NARODOWE CZYTANIE Z 80-TKĄ

Już po raz 12 w całej Polsce odbyła się akcja Narodowego Czytania, której celem jest propagowanie najwybitniejszych dzieł literatury polskiej. W tym roku, zgromadzeni w warszawskim Ogrodzie Saskim rodacy, mogli wysłuchać fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Także nasi uczniowie włączyli się do tej akcji. 12 września 2023 r. wysłuchali listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, zachęcającego do spotkania z polską historią, tradycją i przyrodą, a następnie obejrzeli inscenizowany wywiad z autorką tegorocznej lektury. Zresztą Eliza Orzeszkowa ( w tej roli wystąpiła pani bibliotekarka, Anna Hojwa) sama przemówiła do zebranych uczniów, opowiadając o swoim życiu i twórczości, realizowaniu pozytywistycznych haseł i miłości do pisarstwa. Na zakończenie spotkania, uczennice z klasy 8a i 8b odczytały fragmenty „Nad Niemnem” o mogile Jana i Cecylii. Narodowe Czytanie pozwoliło przybliżyć uczniom literaturę z przesłaniem, literaturę zaangażowaną społecznie i narodowo, zachęciło również do refleksji o sile przyrody i miłości do ojczyzny.