WIZYTA W EKOSPALARNI

24 stycznia 2023 r. klasa 3a odwiedziła Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie czyli Ekospalarnię.
Po zakładzie oprowadzał nas rzecznik prasowy, który z ogromnym zaangażowaniem i pasją opowiadał naszym dzieciom o wszystkich zaletach tego przedsięwzięcia.
Uczniowie w ramach poszerzania wiedzy z zakresu edukacji ekologicznej dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy. Obejrzeli film, jak powstawał zakład i zwiedzili wszystkie pomieszczenia do których można się było dostać tylko podczas tego specjalnego wyjścia.
Dowiedzieliśmy się m.in., że : w zakładzie spalanych jest 28 ton odpadów na godzinę, wysokość komina to 70 m ( tyle co wieży ratuszowej na Rynku Głównym w Krakowie), a wysokość bunkra na odpady to 26 m , czyli tyle ile wynosi wysokość Tauron Areny w Krakowie.
Uczniowie byli pod wrażaniem wielkości , jakości i czystości tego miejsca.
Poznali odpowiedzi na pytania : W jaki sposób działa instalacja? Jak to się dzieje, że z odpadów produkuje się prąd i ciepło? Na czym polega praca operatora ogromnego chwytaka?
Jak żyje się pszczołom w ekospalarniowej pasiece ?
Uczniowie zafascynowani byli pracą operatorów maszyn. Utrwalili również swoją wiedzę dotyczącą segregowania odpadów i poznali odpowiedzi na najbardziej nurtujące ich pytania.
Polecamy wszystkim odwiedzenie tego miejsca ! Naprawdę warto !