Home » wydarzenia » Jak „80- tka ” uczciła Stanisława Wyspiańskiego w 150. rocznicę urodzin artysty?

Jak „80- tka ” uczciła Stanisława Wyspiańskiego w 150. rocznicę urodzin artysty?

W „80-tce”   pojawiła się w holu I piętra dekoracja świąteczna w stylu mistrza Wyspiańskiego. Jej osnowę stanowi to, co autor „Wesela” szczególnie cenił – NATURA –  suszone kwiaty , żywe choinki , pawie pióra , haftowane ręcznie jak w wiejskich chatach  serwetki i  motyw pomarańczowych nasturcji charakterystyczny dla  krajobrazu polskiej wsi końca XIX stulecia oraz początku XX wieku, motyw , który każdy krakowianin zna z polichromii kościoła  franciszkanów  przy pl. Wszystkich Świętych. Ta nietypowa świąteczna dekoracja była swoistą formą hołdu złożonego  artyście przez  całą społeczność  szkoły nr 80.

    W  ramach projektu „ 80-tka  Stanisławowi Wyspiańskiemu” uczestnicy zajęć koła teatralnego „ Uczniowie Bogusławskiego” wcielili się w role postaci z tradycyjnej szopki bożonarodzeniowej i wystąpili  w strojach krakowskich. Nie tylko pasterze, Maryja, czy aniołowie ubrali  szaty  z bronowickiej chaty  także Dzieciątko  okryto krakowską  kwiecistą  chustą . Ta żywa rzeźba  stanowiła niezwykłe  tło dla dzieci, które przygotowały do konkursu recytatorskiego pt.”Boże Narodzenie w poezji polskiej” w dniu 19 grudnia  2019 r. wspaniałe wiersze .