) zmieniła się w fragment afrykańskiej puszczy, na  tablicach można było obejrzeć pomysłowe kolaże stworzone przez uczniów 6a.