Eliminacje Teatralne dla klas IV i V

Od 21 lat „ 80-tka” czci swego patrona – ojca teatru polskiego –Wojciecha Bogusławskiego – organizując na szkolnej scenie przegląd klasowych inscenizacji i składając kwiaty pod obeliskiem autora „Cudu mniemanego , czyli Krakowiaków i Górali” w parku Mogilskim.

Dnia 8 kwietnia  odbyły się w naszej szkole Eliminacje Teatralne dla klas  IV i V.  Teatralia rozpoczął występ koła teatralnego  i chóru. Zgromadzonej w jadalni publiczności przybliżona została krótka historia teatru.     Opowiedział ją sam Wojciech Bogusławski , w którego wcielił się uczeń klasy VIa- Władek Burek. Następnie rozpoczęły się „ sceniczne zapasy” klas IV i V  o  ZŁOTĄ MASKĘ .

Tegoroczna rywalizacja upłynęła uczestnikom pod znakiem poszukiwania szczęścia. Wszystkie klasy z uwagą przeczytały tekst pióra p. Anny Biernackiej i  dostosowały go do potrzeb sceny. Każdy  zespół zaprezentował  swoje rozwiązanie zagadki: GDZIE JEST SZCZĘŚCIE?  Każdy wyruszył w inne miejsce i inny czas , by je odnaleźć! Szkolna scena” 80-tki”w ciągu kilku godzin niczym kameleon mieniła się  różnymi barwami, zachwycała pomysłowymi dekoracjami i kostiumami. Klasa IVa przeniosła publiczność do  Egiptu

z czasów faraona, z kolei V b  zaproponowała wyprawę do starożytnej  Grecji. Szczęścia w Wiedniu , w tym siedemnastowiecznym, widzianym oczami  króla Jana III Sobieskiego, poszukiwała klasa Va . Do  Paryża   Napoleona Bonaparte  zaprosiła publiczność Vc  , a na  Marsa zabrali  ją uczniowie  IVb.

Każdy zespół klasowy   starał się swoją grą , przemyślaną  scenografią i oprawa muzyczną przekonać publiczność i jury do swojej racji oraz  przyznania mu ZŁOTEJ MASKI . Jednak najwspanialsze okazały się występy dwóch klas : Va i IVb! Co nie oznacza ,że pozostałe inscenizacje nie zasłużyły na gromkie brawa i uznanie jury oraz  widowni. Przeciwnie ,  IVa  udało się stworzyć niezwykły klimat! Publiczność poczuła żar egipskiego słońca ,wpatrując się w postać faraona i zarys piramid oraz roztańczone uczennice . Z kolei Vc wzruszyła widownię swoim śpiewem  i zachwyciła pomysłową scenografią. Vb zaskoczyła pomysłem na światło bijące z oblicza gromowładnego Zeusa.

Trud kilkunastu  tygodni przygotowań zaowocował   przede wszystkim  świąteczną , radosną atmosferą – atmosferą życzliwej rywalizacji i twórczego zapału , którą współtworzyli uczniowie i nauczyciele szkoły. Rozśpiewana, za sprawą p. Katarzyny Master ,  publiczność  nie szczędziła głosu i braw , by  wyrazić uznanie dla wszystkich uczestników teatraliów.

Ulotne chwile szczęścia , tego szkolnego- scenicznego,w murach” 80-tki”  utrwaliła p.Maria Warchoł . Zachęcamy wszystkich do obejrzenia jej zdjęć i przeżycia jeszcze raz  TEATRALNEJ PRZYGODY.

Organizatorki