KLASA 6A W TEATRZE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO
I KATEDRZE WAWELSKIEJ

17 listopada 2022 r. klasa 6a wybrała się na wycieczkę programową, której celem było zwiedzanie Teatru im. Juliusza Słowackiego oraz Katedry Wawelskiej.
W teatrze pan przewodnik zaprosił uczniów na wyjątkowy spacer po jednym z najpiękniejszych teatrów w Europie. Zwiedzający poznali historię związaną z budową tego niezwykłego obiektu, usłyszeli o architekturze teatru oraz odwiedzili miejsca zazwyczaj niedostępne dla widzów. Szóstoklasiści zobaczyli m.in. westybul i foyer teatru, lożę cesarską, wspaniałą kurtynę Henryka Siemiradzkiego, kurtynę Wyspiańskiego, garderobę aktora Ludwika Solskiego. Wszystkich zachwycił wspaniały żyrandol.
Kolejnym etapem wycieczki było  odkrywanie wnętrza  Katedry Wawelskiej. Uczniowie zobaczyli krypty i groby królewskie od Zygmunta Starego po Augusta II Mocnego ich rodzin oraz wielkich bohaterów polskich.
Weszli na wieżę, aby zobaczyć słynny XVI-wieczny Dzwon Zygmunta. Zatrzymali się również przy grobach wieszczów narodowych: Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Katedra oczarowała wszystkich bogactwem swojej historii i niemal mistyczną atmosferą. Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Katedralne, gdzie podziwiali bogatą ekspozycję paramentów liturgicznych, dzieł sztuki i pamiątek historycznych. Szóstoklasiści zobaczyli przedmioty związane z koronacjami i pochówkami królewskimi, przedmioty pochodzące z darów biskupich, królewskich i magnackich dla katedry oraz pamiątki związane z papieżem Janem Pawłem II.
Wszyscy w dobrych humorach wrócili do domu. Wycieczka na długo pozostanie w pamięci każdego uczestnika.