Home » wydarzenia

Category Archives: wydarzenia

W magicznym świecie pana Kleksa.

Uczniowie klas czwartych bardzo aktywnie poznawali pierwszą lekturę w tym roku szkolnym –
„Akademię pana Kleksa”,  uczestnicząc między innymi w lekcji kleksografii, czy wymyślając przepisy na fantastyczne potrawy. Zwieńczeniem ich pracy z książką jest niezwykła wystawa, którą można podziwiać na holu pierwszego piętra i choć na chwilę przenieść się do bajkowego świata z opowieści Jana Brzechwy. Uczniowie stworzyli makiety przedstawiające szkołę, w której uczył się Adaś Niezgódka, a nauczycielem był nadzwyczajny profesor Ambroży Kleks. Zanim jednak czwartoklasiści przystąpili do tego zadania, musieli dokładnie przeanalizować fragmenty książki opisujące akademię. Powstałe w ten sposób prace plastyczne zachwycają precyzją wykonania oraz dbałością o szczegóły, są niezwykle pomysłowe i wykonane na bardzo wysokim poziomie artystycznym! Za wkład i zaangażowanie wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni ocenami celującymi.

      Szczególne podziękowania należą się  rodzicom, którzy włączyli się w te działania, pomagając dzieciom w wykonaniu trudniejszych elementów. Wykonanie makiet, choć wymagało wiele wysiłku i czasu, pozwoliło jednak uczniom utrwalić treść lektury, uruchamiając jednocześnie wyobraźnię i kreatywność.

Koncert dla przedszkolaków

9 oraz 14 listopada uczniowie klasy III A, III B oraz II A zaprezentowali przedszkolakom koncert pieśni patriotycznych z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Uczniowie zaśpiewali  pieśni: „ Białe róże”, „Hej, hej ułani”, „Jak to na wojence ładnie”, „My, Pierwsza Brygada”, „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani” oraz piosenkę „Jestem Polką i Polakiem”. Zaproszeni goście  w skupieniu wysłuchali koncertu, a niektórzy nawet  przyłączyli się do  śpiewania. Po pierwszym koncercie przedszkolaki otrzymały flagi, a po drugim  kotyliony.

Dla wielu osób dorosłych obecnych w tym dniu na koncercie był on powodem do wzruszenia…

FINAŁ KONKURSU „PRAWO-RATOWNICTWO-BEZPIECZEŃSTWO”

13 listopada br. w krakowskiej Tauron Arenie odbył się finał konkursu „Prawo-Ratownictwo – Bezpieczeństwo”, którego organizatorami były Straż Miejska Miasta Krakowa i Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej.

W tym roku, po raz pierwszy uczestnikami konkursu byli ósmoklasiści. Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie klasy VIIIa – Julia, Jakub i Fabian, którzy odnieśli sukces i zajęli IV miejsce w finale. Wykazali się dużą wiedzą z zakresu: przepisów ustawy o postępowaniu
w sprawach nieletnich, kodeksu wykroczeń i kodeksu karnego, przepisów ruchu drogowego, ustawy o strażach gminnych, prawa konstytucyjnego i ochrony przeciwpożarowej.

Finał konkursu przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym uczniowie rozwiązywali test, a w drugim uczestniczyli w grze terenowej rozegranej w Parku Lotników. Wśród licznych, bardzo atrakcyjnych zdań przygotowanych przez organizatorów gry należy wymienić m.in. umundurowanie się, udzielanie pierwszej pomocy, pokonanie rowerowego toru przeszkód, itd.

Naszym uczniom jeszcze raz serdecznie gratulujemy odniesionego sukcesu i rozległej wiedzy na temat obowiązujących przepisów prawa!!!

Rekord dla Niepodległej

 

9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11 uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięli udział w wydarzeniu organizowanym przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską oraz Radę Dzieci i Młodzieży pod hasłem „9 listopada zaśpiewam hymn w szkole”. Społeczność szkolna wspólnie odśpiewała cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, włączając się tym samym do akcji „Rekord dla Niepodległej”. Wspólne śpiewanie poprzedzone było prelekcją na temat 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 

Konkurs plastyczny „Mój przyjaciel miś” dla uczniów kl. I-III.

Konkurs plastyczny „Mój przyjaciel miś” dla uczniów kl. I-III. 

25 listopada – to Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Z tej okazji świetlica szkolna ogłasza konkurs plastyczny.

Technika prac – dowolna (rysowanie, malowanie, grafika, itp.).

Format –  A4 lub A3

Termin – prace należy dostarczyć do świetlicy do dnia 23 listopada.

Savoir vivre wobec Osób Niepełnosprawnych – różni, a jednak tacy sami

7 listopada br. w naszej szkole gościły absolwentki VIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, które realizują projekt „Savoir Vivre wobec Osób Niepełnosprawnych”.

Głównym celem projektu jest popularyzacja wiedzy na temat kulturalnego zachowania wobec osób niepełnosprawnych, walka z wykluczeniem tychże osób oraz popularyzacja idei wolontariatu.

Zajęcia zostały przeprowadzone w dwóch grupach – pierwszą tworzyli uczniowie klas IV, a drugą nasi wolontariusze. W trakcie spotkania uczniowie wysłuchali wykładu i obejrzeli prezentację na temat zasad, które powinni przestrzegać w kontakcie z osobami niepełnosprawnymi.

Najważniejsze z nich to:

  • „Zanim udzielisz pomocy, zapytaj, czy osoba z niepełnosprawnością życzy jej sobie”

  • „Bądź taktowny w inicjowaniu kontaktu fizycznego – zanim dotkniesz osoby z niepełnosprawnością, aby jej pomóc – uprzedź ja o tym.”

  • Reaguj uprzejmie na prośby osób z niepełnosprawnością. One nie skarżą się, ale podpowiadają ci, co mogłoby im ułatwić funkcjonowanie w pewnej przestrzeni.”

  • „Jeśli coś mówisz- zwracaj się bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością.”

  • „Jeśli nie wiesz jak zachować się wobec osoby z niepełnosprawnością -po prostu ją o to zapytaj!”

Uczniowie mieli również możliwość komunikować się jedynie za pomocą gestów (poznali podstawowe zwroty w języku migowym), ćwiczyli sposób, w jaki powinno się przeprowadzić osobę niewidomą przez jezdnię oraz jak prawidłowo pomóc osobie na wózku inwalidzkim wsiąść do autobusu.

Serdecznie dziękujemy Naszym Gościom za to niezwykle ważne spotkanie!

Wolontariusze w okresie Wszystkich Świętych

W okresie Wszystkich Świętych nasi wolontariusze z kl.8a i 8c ,kwestowali na cmentarzu Grębałów na rzecz Hospicjum im św.Łazarza Ta forma aktywności przyczynia się do zwiększania wrażliwości ,empatii wobec osób chorych i cierpiących. Doświadczenie młodości oprócz radości i snucia planów na przyszłość, może być także zadumą nad sensem ludzkiego życia. Zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnych akcjach.

Uczniowie lubią kolor pomarańczowy

Lubisz śpiewać? Lubisz tańczyć? Lubisz kolor pomarańczy?

  W minioną środę (31.10) Samorząd Uczniowski wznowił akcję „Kolorowych Dni” w szkole. Wielu uczniów i nauczycieli postanowiło rozweselić jesienną aurę i przyszli w tym dniu w energetycznym pomarańczowym kolorze!Wśród klas starszych najbardziej pomarańczową klasą okazała się 6A. A w klasach 1-3 honorowy tytuł przypadł klasie 2A.

Dziękujemy za zaangażowanie!

Już w listopadzie czeka nas kolejny kolorowy dzień – czekajcie na ogłoszenia!

 

Zielony bohater Krakowa

30 października uczniowie z klas pierwszych oraz trzecich zostali zaproszeni przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie  do wspólnego spędzenia czasu w zrewitalizowanym parku im. Stefana Żeromskiego.  Dzieci  posadziły  cebulki krokusów, a później mali ogrodnicy mieli  okazję przetestować wszystkie atrakcje znajdujące się w parku.

 

To był bardzo miły dzień…

Pomarańczowy dzień w szkole !

pomarabcz

KOLOROWE DNI Z 80

31 października (środa) ogłaszamy pomarańczowym dniem w szkole!

Drogi Nauczycielu i Uczniu – rozchmurz jesienną aurę i ubierz coś pomarańczowego!

UWAGA!

Ubranie w kolorze pomarańczowym zwalnia
z odpowiedzi w tym dniu!

dynia

Weekend z angielskim

Nauka języka angielskiego może być łatwa i przyjemna. Przekonało się o tym 15 żądnych wiedzy ósmoklasistów, którzy wzięli udział w czternastogodzinnym maratonie językowym, zorganizowanym w weekend w Zakopanem (19-21 października br.). Uczniowie uczyli się, gdzie się dało i jak się dało – na leżąco, na siedząco, na stojąco, rano, wieczór i w południe, w pensjonacie, autobusie, na spacerze…

O tym, jaka była atmosfera w czasie nauki i jak wielkie zaangażowanie i zmotywowanie naszych uczniów do wysiłku umysłowego niech świadczą słowa zaskoczonych właścicieli pensjonatu, którzy stwierdzili iż „jesce takich u nos nie było, co by się tak ucyli”

 

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

15 października odbyło się uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 80. Uczniowie trzech klas pierwszych wytrwale przygotowywali się na tę okazję. Pomagały im w tym wychowawczynie: I a – Lidia Połomska, I b – Elżbieta Suchanek, I c – Krystyna Satro. Gdy nadszedł dzień pasowania wystrojeni w kolorowe uczniowskie birety, wkroczyli w rytm poloneza  do sali gimnastycznej. Swoje pociechy podziwiali wzruszeni rodzice i dziadkowie. W ich obecności dzieci pochwaliły się wiedzą na temat bezpieczeństwa, kulturalnego zachowania i symboli narodowych. Pięknie zaprezentowały „Katechizm polskiego dziecka” – Tadeusza Bełzy. Z ogromną energią śpiewały hymn Polski i poznane szkolne piosenki. Po pełnym emocji występie  złożyli uroczystą przysięgę, a panie dyrektor Tatiana Muszyńska – Kwiecień i Katarzyna Solawa z radością i dumą oficjalnie potwierdziły przyjęcie uczniów w mury Szkoły Podstawowej nr 80. Wychowawcy wręczyli pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy, a rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Uroczystość pasowania zakończyła się w radosnym nastroju.

 

Happening „Zielone inspiracje”

 

W dniu 15 października, uczniowie klas 2a, 3a i 3b  wzięli udział w happeningu ekologicznym pod hasłem Dzieci dla Środowiska „Zielone inspiracje” zorganizowanym przez Fundusz Partnerstwa oraz inne instytucje w ramach projektu „Zielone inspiracje”,  finansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Od samego rana, w klasach pod opieką wychowawców i wolontariuszy – uczniowie wykonywali ulotki i kolorowe transparenty o treściach zachęcających do dbania o środowisko i naszą planetę. Jednak głównym celem akcji było zwrócenie uwagi na niezliczone pożytki płynące dla człowieka ze współistnienia z drzewami. Jak okazało się podczas całego happeningu – niezmiernie trudno wyobrazić sobie życie ludzi bez tego wielkiego,  milczącego przyjaciela …

Uczniowie przeszli przez tereny Łąk Nowohuckich do ulicy Biskupa Piotra Tomickiego, gdzie w ramach wspólnego działania zasadzono trzy klony będące symbolem działań proekologicznych uczniów naszej szkoły.

Następnie barwnym korowodem, z okrzykami, hasłami oraz rozdawanymi ulotkami zachęcającymi do dbania o środowisko uczniowie dotarli do szkoły.

Jeśli chociaż kilku mieszkańców Nowej Huty udało się zachęcić do dbania o drzewa i środowisko to jesteśmy dumni z udziału w tym wydarzeniu !

 

Wolontariusze na start…

Wolontariusze na start….To była pracowita niedziela. 5.PZU Cracovia Półmaraton Królewski za nami , a był zwieńczeniem tzw. królewskiej triady biegowej. W jej skład wchodzą jeszcze dwa inne biegi ( PZU Cracovia Maraton i PZU Bieg Trzech Kopców),w których również braliśmy udział. Wolontariuszom naszej szkoły tym razem przydzielono stanowisko Depozytu w Małej Hali Tauron Arena. Naszym zadaniem było przyjmowanie ,a po skończonym biegu wydawanie osobistych bagaży biegaczy (ok.10 tysięcy). Dostaliśmy wiele serdecznych podziękowań i uśmiechów.Zmęczeni ,ale szczęśliwi wracaliśmy do domów , bogaci o nowe przeżycia i doświadczenia .Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego dnia….

STARS – jesienny przejazd

Dnia 11 października fani dwóch kółek  wzięli udział w jesiennym przejeździe nowohuckim, organizowanym w ramach projektu STARS. Trasa zaczynała się w Parku Ratuszowym. Pod eskortą służb porządkowych przejechaliśmy ulicami starej Huty aż do Mistrzejowic. Tam dołączyli  rowerzyści z innych szkół.  Celem  przejazdu było pokazanie mieszkańcom dzielnicy, jak wielu uczniów dojeżdża do szkól rowerami i trzeba na nich uważać. Wszyscy szczęśliwie dojechaliśmy na miejsce startu. Do zobaczenia wiosną!