Akcja „Zima w szkole”

Po raz czwarty uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji „Zima w szkole”.
Zajęcia odbywały się w pierwszym tygodniu ferii, tj. od 30 stycznia do 3 lutego. Wzięło w nich udział 55 uczniów (ok. 18% uczniów naszej szkoły).
Zajęcia trwały od godz. 8.00 do 16.00 dla uczniów z klas I–III oraz od 9.00 do 15.00 dla uczniów z klas IV–VI.

W programie były zajęcia sportowo – rekreacyjne, m. in. wyjście na kręgle, basen, ściankę wspinaczkową, do parku laserowego, trening rugby oraz gry i zabawy sportowe w szkolnej sali gimnastycznej. Z tych atrakcji uczniowie zapewne najbardziej zapamiętają pokaz ruchomego dna na basenie na os. Handlowym. Pełne wrażeń było wyjście do Muzeum Inżynierii Miejskiej. Uczniowie zainteresowani naukami przyrodniczymi odkrywali tajniki produktów spożywczych używanych na co dzień w kuchni, a pasjonaci czterech kółek podziwiali  pojazdy, których nie spotkamy już dziś na ulicach. W Muzeum PRL-u, które sąsiaduje z naszą szkołą, młodsi uczniowie poznawali historię początków dzielnicy Nowa Huta, a starsi komunistyczne kraje bloku wschodniego.

Podczas zajęć w szkole, mali plastycy z  80-tki, pod kierunkiem pań z Punktu Animacji Lokalnej tworzyli przepiękne, wielobarwne sowy. Na kolejnych, technicznych warsztatach, uczniowie w roli konstruktorów budowali swoje pierwsze roboty.  Furorę wśród uczniów klas trzecich zrobiły piankowe puzzle przestrzenne, tzw. radosne sześciany. Kto jeszcze nie  próbował, zachęcamy do ćwiczenia swojej wyobraźni i spostrzegawczości.  Jedynie zły stan powietrza pokrzyżował plany i uniemożliwił wyjście na lodowisko. Trochę żal, ale myślę, że pozostałe atrakcje zrekompensowały tę zmianę.

Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach. Z zapałem podejmowali nowe wyzwania. Na moje pytanie, co najbardziej podobało im się podczas akcji, mieli problem z wyborem jednych zajęć. Swoją wypowiedzią wzruszył mnie Konrad z 3a, który powiedział: „Najlepsze proszę panią było to, że ja się w ogóle na te zajęcia zapisałem”. Zapraszam więc wszystkich uczniów, którzy chcą aktywnie i ciekawie spędzić czas wolny, do udziału w następnych akcjach!

Elżbieta Papaj, wicedyrektor szkoły i kierownik akcji „Zima w szkole 2017”.