ARCHIWUM

Szaleństwo na  Targach Książki

Gościliśmy na Targach Książki w Krakowie. Tym razem w nowej siedzibie Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków – gdzie było przestronno i działała klimatyzacja. W czwartek uczestniczki Koła Dziennikarskiego wraz opiekunką p. Lidią Petrović przez cztery godziny dały się porwać w wir literackich atrakcji oferowanych przez stoiska różnorodnych wydawnictw. Była okazja do chwili rozmowy, uzyskania autografu podczas spotkań z ulubionymi pisarzami : między innymi z panią Ewą Stadttmuller – która w ubiegłym roku szkolnym prowadziła w naszej szkole spotkanie z najmłodszymi uczniami, z panią Elżbietą Dzikowską – podróżniczką, redaktorką, z panem Wojciechem Cejrowskim. Uczennice brały udział w licznych konkursach, zdobywając drobne nagrody i czytelnicze gadżety. Zachwyciła nas niezwykle bogata i kolorowa oferta wydawnicza książek dla dzieci i młodzieży. Trudno było dokonać wyboru zakupu, bo fundusze ograniczone, a chęć, potrzeby i zainteresowania ogromne! Mimo to, każda z nas była zadowolona z zakupów. W nowoczesnych przestrzeniach hali EXPO najbardziej przykuły nasza uwagę stoiska gier planszowych – bardzo, bardzo interesujące, szczególnie na jesienne i zimowe wieczory, stoiska wydawnictw Zielona Sowa, Akapit-press, Gandalf, Literatura, Skrzat, Publicat, Media Rodzina, Dwie Siostry, Znak Emotikon, Nationale Geographic oraz Wydawnictwo Muzyczne. Na stoisku Radia Kraków czytali książki dla dzieci znani aktorzy krakowscy, przyciągając tłumy najmłodszych gości Targów.
Najaktywniejsi czytelnicy z klas 3b i 4c brali udział w warsztatach aktorskich prowadzonych przez znanego dzieciom autora „Magicznego drzewa” pana Andrzeja Maleszkę. Wszyscy otrzymali autografy pisarza. Po zajęciach nasi uczniowie pod opieką pań K.Solawy i L.Petrović udali się „ na łowy literackie” oraz konkursy proponowane przez stoiska wydawnicze. Uśmiech, radość i satysfakcja odbijała się na twarzach bibliofilów. Za rok z pewnością tu wrócimy!

 

  NOC MUZEÓW

Bibliotekarz wybrał się  z grupą  uczniów na nocne zwiedzanie do krakowskich muzeów. Udało nam się  zwiedzić Muzeum Sztuki Polskiej w Sukiennicach, Kamienicę Hipolitów, wystawę Świat Lajkonika w Pałacu Krzysztofory, Dom Matejki oraz Barbakan, w murach którego podziwialiśmy pokazy walk rycerskich. Pogoda nam sprzyjała, bo nie padało. Wróciliśmy bezpiecznie i planowo przed północą. Wrażeń musi wystarczyć do przyszłego roku.

Lekcje biblioteczne dla przedszkolaków.

  Bibliotekarz zaprasza na zajęcia czytelnicze grupy sześciolatków z okolicznych Przedszkoli. Najmłodsi – być może przyszli uczniowie  naszej szkoły – mogą  poznać zasady funkcjonowania szkolnej biblioteki, jej pomieszczenia , zbiory książkowe i prasę. Uczestniczą w zabawach czytelniczych. Bawiąc się,  mieli okazję poznać świat zwierząt Afryki  z literackich i encyklopedycznych źródeł. Oglądali także przedstawienie kukiełkowo-lalkowe „Przygoda kaczuszki” w wykonaniu uczniów klasy 6a.

            Na lekcji poświęconej KSIĄŻCE  poznali historię pisma, książki, wynalazku druku i materiałów piśmienniczych. Znakomicie spisali się w roli ilustratorów , tworząc projekt graficzny okładki książkowej do wiersza Jana Brzechwy „ŻUK”.

            Wszyscy uczestnicy spotkań czytelniczych otrzymują za aktywność, wiedzę (naprawdę imponującą!) i kulturę zachowania  nagrody ( różnorodne gadżety związane z czytaniem i książką). Szczególne podziękowania składamy Paniom Wychowawczyniom  z Przedszkoli za współpracę i wspaniałe przygotowanie sześciolatków do nowych wyzwań szkolnych.

 

Spotkanie z pisarzem

Uczniowie klas pierwszych i drugich spotkali się z panem KAROLEM  KOZŁOWSKIM – twórcą wierszy dla dzieci, tekstów kabaretowych, wieloletnim nauczycielem muzyki. Autor prezentował swoje utwory o zwierzętach, rozmawiał z uczniami o warsztacie  pracy  poety, pomysłach na ciekawe książeczki dla najmłodszych, odpowiadał na pytania czytelników, nieraz bardzo trudne i zaskakujące.

A potem podpisywał książeczki  każdemu uczniowi, który chciał mieć dedykację autora.

Wszyscy uczestnicy spotkania byli zadowoleni i bogatsi o nowe wrażenia i książki.