W KOPALNI WIEDZY

Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą. Prawdziwą kopalnią wiedzy okazała się wycieczka klasy 4a do… kopalni Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, która odbyła się 10 kwietnia 2024 r. Emocje gwarantowane w cenie biletu! Najpierw był ekstremalny, bo tyłem, zjazd wagonikami do kopalni, a potem prawie kilometrowy spacer niemal w egipskich ciemnościach. Uczniowie dowiedzieli się: czym jest sztolnia i jak ciężka była praca górników, do czego w kopalniach służyły konie, kanarki i szczury, a także jak niebezpieczny może być pod ziemią pożar lub wybuch metanu. Usłyszeli także huk, powstający podczas rozsadzania skał dynamitem. Z entuzjazmem wszyscy oglądali rosnące na ścianach kopalni paprocie oraz zwijające u sufitu stalagmity. Pewnym wyzwaniem było spotkanie z… licznymi pająkami oraz kilometrowy  podziemny spływ sztolnią, w czasie którego na ścianach pojawiały się pokazy laserowe i… legendarny duch kopalni. To była naprawdę udana wycieczka, a jeśli ktoś z Was chce się dowiedzieć: jak powstaje węgiel, dlaczego na mundurach górników jest 29 guzików oraz czy konie umieją liczyć?- zapraszamy do rozmowy z uczniami klasy 4a.