NASI UCZNIOWIE W HISZPANII !

Naukę w roku 2022 uczniowie klas ósmych wraz z panią Michaliną i Julią Borkowską zakończyli wycieczką do Hiszpanii, a dokładnie do Malagi. Gdy wylatywali, w Krakowie panowała sroga zima, w Hiszpanii natomiast przywitała ich słoneczna, wiosenna pogoda.
Uczniowie zamieszkali w domach hiszpańskich rodzin, w których porozumiewali się w języku hiszpańskim, przełamując barierę językową. Już pierwszego wieczoru nastąpiło niezapomniane powitanie z morzem. Każdego dnia uczniowie uczestniczyli w zajęciach języka hiszpańskiego odbywających się w szkole językowej AIL Málaga. Lekcje prowadziła profesora Sandra – native speaker. Uczniowie uczestniczyli też w różnych aktywnościach popołudniowych, a program wyjazdu był niezwykle bogaty. Odbyły się gry językowe na plaży Playa de la Misericordia. Uczniowie odwiedzili restaurację 100 Montaditos, w której każdy wybrał dowolną ilość małych kanapeczek, z których słynie restauracja.
Niezapomnianym przeżyciem był rejs katamaranem po Morzu Śródziemnomorskim. Uczniowie spędzili też czas w Museo de la Imaginación, gdzie poznali świat iluzji i wyobraźni, doświadczyli magii i złudzeń optycznych. Zobaczyli także arenę byków Plaza de Toros. Na głównej ulicy Malagi Calle Larios ósmoklasiści mieli okazję podziwiać pokaz świateł i posłuchać hiszpańskich kolęd – atmosfera nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia była wszechobecna. Podczas wyjazdu nasi podróżnicy delektowali się tradycyjnymi hiszpańskimi wypiekami churros z gorącą czekoladą w Casa Aranda – najbardziej znanej churrerii w Maladze; próbowali tradycyjnych hiszpańskich tapas takich jak: smażone kalmary calamares fritos, bakłażany w miodzie berenjenas con miel, krokieciki z ogona byka croquetas de rabo de toro. Nasza młodzież pod okiem profesory Sandry samodzielnie przygotowała słynną hiszpańską potrawę paellę, przyrządziła pan tumaca czyli najbardziej znane grzanki z szynką jamón serrano oraz tradycyjną sałatkę ensalada malagueña. Nie zabrakło oczywiście nauki gorącej salsy.
Uczniowie zwiedzali także renesansową Catedral de la Encarnación. Oglądali największą w Maladze Szopkę Bożonarodzeniową oraz słynne hiszpańskie platformy tronos, na których umieszcza się figury świętych podczas procesji. Zwiedzali ruiny teatru rzymskiego Teatro Romano, hiszpańsko-mauretańską twierdzę Alcazaba i położony na wzgórzu zamek Gibralfaro. Z punktu widokowego Mirador del Gibralfaro podziwiali widok na bajeczną panoramę Malagi. Kolejnym emocjonującym punktem zwiedzania było Museo Picasso ze słynnym dziełem malagijskiego malarza – „Panny z Awinionu”. Na osłodę ostatniego dnia pobytu w Maladze, ósmoklasiści rozkoszowali się lodami podczas zachodu słońca. Po pożegnaniu się z rodzinami pojechali na lotnisko, gdzie tańcząc salsę, grając w różne gry i jedząc pizzę miło spędzili ostatnie godziny w Hiszpanii.

Śmiechu i radości było mnóstwo! Jak twierdzą uczestnicy wycieczki, wyjazd do Hiszpanii będzie jednym z piękniejszych wspomnień jakie zabiorą z sobą z Osiemdziesiątki.