Home » wydarzenia

Category Archives: wydarzenia

SUKCES NASZYCH SZCZYPIORNISTEK

Miło nam poinformować o sukcesie  NASZYCH SZCZYPIORNISTEK.

13 kwietnia 2018r. dziewczynki brały udział w Igrzyskach Dzieci w mini piłce ręcznej Krakowskiej Olimpiady Młodzieży. Wywalczyły awans do półfinałów, który odbędzie się 26 kwietnia.

Jesteśmy już w ósemce najlepszych szkół w Krakowie.

                                                                            Życzymy  dalszych sukcesów.

Reprezentacja szkoły:

 • Iga Jajeśnica
 • Ksenia Łyko
 • Weronika Chytrzyńska
 • Natalia Machowska
 • Aleksandra Michno
 • Sandra Wiatrak
 • Oliwia Koziołek
 • Natalia Kryza
 • Julia Rajczyk
 • Dominika Skóra
 • Amelia Woźniak
 • Iga Szumilas
 • Eliza Żurad

DSC_0614 magda sport

„Morze jest głębokie i szerokie…”- wspomnienia z zielonej szkoły

2 kwietnia br. późnym popołudniem, klasa Va wraz z opiekunami wyjechała na zieloną szkołę do Międzyzdrojów.

Trudy i niewygody czternastogodzinnej podróży pociągiem, wynagrodziła nam piękna, wręcz letnia pogoda, niesamowity urok otaczającej nas przyrody Wolińskiego Parku Narodowego i mnóstwo atrakcji, które czekały na uczestników wycieczki.

W czasie zielonej szkoły piątoklasiści mieli okazję choć przez chwilę poczuć się:

 • mieszkańcami średniowiecznej osady, uczestnicząc aktywnie w zajęciach warsztatowych i grze terenowej „Szukamy zaginionych bogów” w Skansenie Słowian i Wikingów w Wolnie,
 • żołnierzami podczas musztry i zwiedzania Podziemnego Miasta,

 

 • studentami biorącymi udział w praktycznych zajęciach z przyrody prowadzonych  przez pracownika naukowego w Stacji Morskiej Uniwersytetu Szczecińskiego,

 

 • a przede wszystkim plażowiczami, wypoczywającymi na najsłynniejszej polskiej plaży

 

W trakcie pobytu w Międzyzdrojach uczniowie uczestniczyli również w dwugodzinnym rejsie wycieczkowym statkiem pasażerskim „Chateaubriand”, zwiedzili Rezerwat Żubrów, zdobyli Kawczą Górę itd.

 

Wyjazd dostarczył wszystkim wiele wrażeń i na długo zostanie w pamięci.

Młodzi chemicy w akcji…

Kilka miesięcy pracy za nami, w piątkowe popołudnia młodzi naukowcy zgłębiają tajniki eksperymentów i zjawisk chemicznych.

Do tej pory udało nam się wykonać doświadczenia dotyczące napięcia powierzchniowego wykonując efektowne tęcze na mleku. Poznaliśmy zastosowanie chemii w produkcji kosmetyków: mydełek i żelków myjących.

Wprowadziliśmy też trochę magii na zajęcia – czarowaliśmy i zmienialiśmy barwy wyciągu z czerwonej kapusty przy użyciu różnych odczynników oraz tworzyliśmy niepękające bańki mydlane.

 

      Zapraszamy na film z "laboratorium"

 

PRZYGODA Z LEKTURĄ HENRYKA SIENKIEWICZA „QUO VADIS”

Dnia 28 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie, podczas którego uczniowie klas siódmych zaprezentowali młodszym kolegom efekty swej pracy z lekturą „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Pracowali metodą projektu.

Między innymi siódmoklasiści wcielili się w wybranego przez siebie bohatera lektury i barwnie przedstawiali losy tej postaci. Ponadto pokazali zebranym komiks wykonywany zespołowo, któremu nadali tytuł „Miłość w czasach pożogi”. Jak można się domyślać, przybliżyli w nim przede wszystkim uczucie łączące Winicjusza i Ligię. Dzięki krótkim scenkom, klasy młodsze miały okazję zobaczyć, jak ukazano w lekturze świat pogan, a jak chrześcijan. Mogły też poznać życie i twórczość samego noblisty, w którego postać wcielił się jeden z uczniów.

            Prezentując swe działania, siódmoklasiści udowodnili swym młodszym  kolegom, że lektury obowiązkowe wcale nie są nudne i można się przy nich świetnie bawić.

Wyniki międzyszkolnego konkursu recytatorskiego

9 kwietnia dziewięcioosobowa reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w międzyszkolnym konkursie recytatorskim pt.: „Roztańczone wierszyki” zorganizowanym przez Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana.

Warto dodać, że w przesłuchaniach konkursowych wzięło udział 68 młodych recytatorów.

 

Jury w składzie :

Anna Kamykowska – instruktor i reżyser teatralny, aktorka.

Agnieszka Narewska – polonistka, choreograf, nauczyciel tańca

Małgorzata Chodzińska – sekretarz jury

zwracało  uwagę na dobór repertuaru, znajomość tekstu i jego interpretację, a także ogólny wyraz artystyczny.

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników konkursu i burzliwych obradach jury postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienie również  uczennicom naszej szkoły:

Magdalenie Halek

Oliwii Żarczyńskiej

Lenie Kuśmierczyk

Laureaci otrzymają dyplomy oraz nagrody rzeczowe w trakcie podsumowania konkursu, które odbędzie się w dniu 16 kwietnia o godz 10.00 w Centrum Młodzieży.

 Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

ZIELONA SZKOŁA W BESKIDACH

W pierwszych dniach kwietnia klasy 1a i 3a wyjechały na Zieloną Szkołę do ośrodka TPD w Soli koło Żywca.

Czas spędzony na wspólnej integracji minął nam bardzo przyjemnie. Największym wyzwaniem było zdobywanie niewielkich wzniesień górskich, które okazały się być prawdziwymi szczytami! Przekonaliśmy się, że gdy już myślisz, że naprawdę nie dasz rady, to z pomocą przychodzi kolega lub koleżanka i niespodziewanie pomaga Ci w trudnej sytuacji. Jak miło mieć wokoło rówieśników, na których można liczyć…

Pogoda była piękna – nie zabrakło zabaw na świeżym powietrzu, gry w piłkę nożną, dwa ognie, skoków na skakance i gry w gumę oraz tradycyjnego rysowania kredą po asfalcie.

Zwiedziliśmy starą dzwonnicę poznając legendy związane z tym miejscem oraz studnię solankową.

Odwiedziliśmy Koniaków i Istebną, gdzie mieliśmy okazję gościć w Ośrodku Edukacji Ekologicznej, Galerii Koronek i Rzeźby oraz w Chacie Pasterskiej.

Niezwykłą atrakcją wyjazdu okazała się wizyta w Centrum Nauki i Techniki w Świnnej. Poznawaliśmy tam tajniki zjawisk fizycznych  oraz   mieliśmy możliwość   uczestniczenia  w grach i zabawach interaktywnych.

Wieczorami koleżanki prezentowały przygotowane na dyskotekę kreacje, a odważni tańczyli do swoich ulubionych kawałków.

       Dla niektórych pobyt okazał się być zdecydowanie za krótki i ze łzami w oczach prosili o przedłużenie tej przygody!  Z pewnością znajdziemy jeszcze okazję, żeby odwiedzić Beskid Żywiecki w przyszłości.

Certyfikat Wielkiego Serca

Dziękujemy bardzo serdecznie wszystkim Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom za udział w akcji organizowanej przez Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami pt.: „Gwiazdka dla Zwierzaka 2017″.

Państwa wielkie zaangażowanie przekłada się na ilość zebranej karmy, która zapewni zwierzakom pożywienie na długi czas. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za pomoc.

 

Słoneczna Integracja

21 marca- w pierwszym dniu wiosny-wybrani uczniowie klasy VIb wzięli udział w grze terenowej w ramach realizacji VI edycji projektu edukacyjnego –„Słoneczna Integracja”. Organizatorami projektu są: Szkoła Podstawowa z oddziałami integracyjnymi nr105, Stowarzyszenie SZERSZE HORYZONTY, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa „Dzieje Nowej Huty”, Biblioteka Kraków i Szkoła Podstawowa nr 141.W tym roku hasłem przewodnim podejmowanych różnorodnych działań jest hasło „O wolności (Ach!!) konwersacja” .

Szóstoklasiści podzieleni na 3 grupy wykonywali różnorodne zadania w ciekawych miejscach Nowej Huty m.in. w Muzeum Czynu Zbrojnego, Muzeum Historycznym Dzieje Nowej Huty, Teatrze Łaźnia Nowa. Wykazali się umiejętnością korzystania z różnych źródeł wiedzy, sprawnością fizyczną, pomysłowością, a przede wszystkim umiejętnością współpracy
w grupie.

 

Z wizytą w Państwowej Straży Pożarnej

21 marca uczniowie klas drugich odwiedzili jednostkę  Ratowniczo-Gaśniczą Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie przy ul. Zgody 18 zabezpieczająca operacyjnie rejon dzielnicy Nowa Huta.

 

Kadeci  pokazali dzieciom węże pożarnicze i inny sprzęt ratowniczo-gaśniczy,  ubiór strażaka oraz samochody pożarnicze. Omówili również pracę strażaka i pokazali zjazd alarmowy po ześlizgu. Każde dziecko miało okazję „przymierzyć” umundurowanie strażaka.

Dla niektórych dwie godziny zwiedzania, to było nadal „za mało”, a niektórzy ostatkiem sił wrócili do szkoły…

 

 

Gala Finałowa Konkursu Historycznego Patria Nostra

Dnia 12 marca odbyła się Gala Finałowa Konkursu Historycznego Patria Nostra podczas, której wręczone zostały
nagrody dla uczestników konkursu.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VII c, którzy wykonali animacje komputerową o zwycięskiej obronie Kościoła na Jasnej Górze podczas Potopu Szwedzkiego.

IMG_4517 konkurs historia

Wycieczka edukacyjna uczniów klas drugich

13 marca uczniowie klas drugich wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Centrum Nauki Leonardo da Vinci, które  wielkością zbliżone jest  do Centrum Nauki Kopernik  w Warszawie. Tematem wystawy jest zdrowy organizm ludzki – dobrze funkcjonujące ludzkie ciało, które pozwala zachować sprawność fizyczną i umysłową.  Uczniowie mieli okazję uświadomić sobie jak złożony i wymagający jest nasz organizm.

Na  wystawę składa się wiele stanowisk multimedialnych oraz  mechatronicznych i każdy zainteresowany  miał możliwość przeprowadzenia doświadczeń.

 

 Kolejną  atrakcją było obejrzenie w  GEOPARKU galerii Ziemi,  „podróż”  w Kapsule Symulatorze 5D  do jądra Ziemi oraz udział w warsztatach geologicznych.

Wszyscy zachwyceni, ale bardzo zmęczeni późnym wieczorem padli w ramiona stęsknionych Rodziców.

 

„Grasz w zielone ? Gram ! Masz zielone ? Mam !”

 

Pomimo niesprzyjającej aury, dzisiejszy dzień był w naszej szkole bardzo wiosenny.

Wszystko to dzięki tym , którzy wzięli udział w naszej zabawie i przyszli do szkoły ubrani w odcieniach zieleni. Był to kolejny „Kolorowy dzień” w szkole.

Tym razem najbardziej kolorową klasą okazała się klasa 2a.

W galerii przedstawiamy zdjęcie zwycięskiej klasy !

Dzień otwarty szkoły

13 marca odbył się w naszej szkole Dzień Otwarty, na którym przyszli uczniowie wraz z rodzicami mogli zapoznać się ze szkołą i wyglądem sal. Rodzice spotkali się z panią dyrektor Tatianą – Muszyńską Kwiecień oraz z-cą dyrektora panią Katarzyną Solawą. Dzień Otwarty był okazją do: zabawy , naukowych obserwacji, ćwiczeń z tablicą interaktywną , zabaw ruchowych w sali gimnastycznej . Goście z dużym zainteresowaniem obejrzeli występ artystyczny uczniów naszej szkoły.

 

Nauka przez zabawę

2 marca klasa 3b pod opieką Elżbiety Suchanek i klasa 3c pod opieką Krystyny Satro była na wycieczce w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu koło Chęcin oraz w Geoparku w Kielcach.

W Centrum Nauki Leonardo da Vinci dzieci przez zabawę zdobywały wiadomości o ciele człowieka. Dowiedziały się jak utrzymać swój organizm w zdrowiu. Przeprowadziły eksperymenty naukowe poznając tajemnice przyrody. Chętnie korzystały ze stanowisk multimedialnych utrwalających ich wiedzę o ochronie środowiska. Dodatkowo świetnie bawiły się, biegając, skacząc, manipulując przedmiotami w miejscach do tego przeznaczonych.

W GEOPARKU Kielce uczniowie poznali proces kształtowania powierzchni ziemi . Dowiedzieli się jak wyglądały zwierzęta miliony lat temu. Brali udział w warsztatach obróbki kamieni, podczas których obserwowali jak one się zmieniają. Punktem kulminacyjnym była wyprawa w głąb ziemi za pomocą specjalnej maszyny – kino 5d zrobione na kształt wiertła.

Wycieczka przyniosła wszystkim wiele pozytywnych emocji i wzbogaciła wiedzę uczestników.

Karnawałowe szaleństwo

W dniu 8 lutego w naszej szkole królowała muzyka i taniec. W godzinach popołudniowych odbyła się zorganizowana przez Samorząd Uczniowski zabawa karnawałowa dla uczniów klas 1-3, a nieco później dyskoteka dla uczniów klas 4-7.

W sali udekorowanej balonami i serpentynami pojawiły się najpierw młodsze dzieci, które wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za  bohaterów znanych bajek i nie tylko.  Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Niektórzy byli nie do poznania, a inni budzili podziw i zachwycali pomysłowością.

Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Atrakcją były efekty specjalne: bańki mydlane, kolorowe odblaskowe bransoletki czy też sztuczny dym. Humor dopisywał zarówno dzieciom jak i nauczycielom.

Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości.

Nieco później na parkiet wkroczyli uczniowie starszych klas, którzy przy dźwiękach muzyki oddali się tanecznemu szaleństwu. Podczas zabaw rozprowadzono również „pocztę walentynkową” – co przysporzyło zebranym sporo emocji.

Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i wychowawcom,

którzy pomogli w organizacji tej imprezy.

Wielkie podziękowania należą się uczniom i uczennicom klasy 7a,

którzy w pełni odpowiedzialnie i profesjonalnie pomogli w przygotowaniu

oraz poprowadzeniu balu dla młodszych dzieci.

A szczególne podziękowania składamy na ręce Pana Marcina Szczupackiego,

który po raz kolejny udowodnił, iż jest najlepszym i niezastąpionym DJ-em !

Dziękujemy serdecznie za wspólną zabawę !