UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY W MALADZE

W dniach 30.01.2024 – 06.02.2024 r. uczniowie klas ósmych wraz z panią Michaliną Borkowską i Dominiką Dubiel byli na wycieczce w pięknej i słonecznej Maladze. Był to już drugi wyjazd do Hiszpanii organizowany przez panią Michalinę.
Uczniowie zamieszkali w domach hiszpańskich rodzin. Ze swoimi rodzinami porozumiewali się w języku hiszpańskim przełamując barierę językową. Każdego dnia uczniowie uczestniczyli w zajęciach języka hiszpańskiego odbywających się w szkole językowej AIL Málaga. Lekcje prowadziła profesora María – native speaker. Uczniowie uczestniczyli też w różnych aktywnościach, a program wyjazdu był niezwykle bogaty. Grali w gry językowe na plaży „Playa de la Misericordia”. Niezapomnianym przeżyciem był rejs katamaranem po Morzu Śródziemnomorskim, któremu towarzyszyła przepiękna pogoda. Uczniowie byli na wycieczce rowerowej, gdzie ścieżka rowerowa prowadziła pod palmami wzdłuż morza. W związku z trwającym karnawałem ósmoklasiści podziwiali zabawy uliczne Hiszpanów przebranych w przeróżne kostiumy. Podczas wyjazdu nasi uczniowie delektowali się tradycyjnymi hiszpańskimi wypiekami churros z gorącą czekoladą w „Casa Aranda” – najbardziej znanej churrerii w Maladze; próbowali tradycyjnych hiszpańskich tapas takich jak: smażone kalmary „calamares fritos”, krewetki „gambas al pil pil”, bakłażany w miodzie „berenjenas con miel” czy krokieciki z ogona byka „croquetas de rabo de toro”. W kultowej restauracji „100 Montaditos” uczniowie zjedli niezliczoną ilość kanapeczek, z których słynie ta restauracja. Nasza młodzież pod okiem profesory ze szkoły AIL Málaga samodzielnie przygotowała słynną hiszpańską potrawę „paella”, przyrządziła „pan tumaca” czyli najbardziej znane grzanki z szynką „jamón serrano” oraz tradycyjną sałatkę „ensalada malagueña”. Nie zabrakło oczywiście nauki gorącej salsy. Uczniowie zwiedzili renesansową „Catedral de la Encarnación”, ruiny teatru rzymskiego „Teatro Romano”, hiszpańsko- mauretańską twierdzę „Alcazaba” i położony na wzgórzu zamek „Gibralfaro”. Z punktu widokowego „Mirador del Gibralfaro” podziwiali widok na bajeczną panoramę Malagi.
Kolejnym emocjonującym punktem zwiedzania było „Museo Picasso” prezentujące obszerną kolekcję arcydzieł malagijskiego malarza z jego słynnym dziełem – „Panny z Awinionu”. W ostatni dzień pobytu nasi uczniowie zostali pożegnani przez piękną i słoneczną pogodę. Jak sami mówią, ten wyjazd zostanie w ich sercach na długo.