BE CREATIVE

On Saturday, May 13, another workshop in the Be Creative series took place at the MOCAK Museum of Contemporary Art. We have to admit that our students are doing better and better both in terms of their knowledge of contemporary art and the English language. This time we focused on abstraction.
We saw works by artists such as Maria Jarema and Tadeusz Brzozowski. The practical part of our workshop produced amazing works (as always). We didn’t manage to see anything more, because everyone had so much to say – in English!

W sobotę 13 maja odbyły się kolejne warsztaty z cyklu Be Creative w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Przyznać trzeba, że naszym uczniom idzie coraz lepiej zarówno jeśli chodzi o znajomość sztuki współczesnej jak i język angielski. Tym razem skupiliśmy się na abstrakcji. Zobaczyliśmy prace takich artystów jak Maria Jarema czy Tadeusz Brzozowski. W części praktycznej naszych warsztatów powstały niesamowite prace (jak zawsze zresztą). Nie zdążyliśmy niczego zobaczyć więcej, ponieważ wszyscy mieli tak dużo do powiedzenia – po angielsku!