Archiwum miesiąca: kwiecień 2023

NASI NA MARATONIE CRACOVIA

W słoneczną niedzielę, 23 kwietnia 2023 r., o godz. 7.30 rano, 18 uczniów z klas VII i VIII stawiło się na starcie wolontariatu 20. Maratonu Cracovia. Wszyscy zwarci i gotowi do niesienia pomocy biegaczom i pokonania własnych słabości. Mimo zmęczenia i ogromu pracy, wolontariusze okazali się być prawdziwymi wulkanami energii! Nie tracąc ani na chwilę dobrego humoru, zagrzewali do walki uczestników maratonu, rozdając  kubeczki z wodą, dzięki której maratończycy odzyskiwali siły do dalszej sportowej rywalizacji.
Pracowita niedziela pokazała, jak ważne jest zaangażowanie, dobre chęci i współpraca. Dziękujemy wszystkim Wolontariuszom i do zobaczenia przy kolejnych akcjach.

POLA NADZIEI

Wiosna to czas nadziei i optymizmu związanych z odradzającą się przyrodą. Szkolny Klub Wolontariatu włączył się do akcji Żonkilowych Pól Nadziei. Na przekór deszczowej aurze uczniowie klas siódmych i ósmych posadzili cebulki frezji, kwiatów symbolizujących: przyjaźń, zaufanie i troskę o drugiego człowieka, a więc te wartości, o które walczy Hospicjum św. Łazarza opiekujące się osobami nieuleczalnie chorymi.
Jednocześnie przypominamy, iż do 8 maja trwa konkurs „Poczuj miętę na wiosnę”. Czekamy na pięknie ozdobione doniczki z motywami żonkili, w których znajdą się sadzonki mięty.

Program dla szkół – WARSZTATY KULINARNE

Nasza szkoła uczestniczy w obecnym roku szkolnym, w unijnym Programie dla szkół, który jest realizowany przy współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. W ramach programu 17.04.2023 r. uczniowie klas IV-V wzięli udział w warsztatach kulinarnych, których celem było promowanie zdrowej diety bogatej w warzywa, owoce i produkty mleczne oraz zwrócenie uwagi na nie marnowanie żywności.
Podczas zajęć dzieci przygotowały koktajle według własnych upodobań, miały możliwość poszukiwania nowych smaków i eksperymentowania. Uczniowie z dużym zaangażowaniem mieszali składniki (owoce, płatki owsiane, siemię lniane, orzechy, kakao, mleko migdałowe, owsiane, zwykłe, przyprawy…..) a w części podsumowującej rozmawiali o swoich doświadczeniach z prowadzącą zajęcia panią Martą Wójtowicz edukatorem żywieniowym.
Zajęcia dostarczyły uczniom nowych doświadczeń i zwróciły ich uwagę na ważną rolę zdrowego odżywiania, które ma wpływ na ich rozwój i szkolne osiągnięcia.
Zachęcamy również Rodziców do wspólnego kontynuowania w środowisku domowym zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia, co niewątpliwie wzmocni skuteczność Programu, a przy tym będzie inwestycją w zdrowie całej rodziny.

WIOSENNE PORZĄDKI

Już niedługo świętować będziemy jubileusz 70. lecia „Osiemdziesiątki”. Nasi uczniowie nie zapominają o patronie swojej szkoły Wojciechu Bogusławskim. W słoneczne piątkowe popołudnie wolontariusze zabrali się ochoczo za porządkowanie obeliska ojca sceny narodowej, wyrywając chwasty, grabiąc liście, przycinając krzaki i sprzątając teren wokół pomnika. Obelisk odsłonięty w 1971 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru upamiętnia znakomitego reżysera, aktora i dramatopisarza, przypomina także naszym uczniom, jak ważna jest historia, tradycja i pamięć o wielkich Polakach.

BE CREATIVE

On Saturday, April 15, students of our school took part in the first workshop in the BE CREATIVE series at the Museum of Modern Art. The workshop was conducted in English. The theme of the workshop was various types of portraits. Students had an opportunity to learn about various forms of contemporary portraiture and made their own self-portraits. They showed extraordinary creativity – very interesting paintings were created, inspired by the exhibition they had seen earlier. The students proved that they can have fun using English. 
Congratulations!
W sobotę, 15 kwietnia 2023 r., uczniowie naszej szkoły wzięli udział w w pierwszych warsztatach z serii BE CREATIVE  w Muzeum Sztuki Współczesnej. Warsztaty prowadzone były w języku angielskim. Teamtem warsztatów były różnego rodzaju portrety. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z różnorodnymi formami współczesnego portretu oraz wykonali autoportrety. Wykazali się niezwykłą kreatywnością – powstały bardzo ciekawe obrazy inspirowane obejrzaną wcześniej wystawą. Wszyscy udowodnili, że potrafią się doskonale bawić posługując się językiem angielskim. Gratulujemy!

WARSZTATY KULINARNE

12 i 13 kwietnia 2023 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty edukacyjne  na temat zdrowego odżywiania. Warsztaty realizowane były  w ramach „PROGRAMU DLA SZKÓŁ”. Głównym ich założeniem była  nauka poprzez zabawę, promowanie zdrowej diety bogatej w owoce, warzywa oraz produkty mleczne i zwiększenie udziału tych produktów w codziennej diecie dzieci oraz zainteresowanie uczniów pochodzeniem tych produktów, ich uprawą i produkcją.
Uczniowie  samodzielnie przygotowali koktajl z zaproponowanych przez organizatorów składników.  Zobaczcie jak to wyglądało.

WIZYTA W MUZEUM ARCHEOLOGICZNYM

Klasa 5c odwiedziła Muzeum Archeologiczne. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, podczas których przypomnieli sobie najważniejszych bogów egipskich oraz symbole Starożytnego Egiptu. Wybrane symbole narysowali na materiałowych torbach i zabrali ze sobą w dalsze zwiedzanie. Następnie obejrzeli wystawę – największe wrażenie wywarły na nich mumie w sarkofagach. Uczestniczyli również w lekcji o Pradziejach Małopolski – zapoznali się z najważniejszymi zagadnieniami ważnymi dla dawnych ludzi, mieszkańców Małopolski. Zobaczyli również jeden z najcenniejszych zabytków, Światowid ze Zbrucza. 

Z WIZYTĄ W TEATRZE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO

W miesiącu kwietniu klasy siódme wybrały się do Teatru im. Juliusza Słowackiego
na spektakl pt. „Chory z urojenia”. Jest to lekka, niezwykle zabawna komedia Moliera, krytykująca przywary ludzkie – głupotę, zacofanie i obłudę. Niewątpliwym atutem spektaklu okazała się doborowa obsada, która zapewniła widzom świetną zabawę. W roli głównej wystąpił Andrzej Grabowski. Dzięki kreowanej przez Niego postaci, na widowni raz po raz wybuchały salwy śmiechu. Siódmoklasiści docenili również kostiumy i scenografię przedstawienia, dzięki którym poczuli się na chwilę, jakby przenieśli się do tamtych czasów.
„Chory z urojenia” na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich widzów.
To spektakl, podczas którego się śmiejemy, ale też zmusza nas do pewnych przemyśleń. Nasuwa się refleksja- zaczynamy dostrzegać rolę prawdy i miłości w życiu każdego człowieka.

WARSZTATY W OŚRODKU KULTURY ARTZONE

3 kwietnia 2023 r. w ramach zajęć z języka polskiego jako obcego wybraliśmy się na warsztaty do Ośrodka Kultury ARTzona. Namalowaliśmy własne palmy za pomocą stempli korkowych. Rozmawialiśmy o tradycjach wielkanocnych w Polsce i Ukrainie. Zajęcia były naprawdę kreatywne. Bawiliśmy się świetnie, a nasze prace można zobaczyć na zdjęciach.
Wszystkim polecamy tę plastyczną zabawę!

KOLEJNY SUKCES W KONKURSIE POZASZKOLNYM

Recytujemy, tworzymy, czytamy – tak krótko możnaby podsumować ostatnie sukcesy w pozaszkolnych konkursach naszych uczniów. 
Niezmiernie się cieszymy, że uczennice Amelia Maj z klasy I B oraz Hanna Czopek  z klasy III A odniosły sukces w konkursie „Test ze znajomości  baśni i życiorysu  H.Ch. Andersena” organizowanym przez Centrum Kultury Podgórze. W konkursie wzięło udział 143 uczestników. 
Amelka zajęła III miejsce wśród uczniów klas pierwszych, Hania II miejsce wśród trzecioklasistów. 
Jesteśmy pod wrażeniem ogromnej wiedzy dziewczynek. Serdecznie gratulujemy. 

SUKCES W KONKURSIE
MÓJ BOHATER MOIM WZOREM

Z radością informujemy o sukcesach uczniów naszej szkoły w konkursie plastyczno- literackim „Mój bohater moim wzorem” zorganizowanym przez 6 Batalion Dowodzenia w Krakowie przy ul. Ułanów.
III miejsce w konkursie zdobył uczeń klasy 4a, Lucjan Szczepaniec- Salazar, natomiast wyróżnienia otrzymały uczennice klasy 2b: Klara Chmiela, Zuzanna Frasińska i Zuzanna Kwaśniewska. Wszyscy oni odebrali dyplomy i nagrody podczas uroczystej gali w siedzibie jednostki wojskowej.

Gratulujemy!

SUKCES W KONKURSIE RECYTATORSKIM

Bardzo miło nam poinformować, że uczennica klasy II A Madzia Szymańska zdobyła III miejsce w pozaszkolnym konkursie recytatorskim organizowanym przez Centrum Kultury Podgórza „Posłuchajcie, oto bajka”.
W konkursie wzięło udział 84 recytatorów indywidualnych z 13 placówek oświatowych oraz ośrodków kultury.
Madzia przepięknie zaprezentowała wiersz Jana Brzechwy „Przyjście wiosny”.
Serdecznie gratulujemy!

XXIII FINAŁ AKCJI „GÓRA GROSZA”

30 marca 2023 r.  odbył się w naszej szkole XXIII finał akcji „Góra Grosza”. W szkolnej świetlicy zebrali się przedstawiciele wszystkich klas.
Dzięki dotychczasowym zbiórkom zorganizowano:  programy stypendialne dla ponad 100 dzieci, akcję „Ubrania od serca”, która obdarowała ponad 1500 dzieci voucherami do sklepu odzieżowego, wsparcie psychologiczne, warsztaty, konsultacje i terapie dla dzieci i opiekunów w Warszawie, Słupsku i Wrocławiu,
całodobową, specjalistyczną opiekę dla ponad 100 dzieci w Domach dla Dzieci w Mrągowie, Przemyślu, Wrocławiu i Krakowie.

W tym roku, dzięki zaangażowaniu nauczycieli i wychowawców, uczniów i rodziców zebraliśmy 944 złotych 68 groszy.
Bardzo dziękujemy za udział w akcji. Poniżej kilka zdjęć z tego wydarzenia.

KLASA I C W MŁODZIEŻOWYM OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNYM

29 marca 2023 r. klasa 1c wybrała się na wycieczkę do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Dzieci wysłuchały prelekcji na temat Wszechświata, dowiedziały się mnóstwa ciekawych rzeczy, m.in. ile mamy planet, czym są asteroidy, jak wielkie jest Słońce czy Księżyc. Następnie obejrzały w planetarium ciekawe filmy dotyczące wyprawy w kosmos, co musi wiedzieć przyszły astronauta, jak wygląda życie na stacji kosmicznej. Wszyscy wspólnie szukali gwiazdozbiorów, a na koniec mogli się dowiedzieć, co ma wspólnego lustro ze słońcem 🙂
Wycieczka bardzo się podobała, dzieci wróciły w świetnych humorach 🙂

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

29 marca 2023 r. odbył się finał konkursu zorganizowanego z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Każda klasa miała za zadanie przygotować plakat informujący o zagrożeniach czyhających na nas w sieci. Okazało się, że uczniowie naszej szkoły są bardzo świadomymi użytkownikami internetu – plakaty były bardzo ciekawe i pełne interesujących faktów. Niektóre nawet napisane zostały wierszem (zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć). Jury przyznało aż 7 nagród:) Za ufundowanie słodkich niespodzianek dla zwycięskich klas dziękujemy serdecznie Radzie Rodziców.