BE CREATIVE

On Saturday, April 15, students of our school took part in the first workshop in the BE CREATIVE series at the Museum of Modern Art. The workshop was conducted in English. The theme of the workshop was various types of portraits. Students had an opportunity to learn about various forms of contemporary portraiture and made their own self-portraits. They showed extraordinary creativity – very interesting paintings were created, inspired by the exhibition they had seen earlier. The students proved that they can have fun using English.
Congratulations!
W sobotę, 15 kwietnia 2023 r., uczniowie naszej szkoły wzięli udział w w pierwszych warsztatach z serii BE CREATIVE  w Muzeum Sztuki Współczesnej. Warsztaty prowadzone były w języku angielskim. Teamtem warsztatów były różnego rodzaju portrety. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z różnorodnymi formami współczesnego portretu oraz wykonali autoportrety. Wykazali się niezwykłą kreatywnością – powstały bardzo ciekawe obrazy inspirowane obejrzaną wcześniej wystawą. Wszyscy udowodnili, że potrafią się doskonale bawić posługując się językiem angielskim. Gratulujemy!