Archiwum miesiąca: styczeń 2024

SUKCES NASZEGO UCZNIA

20 stycznia 2024 r. Dawid Sikora, uczeń klasy IVC wziął udział w VII Turnieju Krakowskiego Klubu Banzai Jiu Jitsu, który odbył się Szkole Podstawowej nr 24.
W turnieju łącznie wzięło udział 200 uczestników, chłopcy rywalizowali z dziewczętami, a Dawid w swojej kategorii wiekowej i wagowej wywalczył złoty medal!
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów 🙂

SUKCES W KONKURSIE RECYTATORSKIM

Bardzo miło nam poinformować, że jury XXI etapu rejonowego  Krakowskiego Konkursu Recytatorskiego doceniło talent  oraz piękną prezentację wiersza i prozy Hanny  Stalmachowskiej z klasy 2B. Hania  w tym prestiżowym konkursie zdobyła wyróżnienie wśród uczniów klas 1-3.  
Haniu, rozwijaj skrzydła. 

WYNIKI KONKURSU „ALFIK MATEMATYCZNY”

Poznaliśmy wyniki XXIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Alfik
Matematyczny”. W tym roku szkolnym „Dyplom uznania za uzyskanie bardzo
dobrego wyniku” otrzymuje Michał Dominek z klasy 6a, który w kategorii klas
szóstych zajął 18 miejsce w województwie.
Wysokie wyniki uzyskali również uczniowie:
– Paulina Marczyk z klasy 5b, zajęła 29 miejsce w województwie,
– Szymon Grzyb z klasy 5b, zajął 35 miejsce w województwie,
– Tomasz Karolczyk z klasy 8b, zajął 36 miejsce w województwie.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w następnych konkursach!
Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny, który odbędzie się w czwartek 21 marca 2024r.

XXI KONKURS RECYTATORSKI

Krakowski Konkurs Recytatorski to wyjątkowe wydarzenie, którego organizatorami są renomowane krakowskie ośrodki kultury: Nowohuckie Centrum Kultury, Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, Krakowskie Forum Kultury oraz Centrum Kultury Podgórza. 15 stycznia 2024 r. w Nowohuckim Centrum Kultury odbył się etap rejonowy konkursu. Naszą szkołę dumnie reprezentowało troje uczniów. Iga Piotrowska z klasy 1C zaprezentowała wiersz Juliana Tuwima „Spóźniony słowik” oraz fragment książki Agaty Romaniuk ” Kocia szajka i gondola przemytników”. Uczennica klasy 2B Hania Stelmachowska wybrała do recytacji wiersz Jana Brzechwy „Kwoka” oraz fragment prozy ” Bzdurki, czyli bajki dla dzieci i innych” Artura Andrusa. Piotr Szczypkowski z klasy 3A recytował wiersz „Lokomotywa” Juliana Tuwima. 
Poziom prezentacji był bardzo wysoki. Jesteśmy dumni z naszych reprezentantów, trzymamy kciuki i  czekamy na wyniki.

„UNIKAJMY ZAGROŻEŃ”- ZAJĘCIA O BEZPIECZEŃSTWIE PROWADZONE PRZEZ STRAŻ MIEJSKĄ

12 stycznia 2024r. pani Katarzyna Sroka ze Straży Miejskiej Miasta Krakowa, przeprowadziła zajęcia w klasach trzecich pt. „Unikanie zagrożeń”.  W czasie spotkań z uczniami poruszona została tematyka szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Najpierw zostały przypomniane podstawowe przepisy ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów dotyczących pieszych i rowerzystów. Następnie omówione zostały bezpieczne zachowania w kontaktach z osobami, których nie znamy. Szczególnie dużą aktywność i zainteresowanie trzecioklasistów wzbudziło kolejne zagadnienie dotyczące praktycznych sposobów obrony przed agresywnym psem.  
W związku z tym, że dokładnie za miesiąc rozpoczniemy zimowe ferie nie zabrakło też informacji o zagrożeniach, jakie mogą spotkać uczniów w czasie zimowym, jeśli nie będą przestrzegać zasad bezpieczeństwa.
Wszyscy uczniowie uczestniczący w zajęciach otrzymali też odblaskowe opaski.

ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ

Podobno „każdy ma coś, co może dać innym”, zaś najcenniejszym darem, jaki możemy ofiarować bliźniemu jest życie i jego ratowanie.
Choć podstawowa pierwsza pomoc to obowiązek każdego, nie wszyscy umieją jej udzielać, dlatego w tym tygodniu uczniowie klas IV, VI i VIII wzięli udział w warsztatach z pierwszej pomocy przedmedycznej, które odbywają się w ramach projektu „Krakowscy uczniowie ratują życie”.
Honorowym patronem tej szlachetnej inicjatywy jest obecny poseł na Sejm RP, pan Rafał Komarewicz, do niedawna Przewodniczący Rady Miasta Krakowa. Program został zainicjowany przez Krakowski Ośrodek Sportowy.
W czasie dwugodzinnych zajęć prowadzonych przez ratowników medycznych uczniowie zdobyli wiedzę teoretyczną z zakresu udzielania pierwszej pomocy i reagowania w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. Uczyli się podejmowania resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz prawidłowego wzywania pierwszej pomocy. Z wielkim zaangażowaniem ćwiczyli także na fantomach właściwe
postępowanie z osobą poszkodowaną; przytomną lub nieprzytomną, masaż serca, a także układali „poszkodowanego” w pozycji bezpiecznej bocznej.

NA OLIMPIE

10 i 11 stycznia 2024 r. salę 23 opanowali bogowie greccy! Przybyli tu w swoich najznakomitszych szatach, przynosząc swe atrybuty oraz dary dla gromowładnego Zeusa i jego bezwzględnej żony, Hery.
Pojawili się niemal wszyscy; władający królestwem mórz, Posejdon, szybkonogi Hermes, mądra i sprawiedliwa Atena, Kronos, Apollo oraz bogini łowów, Artemida. Nie zabrakło nawet Hefajstosa, który pokłonił się Zeusowi, mimo iż przez niego kuleje. Afrodyta przyniosła muszlę, z której wyłoniła
się z morza, zaś spłakana matka Demeter, kłosy zbóż. Ku przerażeniu wszystkich przybył także Hades ze swym trzygłowym psem, Cerberem oraz okrutny Ares. Helios pojawił się oczywiście na swoim złocistym rydwanie, w którym odbijał się ogień bogini Hestii. Bogowie opowiadali o swoim życiu, a potem zasiedli do olimpijskiej uczty, na której nie zabrakło nektaru i ambrozji, zapewniających
nieśmiertelność. Zwieńczeniem wydarzenia było wspólne odtańczenie tradycyjnego greckiego tańca, zorby. Uczta na Olimpie to doskonałe podsumowanie dotychczasowych lekcji z mitologii w klasach 5a i 5b oraz zachęta do poznawania kolejnych opowieści o bogach, ludziach i herosach.

7A NA WARSZTATACH  TEATRALNYCH W STARYM TEATRZEI W GAMESCAPE

10 stycznia 2024 r. klasa VII a wybrała się na wycieczkę programową do Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez edukatora. Dowiedzieli się, jak wielu działań oraz ścisłej współpracy licznej grupy osób wymaga przygotowanie sztuki teatralnej. Wszyscy zostali zaangażowani do udziału w zabawach mających na celu podniesienie komunikacji, kreatywnego myślenia i kompetencji społecznych. Kolejną atrakcją był GAMESCAPE to rodzaj interaktywnej zabawy grupowej, w której uczestnicy zostali zamknięci w specjalnie przygotowanym pokoju i aby się z niego wydostać, musieli rozwiązać szereg zagadek, które wymagały logicznego myślenia oraz współpracy. Uczniowie wcielali się w piratów poszukujących skarb, młodych adeptów szkoły magii, tajnych agentów ratujących świat, detektywów na tropie seryjnego mordercy, chińskich bohaterów. 
To była udana wycieczka.

NIECH ŻYJE BAL!

Niektórzy mówią, że „taniec jest ukrytym językiem duszy”. Jeśli to prawda, to we wtorkowe popołudnie naszą szkołę opanowały bardzo rozgadane uczniowskie duszyczki. A wszystko to za sprawą odbywającej się w tym dniu zabawy karnawałowej. Było dynamicznie, żywiołowo, a przede wszystkim bardzo radośnie i tanecznie. Uczniowie klas IV-VIII bawili się w rytm najnowszych i dawnych przebojów. Niektórzy preferowali swobodne ruchy free style, inni odtańczyli wiecznie żywą „belgijkę”. Nie zabrakło oryginalnych strojów karnawałowych i ciekawych rekwizytów. Były kolorowe balony, dyskotekowa kula, a także lampy i maszyna do dymów zakupione z pieniędzy uzbieranych ze sprzedaży ciast podczas jesiennego pikniku z 80-tką. Wyśmienita zabawa udowodniła, że tańczyć każdy może, a wspólnie spędzony czas doskonale ładuje akumulatory i poprawia nastroje.

PODSUMOWANIE AKCJI,,WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI’’

Drodzy uczniowie i rodzice!
Zakończyła się akcja „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
Celem akcji było podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.
Serdecznie dziękuję za udział i zaangażowanie w akcję zbiórki elektroodpadów.
Szkoła Podstawowa nr 80 w Krakowie zebrała 450 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz 309 kg z poprzedniej edycji i otrzymała bon w wysokości 60 zł. Bon ten zostanie wykorzystany na odbiór nagrody dla szkoły w postaci materiałów eksploatacyjnych/biurowych, takich jak papier xero.

JASEŁKA

Bóg się rodzi, moc truchleje…
Tradycyjnie, w ostatni dzień przed przerwą świąteczną, w naszej szkole zostały wykonane jasełka, czyli widowisko o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. W tym roku uczniowie klasy 4a pod opieką siostry Rity oraz Pani Joanny Kuzar przenieśli nas nie tylko do betlejemskiej, ale także do krakowskiej szopki, do której przybyły postaci związane z historią naszego miasta, m.in.: św. Jadwiga, król Władysław Jagiełło, król Kazimierz Wielki oraz św. Kinga, a nawet… smok wawelski. Przedstawienie uświetnił widowiskowy i wzruszający świetlny taniec aniołów w wykonaniu uczennic z klasy 4a. Doskonałym uzupełnieniem gry młodych aktorów były kolędy i pastorałki w przepięknych aranżacjach szkolnego chóru prowadzonego przez niezastąpioną p. Karolinę Stasiowską. Na widowni obok uczniów, nauczycieli i rodziców, pojawił się też proboszcz klasztoru Cystersów w Mogile, o.mgr Maciej Majdak.
Po przedstawieniu odbyły się spotkania przedświąteczne w salach oraz warsztaty, na których uczniowie wykonali własnoręcznie ozdoby na choinkę. Niezwykle uroczysty nastrój tego dnia, pozwolił na przygotowanie się na nadchodzące święta.

WSPÓLNE KOLĘDOWANIE KLAS I-III

Okres przedświąteczny to szczególny czas – czas spotkań, zadumy i refleksji. 22 grudnia 2023 r. uczniowie klas I – III spotkali się, aby wspólnie kolędować. Każda klasa zaprezentowała kolędę lub pastorałkę. Usłyszeć można było między innymi takie pastorałki jak: „Wielki Gazda”, „Od serca do ucha”, „Skrzypi wóz”, „Jadą kolędnicy”, ” Pastuszek”. Na zakończenie spotkania uczniowie wysłuchali kolęd granych na flecie przez Joannę Stats z klasy 2a. Po wspólnym kolędowaniu,  dzieci wróciły do sal lekcyjnych, aby uczestniczyć w klasowych wigiliach. Podczas spotkań którym towarzyszyła podniosła, świąteczna atmosfera,  uczniowie dzielili się opłatkiem i składali sobie najserdeczniejsze życzenia. Nie zabrakło wzruszeń, uśmiechów i ogromnej radości. 
Wspólne kolędowanie oraz klasowe wigilie miały na celu nie tylko pielęgnowanie tradycji, ale także integrację uczniów i zapewne na długo pozostaną w ich pamięci. 

WONKA I 6B

21 grudnia 2023 r. klasa 6b postanowiła spędzić w towarzystwie Wonki – znanego na całym świecie magika i producenta przepysznej czekolady. Spotkaliśmy się w kinie Kijów, do którego bilety zdobyliśmy wygrywając szkolną kampanię Rowerowy Maj. Przyznać trzeba, że  kino robi niesamowite wrażenie, oprócz nas zmieściłoby się tam jeszcze ponad 900 osób! A film? Magiczne dwie godziny plus wspaniała muzyka – polecamy każdemu:)

WARSZTATY ŚWIĄTECZNE

20 grudnia 2023 r. uczniowie klasy 4 c oraz 1 c spotkali się na wspólnych warsztatach świątecznych. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Czwartoklasiści z niecierpliwością czekali na to wydarzenie, podczas którego wrócili wspomnieniami do chwil spędzonych w swojej pierwszej sali lekcyjnej, a pierwszoklasiści mogli poznać bliżej swoich starszych kolegów. Podczas spotkania, przy dźwiękach kolęd i pastorałek powstał wspólnie zrobiony łańcuch. Na koniec każdy z nas życzył sobie Wesołych i Spokojnych Świąt!

SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W MAŁOPOLSKICH KONKURSACH KURATORYJNYCH

Bardzo miło nam poinformować, że uczeń klasy 8b Tomasz Karolczyk zakwalifikował się do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Historycznego oraz Małopolskiego Konkursu Matematycznego.  Weronika Anacik reprezentować będzie szkołę w  etapie rejonowym Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego. Do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Matematycznego przeszedł natomiast Michał Stachańczyk z klasy 8a. 
Do etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” zakwalifikowali się uczniowie klasy 7a – Mateusz Bystrzycki i Szczepan Maj. 

Do etapu wojewódzkiego Konkursu Krakowska Matematyka zakwalifikował się uczeń klasy 6b – Filip Kucharski.
Serdecznie gratulujemy.