NIE ODCHODZI TEN, KTO POZOSTAJE W SERCACH LUDZKICH

Wzruszają nas Ich piosenki, czujemy ukojenie, czytając Ich poezję, podziwiamy Ich
patriotyzm i zachwycamy się dziełami sztuki, które wyszły spod Ich rąk. A kiedy odchodzą, nie potrafimy zapomnieć, bo choć „kurtyna opadła, brawa nie milkną, a koncert trwa” (…) 2 listopada, w Dzień Zaduszny, uczniowie klasy 4a pod opieką pani Joanny Kuzar odwiedzili groby sławnych Polaków i Polek na Cmentarzu Rakowickim, poznali również historię tej najstarszej, bo założonej w 1803 r., krakowskiej nekropolii. Dowiedzieli się wielu ciekawostek o dawnych sposobach grzebania zwłok, a także, gdzie zostały pochowane krakowskie wampiry. Następnie, Pani Anna Hojwa, nasza bibliotekarka, a zarazem przewodniczka po Krakowie, opowiedziała dzieciom o symbolach cmentarnych, takich jak:
pomniki aniołów i płaczek, amfory na łzy, urwane kolumny czy Chrystus, niosący krzyż. Uczniowie dowiedzieli się czym są: epitafium i mauzoleum oraz, komu przyznaje się Order Virtuti Militari. Podziwiali także figurę Anioła Zemsty oraz pomniki upamiętniające Polaków walczących za ojczyznę. Celem wycieczki było uczczenie pamięci o krakowskich artystach i patriotach, dlatego dzieci zapaliły znicze na grobach, m.in.: Wisławy Szymborskiej, Marka Grechuty, Piotra Skrzyneckiego, Zbigniewa Wodeckiego, Ewy Demarczyk. Jana Matejki,
Ludwika Jerzego Kerna, Tadeusza Śliwiaka, Jerzego Bińczyckiego, czy Ignacego
Daszyńskiego. Bo przecież „takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.