ŚLADAMI NASZEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

21 października 2023 r. klasa VIII b wybrała się na wycieczkę na Wawel. Nasi ósmoklasiści zwiedzili ekspozycję „Obraz Złotego Wieku”, komnaty królewskie oraz Skarbiec.
Taka okazja nie zdarza się często, aby można było oglądać dzieła, które na krakowską wystawę przyjechały m.in. z Luwru, British Library w Londynie, muzeów w Budapeszcie, Pradze, Amsterdamu.
Uczestnicy wycieczki mogli stanąć „twarzą w twarz” z wawelskimi głowami, które na tę okoliczność zdjęto z sufitu w Sali Poselskiej. To zaledwie jedna z atrakcji wystawy „Obraz Złotego Wieku”, która prezentuje rozkwit kultury na terytorium monarchii polsko- litewskiej za panowania Jagiellonów – Zygmunta I i Zygmunta Augusta. Zwiedzający mogli zobaczyć dzieła znane i znaczące, jak również te, które w Polsce nie były dotąd pokazywane.
Malarstwo, miniatury książkowe, rzeźby w drewnie i kamieniu, złotnictwo, hafciarstwo, tkactwo… Na pewno nasi uczniowie nie zapomną rzeźbionych w kamieniach półszlachetnych miniaturowych portretów królowej Bony i Barbary Radziwiłłówny, biżuterii i przedmiotów codziennego użytku. Ciekawostka: obecnie na Wawelu pierwszy raz w Polsce można zobaczyć portret kobiety w podeszłym wieku, identyfikowanej z królową Anną Jagiellonką.
Bogactwo zgromadzonych rekwizytów, pasjonująca opowieść przewodnika, wszystko to sprawiło, że nasi uczniowie przenieśli się w dawne czasy. Na pewno na długo zapamiętają tę wspaniałą i niecodzienną lekcję historii.