WYCIECZKA DO KOPALNI

Uczniowie klasy 7a i 7b uczestniczyli w wycieczce do kopalni węgla kamiennego
w Zabrzu. W programie wycieczki był podziemny spływ Sztolnią Królowa Luiza oraz zwiedzanie wystawy Carboneum.
W trakcie spływu łodziami, około 40 metrów pod ziemią na trasie 1100 m, uczniowie mogli zobaczyć jak wyglądała praca górników i transport węgla, mogli słuchać odgłosów kapiącej wody i obserwować nacieki wapienne, były podziemne porty i mijanki z innymi łodziami. Podczas spływu ciekawe historie o Śląsku, życiu górników i ich pracy w kopalni, opowiadał towarzyszący im przewodnik oraz pojawiające się dzięki nowoczesnym technikom multimedialnym, legendarne dla Górnego Śląska postacie Skarbnika i Utopka. Część podziemnej trasy uczniowie odbyli pieszo i oglądali makiety przedstawiające pracę górników.
Zainteresowanie było bardzo duże, niektórzy z powodzeniem próbowali swoich sił oraz sprawdzali właściwości węgla 🙂
Kolejną atrakcją wycieczki była interaktywna wystawa o węglu – Carboneum.
Znajduje się ona w liczącej ponad 100 lat zabrzańskiej Wieży Ciśnień. Podczas prelekcji, a później w czasie indywidualnego zwiedzania, uczniowie mogli dowiedzieć się jak powstał węgiel na Ziemi oraz gdzie występuje ten pierwiastek i jakie ma zastosowania w przemyśle.
Z najwyższego poziomu wieży, na którym znajduje się punkt widokowy, można było podziwiać panoramę Zabrza i okolic.
Wycieczka wszystkim bardzo się podobała, każdy przywiózł ze sobą mnóstwo
wrażeń i zdjęcia, które będą przypominać o chwilach spędzonych wspólnie z przyjaciółmi!