ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ

Podobno „każdy ma coś, co może dać innym”, zaś najcenniejszym darem, jaki możemy ofiarować bliźniemu jest życie i jego ratowanie.
Choć podstawowa pierwsza pomoc to obowiązek każdego, nie wszyscy umieją jej udzielać, dlatego w tym tygodniu uczniowie klas IV, VI i VIII wzięli udział w warsztatach z pierwszej pomocy przedmedycznej, które odbywają się w ramach projektu „Krakowscy uczniowie ratują życie”.
Honorowym patronem tej szlachetnej inicjatywy jest obecny poseł na Sejm RP, pan Rafał Komarewicz, do niedawna Przewodniczący Rady Miasta Krakowa. Program został zainicjowany przez Krakowski Ośrodek Sportowy.
W czasie dwugodzinnych zajęć prowadzonych przez ratowników medycznych uczniowie zdobyli wiedzę teoretyczną z zakresu udzielania pierwszej pomocy i reagowania w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. Uczyli się podejmowania resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz prawidłowego wzywania pierwszej pomocy. Z wielkim zaangażowaniem ćwiczyli także na fantomach właściwe
postępowanie z osobą poszkodowaną; przytomną lub nieprzytomną, masaż serca, a także układali „poszkodowanego” w pozycji bezpiecznej bocznej.