Archiwum roku: 2015

Konkurs plastyczno -literacki ” Jesienne drzewo”

W listopadzie odbył się w naszej szkole konkurs plastyczno -literacki dla uczniów klas V i VI pt.” Jesienne drzewo” . Miał on uwrażliwić dzieci na piękno otaczającego świata i pod wpływem obserwacji jesiennych zmian w przyrodzie zachęcić do twórczej pracy, najpierw plastycznej – do stworzenia kolażu przedstawiającego jesienne drzewo, a następnie pracy literackiej – do zredagowania pięknego opisu owego drzewa.
Dwuetapowe działania pozwoliły organizatorce przedsięwzięcia -p.A.Biernackiej wybrać z wielu oddanych prac najlepsze, świadczące o dużych uzdolnieniach plastycznych , jak i literackich uczennic klasy VIa : Natalii Łachman i Oli Bosek. Wspaniałe prace dziewcząt od 10 grudnia można podziwiać w holu I piętra. Jesienne drzewa w formie kolażu zachwycają żywą kolorystyką , doborem naturalnych materiałów , inwencja twórczą autorek , a opisy bogactwem środków poetyckich. Naprawdę warto te prace obejrzeć i przeczytać!

34 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

W niedzielę 13 grudnia 2015 roku przypadała 34 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W tym dniu przedstawiciele społeczności naszej szkoły – dyrekcji, grona pedagogicznego, uczniów – wraz z Pocztem Sztandarowym upamiętnili ten fakt wartą honorową przy Pomniku Solidarności „Bądź wierny, idź” przy Placu Centralnym w Nowej Hucie.

 

Sukces naszych szczypiornistek

Dziewczynki zajęły I miejsce w turnieju piłki ręcznej, który obejmował swoim zasięgiem Krakowski Obszar Metropolitarny/ miasto Kraków oraz powiaty: bocheński, krakowski, miechowski, myślenicki, proszowicki, wielicki/.
Tym sukcesem zapewniły sobie udział w finale wojewódzkim, który odbył się 12 grudnia 2015 r.
Na turnieju zdobyły IV miejsce . Gratulujemy!

Reprezentacja szkoły:
BRAMKARKA : Kamila Stefanowska
Iga Jajeśnica
Oliwia Kaczyńska
Magdalena Dworaczek
Natalia Machowska
Wiktoria Zawalonka
Diana Andrasz
Amelia Woźniak
Julia Rajczyk
Natalia Kryza
Nikola Wnęk

Trener : Magdalena Dulewska

O teatrze Tadeusza Kantora

Dnia 9 grudnia KOŁO TEATRALNE z opiekunką p.Anną Biernacką przedstawiło społeczności szkolnej PROJEKT o wybitnym twórcy współczesnego teatru- Tadeuszu Kantorze. Występ dzieci zbiegł się z obchodzoną dzień wcześniej 25 rocznicą śmierci artysty. Uczniowie przybliżyli swoim rówieśnikom ciekawą biografię założyciela teatru „CRICOT 2” , zainscenizowali fragmenty najważniejszych spektakli Kantora oraz pokazali zdjęcia z wycieczki do CRICOTEKI . Zgromadzona w jadalni młodzież ciszą i skupieniem podczas projektu, a oklaskami po przedstawieniu, podziękowała młodym aktorom za interesującą lekcję teatralną.

Małopolski Konkurs Humanistyczny

Trzy uczennice naszej szkoły przeszły do II etapu Małopolskiego Konkursu Humanistycznego.
Są to dwie uczennice klasy VIa : Karolina Madeja oraz Olga Plackowska i piątoklasistka Julia Szmajda . Trzymamy za nie kciuki , gdyż w czwartek 10 grudnia przed nimi 1,5 godz. trudnych zmagań z niełatwymi zadaniami redakcyjnymi i zagadkami dotyczącymi przeczytanych lektur.
Ufamy ,że poradzą sobie równie dobrze, jak w I etapie!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystawa prac uczniów klas 4 i klas 6

W listopadzie uczniowie szkoły mogli podziwiać najpiękniejsze prace uczniów klas 6  oraz klasy 4a  i 4b.
Na wystawie pt” Czytamy i tworzymy” znalazły się barwne kolaże szóstoklasistów , którzy omawiali na lekcjach języka polskiego lekturę ” W pustyni i w puszczy” z p.A.Biernacką.
Wielkim zainteresowaniem cieszyły się wypracowane makiety akademii pana Kleksa stworzone
przez czwartoklasistów z pomocą rodziców po ciekawych zajęciach z p.M.Machnik. Wystawione prace świadczyły o talencie i pomysłowości uczniów naszej szkoły!

Autorom dziękujemy za wspaniałe prace i czekamy na kolejne!


Niecodzienna wizyta

30 listopada pierwszaki z klasy 1 B, po raz kolejny odwiedził niezwykły gość. Tym razem była to urocza suczka Sara. Podczas zajęć dzieci poznały wiele interesujących ciekawostek na temat psich zwyczajów. Dowiedziały się także jakie obowiązki mają właściciele tych czworonogów. Na podstawie prowadzonych obserwacji, dzieci porównywały zachowanie psów z zachowaniem kotów oraz uczyły się wyciągać wnioski.
Uczniowie poznali też zasady bezpiecznego zachowania się w kontaktach z psami oraz zasady, obowiązujące w sytuacjach zagrożenia ze strony psa.
Zajęcia były dla Pierwszaków dużym przeżyciem i niecodziennym doświadczeniem.
Warto wspomnieć, że zarówno wizyta kocicy Belli jak i suczki Sary to pomysł uczniów i ich rodziców.

Mój przyjaciel miś

„ Mój przyjaciel miś” był radosnym tematem projektu edukacyjnego przeprowadzonego w naszej szkole przez klasy 0-1. Wzbudzał wiele radości i emocji , gdyż wszystkie dzieci mogły włączyć do niego swoje maskotki. Towarzyszyły one w ramach projektu dzieciakom podczas wizyt w : „ Sali misiowych zabaw”, „ Sali małych artystów” oraz w „ Sali sławnych misiów ”. Dobrej zabawie z misiami towarzyszyła prezentacja wiedzy o nich, przypomnienie historii związanej z misiem i artystyczne wzmagania . Dzięki właśnie nim podziwialiśmy recytacje wierszy i malarskie dzieła młodych artystów. Na zakończenie wszyscy uczestnicy projektu wzięli udział w balu misiów pluszowych zorganizowanym w jadalni naszej szkoły. Były tańce, zabawy, korowody.
Dzień Pluszowego Misia to święto obchodzone przez dzieci na całym świecie. To przyjaciel wszystkich dzieci, powiernik sekretów, towarzysz zabaw. Mamy nadzieję, że te wspólnie z nim spędzone wspaniałe chwile pozwolą nam wszystkim lepiej szanować swoje zabawki, bo mają one za zadanie sprawiać, aby na twarzach pojawiał się uśmiech.

Obchody 11 listopada w naszej szkole

11 listopada 2015 roku odbyły się w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza i w wielu innych miejscowościach naszego kraju, przy udziale najwyższych władz państwowych i samorządowych, obchody rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Jak co roku, tę ważną rocznicę uczciliśmy także w naszej szkole.
12 listopada 2015r. uczniowie klas I – III pod kierunkiem wychowawców przygotowali Koncert pieśni patriotycznych. W spotkaniu brał udział także oddział przedszkolny, który w pięknych strojach zaśpiewał m.in. „My pierwsza brygada”, „O mój rozmarynie”, Piechota”. Celem spotkania było:
– zachowanie właściwej postawy podczas śpiewania hymnu,
– szacunku wobec symboli narodowych,
– wykazanie szacunku dla dziedzictwa narodowego,
– zaznajomienie z najważniejszymi wydarzeniami z przeszłości narodu polskiego,
– kultywowanie tradycji narodowych (uroczyste obchodzenie rocznic narodowych).
Wszyscy cieszymy się, że Polska jest niepodległym krajem.

W tym dniu także klasy III zaprosiły na uroczysty apel Przedszkole Samorządowe nr 104. Mali goście zwiedzili także naszą szkołę, obserwowali jak uczą się uczniowie w klasach I – III.

 

Inscenizacja klasy IV b

Inscenizacja wiersza „PRZEPRASZAM, SMOKU”
Dnia 26 października 2015 r. uczniowie klasy IV b pod opieką polonistki p. M. Machnik, zaprezentowali na szkolnej scenie inscenizację wiersza Wiery Badalskiej „Przepraszam, smoku”.
Kilka tygodni wcześniej czwartoklasiści otrzymali od nauczyciela instrukcję, jak należy przygotować się do realizacji zadania. Po zapoznaniu się z jej treścią, z wielkim zapałem przystąpili do działań. Zespoły opracowały ciekawe scenariusze, przygotowały barwną scenografię, kostiumy odpowiednie do odgrywanej postaci oraz podkład muzyczny. W dniu przedstawienia uczniowie świetnie zaprezentowali się na scenie, wcielając się w wybraną postać.
Występ czwartoklasistów podobał się zebranym uczniom klasy pierwszej. Widzowie nagrodzili „aktorów” gromkimi brawami.

Koło teatralne wystawia fragmenty „Dziadów”

Dnia 30 listopada uczestnicy zajęć koła teatralnego przedstawili uczniom klas IV-VI fragment  „Dziadów” Adama Mickiewicza. Wejście do sal wystraszonego ucznia – Władka Burka zaskoczyło
klasy i nauczycieli , szybko jednak zrozumieli, że to część występu. Za Władziem do sal weszły uczennice przebrane za dusze zmarłe. Monolog Zosi , dziewczyny, która nie kochała za życia, mimo że wielu chłopców starało się o jej względy , zakończył Władzio – Guślarz słowami : „ Bo słuchajcie i zważcie u siebie, że według Bożego rozkazu, kto nie kochał na ziemi ni razu , ten nigdy nie może być
w niebie” . Aktorzy wyjaśnili skąd się wzięła tradycja Zaduszek.

Na zakończenie zachęcili wszystkich do odwiedzenia cmentarzy  w nadchodzący weekend , zapalenia zniczy i odmówienia modlitwy za zmarłych. Wszystkie klasy podziękowały młodym artystom za ciekawą inscenizację brawami.

Poznajemy koci świat…

Czy koty zawsze spadają na cztery łapy?
Jak nazywają się wąsy kota i dlaczego są one takie długie?
Jak zmienia się wielkość źrenic kota, w zależności od intensywności światła?
Dlaczego kot gdy chodzi, porusza ogonem?
Co to znaczy, że koty zawsze chodzą własnymi drogami?

Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań poznały nasze Pierwszaki podczas żywej lekcji przyrody, która odbyła się w piątek 30 października  w sali 45.  Wtedy właśnie gościła u nas dostojna kotka Bella. Dzieci miały możliwość nie tylko zadawania pytań opiekunom Belli,  ale mogły także obserwować,  głaskać i przytulać kotka.

Zajęcia te wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji i zapewne na długo pozostaną w ich pamięci.

Sposób na jesienną szarugę

15 października uczniowie klas pierwszych oraz dzieci z oddziału przedszkolnego naszej szkoły, odwiedziły Centrum Zabaw Dziecięcych Gibon, znajdujący się przy ulicy Dobrego Pasterza w Krakowie. Tego dnia dzieci zamieniły szkolne ławki na labirynty, tajemne korytarze, basen oraz komnatę z piłkami . Dużą popularnością cieszyły się także zjeżdżalnie, ruchome kładki, worki bokserskie oraz ścianka wspinaczkowa. Pobyt w Gibonie sprawił dzieciakom niezwykłą radość oraz stworzył możliwość jeszcze pełniejszej integracji zespołów klasowych. Wyjazd był dla dzieci prezentem – niespodzianką ufundowaną przez szkołę, dzięki wsparciu Rady Dzielnicy XVIII.

 

Dzień Chłopaka

28 września Samorząd Uczniowski zorganizował szkolną  dyskotekę z okazji
Dnia Chłopaka.

Dziewczynki i Chłopcy świetnie się bawili oto galeria:

 

 

 

Koło Ekologiczne w Małopolskiej Nocy Naukowców

25 września uczniowie wielu klas brali udział w Małopolskiej Nocy Naukowców – Koło Ekologiczne było na Politechnice Krakowskiej, gdzie brało udział w pokazach, prezentacjach, warsztatach i laboratoriach, a wszystko pt. „Małopolscy naukowcy zmieniają świat”.