ZAĆMIENIE SŁOŃCA

W czwartek 10 czerwca 2021 miało miejsce jedno z najbardziej zachwycających zjawisk astronomicznych: zaćmienie Słońca. W Polsce można było obserwować je w wersji częściowej (w Krakowie jedynie ok. 6% tarczy słonecznej było przesłonięte). Uczniowie klas 4-8 mogli śledzić przebieg zaćmienia za pomocą transmisji z Kanady, prowadzonej przez NASA. Transmisja została uruchomiona w kilku salach lekcyjnych, aby jak najwięcej uczniów mogło być świadkiem tzw. zaćmienia obrączkowego. Najstarsi uczniowie zapoznali się z materiałem edukacyjnym, opisującym całe zjawisko, a potem wyszli na teren boiska szkolnego, aby zobaczyć zaćmienie na żywo. Uczniowie zostali zaznajomieni z zasadami bezpiecznej obserwacji, poznali kilka sposobów na zarejestrowanie zjawiska, a przy okazji w praktyce zastosowali znane im z lekcji fizyki soczewki, zjawisko pochłaniania światła, przejście światła przez mały otworek (jak w urządzeniu „camera obscura”), zjawiska cienia i półcienia.