Projekt „ROMSKI PSTRYK W SZKOLE”

W styczniu w naszej szkole zorganizowano wystawę zdjęć, które wykonane zostały w czasie warsztatów prowadzonych w oddziale przedszkolnym i świetlicy szkolnej w ramach projektu„ Romski pstryk”.
Pod okiem rzeźbiarki i malarki romskiego, absolwentki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych –p. Małgorzaty Mirgi –Tas i asystentki romskiej p. Edyty Jaśkowiak dzieci wykonały zdjęcia –ilustracje do wierszy pt. „Słoneczko” i „Sroczka . Autorem wierszy jest romski poeta Jana Mirga.
Zajęcia prowadzone były w formie warsztatów, podczas których posłużono się nietypowymi, niecodziennymi technikami pracy artystycznej, takimi jak: fotografia otworkowa i tworzenie scenografii.
W trakcie zajęć dzieci zapoznały się z podstawami optyki, zasadami fotografii i kompozycji.
Pod opieką i z pomocą dorosłych wykonały oryginalne stroje używając do tego przede wszystkim bibuły, papieru kolorowego i taśmy klejącej.

Fotografia otworkowa (zdjęcia wykonane przez aparat zbudowany z pudełka- tzw. camera obscura) ma w sobie coś magicznego. Zdjęcia są nieostre, nie do końca można także przewidzieć końcowy efekt pracy. Jest w tym coś bajkowego. Wykorzystując wiersze, chcieliśmy wciągnąć dzieci do jeszcze intensywniejszej pracy.
Malowanie tła, robienie strojów, chwilowe przeistoczenie się w postacie z wierszy były działaniami mocno angażującymi wszystkich uczestników zajęć.
Zdjęcia do wiersza „Sroczka” wykonane były w sali przedszkolnej. Są bardzo wyraziste i barwne.
Zdjęcia do wiersza „Słoneczko” wykonane zostały na placu zabaw obok szkoły. Są nieostre, ale przez to również bardziej tajemnicze i ciekawe.