Podróż do odległej Etiopii

Dnia 20 września na terenie naszej szkoły zorganizowane zostało bardzo ciekawe spotkanie uczniów klas III- VII z egzotyczną kulturą mieszkańców Afryki. W podróż do odległej Etiopii zabrał młodzież i nauczycieli nauczyciel geografii , pan Mariusz Gotfryd. Podzielił się on z uczniami fascynującymi wspomnieniami z wakacyjnego pobytu w dolinie rzeki Omo , gdzie wszystko jest wciąż dzikie, autentyczne  : przyroda, ludzie , ich stroje, szałasy, rytuały. Oprócz pięknych zdjęć  pan Mariusz pokazał  wiele  przedmiotów , które przywiózł  z murzyńskich wiosek , między innymi:  tykwy na wodę , fragmenty stroju  ze skóry  antylopy, ręcznie wyrabianą biżuterię, grzechotkę  i wzbudzającą najwięcej emocji  parę sandałów  wyprodukowanych w domowych warunkach ze zużytej opony samochodowej.

Te sandały, znak czasu i  cywilizacji docierającej w najdalsze zakątki świata ,  ogromnie ciężkie, niewygodne, zbite zardzewiałymi gwoźdźmi , uczniowie mogli przymierzyć , a nawet się w nich przejść! Podobnie było z drewnianym pasterskim krzesełkiem , które Etiopczycy podkładają pod głowę , gdy zmorzy ich sen . Nasi uczniowie , mimo że podczas ciekawej prezentacji nie było mowy o spaniu , przekonali się na własnej skórze jak trudne , pozbawione wszelkich wygód  życie wiodą  murzyńskie plemiona . Sensację wśród dzieci  wzbudził ciężki gliniany krążek służący do dekorowania warg przez kobiety z plemienia  Mursi. To była niezwykła lekcja geografii! Liczymy ,że nie ostatnia. Czekamy na kolejne prezentacje naszego  pana geografa. Poznaliśmy daleki kraj i niebanalne hobby naszego nowego nauczyciela .