Archiwum dnia: 20/01/2016

GÓRA GROSZA w naszej szkole

Po raz szesnasty uczniowie naszej szkoły  wzięli udział w akcji „GÓRA GROSZA” organizowanej przez Towarzystwo NASZ DOM – pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Akcja polegała na zbiórce monet groszowych.

13 tycznia 2016r. przedstawiciele z wszystkich klas I – VI oraz dzieci z oddziału przedszkolnego spotkali się w jadalni szkolnej na uroczystym zakończeniu akcji. Każda z klas przyniosła w kartonowym pudełku zebrane monety z których ustawiano ściany domu.  Nawet najmniejsza wpłata każdej z klas pozwoliła na zebranie 740 zł i 40 groszy.

Wszystkim osobom zaangażowanym w zbiórkę pieniędzy serdecznie dziękujemy.

Mamy nadzieję, że za rok nie zabraknie entuzjazmu wśród wychowawców i uczniów- dzięki czemu udział w tej akcji będzie równie duży, jak w tym roku…

Projekt „ROMSKI PSTRYK W SZKOLE”

W styczniu w naszej szkole zorganizowano wystawę zdjęć, które wykonane zostały w czasie warsztatów prowadzonych w oddziale przedszkolnym i świetlicy szkolnej w ramach projektu„ Romski pstryk”.
Pod okiem rzeźbiarki i malarki romskiego, absolwentki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych –p. Małgorzaty Mirgi –Tas i asystentki romskiej p. Edyty Jaśkowiak dzieci wykonały zdjęcia –ilustracje do wierszy pt. „Słoneczko” i „Sroczka . Autorem wierszy jest romski poeta Jana Mirga.
Zajęcia prowadzone były w formie warsztatów, podczas których posłużono się nietypowymi, niecodziennymi technikami pracy artystycznej, takimi jak: fotografia otworkowa i tworzenie scenografii.
W trakcie zajęć dzieci zapoznały się z podstawami optyki, zasadami fotografii i kompozycji.
Pod opieką i z pomocą dorosłych wykonały oryginalne stroje używając do tego przede wszystkim bibuły, papieru kolorowego i taśmy klejącej.

Fotografia otworkowa (zdjęcia wykonane przez aparat zbudowany z pudełka- tzw. camera obscura) ma w sobie coś magicznego. Zdjęcia są nieostre, nie do końca można także przewidzieć końcowy efekt pracy. Jest w tym coś bajkowego. Wykorzystując wiersze, chcieliśmy wciągnąć dzieci do jeszcze intensywniejszej pracy.
Malowanie tła, robienie strojów, chwilowe przeistoczenie się w postacie z wierszy były działaniami mocno angażującymi wszystkich uczestników zajęć.
Zdjęcia do wiersza „Sroczka” wykonane były w sali przedszkolnej. Są bardzo wyraziste i barwne.
Zdjęcia do wiersza „Słoneczko” wykonane zostały na placu zabaw obok szkoły. Są nieostre, ale przez to również bardziej tajemnicze i ciekawe.