Uczymy się ratować !

18 października uczniowie młodszych klas naszej szkoły wzięli udział w ciekawych zajęciach. Naszym gościem był pracownik Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego – ratownik medyczny.

Poznaliśmy wyposażenie i sprzęt służący do ratowania życia i zdrowia. Mogliśmy zajrzeć do torby medycznej, z którą ratownicy nie rozstają się podczas akcji.

Dzieci dowiedziały się w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy oraz jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wskazówek pana ratownika dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia np. skaleczenia, oparzenia, utraty przytomności, czy złamania. Poznali też specjalistyczny sprzęt AED, który może uratować ludzkie życie oraz dowiedzieli się w jakich miejscach w Krakowie można go znaleźć.

Duże wrażenie na dzieciach zrobił „fantom”, na którym uczyły się podstaw reanimacji. Spotkanie to miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych.

Dodajmy jeszcze, że 13 października obchodzony jest Dzień Ratownictwa Medycznego, a my ze swojej strony składamy najlepsze życzenia wszystkim osobom pracującym

w tym trudnym zawodzie !