16 lutego 2023 r. klasa Vb wybrała się do kina na film „Asteriks i Obeliks:Imperium Smoka”. Bilety na seans otrzymaliśmy w ramach programu „Kino za baterie”. Celem programu jest edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży w zakresie właściwego postępowania z zużytymi bateriami, które są odpadami bardzo niebezpiecznymi i nie mogą być wyrzucane do śmieci. No ale sami pomyślcie, kto dzisiaj wyrzuca baterie, skoro można je wymienić na darmowe bilety do kina…? Na pewno nie 5b:)
Archiwum dnia: 03/04/2023
WYCIECZKA DO KOPALNI
Uczniowie klasy 7a i 7b uczestniczyli w wycieczce do kopalni węgla kamiennego
w Zabrzu. W programie wycieczki był podziemny spływ Sztolnią Królowa Luiza oraz zwiedzanie wystawy Carboneum.
W trakcie spływu łodziami, około 40 metrów pod ziemią na trasie 1100 m, uczniowie mogli zobaczyć jak wyglądała praca górników i transport węgla, mogli słuchać odgłosów kapiącej wody i obserwować nacieki wapienne, były podziemne porty i mijanki z innymi łodziami. Podczas spływu ciekawe historie o Śląsku, życiu górników i ich pracy w kopalni, opowiadał towarzyszący im przewodnik oraz pojawiające się dzięki nowoczesnym technikom multimedialnym, legendarne dla Górnego Śląska postacie Skarbnika i Utopka. Część podziemnej trasy uczniowie odbyli pieszo i oglądali makiety przedstawiające pracę górników.
Zainteresowanie było bardzo duże, niektórzy z powodzeniem próbowali swoich sił oraz sprawdzali właściwości węgla 🙂
Kolejną atrakcją wycieczki była interaktywna wystawa o węglu – Carboneum.
Znajduje się ona w liczącej ponad 100 lat zabrzańskiej Wieży Ciśnień. Podczas prelekcji, a później w czasie indywidualnego zwiedzania, uczniowie mogli dowiedzieć się jak powstał węgiel na Ziemi oraz gdzie występuje ten pierwiastek i jakie ma zastosowania w przemyśle.
Z najwyższego poziomu wieży, na którym znajduje się punkt widokowy, można było podziwiać panoramę Zabrza i okolic.
Wycieczka wszystkim bardzo się podobała, każdy przywiózł ze sobą mnóstwo
wrażeń i zdjęcia, które będą przypominać o chwilach spędzonych wspólnie z przyjaciółmi!
STYPENDIUM DLA MARIANNY
Bardzo miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły Marianna Pazhik została stypendystką XX edycji Programu Młoda Polska. Do tegorocznej edycji programu stypendialnego zgłoszono 805wniosków. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego stypendium przyznano 110 młodym, utalentowanym osobom.
Program przeznaczony jest dla młodych artystów, którzy mają w swoim dorobku wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki, którą uprawiają – filmie, fotografii, literaturze, muzyce, sztukach wizualnych, tańcu lub teatrze.
To niezwykłe wyróżnienie i ogromny sukces. Serdecznie gratulujemy
POCZTA WALENTYNKOWA
PIERWSZE KROKI NA ŚNIEGU
Uczniowie klas IV i V naszej szkoły zainaugurowali udział w miejskim programie sportowym ,,Pierwsze kroki na śniegu” organizowanym przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie na terenie stacji narciarskiej Podstolice SKI.
Celem prowadzonych zajęć jest nauka jazdy na nartach lub snowboardzie zgodnie
z programem nauczania Polskiego Związku Narciarskiego. Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne a organizator zapewnia dla każdego uczestnika programu: transport, karnety na wyciągi, wypożyczenie sprzętu, instruktorów oraz ciepłą herbatę po zakończeniu zajęć. Już na pierwszych zajęciach, które odbyły się 14 lutego 2023 r. grupa licząca 45 uczniów przyswajała sobie umiejętności jazdy na nartach i snowboardzie.
Młodzi sportowcy pomimo upadków, dzielnie i z uśmiechem pokonywali kolejne etapy nauki.
Życzymy im dużo wytrwałości i satysfakcji w zdobywaniu nowych umiejętności.
PRACA JULII MARZEC W CZASOPIŚMIE „VICTOR”
ZIMA W SZKOLE
Ferie już za nami, a w głowach wciąż wiele wspomnień. W pierwszym tygodniu zimowego wypoczynku w szkole zorganizowana została akcja „Zima w szkole”. Atrakcji było wiele!
Uczestnicy akcji wzięli udział w wyjściu do kina, teatru, muzeum, do krainy zabaw dziecięcych oraz na basen. Odbyły się warsztaty edukacyjne, modelarskie, plastyczne i kulinarne. Na długo w pamięci dzieci pozostanie też spotkanie z gadami, karnawałowe szaleństwo oraz harce na „dmuchańcach”. Dzieci biorące udział w akcji zgodnie stwierdziły, że to był udany czas i już czekają na „Lato w szkole”.
W ramach akcji, nasza szkoła włączyła się do projektu „Kraków Wspólnie” organizowanym przez Fundację Internationaler Bund Polska we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Krakowa finansowanym ze środków funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz dzieci Unicef. Ze środków Fundacji Internationaler Bund Polska sfinansowane zostały: wyjście uczniów do Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz warsztaty modelarskie; wyjście do Muzeum Etnograficznego oraz warsztaty edukacyjne; wyjście do Multikina.
NAJPIĘKNIEJSZA ORKIESTRA ŚWIATA
Kilkadziesiąt wielkich serc, ogrom dobroci, szczypta chęci oraz trochę czasu, oto składniki potrzebne do zrealizowania przepisu na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
W tym roku uczniowie naszej szkoły także dołączyli do tej niezwykłej orkiestry. W dniach 23-27 stycznia 2023 r. wolontariusze z klas VII i VIII zbierali datki na rzecz podopiecznych fundacji. Dzięki Waszej hojności do puszek trafiło ponad 980 zł. Dziękujemy i obiecujemy grać do końca świata i o jeden dzień dłużej!
WYNIKI KONKURSU Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
„FORGET-ME-NOT”
W bieżącym roku szkolnym 23 uczniów naszej szkoły wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie z Języka Angielskiego „FORGET-ME-NOT” – edycja jesienna 2022.
Dyplom z Wyróżnieniem za uzyskanie bardzo dobrego wyniku zdobywając ponad 85% punktów możliwych do uzyskania otrzymało ośmiu uczniów:
Michał Dominek z klasy 5a (96%)
Paulina Marczyk z klasy 4b (94%)
Michał Żeglicki z klasy 8c (93%)
Milena Bac z klasy 5c (92%)
Szczepan Maj z klasy 6a (88%)
Ostap Marzec z klasy 7b (86%)
Tymoteusz Pietras z klasy 8b (86%)
Jakub Kleszcz z klasy 8c (86%)
Dyplom Uznania na zdobycie dobrego wyniku otrzymało siedmiu uczniów:
Martyna Maj z klasy 4b
Janina Kogutek z klasy 4b
Mateusz Bystrzycki z klasy 6a
Wojciech Pędracki z klasy 6a
Oliwia Wach z klasy 7b
Michalina Mróz z klasy 8a
Zuzanna Wójcik z klasy 8c
Koordynatorem konkursu na terenie szkoły była pani Michalina Borkowska.
Mamy nadzieję, że udział w konkursie przyczyni się do rozwijania zainteresowań językiem angielskim.
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym oraz wyróżnionym uczniom, a
także pozostałym uczestnikom konkursu!
Życzymy dalszych sukcesów i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach!
CZAS PODSUMOWAŃ…
26 stycznia 2023 r. uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej spotkali się na uroczystym apelu, podsumowującym ich osiągnięcia w pierwszym półroczu. W mijającym półroczu dzieci brały udział w wielu szkolnych konkursach. Nagrodzonym zostały wręczone przez panią dyrektor dyplomy i upominki. Serdecznie gratulujemy. Wszystkich zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych w szkole i poza nią.
Dziękujemy Radzie Rodziców za fundusze, które pozwoliły na zakup nagród.
CZAS PODSUMOWAŃ W KLASACH IV-VIII
25 stycznia 2023 r. uczniowie klas IV- VIII spotkali się na apelu podsumowującym
pracę w I półroczu bieżącego roku szkolnego. Dyrektor szkoły p. Tatiana
Muszyńska –Kwiecień wręczyła 45 uczniom dyplomy uznania za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Jest to nagroda statutowa dla ucznia, który uzyskał średnią ocen co najmniej 4,75 i wzorowe zachowanie.
W I półroczu najwyższe wyniki w nauce osiągnęła klasa V a- średnia ocen 4,69.
W grupie klas ze średnią ocen powyżej 4,0 znalazły się : IV a, IV b, V b, VI a, VII b,
VIII a, VIII b. Podczas apelu wręczone zostały również nagrody za osiągnięcia w
szkolnych konkursach: religijnym i matematycznym.
Kończąc spotkanie Pani Dyrektor gorąco pogratulowała wszystkim nagrodzonym
dzieciom i zachęciła do dalszej pracy oraz do udziału w konkursach, które czekają na uczniów w drugim półroczu.
Wszystkim życzymy dalszych sukcesów.
Dziękujemy Radzie Rodziców za fundusze, które pozwoliły na zakup nagród.
WIZYTA W EKOSPALARNI
24 stycznia 2023 r. klasa 3a odwiedziła Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie czyli Ekospalarnię.
Po zakładzie oprowadzał nas rzecznik prasowy, który z ogromnym zaangażowaniem i pasją opowiadał naszym dzieciom o wszystkich zaletach tego przedsięwzięcia.
Uczniowie w ramach poszerzania wiedzy z zakresu edukacji ekologicznej dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy. Obejrzeli film, jak powstawał zakład i zwiedzili wszystkie pomieszczenia do których można się było dostać tylko podczas tego specjalnego wyjścia.
Dowiedzieliśmy się m.in., że : w zakładzie spalanych jest 28 ton odpadów na godzinę, wysokość komina to 70 m ( tyle co wieży ratuszowej na Rynku Głównym w Krakowie), a wysokość bunkra na odpady to 26 m , czyli tyle ile wynosi wysokość Tauron Areny w Krakowie.
Uczniowie byli pod wrażaniem wielkości , jakości i czystości tego miejsca.
Poznali odpowiedzi na pytania : W jaki sposób działa instalacja? Jak to się dzieje, że z odpadów produkuje się prąd i ciepło? Na czym polega praca operatora ogromnego chwytaka?
Jak żyje się pszczołom w ekospalarniowej pasiece ?
Uczniowie zafascynowani byli pracą operatorów maszyn. Utrwalili również swoją wiedzę dotyczącą segregowania odpadów i poznali odpowiedzi na najbardziej nurtujące ich pytania.
Polecamy wszystkim odwiedzenie tego miejsca ! Naprawdę warto !
BAL KARNAWAŁOWY
24 stycznia 2023 r. klasy 2a, 2b oraz 3c udały się do pobliskiego klubu „Wersalik” na wspaniały bal karnawałowy! Dzieci przebrane w różnorodne, kolorowe, bajeczne stroje, doskonale bawiły się przy dźwiękach popularnej muzyki. Nie zabrakło również konkursów i zabaw integrujących zespoły klasowe, a także wielu ciekawych układów choreograficznych. Tegoroczny bal uznajemy za udany! I już czekamy nas następny !
PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW NA CZYTELNIKÓW
23, 25 i 26 stycznia 2023 r. uczniowie trzech pierwszych klas zapoznali się z prawami i obowiązkami czytelnika oraz zasadami korzystania z biblioteki szkolnej. W trakcie zajęć wykazali się dużą kulturą i wiedzą na temat zachowania się w czytelni i poszanowania książek. Uroczyście złożyli ślubowanie czytelnika oraz otrzymali zakładki do pierwszych w tych dniach wypożyczonych książek.
Witamy w gronie aktywnych czytelników!
WYNIKI KONKURSU „ALFIK HUMANISTYCZNY”
W bieżącym roku szkolnym na terenie naszej szkoły został przeprowadzony Ogólnopolski Konkurs „Alfik Humanistyczny”. Była to już XXVI edycja! Jak co roku, i tym razem, do konkursu zgłosiło się bardzo dużo uczniów, którzy z pewnością uwielbiają język polski. Wielu z nich udało się osiągnąć sukces. A oto wyniki:
Dyplom uznania za uzyskanie bardzo dobrego wyniku otrzymuje:
Dominik Kurzawa kl. 3a
Arkadiusz Potycz kl. 3c
Gustaw Dudziński kl. 3a
Aleksandra Staniewska kl. 3a
Joanna Staniewska kl. 3a
Nadia Bełzak kl. 3b
Natalia Wrona kl. 3b
Dyplom uznania za uzyskanie dobrego wyniku otrzymuje:
Piotr Szczypkowski kl. 2a
Jakub Kaczmarczyk kl. 2a
Milena Batko kl. 2b
Małgorzata Idęć kl. 3b
Lena Harabasz kl. 3a
W klasach 4-8 dyplom uznania za uzyskanie bardzo dobrego wyniku otrzymuje:
Paulina Marczyk kl. 4b
Martyna Maj kl. 4b
Lena Bytomska kl. 5a
Michał Dominek kl. 5a
Małgorzata Chojnacka kl. 8b
Dyplom uznania za uzyskanie najlepszego wyniku w klasach szóstych otrzymuje:
Szczepan Maj, kl. 6a
Dyplom uznania za uzyskanie najlepszego wyniku w klasach siódmych otrzymuje:
Magdalena Piątek, kl. 7b
Serdecznie gratulujemy!