Archiwum dnia: 17/01/2023

„POZNAJĘ TECHNOLOGICZNE TRIKI, OSIĄGAM ŚWIETNE WYNIKI” – moduł I (październik, listopad)

Listopadowe podsumowanie realizacji I modułu  Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego – „ Poznaję technologiczne triki, osiągam świetne wyniki”. Pierwszoklasiści zrealizowali następujące zadania z pierwszego modułu:
– Wybrali się na wirtualną wycieczkę

– „Jesień w Łazienkach Królewskich w Warszawie”.
Następnie narysowali dary jesieni edytorze grafiki – Paint.
– Wysłuchali „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie. Jak powstało godło Polski”. Następnie narysowali flagę Polski w edytorze grafiki – Paint.
– Rozwiązywali  interaktywne quizy Wordwall: „Dopasuj liść i owoc do odpowiedniego gatunku drzewa”, „Quiz o jesieni”.
Oto efekty naszych działań:

JESIENNE PRACE 1A

W październiku oraz listopadzie uczniowie klasy 1a na  lekcjach edukacji plastycznej i technicznej realizowali plastyczny projekt edukacyjny „Jesień”.  Wzbudził on duże zaciekawienie oraz zainteresowanie małych artystów. W ramach projektu prace były realizowane nie tylko znanymi dzieciom technikami jak wydzieranka, malowanie kredkami czy farbami. Uczniowie zapoznali się także z nowymi dla nich  technikami jak między innymi frotage, akwarela czy gwasz. Łączenie różnych technik na przykład origami z malowaniem farbami, czy kredkami było ciekawym rozwiązaniem artystycznym, które dawało fantastyczne efekty końcowe. Ogromnym zaskoczeniem dla pierwszaków były  magiczne dzieła,  które oglądane z różnej perspektywy, ukazują odmienne obrazy. Udział uczniów w projekcie pozwolił im nie tylko zdobyć nowe umiejętności i wiadomości,  ale umożliwił także świetną zabawę.
A to nasz dzieła:

„OD KIEDY I DLACZEGO SAMOLOT LATA”

24 listopada 2022 r. uczniowie klas 2a i 3c wybrali się na wycieczkę do Balic. Uczniowie wzięli udział w warsztatach pt:” Od kiedy i dlaczego samolot lata”. Podczas warsztatów samodzielnie wykonywali doświadczenia, brali udział w grach i zabawach oraz próbowali uzyskać odpowiedź na pytanie: dlaczego samolot lata? Udało się, na podstawie wykonywanych doświadczeń uczniowie zrozumieli jakie siły działają na samolot kiedy się unosi, jak ważny jest kształt, budowa samolotu oraz różnica ciśnień.

KLASOWY KONKURS RECYTATORSKI

24 listopada 2022 r.  w klasie I B odbył się klasowy konkurs recytatorski pt „Cztery pory roku”. Uczniowie zaprezentowali wiersze znane i te mniej popularne o tematyce nawiązującej do tytułu konkursu. Klasę w międzyszkolnym etapie konkursu reprezentować będzie Maja Cebula i Tomasz Węgrzynowicz. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomoc w doborze  repertuaru, opanowaniu tekstu oraz przygotowanie strojów i rekwizytów. Nie były one wprawdzie obowiązkowe, ale doskonalenie dopełniały całość. W jaki sposób prezentowali się mali aktorzy, można obejrzeć na zamieszczonych poniżej zdjęciach.

POZNAJĘ TECHNOLOGICZNE TRIKI, OSIĄGAM ŚWIETNE WYNIKI!

W listopadzie uczniowie klas pierwszych dołączyli do projektu edukacyjnego ”Poznaję technologiczne triki, osiągam świetne wyniki”.

Projekt daje możliwość realizacji treści podstawy programowej kształcenia ogólnego w efektywny i atrakcyjny sposób – poprzez wykorzystanie narzędzi multimedialnych i informatycznych oraz odkrywania tajników współczesnych technologii. Umożliwia również dzielenie się dobrymi praktykami między nauczycielami oraz wymianę wiedzy między szkołami. Jego głównym celem jest wsparcie edukacji informatycznej i medialnej.
Honorowy patronat nad projektem sprawuje Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, zaś patronem medialnym jest czasopismo „W cyfrowej szkole” oraz czasopismo „TIK w Edukacji”.
W ciągu realizacji całego projektu nauczyciele z uczniami zrealizują co najmniej trzy wybrane zadania z każdego z czterech modułów  

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju.
Nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. We wtorek 22 listopada 2022 r. uczniowie wysłuchali krótkiej audycji, której tematyka dotyczyła Konwencji o prawach dziecka.
W środę 23 listopada 2022 r., uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły ubrani na niebiesko. Kolor niebieski był wszechobecny!!! A dlaczego niebieski ? Bo jest to kolor organizacji UNICEF, symbolizuje solidarność ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.
W tym dniu, w każdej klasie odbyły się zajęcia z wychowawcą na temat respektowania praw dziecka. W jadalni szkolnej zorganizowane zostały warsztaty, podczas których uczniowie klas starszych przygotowywali piktogramy, a młodsi kolorowali ilustracje dotyczące praw dziecka. Wszystkie prace wykonane przez dzieci zostały umieszczone na wystawie.
Na koniec uczniowie zgromadzeni na holu pierwszego piętra, radośnie zaśpiewali piosenkę o prawach dziecka.

„SZKOŁA PEŁNA TALENTÓW”

Drodzy Uczniowie, Rodzice, Przyjaciele Naszej Szkoły!
To już koniec naszej akcji.
Dziękujemy Wszystkim za ogromne zaangażowanie w zbiórkę Talenciaków.
Dzięki Państwa wsparciu udało nam się zebrać aż 5872 Talenciaków, które zamieniliśmy na wspaniałe nagrody. Mogliśmy doposażyć naszą placówkę w sprzęt sportowy, który posłuży naszym uczniom. W imieniu dyrekcji, nauczycieli serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie. Szczególne podziękowania kierujemy do uczniów klasy 6a, którzy pomagali w skanowaniu kodów QR zebranych talenciaków i przypisywaniu naszej szkole.

UCZNIOWIE UCZNIOM

22 listopada 2022 r. odbyło się spotkanie uczniów klasy 3c z uczniami klasy 8a w ramach cyklu spotkań „Uczniowie Uczniom”. Podczas tego spotkania zostały przeprowadzone warsztaty plastyczno – techniczne pt: ” Coś z niczego”. Zadaniem uczniów było wykonanie zwierzątek z materiałów ekologicznych – u nas dominowały rolki. Powstały piękne lisy, pawie i zebry. A ponieważ tematyka ochrony oraz życia zwierząt towarzyszy nam od ubiegłego roku, warsztaty przebiegły w przyjaznej atmosferze, wszyscy z wielkim zaangażowaniem pracowali wykonując „ rolkowe zwierzaki”. Klasie ósmej oraz Pani wychowawczyni serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie.

PIĄTOKLASIŚCI NA WARSZTATACH Z UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

22 listopada 2022 roku uczniowie klas piątych wzięli udział w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia prowadzone były w ramach programu „Krakowscy Uczniowie Ratują Życie”, a zorganizował je Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy im. Szarych Szeregów.
Piątoklasiści poznali zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dowiedzieli się, czym jest łańcuch przeżycia, defibrylacja, ocena oddechu, pozycja boczna bezpieczna, resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Rozmawiali o tym, jak powinna wyglądać pierwsza pomoc przy zadławieniu, jakie są przyczyny i objawy astmy oskrzelowej, pod jakie numery alarmowe zadzwonić. Ćwiczyli na fantomach. Zadawali pytania, uważnie obserwowali panów ratowników, wymieniali się spostrzeżeniami, dzielili posiadaną wiedzą.

JULIA W FINALE OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO

Z wielką radością informujemy, że uczennica klasy 8a Julia Marzec została zakwalifikowana do finału ogólnopolskiego konkursu poetyckiego „VI Turniej na Zamku – potyczki wierszowane” w kategorii konkursowej wiersz o tematyce dowolnej.
Na konkurs wpłynęło ponad 200 wierszy, a do finału jury zakwalifikowało 55 prac. Utwór, którym Julia oczarowała komisję konkursową, nosi tytuł „Kulig z Podstoliną”.
Julia zaprezentuje swój wiersz na Gali Finałowej, która odbędzie się 3 grudnia 2022 r. na Zamku Golubskim.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

ŻYWA LEKCJA HISTORII

17 listopada 2022 r. uczniowie klas 4-8 brali aktywny udział w lekcji historii na żywo – „Droga do Niepodległości”. Podczas zajęć zostały przypomniane postacie Tadeusza Kościuszki, Napoleona, Józefa Piłsudskiego, uczniowie byli przebierani w żołnierzy walczących podczas powstań narodowych i I wojny światowej. Uczniowie przez zabawę przypomnieli sobie o ważnych wydarzeniach w naszej historii.

KLASA 6A W TEATRZE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO
I KATEDRZE WAWELSKIEJ

17 listopada 2022 r. klasa 6a wybrała się na wycieczkę programową, której celem było zwiedzanie Teatru im. Juliusza Słowackiego oraz Katedry Wawelskiej.
W teatrze pan przewodnik zaprosił uczniów na wyjątkowy spacer po jednym z najpiękniejszych teatrów w Europie. Zwiedzający poznali historię związaną z budową tego niezwykłego obiektu, usłyszeli o architekturze teatru oraz odwiedzili miejsca zazwyczaj niedostępne dla widzów. Szóstoklasiści zobaczyli m.in. westybul i foyer teatru, lożę cesarską, wspaniałą kurtynę Henryka Siemiradzkiego, kurtynę Wyspiańskiego, garderobę aktora Ludwika Solskiego. Wszystkich zachwycił wspaniały żyrandol.
Kolejnym etapem wycieczki było  odkrywanie wnętrza  Katedry Wawelskiej. Uczniowie zobaczyli krypty i groby królewskie od Zygmunta Starego po Augusta II Mocnego ich rodzin oraz wielkich bohaterów polskich.
Weszli na wieżę, aby zobaczyć słynny XVI-wieczny Dzwon Zygmunta. Zatrzymali się również przy grobach wieszczów narodowych: Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Katedra oczarowała wszystkich bogactwem swojej historii i niemal mistyczną atmosferą. Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Katedralne, gdzie podziwiali bogatą ekspozycję paramentów liturgicznych, dzieł sztuki i pamiątek historycznych. Szóstoklasiści zobaczyli przedmioty związane z koronacjami i pochówkami królewskimi, przedmioty pochodzące z darów biskupich, królewskich i magnackich dla katedry oraz pamiątki związane z papieżem Janem Pawłem II.
Wszyscy w dobrych humorach wrócili do domu. Wycieczka na długo pozostanie w pamięci każdego uczestnika.