Home » wydarzenia » Savoir vivre wobec Osób Niepełnosprawnych – różni, a jednak tacy sami

Savoir vivre wobec Osób Niepełnosprawnych – różni, a jednak tacy sami

7 listopada br. w naszej szkole gościły absolwentki VIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, które realizują projekt „Savoir Vivre wobec Osób Niepełnosprawnych”.

Głównym celem projektu jest popularyzacja wiedzy na temat kulturalnego zachowania wobec osób niepełnosprawnych, walka z wykluczeniem tychże osób oraz popularyzacja idei wolontariatu.

Zajęcia zostały przeprowadzone w dwóch grupach – pierwszą tworzyli uczniowie klas IV, a drugą nasi wolontariusze. W trakcie spotkania uczniowie wysłuchali wykładu i obejrzeli prezentację na temat zasad, które powinni przestrzegać w kontakcie z osobami niepełnosprawnymi.

Najważniejsze z nich to:

  • „Zanim udzielisz pomocy, zapytaj, czy osoba z niepełnosprawnością życzy jej sobie”

  • „Bądź taktowny w inicjowaniu kontaktu fizycznego – zanim dotkniesz osoby z niepełnosprawnością, aby jej pomóc – uprzedź ja o tym.”

  • Reaguj uprzejmie na prośby osób z niepełnosprawnością. One nie skarżą się, ale podpowiadają ci, co mogłoby im ułatwić funkcjonowanie w pewnej przestrzeni.”

  • „Jeśli coś mówisz- zwracaj się bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością.”

  • „Jeśli nie wiesz jak zachować się wobec osoby z niepełnosprawnością -po prostu ją o to zapytaj!”

Uczniowie mieli również możliwość komunikować się jedynie za pomocą gestów (poznali podstawowe zwroty w języku migowym), ćwiczyli sposób, w jaki powinno się przeprowadzić osobę niewidomą przez jezdnię oraz jak prawidłowo pomóc osobie na wózku inwalidzkim wsiąść do autobusu.

Serdecznie dziękujemy Naszym Gościom za to niezwykle ważne spotkanie!