Archiwum miesiąca: listopad 2015

Obchody 11 listopada w naszej szkole

11 listopada 2015 roku odbyły się w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza i w wielu innych miejscowościach naszego kraju, przy udziale najwyższych władz państwowych i samorządowych, obchody rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Jak co roku, tę ważną rocznicę uczciliśmy także w naszej szkole.
12 listopada 2015r. uczniowie klas I – III pod kierunkiem wychowawców przygotowali Koncert pieśni patriotycznych. W spotkaniu brał udział także oddział przedszkolny, który w pięknych strojach zaśpiewał m.in. „My pierwsza brygada”, „O mój rozmarynie”, Piechota”. Celem spotkania było:
– zachowanie właściwej postawy podczas śpiewania hymnu,
– szacunku wobec symboli narodowych,
– wykazanie szacunku dla dziedzictwa narodowego,
– zaznajomienie z najważniejszymi wydarzeniami z przeszłości narodu polskiego,
– kultywowanie tradycji narodowych (uroczyste obchodzenie rocznic narodowych).
Wszyscy cieszymy się, że Polska jest niepodległym krajem.

W tym dniu także klasy III zaprosiły na uroczysty apel Przedszkole Samorządowe nr 104. Mali goście zwiedzili także naszą szkołę, obserwowali jak uczą się uczniowie w klasach I – III.

 

Inscenizacja klasy IV b

Inscenizacja wiersza „PRZEPRASZAM, SMOKU”
Dnia 26 października 2015 r. uczniowie klasy IV b pod opieką polonistki p. M. Machnik, zaprezentowali na szkolnej scenie inscenizację wiersza Wiery Badalskiej „Przepraszam, smoku”.
Kilka tygodni wcześniej czwartoklasiści otrzymali od nauczyciela instrukcję, jak należy przygotować się do realizacji zadania. Po zapoznaniu się z jej treścią, z wielkim zapałem przystąpili do działań. Zespoły opracowały ciekawe scenariusze, przygotowały barwną scenografię, kostiumy odpowiednie do odgrywanej postaci oraz podkład muzyczny. W dniu przedstawienia uczniowie świetnie zaprezentowali się na scenie, wcielając się w wybraną postać.
Występ czwartoklasistów podobał się zebranym uczniom klasy pierwszej. Widzowie nagrodzili „aktorów” gromkimi brawami.

Koło teatralne wystawia fragmenty „Dziadów”

Dnia 30 listopada uczestnicy zajęć koła teatralnego przedstawili uczniom klas IV-VI fragment  „Dziadów” Adama Mickiewicza. Wejście do sal wystraszonego ucznia – Władka Burka zaskoczyło
klasy i nauczycieli , szybko jednak zrozumieli, że to część występu. Za Władziem do sal weszły uczennice przebrane za dusze zmarłe. Monolog Zosi , dziewczyny, która nie kochała za życia, mimo że wielu chłopców starało się o jej względy , zakończył Władzio – Guślarz słowami : „ Bo słuchajcie i zważcie u siebie, że według Bożego rozkazu, kto nie kochał na ziemi ni razu , ten nigdy nie może być
w niebie” . Aktorzy wyjaśnili skąd się wzięła tradycja Zaduszek.

Na zakończenie zachęcili wszystkich do odwiedzenia cmentarzy  w nadchodzący weekend , zapalenia zniczy i odmówienia modlitwy za zmarłych. Wszystkie klasy podziękowały młodym artystom za ciekawą inscenizację brawami.

Poznajemy koci świat…

Czy koty zawsze spadają na cztery łapy?
Jak nazywają się wąsy kota i dlaczego są one takie długie?
Jak zmienia się wielkość źrenic kota, w zależności od intensywności światła?
Dlaczego kot gdy chodzi, porusza ogonem?
Co to znaczy, że koty zawsze chodzą własnymi drogami?

Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań poznały nasze Pierwszaki podczas żywej lekcji przyrody, która odbyła się w piątek 30 października  w sali 45.  Wtedy właśnie gościła u nas dostojna kotka Bella. Dzieci miały możliwość nie tylko zadawania pytań opiekunom Belli,  ale mogły także obserwować,  głaskać i przytulać kotka.

Zajęcia te wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji i zapewne na długo pozostaną w ich pamięci.