Archiwum miesiąca: luty 2023

Bal karnawałowy

Najrozmaitsze postacie z bajek pojawiły się na balu karnawałowym klasy I b i I c zorganizowanym w klubie „Wersalik”. Na tańcach przy dźwiękach skocznej muzyki, harcach i licznych konkursach  bardzo szybko upłynęło 90 minut. To była kolejna okazja dla pierwszoklasistów do wzbogacenia swojej wiedzy oraz rozwijania umiejętności pracy w grupie.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć.

A W NOWYM ROKU – NOWOŚCI

Rok 2023 powitał uczniów Osiemdziesiątki przyjemnymi nowościami. W świetlicy szkolnej pojawił się profesjonalny stół piłkarski oraz elektryczny stół do gry w cymbergaja. Radość dzieci uczęszczających do szkolnej świetlicy była wielka, a stoły bardzo szybko zyskały wśród nich niesłychaną popularność. Natomiast w szatni szkolnej miejsce wysłużonych ławeczek, zajęły nowe krzesła. Uczniowie już pytają, jakie kolejne niespodzianki przyniesie im rok 2023 i zgłaszają swoje pomysły zakupów.

KOMANDOS W KRAKOWIE

Na lekcjach języka polskiego uczniowie klas piątych rozwiązywali detektywistyczne zagadki razem z bohaterami utworu Agaty Romaniuk „Kocia Szajka i fałszerze pierników”. Ślady zaprowadziły nas do Torunia. Były ortograficzne obwarzanki, gramatyka z pazurkiem, opowiadania o cieszyńskich i krakowskich kotach.
Za swoje prace piątoklasiści otrzymali od wydawnictwa Agora pocztówki oraz zakładki, a recenzja Martyny została nagrodzona czwartym tomem przygód Komandosa i spółki.

NASI UCZNIOWIE W HISZPANII !

Naukę w roku 2022 uczniowie klas ósmych wraz z panią Michaliną i Julią Borkowską zakończyli wycieczką do Hiszpanii, a dokładnie do Malagi. Gdy wylatywali, w Krakowie panowała sroga zima, w Hiszpanii natomiast przywitała ich słoneczna, wiosenna pogoda.
Uczniowie zamieszkali w domach hiszpańskich rodzin, w których porozumiewali się w języku hiszpańskim, przełamując barierę językową. Już pierwszego wieczoru nastąpiło niezapomniane powitanie z morzem. Każdego dnia uczniowie uczestniczyli w zajęciach języka hiszpańskiego odbywających się w szkole językowej AIL Málaga. Lekcje prowadziła profesora Sandra – native speaker. Uczniowie uczestniczyli też w różnych aktywnościach popołudniowych, a program wyjazdu był niezwykle bogaty. Odbyły się gry językowe na plaży Playa de la Misericordia. Uczniowie odwiedzili restaurację 100 Montaditos, w której każdy wybrał dowolną ilość małych kanapeczek, z których słynie restauracja.
Niezapomnianym przeżyciem był rejs katamaranem po Morzu Śródziemnomorskim. Uczniowie spędzili też czas w Museo de la Imaginación, gdzie poznali świat iluzji i wyobraźni, doświadczyli magii i złudzeń optycznych. Zobaczyli także arenę byków Plaza de Toros. Na głównej ulicy Malagi Calle Larios ósmoklasiści mieli okazję podziwiać pokaz świateł i posłuchać hiszpańskich kolęd – atmosfera nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia była wszechobecna. Podczas wyjazdu nasi podróżnicy delektowali się tradycyjnymi hiszpańskimi wypiekami churros z gorącą czekoladą w Casa Aranda – najbardziej znanej churrerii w Maladze; próbowali tradycyjnych hiszpańskich tapas takich jak: smażone kalmary calamares fritos, bakłażany w miodzie berenjenas con miel, krokieciki z ogona byka croquetas de rabo de toro. Nasza młodzież pod okiem profesory Sandry samodzielnie przygotowała słynną hiszpańską potrawę paellę, przyrządziła pan tumaca czyli najbardziej znane grzanki z szynką jamón serrano oraz tradycyjną sałatkę ensalada malagueña. Nie zabrakło oczywiście nauki gorącej salsy.
Uczniowie zwiedzali także renesansową Catedral de la Encarnación. Oglądali największą w Maladze Szopkę Bożonarodzeniową oraz słynne hiszpańskie platformy tronos, na których umieszcza się figury świętych podczas procesji. Zwiedzali ruiny teatru rzymskiego Teatro Romano, hiszpańsko-mauretańską twierdzę Alcazaba i położony na wzgórzu zamek Gibralfaro. Z punktu widokowego Mirador del Gibralfaro podziwiali widok na bajeczną panoramę Malagi. Kolejnym emocjonującym punktem zwiedzania było Museo Picasso ze słynnym dziełem malagijskiego malarza – „Panny z Awinionu”. Na osłodę ostatniego dnia pobytu w Maladze, ósmoklasiści rozkoszowali się lodami podczas zachodu słońca. Po pożegnaniu się z rodzinami pojechali na lotnisko, gdzie tańcząc salsę, grając w różne gry i jedząc pizzę miło spędzili ostatnie godziny w Hiszpanii.

Śmiechu i radości było mnóstwo! Jak twierdzą uczestnicy wycieczki, wyjazd do Hiszpanii będzie jednym z piękniejszych wspomnień jakie zabiorą z sobą z Osiemdziesiątki.

„NAJMILSZY W ROKU DZIEŃ, GDY WSZYSCY RAZEM SĄ…”

22 grudnia 2022r. w naszej szkole poczuć można było zbliżające się święta. Sale lekcyjne pełne były wigilijnych potraw, wigilijnych zapachów i świątecznych życzeń. A na szkolnej scenie mogliśmy kolejny już raz podziwiać występ naszego chóru, kierowanego przez niezastąpioną panią Karolinę Stasiowską.
I jak mówią słowa jednej z wykonanych przez wokalistów piosenki, z pewnością to był „najmilszy w roku dzień”. Tak kończymy pracę w 2022 roku i pełni dobrych myśli czekamy, co przyniesie nam rok 2023.

INTEGRACYJNE SPOTKANIE POLSKO – UKRAIŃSKIE

21 grudnia 2022 r. w naszej szkole w ramach współpracy Urzędu Miasta Krakowa z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) zrealizowany został projekt „Wszyscy razem”.
Celem projektu była integracja społeczności szkolnej ukraińskiej i polskiej. W działania włączeni zostali nie tylko uczniowie, ale także rodzice i nauczyciele.  W tym dniu gościliśmy w szkole przedstawicieli Cafe Księgarni „Nowa”, którzy zapewnili nam pyszny słodki catering i obdarowali pięknie wydanymi „Kołysankami”, napisanymi w języku polskim i ukraińskim.W ramach projektu odbyły się warsztaty mikołajkowe przeprowadzone przez panią Milę Radchenko. Dzieci wraz z rodzicami śpiewały ukraińskie kolędy, poznaliśmy ukraińskie tradycje świąteczne, słuchaliśmy polskich utworów świątecznych.Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze. Mogliśmy spokojnie porozmawiać przy kawie, herbacie i pysznym ciastku. Dzieci świetnie się bawiły. Spotkanie zakończyliśmy składaniem życzeń.
W szkole odbył się także mikołajkowy koncert połączony z zabawami integracyjnymi prowadzony przez zespół muzyczny Ministerstwo Zabaw Podwórkowych.
Działania podjęte w ramach projektu niewątpliwie  przyczyniły się do integracji polsko – ukraińskiej.

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

Od 19 do 21 grudnia 2022 r. w naszej szkole odbywał się świąteczny kiermasz. Dzięki Programowi Wsparcia Samorządów Uczniowskich „#SU-w-ak” i autorskiemu projektowi dotacyjnemu wykonaliśmy świeczki, breloczki z żywicy epoksydowej oraz kartki świąteczne. Nasi uczniowie sprzedawali na każdej przerwie swoje produkty. Kiermasz cieszył się ogromną popularnością. Produkty kupowali uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice.
Serdecznie wszystkim dziękujemy za udział w akcji.

JEMY ZDROWO

Od wielu już lat nasza szkoła bierze udział w unijnym projekcie „Program dla szkół”, który  koordynowany jest  przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Celem tego programu  jest kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych poprzez dostarczanie uczniom produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych. Dzięki temu dzieci od najmłodszych lat poznają smaki zdrowych przekąsek. Uczniowie z klasy I b  już wiedzą, że dzięki warzywom i owocom są zdrowsi, rzadziej chorują, łatwiej się uczą. Teorię wykorzystali w praktyce i dla swoich najbliższych przygotowali bardzo smaczne, a zarazem wesołe kanapki. Może ich pomysły będą dla kogoś smaczną inspiracją…
Zobaczcie.

PRZYJACIELE NA POLANIE

21 grudnia 2022 r. klasa 3 c została zaproszona do klasy 8a na świąteczne spotkanie pt: „ Przyjaciele na polanie”. Podczas wspólnego poczęstunku przygotowanego własnoręcznie przez uczennice klasy ósmej, uczniowie rozwiązywali szyfrogramy o tematyce ekologicznej oraz oglądali film. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i niepowtarzalnej atmosferze, podczas której każdy z nas miał okazję uświadomić sobie, że Święta Bożego Narodzenia są najpiękniejszymi świętami, na które wszyscy czekamy. Na zakończenie oczywiście były życzenia oraz prezenty w postaci zakładek do książek, które ósmoklasiści zrobili samodzielnie.
Dziękujemy za wspaniale spędzony czas !

Klasa 3c

UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIM PROJEKCIE EDUKACYJNYM

Uczniowie z klasy I b od początku roku szkolnego biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Poznaję technologiczne triki, osiągam świetne wyniki”. Do końca stycznia  zrealizowali trzy zadania z modułu drugiego. Obejmowały one: wykonanie kartki z okazji Świąt Bożego Narodzenia i przesłanie jej np. do organizatorów projektu, zbudowanie z klocków LEGO wymarzonego prezentu świątecznego oraz wygenerowanie kody QR do strony internetowej szkoły.
Każde z tych wyzwań to okazja do rozwijania kompetencji cyfrowych naszych uczniów.

Z WIZYTĄ W TEATRZE

16 grudnia 2022 r. klasa VII b wybrała się do Teatru Groteska, aby obejrzeć
spektakl „Kapelusz za 100 tysięcy” w reżyserii Adolfa Weltschka.
Spektakl ten to muzyczna komedia kryminalna. Widzowie wraz z główną
bohaterką, zwaną Dziewiątką, mieli możliwość wcielić się w role detektywów
i rozwiązać tajemnicę tytułowego zaginionego kapelusza.
Podczas przedstawienia wszyscy świetnie się bawili.

„RADOSNE SZEŚCIANY”

W grudniu uczniowie klas czwartych rywalizowali o tytuł mistrza w układaniu puzzli, tzw. „radosnych sześcianów”.
Pierwszy etap rozgrywano podczas lekcji matematyki, udział wzięli wszyscy uczniowie klas czwartych. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 8 uczniów z klasy 4a oraz 9 uczniów z klasy 4b. W obydwu etapach uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem, wyobraźnią, spostrzegawczością i wytrwałością w układaniu otrzymanych puzzli. Po zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzców:
I miejsce – Szymon Grzyb 4b
II miejsce – Maciej Ropa 4b
III miejsce – Matylda Burkiewicz 4a, Barbara Sawicka 4a
IV miejsce – Paulina Marczyk 4b
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w następnych konkursach!