RuszMy się

Podczas ostatnich ośmiu tygodni roku szkolnego nasza świetlica aktywnie uczestniczyła
w kampanii rekreacyjnej miasta Krakowa „RuszMy się”.
W maju pod hasłem „Zdrowsi i sprawniejsi” odbywały się zajęcia, których celem było
podnoszenie sprawności dzieci. Uczniowie ćwiczyli a potem prezentowali takie umiejętności jak rzut do celu, skakanie na skakance, kręcenie hula-hop, balansowanie z talerzem cyrkowym, gra w latającą bilę.
Jak się okazało, poszczególne konkurencje wcale nie były łatwe. Na szczęście zawodnikom nie brakowało samozaparcia i ćwiczyli bardzo wytrwale. Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania a oprócz nagród rzeczowych uczestnicy zabawy zyskali większą sprawność, satysfakcję oraz podziw i uznanie.

GRA W LATAJĄCĄ BILĘ – polega na odbijaniu bili pomiędzy dwoma osobami. Gdy
tylko bila się zbliża, należy szybko rozchylić sznurki, aby odbić ją do przeciwnika. Ta gra jest tylko z pozoru łatwa. Gracze muszą wykonywać dynamiczne i zgrane ruchy, ćwiczą
koordynację, refleks i współpracę.

Lena i Natalia Luszowskie z klasy 2B
Ala Porębska i Julia Kobas z klasy 2C
Iga Kubieniec i Ola Kolat z klasy 1A
Kacper Bednarczyk z klasy 3B i Jakub Chmiela z klasy 3A

KRĘCENIE HULA-HOP – ćwiczenie tej sprawności wymaga dużo cierpliwości, bo na
początku obręcz spada już po kilku sekundach. Poza tym ta zabawa wzmacnia mięśnie
i poprawia koordynację ruchową.
Wiktoria Orłowska z klasy 1B
Marysia Kołodziejczyk z klasy 1B
Lena Harabasz z klasy 2A
Marysia Niziurska z klasy 4C

BALANSOWANIE Z TALERZAMI CYRKOWYMI – zabawa polega na utrzymaniu
plastikowego talerzyka na tyczce. Można zwiększać stopień trudności ćwiczeń poprzez
kręcenie talerzykiem, przekładaniem tyczki z ręki do ręki, jednoczesne chodzenie, robienie przysiadów itp. Podczas tej zabawy rozwija się koordynacja wzrokowo-ruchowa, sprawność manualna a także usprawnia się koncentracja uwagi.
Jakub Pituła z klasy 3A
Wiktor Zdebski z klasy 3A
Dima Bodnaruk z klasy 3B

RZUTY DO CELU – uczestnicy tej konkurencji mieli do wykonania dwa zadania: rzut
woreczkiem do skrzyni oraz rzut obręczą na pachołek. O ile pierwsze ćwiczenie nie sprawiło zawodnikom dużych kłopotów, to drugie okazało się o wiele trudniejsze. Trafienie wszystkimi obręczami do celu wymagało wielu powtórzeń i udało się tylko najwytrwalszym.
Oliwia Bednarczyk z klasy 1B
Gustaw Dudziński z klasy 2A
Klara Chmiela z klasy 1B
Zuzanna Kwaśniewska z klasy 1B
Antoni Bogacz z klasy 2A
Kacper Bednarczyk z klasy 3B

SKAKANIE NA SKAKANCE – dzięki tej zabawie możemy między innymi poprawić
koordynację ruchów, ćwiczyć zwinność, wzmocnić kondycję. Uczestnicy tej konkurencji
pobijali rekordy w ilości skoków oraz szybkości skakania.
Lena Frasińska z klasy 3A
Lena Harabasz z klasy 2A
Matylda Burkiewicz z klasy 3A
Martyna Maj z klasy 3B
Paulina Marczyk z klasy 3B

W czerwcu dzieci nadal uczestniczyły w zajęciach doskonalących ogólną sprawność ruchową. Pod hasłem „Biegniemy po zdrowie” zorganizowano zawody drużynowe – biegi ze sztafetą.
Oprócz możliwości wykazania się sprawnością konkurencje dostarczyły zawodnikom przede wszystkim dużo dobrej zabawy.